Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zaproszenie na Mszę Świętą w intencji NSZZ „Solidarność”

40

W związku z przypadającą 33. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” Oddział w Jaśle oraz Stowarzyszenie „Solidarni w Jaśle” serdecznie zapraszają na Mszę Świętą w intencji NSZZ „Solidarność”, która odbędzie się w dniu 01.09.2013 r. (niedziela) o godz. 18.00 w Kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle.

NSZZ „Solidarność” Region Podkarpacie 

Reklama

Komentarze: 39

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Miecio
dnia 30.08.2013, 17:04 · Zgłoś
Jak już powiedziałem dyskusja z toba jest bez sensu, a rodziców sie pytac nie musze bo mam 55 lat i dobrze pamiętam tamte czasy. A z tym pisaniem cyrylicą to już całkiem dołożyłeś [...], ej człowieku człowieku, właśnie z takimi osobami jak ty ten kraj schodzi na psy, a że kościołowi wogóle jakies zasługi przypisujesz to smiech na sali. Otwórz oczy i zacznij trzeźwo patrzec co sie dzieje dookoła, a nie jakimis statystykami mi tutaj rzucaj.
Odpowiedz
-2
@ qwerty
dnia 31.08.2013, 08:13 · Zgłoś
dyskusja polega na wymianie argumentów, jak ich brakuje jednej ze stron, to jest ona jak słusznie zauważyłeś "bez sensu".
Straciłeś wątek więc przypomnę twoje słowa o prl-u , "było wszystko i każdy wszystko miał" To co się dzieje dookoła wynika li tylko z wypranych mózgów i z komunistycznej indoktrynacji.
Odpowiedz
3
@ Miecio
dnia 30.08.2013, 10:57 · Zgłoś
@ qwerty
Ja dobrze wiem co pisze, a ty nie obrażaj innych. A według ciebie teraz jest dobrze? Co z tego ze jest masa towaru jak na nic nikogo nie stac, dyskusja z tobą nie ma najmniejszego sensu, przez takich jak ty wlasnie kraj wygląda jak wygląda bo najlepiej powiedziec " jest dobrze, moze zawsze byc gorzej". Za komuny kosciół namawiał do strajków to [...] szli i strajkowali, po 90 roku nie wiedzieli co na kazaniach mówic, bo juz na komune nie trzeba bylo jechac.
Odpowiedz
-3
@ qwerty
dnia 30.08.2013, 11:51 · Zgłoś
oj miecio miecio, znasz ty dowcip o chorobach parkinsona i alzheimera hm...lepiej trochę wylać jak zapomnieć wypić, a z tym łopianem to ja nie żartuję zapytaj rodziców.
Teraz ci kościół wadzi, uświadom to sobie że, dzięki niemu nie piszesz dzisiaj cyrylicą, w kleję ci opracowanie GUS, dawaj teraz z minusami i zgłoś do moderacji ha ha ha
---
Tęsknisz za PRL-em? porównaj ceny
puste haki w mięsnym, ocet na półkach i kolejki na CPN.
Na podstawie danych GUS wp pl sprawdził jak zmieniały się ceny na przestrzeni ostatnich 40 lat.
Jakie były ceny w PRL-u,na początku transformacji i w 2008 roku.
Średnia pensja:
1970 r. - 2 235 zł
1989 r. - 206 758 zł
1991 r. - 1 770 000
2008 r. - 2 943,88 zł
Chleb
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie (0,5 kg):
1970 r. - 2,5 zł, 894 szt.
1989 r. - 530 zł, 390 szt.
1991 r. - 1 762,50 zł, 1004 szt.
2008 r. - 1,85 zł, 1591 szt.
Schab wieprzowy
Puste półki w sklepie - czy wszyscy piewców PRL-u to pamiętają? Koniec lat 80 mięso, nie dość, że na kartki, to w praktyce nie do dostania oficjalną drogą.
Dziś możemy sobie pozwolić na ponad 200 kg schabu wieprzowego miesięcznie.
To ponad dziesięciokrotnie więcej niż 1989 roku!
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 66 zł, 34 kg
1989 r. - 12 040 zł, 17 kg
1991 r. - 40 904 zł, 43 kg
2008 r. - 14,62 zł, 201 kg
Kiełbasa myśliwska
1 marca 1990 r. i jakże inny obraz sklepu mięsnego. Choć inflacja wciąż wysoka, a pensje zamrożone to w mięsnym pełne półki, duży wybór, no i niestety kolejki. Pomimo problemów już w 1991 r. mogliśmy sobie pozwolić na znacznie więcej np. kiełbasy myśliwskiej niż w PRL.
W 2008 r. pensja wystarczała na 112 kg, w 1989 - raptem na 12 kg.
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 125 zł, 18 kg
1989 r. - 17 542 zł, 12 kg
1991 r. - 61 766 zł, 28 kg
2008 r. - 26,35 zł, 112 kg
Jaja kurze
Jajka to produkt, który najbardziej potaniał w stosunku do wynagrodzenia.
Dziś stać nas na 7360 kurzych jaj. W 1982 r. pensja starczała na raptem 775.
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 2,70 zł, 828 szt.
1989 r. - 98,72 zł, 2094 szt.
1991 r. - 895 zł, 1977 szt.
2008 r. - 0,40 zł, 7360 szt.
Margaryna
Margaryna nie miała dobrej opinii w PRL. Była traktowana jako produkt drugiej kategorii. Nie zmienia to faktu, że dziś możemy pozwolić sobie na ponad 300 kg margaryny. W 1989 r. pensja wystarczała na 16 kg.
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie (1 kg):
1970 r. - 34 zł, 65 kg
1989 r. - 12 880 zł, 16 kg
1991 r. - 47 296 zł, 37 kg
2008 r. - 9,48 zł, 311 szt.
Mleko
Również mleko jest dziś tańsze w porównaniu z PRL. I to pomimo tego, że w III RP wzięliśmy pod uwagę mleko krowie o zawartości tłuszczu 3-3,5%, sterylizowane. W PRL sprawdziliśmy cenę zwykłego mleka w folii.
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 3,30 zł, 677 l
1989 r. - 697 zł, 297 l
1991 r. - 2 814 zł, 629 l
2008 r. - 2,74 zł, 1074
Cukier
Kolejny produkt codziennego użytku, a właściwie codziennego spożycia, to cukier. Także, dziś jest on tańszy (w porównaniu do pensji) niż w przed
laty. Jednak w jego przypadku różnica w stosunku do 1970 r. nie jest tak duża. Gorzej było pod koniec lat 80. Kartki i wysoka cena tego artykułu
pierwszej potrzeby mocno się dały we znaki Polakom.

Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 2,70 zł, 828 kg
1989 r. - 2 895 zł, 71 kg
1991 r. - 6 234 zł, 284 kg
2008 r. - 2,80 zł, 1051 kg
[...]
Inny artykuł pierwszej potrzeby w PRL-u - [...] także jest teraz znacznie tańsza niż przed laty. Dziś możemy, za średnią pensję, wypić 159 butelek
"czystej". W 1989 r. upić można się było tylko 17 butelkami.

Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie (szt. - 0,5 l):
1970 r. - 55 zł, 41 szt.
1989 r. - 12 000 zł, 17 szt.
1991 r. - 38 500 zł, 46 szt.
2008 r. - 18,54 zł, 159 szt.
Czekolada
Choć zakłady Wedla w PRL nie zaprzestały produkcji pysznych słodyczy (jedynie w nazwie podkreśliły datę 22 lipca), starsi czytelnicy na pewno pamiętają smak wyrobu czekoladopodobnego, który dominował na rynku słodyczy.
Dziś stać nas na blisko 1000 tabliczek czekolady. W 1989r cała pensja wystarczała na marne 68 sztuk
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie (szt. - 100 g)
1970 r. - 19 zł, 118 szt.
1989 r. - 3 061 zł, 68 szt.
1991 r. - 6 629 zł, 284 szt.
2008 r. - 2,80 zł, 1051 szt.
Żelazko
Porównywanie cen sprzętów RTV i AGD w większości przypadków mija się z celem. Koszty produkcji, czy nowe technologie sprawiają, praktycznie
wszystko będzie dziś tańsze niż w PRL-u. Jednak żelazko to sprzęt, który teraz jest tak samo powszechny jak 20-30 lat temu. Okazuje się, że jego cena jest dziś tylko nieznacznie mniejsza niż 40 lat temu.

Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 185 zł, 12 szt.
1989 r. - 31 308 zł, 7 szt.
1991 r. - 131 721 zł, 13 szt.
2008 r. - 174,27 zł, 17 szt.
Mydło
Mydło, produkt niezbędny w każdym domu. Dziś stać nas na ponad 1000 kostek, to więcej niż 40 lat temu. Najmniej sztuk mydła za średnią pensję można było kupić w 1982 r.

Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 3,20 zł, 698 szt.
1989 r. - 694 zł, 298 szt.
1991 r. - 3 328 zł, 532 szt.
2008 r. - 1,69 zł, 1742 szt.
Ciągnik Ursus
Ciągnik Ursus - duma i chluba PRL-u. Towar eksportowy. Trudno dostępny dla polskiego rolnika. Tak wczoraj jak i dziś. W 2008 r. by odłożyć na jego zakup trzeba by oszczędzać ponad 2 lata (nie wydając pieniędzy na nic innego), w 1989 r. były to aż 4 lata.
Ile kosztował i ile miesięcy trzeba było oszczędzać na ciągnik Ursus:
1970 r. - 95 tys. zł, 43 mieś.
1989 r. - 10 mln zł, 48 mieś.
1991 r. - 47,5 mln zł, 27 mieś.
2008 r. - 72 tys. zł, 25 mieś.
Benzyna
Benzyna towar niezbędny każdemu kierowcy. Kto nie pamięta kartek czy wielogodzinnych kolejek do jedynego w mieście CPN-u. Dziś etylina jest nie
tylko dużo bardziej dostępna, ale i dużo tańsza. W 2008 r. za przeciętne wynagrodzenie można było kupić ponad 800 litrów E95. W roku 1989 pensja
starczała na 172 litry E94.

Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 6,50 zł, 344 l
1989 r. - 1 200 zł, 172 l
1991 r. - 5 098 zł, 347 l
2008 r. - 3,66 zł, 804 l
Telewizor
Telewizor w PRL-u był towarem luksusowym. Kto go kupił mógł oglądać 2 stacje, gdzie program emitowany był przez kilka godzin dziennie. Do
porównania wybraliśmy w PRL-u czarno-biały odbiornik o przekątnej 51cm. W III RP sprawdziliśmy ceny 21 calowego kolorowego telewizora.
Jaka była cena i na ile mogłeś sobie pozwolić miesięcznie:
1970 r. - 7 800 zł, 0,3 szt.
1989 r. - 2,9 mln zł, 0,1 szt.
1991 r. - 5 mln zł, 0,4 szt.
2008 r. - 613,61 zł, 4,8 szt.
Nominalnie zarabiamy coraz więcej. Jednak czy większe sumy w portfelu są równoznaczne z tym, że stać nas na więcej niż przed laty? Sprawdziliśmy to. Wyniki mogą być zaskakujące.
Biadolenia ciąg dalszy. Wystarczy wspomnieć o tym, że teraz jest lepiej niż za komuny, by wśród czytelników rozgorzała burza. Co rusz odzywają się głosy, że kiedyś to na tak wiele można było sobie pozwolić, a teraz jest taka bieda.
Czy rzeczywiście jest tak źle? Na podstawie
danych GUS porównaliśmy ceny z PRL (1970, 1982, 1989) oraz z wolnej Polski (1991, 2001, 2008). Policzyliśmy, ile dziś, a ile kiedyś można było kupić za średnią pensję.
Sprawdziliśmy ceny 22 produktów, takich, które były tak samo powszechne w PRL, jak współcześnie

Od rozkwitu do upadku PRL-u

Koniec PRL - 1988 i 1989 to lata szalejącej hiperinflacji (Balcerowicz ją zdusił, a nie wywołał). Skuteczność reform widać na wielu produktach w 1991 r. Komunistyczna, ręcznie sterowana gospodarka, coraz bardziej dokuczała
Polakom. To właśnie rok 1989 był tym, w którym mogliśmy kupić najmniej za średnią pensję. Przykładowo w 1970 r. stać było nas na 66 kg margaryny, zaś w 1989 r. tylko na 16 kg. Po 20 latach od obalenia komunizmu możemy sobie pozwolić
na 311 kg margaryny! Podobny trend widać w przypadku cukru, chleba i wielu innych podstawowych produktów. Oczywiście bochenek chleba był większy, wzięliśmy to pod uwagę.
Wielu z rozrzewnieniem wspomina czasy, gdy stać ich było na nieprzebrane ilości [...]. Widać, że procenty źle podziałały na ich pamięć. W 1970 r. za średnią pensję można było się upić 40 butelkami, w 1989 już tylko 17.III Rzeczpospolita to raj dla wielbicieli mocnych trunków. Od 46 butelek w 1991 r. dobiliśmy do 159 w 2008 r.
Odpowiedz
6
@ POkemon
dnia 29.08.2013, 16:02 · Zgłoś
Działacze solidarności do roboty, a nie do modlenia !!! Jechać do Warszawy poszukać Grada, który sprzedał nasz kochany GAMRAT człowiekowi, który wziął sobie wypłatę za 7 miesięcy 610.000 zł, został ukarany karą pozbawienia wolności w zawieszeniu, 150.000 zł grzywny za wystawianie pustych faktur i łapówki menadżerskie. Niech oddają Gamrat Jaślanom, póki jeszcze istnieje!!!
Odpowiedz
4
@ [...]
dnia 30.08.2013, 08:11 · Zgłoś
Gamrat sprzedał Bury. poKEMON bury [...]
Odpowiedz
2
@ roko
dnia 29.08.2013, 14:00 · Zgłoś
a składka będzie bo czym więcej członków i owieczek tym lepiej szkoda że w trwam jeszcze nie ogłaszano///
Odpowiedz
10
@ Miecio
dnia 29.08.2013, 10:29 · Zgłoś
Ty wyżej [...] nie wiesz jak było, to sie nie odzywaj, było wszystko i każdy wszystko miał, a teraz jeden robi na paru [...] a tamci klepią dzieci i żyja z opieki bo po co robic, a przynajmniej po bożemu. To co zrobili po 90 roku jest nie do pomyslenia, przez 20 pare lat skonczyli, zgnojili i rozkradli kraj do reszty. Trzeba było zostawic ustrój taki jaki był, sam by się przeistoczył na bardziej cywilizowany i dzisiaj wszyscy by zyli godnie, a nie likwidacja, prywatyzacja i złodziejstwo.
Odpowiedz
-4
@ czarek
dnia 29.08.2013, 12:18 · Zgłoś
Znajomy mial [...] ale go wyleczyl. A tobie się mieciu nie udalo jak widzę.
Odpowiedz
-8
@ qwerty
dnia 29.08.2013, 08:12 · Zgłoś
piękne wpisy pokolenia którego to rodzice za szczyt luksusu uważali liście łopianu w sławojkach. Piękne lata... no i praca była gwarantowana... w łagrach - nawet do śmierci,
eh...łza w oku się kręci - komuno wróć !
Odpowiedz
1
@ sasza
dnia 29.08.2013, 12:11 · Zgłoś
nie wszyscy w łagrach siedzieli [...]
Odpowiedz
9
@ #Arn
dnia 29.08.2013, 14:06 · Zgłoś
Dawniej przyjacielu NSZZ Solidarność jednoczyła zwykłych ludzi, a dzisiaj dba tylko o tych którzy mają i mieli jakieś "przywileje".
Zapomina się o pracujących w prywatnych firemkach, to oni dostają w [...] i kto ich reprezentuje może NSZZ ... ?
NSZZ jest w dzisiejszych czasach partią polityczną, a nie ruchem wielkiej idei z lat '80 :-)
Odpowiedz
10
@ #Arn
dnia 28.08.2013, 23:26 · Zgłoś
Msza za NSZZ Solidarność ? Już dawno odeszła w zapomnienie +
Odpowiedz
4
@ gonzo
dnia 28.08.2013, 21:36 · Zgłoś
A przyjdzie ten co w marcu podpisał papiery o świcie?Bochater i patryjota?
Odpowiedz
6
@ jasiu
dnia 28.08.2013, 21:24 · Zgłoś
Ja pytam,ileż razy można się modlić w jednej sprawie?
Odpowiedz
-8
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 29.08.2013, 10:27 · Zgłoś
Tyle samo ile Ty "rzucasz aluzje " pod kątem wiary i ludzi wierzących pod różnymi tematami tego forum, aż nadto obnosząc się ze swoim "antyklerykalizmem" - może tu znajdzie się jeszcze ktoś, kto za Ciebie się pomodli, abyś nie dopatrywał się we wszystkim winy KOŚCIOŁA...
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 29.08.2013, 11:18 · Zgłoś
Spokojnie dobry człowieku,spokojnie
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 29.08.2013, 23:49 · Zgłoś
Pytaj Jasiu pytaj i ucz się puki czas : : czego Jasiu się nie nauczy - Jan nie będzie umiał"...
Odpowiedz
0
@ jasiu
dnia 30.08.2013, 08:01 · Zgłoś
Oklepane powiedzenie,brak Ci argumentów?
Odpowiedz
6
@ stary
dnia 28.08.2013, 21:17 · Zgłoś
gdy nie ma już nic można się jedynie pomodlić.
Odpowiedz
-8
@ gwiazda
dnia 28.08.2013, 18:03 · Zgłoś
wez sie [...]za robote a nie wypisuj takich zeczy to bedzie ci lepiej
Odpowiedz
9
@ ja
dnia 28.08.2013, 17:39 · Zgłoś
ile jest kościołów w Jaśle? Kto policzy?proszę napisać
Odpowiedz
5
@ Skiba
dnia 28.08.2013, 16:46 · Zgłoś
oto najlepsze podsumowanie całej styropianowej bandy
http://www.youtube.com/watch?v=EzpR3z8oMPo
Odpowiedz
16
@ wojtek
dnia 28.08.2013, 16:02 · Zgłoś
trzeba zrobić msze żeby rozwiazac solidarnosc bo to zalosny związek dla siebie posatki szykują a ludzi maja w [...]ie
Odpowiedz
21
@ naiwny solidarnościowiec
dnia 28.08.2013, 15:53 · Zgłoś
Postsolidaruchy rozkradli jasielskie zakłady. Komuno wróć i normalność przywróć!!!
Odpowiedz
-10
@ re
dnia 28.08.2013, 19:08 · Zgłoś
"Czy się stoi czy się leży 2 tys. się należy". To wam się marzy nieroby [...]?
To se ne wrati – jak mówi przyjaciel Słowak.
Odpowiedz
21
@ ren
dnia 28.08.2013, 11:11 · Zgłoś
w Jaśle pozostał tylko tyle ,módl się i pracuj...
Odpowiedz
34
@ leo
dnia 28.08.2013, 11:59 · Zgłoś
pomodlić w jaśle jest się gdzie natomiast pracować to już nie bardzo
Odpowiedz
17
@ as
dnia 28.08.2013, 12:26 · Zgłoś
Przy takich podatkach i takich urzędach to na pewno nie będzie gdzie pracować...
Odpowiedz
18
@ jan
dnia 28.08.2013, 11:03 · Zgłoś
j się pytam gdzie jest te 21 postulatów . ktoś podpowiada mi że [...] i ekipa podtarli sobie nimi tylną część ciała. Luuuuudzie wykorzystali nas wszystkich zamienili się z komuna na stołki. Taki Sikorski którego naród wybiera w wyborach kupuje sobie do biura 16 krzeseł w cenie 13000 za sztukę . To za wasze pieniądze i mówi że nie ma w tym nic szczególnego Jaślaninie [...] was wszystkich a może nie wszystkich , są jednak wyjątki którzy na tej obiecywanej demokracji załapali sięz tymi którzy Was [...].
Odpowiedz
21
@ ulan
dnia 28.08.2013, 10:51 · Zgłoś
to byl najwiekszy przekret w historii a porozumienia nie sa do tej pory wypelnione
Odpowiedz
8
@ człowiek z Procjona
dnia 28.08.2013, 10:35 · Zgłoś
msza św. jest jak najbardziej potrzebna a i egzorcyzmy by nie zawadziły... mozna przy okazji Svena uleczyć - przynajmniej trochę...;)
Odpowiedz
2
@ Sven
dnia 28.08.2013, 10:45 · Zgłoś
Najlepiej przy pomocy Hippolyte Léon Denizard Rivail !

Abo biskupa z Krzaklewskim i AWSem na czele
Odpowiedz
28
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 28.08.2013, 09:53 · Zgłoś
Oj tak potrzeba Wam modlitwy, gdyż Pan Bóg roboty za was nie zrobi, a tak wystawiliście się na pośmiewisko zaczęliście coś, a nie dokończyli "dochrapawszy się stołków, czy pozycji " spoczęliście na "laurach". Kto dzisiaj korzysta z tych porozumień i czy w pełni są realizowane - czy robotnicy którzy największą cenę za to ponieśli...Wtedy jeszcze słychać było stanowczy głos Kościoła w obronie sprawiedliwości, czy teraz tylko sam Pan Bóg ma to robić...???
Odpowiedz
24
@ fIAT 126 P
dnia 28.08.2013, 09:33 · Zgłoś
ach niebyło jak za gierka !!!
wszyscy mieli prace !!! i byli >>>zdrowi !!!
a teraz głodno chłodno i do domu daleko !!!
ale zato wieś kwitnie widać to co przed domami sti !!!
Odpowiedz
18
@ as
dnia 28.08.2013, 12:25 · Zgłoś
A jaki dług za Gierka sama radość... Ale teraz jest gorzej bo dług większy.
Odpowiedz
9
@ sasza
dnia 29.08.2013, 12:09 · Zgłoś
40 miliardów za Gierka to pikuś w porównaniu z długiem tuska
Odpowiedz
52
@ hy
dnia 28.08.2013, 09:25 · Zgłoś
Dziękuję bardzo za taką polskę! Wszystko zniszczone! Przemysłu nie ma! Zadużenie szięga Mount Everest. Kolesiostwo, nepotyzm ! Dzięki komu to wszystko ???
Odpowiedz
10
@ he he
dnia 29.08.2013, 07:53 · Zgłoś
Z dawnej Solidarności to została tylko nazwa.

Teraz to kupa karierowiczów. Sługusy jednej partii.

Śniadek były przewodniczący siedzi w parlamencie z ramiania PiS.

Obecny przewodniczący też robi politykę a robotników to mają gdzieś.

Jak walczą to o swoje.

Ideje sierpnia sprzedali już dawno.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.