Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zaskakujące odkrycie przy “Panoramie” - znaleziono nie tylko synagogę

27

Chcąc udokumentować pozostałości muru utożsamianego z synagogą, archeolodzy odkryli “Koci Zamek”.


- Zaskoczyło nas to odkrycie. Wiadomo od jakiegoś czasu, że znajdował się tutaj dwór obronny. Ale takich odkryć się nie spodziewaliśmy. - powiedział nam Piotr Szmyd, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- Znaleźliśmy pozostałości po dworze obronnym, który funkcjonował w tym miejscu., tzw. “Kocim Zamku”. Są tutaj widoczne zarówno piwnice, jak też pozostałości po dworze obronnym, w tym po murach, oraz mur będący pozostałością po synagodze. Gmina żydowska, która kupiła ten teren wykorzystała prawdopodobnie zarówno budulec jak i ścianę działową muru obronnego budując mur fundamentowy. - mówił Szmyd.

Kiedy dwór został wybudowany? - Z datowaniem tego jest problem. Zapewne dwór pochodzi z XV lub XVI wieku. Być może jednak datowanie trzeba będzie cofnąć - prace archeologiczne miedzy innymi to maja wyjaśnić. - dodawał archeolog.

Informacje o “Kocim Zamku” i szereg przypuszczeń z nim związanych znaleźć można w publikacji Barbary i Andrzeja Bosaków. Według autorów dwór zniknął z krajobrazu miasta ponad sto lat temu, gdy został sprzedany gminie żydowskiej, jako nienadający się do zamieszkania, i rozebrany. Jego miejsce zajęła synagoga, która została z kolei zniszczona przez Niemców podczas II Wojny Światowej.


O istniejącym w Jaśle zamku wspominano w XIX wieku, nie podając jednak jego lokalizacji. Że znajdował się on w tym samym miejscu, co synagoga przeczytać można w “Opisie powiatu jasielskiego” ks. Sarny. XIX-wieczne plany i szkice przybliżają z kolei kształt i wymiary budowli. “Koci zamek” miał podstawę zbliżoną do kwadratu o boku długości około 18,5 metra. W naroża korpusu budynku wtopione były alkierze, również kwadratowe o boku  długości 5 m. Z planów wynika również, że dwór otoczony był ogrodem. Z nielicznych opisów przybliżających wygląd zamku, oraz map wynika, iż zamek miał zwartą, prostą bryłę i wtapiał się w brzeg skarpy.

Wnętrze budynku prawdopodobnie odpowiadało modelowemu rozplanowaniu staropolskiego dworu szlacheckiego. Uwagę zwraca obszerna sień, która mogła pełnić funkcje publiczne i administracyjne, co związane jest z przypuszczeniem, iż zamek stanowił miejsce urzędowania starostów jasielskich - Mniszcha i Brodeckiego. Jako jedyny w mieście budynek murowany - a zatem odporny na ogień - “Koci Zamek” mógł w czasach staropolskich służyć również jako skład cennych przedmiotów i dokumentów.

Skąd zaś nazwa “Koci Zamek”? Nazywanie budynku zamkiem może wynikać z jego rangi administracyjnej i cech obronnych - zwłaszcza, że staropolskie nazewnictwo nie rozróżniało precyzyjnie zamków i dworów. Źródłem przymiotnika “Koci” może zaś być fakt, iż pierwszy starosta jasielski niegrodowy  - Joachim Lubomirski - był wyznawcą kalwinizmu. Innowierców zaś - po zwycięstwie kontrreformacji - nazywano “kacerzami” lub wyznawcami “kociej wiary”. Być może wyznanie Lubomirskiego, lub użytkowanie zamku w celach religijnych, wpłynęło na związanie z nim określenia “koci”.

Prace archeologiczne trwają od polowy kwietnia z dużymi przerwami, w tym na usunięcie zalegających współczesnych nawarstwień. Koniec prac przewidywany jest na 11. sierpnia.

Jak się dowiedzieliśmy obecnie trwają rozmowy dotyczące eksponowania  części dworu i synagogi. Odkrycie ma zostać włączone przez inwestora w koncepcję zagospodarowania terenu. Nie ma jedna jeszcze ostatecznych uzgodnień.



Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 27

Dodaj komentarz Widok:
2
@ bbb
dnia 12.08.2010, 22:21 · Zgłoś
znam tego gościa i jest archeologiem z wykształcenia a co ma do tego odkrycia Kaczyński przecież piszą "koci zamek" a nie "kaczy"
Odpowiedz
-4
@ ZZZ
dnia 11.08.2010, 22:21 · Zgłoś
ZŁOTA TAM NIE ZNAJDZIECIE , PRZECIEŻ TAM ŻYDZI MIESZKALI, HAA.HA.
Odpowiedz
1
@ yorker
dnia 11.08.2010, 16:09 · Zgłoś
Mam pytanie i równocześnie wskazówkę, czy archeolodzy mogliby porównać kamienie, z których zbudowano mur oporowy kapliczki, która stoi u zbiegów ul. PCK i Jagiełły, z kamieniami z odkrytych findamentów?

Jestem pewien, ze te kamienie pochodzą z "Kotczego Zamku"

Biorąc pod uwagę wielkość i kształt kamieni można chyba określić ich nośność i oszacować wysokość budynku, który kiedyś tworzyły....
Odpowiedz
5
@ bodek
dnia 11.08.2010, 14:54 · Zgłoś
Uważam, że należałoby to wykopalisko zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi i w przyszłości udostępnić dla odwiedzających nasze miasto. W JAŚLE JEST TAK NIEWIELE ZABYTKÓW i tego typu obiektów. Powinniśmy takie perełki chronić i udostępniać dla jaślan i przyjezdnych. Uważam, że niektóre komentarze świadczą o zdziecinnialości lub niedorośnięciu wielu do komentowania.
Odpowiedz
2
@ obserw.2
dnia 11.08.2010, 10:18 · Zgłoś
moim zdaniem należy zlikwidować to forum a te kilka tych samych osób niech się spotka na rynku aby między sobą pogadać!
Odpowiedz
0
@ Dyzio
dnia 11.08.2010, 10:16 · Zgłoś
A rodowodu Górczyka nie wykopali!Hi,Hi!
Odpowiedz
-1
@ ciekawy
dnia 11.08.2010, 09:39 · Zgłoś
A NIE MIESZKAŁ TAM CZASEM PREZES PIS Z KOTEM ????,MOŻE OD TEGO POCHODZIŁA NAZWA ?
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 11.08.2010, 08:39 · Zgłoś
[...], jaki tunel???
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 11.08.2010, 08:27 · Zgłoś
Oj ludzie prości i płytcy. Znowu na forum publicznym robicie sobie przytyki na temat sympatii politycznych. Obrzucacie się błotem. Wstyd mi za was. A miało wszystko iść po 10 kwietnia w duchu zgody narodowej, a jest jeszcze gorzej. Na psy schodzimy! Opamiętajcie się .....
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 11.08.2010, 06:59 · Zgłoś
No proszę, a taki rejbech naród izraelski zawsze podnosi jak się ich ruiny tyka, na wszystkim by swoje łapska położyli i brali, a sami w nie lepszy sposób pozyskiwali nieruchomości.
Czy muzeum się w końcu zainteresuje tunelem, który odkopano przy budowie obwodnicy??
Nawet nikt nie sprawdził dokąd prowadzi. W Rzeszowie zrobili użytek z podziemnych korytarzy, a tutaj - nie opłaca się.
Odpowiedz
0
@ Zal
dnia 11.08.2010, 00:37 · Zgłoś
nie chodzi mi o artykuł i jego treść... ale o ......... sami się domyślcie.
Odpowiedz
0
@ do lol
dnia 10.08.2010, 23:25 · Zgłoś
pomyśl czy każdy pracujący w danej branży ma wykształcenie w tym kierunku?? NO NIEEE a przecież ktoś kto naprawia samochody jest mechanikiem, sprzedajacy w sklepie jest sprzedawcą niekoniecznie mając odpowiednie wyksztalcenie!!mam nadzieje ze rozumiesz!!!
Odpowiedz
-1
@ do ha ha ha
dnia 10.08.2010, 23:17 · Zgłoś
W imieniu wszystkich komentatorów tego artykułu przyjmij nasze szczere ubolewanie nad Twoim płytkim rozumem :( Żal takich ludzi...

do Seven:
co Ty człowieku piszesz?? Jeśli nawet tak by sie stało to zostaje druga połowa o ktorej z pewnością się dowiesz - nie bój żaby!!!
Odpowiedz
-3
@ derix
dnia 10.08.2010, 22:17 · Zgłoś
no proszę, znaleźli trochę starej cegly i się chłopaki cieszą :) a zaoorać to! a może zrobic deptak?
Odpowiedz
-1
@ hahaha
dnia 10.08.2010, 21:49 · Zgłoś
[...] to jest [...],że zbliżył się tak bardzo do rodzonej siostry,czego owocem jesteś ty.Licz się ze słowami bo IP cię [...] Bacie!
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 10.08.2010, 21:34 · Zgłoś
Akurat będzie jak napisał yorker pół rzeczy,które znajdą pójdą na handel na czarny rynek i nikt się nie dowie co tam znaleźli...
Odpowiedz
0
@ do hahaha
dnia 10.08.2010, 21:28 · Zgłoś
[...] nie wiesz co pisac to nie pisz ... to ze cmokasz Bronusia w [...] nie znaczy ze masz obrazac dobrego czlowieka. Cmokaj tego [...] a on ci opdniesie podatki za to i zmienjszy emeryture ;]
Odpowiedz
0
@ Jaślanin 29
dnia 10.08.2010, 20:58 · Zgłoś
RJS Muzeum w Jaśle nie ma działu archeologicznego a najbliższy dział jest w Krośnie więc dlatego Krosno kopie .
Odpowiedz
-2
@ hahaha
dnia 10.08.2010, 19:03 · Zgłoś
Jeśli koci zamek to na 100% Kaczyński maczał w tym palce.Już wiem po co najeżdżał tak często Jasło.........
Odpowiedz
0
@ ok
dnia 10.08.2010, 18:08 · Zgłoś
zgadzam sie
Odpowiedz
3
@ yorker
dnia 10.08.2010, 18:00 · Zgłoś
Kilka opisów i legend na ten temat czytałem, cieszę się, że wreszcie odkryto pozostałości Kotczego Zamku

Przedmioty w nim znalezione przyczynią się do określenia najdawniejszych dziejów naszego miasta
Odpowiedz
-5
@ Jaślak
dnia 10.08.2010, 17:32 · Zgłoś
kolejna [...] troję postawia te [...] !!!
Odpowiedz
-7
@ lol
dnia 10.08.2010, 16:53 · Zgłoś
Ten gość to się nazywa tylko archeologiem bo z wykształcenia to nim na pewno nie jest !!!!
Odpowiedz
4
@ RJS
dnia 10.08.2010, 16:41 · Zgłoś
Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Robią świetną robotę, ale czy na terenie naszego miasta nie ma Muzeum, które mogłoby zainteresować się tego typu sprawami ?
Odpowiedz
9
@ wujek
dnia 10.08.2010, 16:06 · Zgłoś
Jakby jeszcze odkopali Plac Żwirki I Wigury, to byłoby jeszcze lepsze odkrycie, mury , piwnice, i ruiny klasztoru karmelitów.:) czekamy Panowie archeolodzy
Odpowiedz
-7
@ pozytywny
dnia 10.08.2010, 16:04 · Zgłoś
Nigdy za bardzo nie rozumiałem po co prowadzi się wykopaliska. Trzeba żyć przyszłością, a nie przeszłością. Gdyby w XV wieku zajmowali się przeszłością to dalej byśmy furmankami jeździli.

Ale może to komuś do szczęścia potrzebne, ja wolę by kasa szła na innowacje w dziedzinie nauki.
Odpowiedz
0
@ kicia
dnia 10.08.2010, 15:55 · Zgłoś
Jeśli powstanie tam knajpa lub jakiś hotel to powinien się nazywać '' Koci Zamek'' ;-)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.