Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zgubne skutki nadmiernego spożywania cukru

2

Zdaniem Pana doktora Mariusza Dąbrowskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii, „cukrzyca charakteryzuje się zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań i inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci. Jednym zaś z fundamentów jej leczenia jest regularna samokontrola poziomu stężenia glukozy we krwi”.

Wśród czynników sprzyjających cukrzycy wymienia się niewystarczającą aktywność fizyczną i niewłaściwą dietę. Nawet pół godziny regularnej aktywności każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Z diety warto wyeliminować nadmiar cukrów i tłuszczy, a także wysokokaloryczne i wysoko przetworzone produkty oraz używki. Jadłospis powinien być ponadto bogaty w warzywa i owoce.

WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. Liczba chorych na cukrzycę na świecie rośnie. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji),czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln, jak wynika z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.

Cukrzyca, obok groźnych konsekwencji i powikłań, jest sporym obciążeniem finansowym dla pacjentów i budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2018 roku leczenie cukrzycy wyniosło w Polsce 2 mld zł. Blisko połowę (49%) stanowiły koszty leków stosowanych przy cukrzycy. Kolejne 25% to paski do oznaczania glukozy we krwi. Ponad 20% kosztowały świadczenia udzielone z powodu cukrzycy, 4% zaś pompy insulinowe i system ciągłego monitorowania glikemii. Pacjenci z własnej kieszeni dopłacili 0,5 mld zł. Całkowity koszt cukrzycy w Polsce to rocznie ok. 7 mld złotych.

„Pacjenci potrzebują przede wszystkim edukacji, ponieważ cukrzyca jest chorobą, w której edukacja odgrywa kluczową rolę, oraz dostępu do odpowiedniej farmakoterapii i technologii medycznych. Bez tych dwóch aspektów nie możemy mówić o dobrze prowadzonej cukrzycy” – Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jaki wpływ ma cukier na otyłość, która z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. kardiologicznym i onkologicznym?

Rzetelną edukację zapewnia m.in. akcja „Środa z Profilaktyką” organizowana wspólnie przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. W każdą środę w Podkarpackim Oddziale NFZ udzielamy bezpłatnych konsultacji z dietetykami oraz umożliwiamy bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i wagi na specjalnym analizatorze. Zachęcamy odwiedzających NFZ do skontrolowania własnego zdrowia, wskazujemy czynniki ryzyka, które powinno się minimalizować, aby uniknąć poważnych chorób, np. cukrzycy. W przypadku wyników budzących wątpliwości zalecamy kontakt i dalsze konsultacje z lekarzem.

Warto również zauważyć, że plany wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej, które obecnie są prowadzone mają przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Idąc śladem wielu krajów, którym tak jak i Polsce zależy na trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych, posiłkujemy się wynikami zmniejszonej ilości spożywanego cukru, tam gdzie tą opłatę wprowadzono. Wpływy z niej (co warte zaznaczenia) zostaną przeznaczone w całości na leczenie pacjentów. Ważnym jednocześnie aspektem jest pozytywny wpływ na zachowania konsumenckie tak istotne dla zachowania zdrowia.

pozdrawiam

Rafał Śliż

Rzecznik Prasowy

Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Napisany dnia: 10.02.2020, 21:07

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ qwerty
dnia 14.02.2020, 06:34 · Zgłoś
Tyle huku o ten cukier a rząd nic nie robi tylko by podniósł podatek... Skoro jest taki szkodliwy to dlaczego nikt nic nie robi i nadal dopuszcza go do stosowania WSZĘDZIE nawet w chlebie! Wszędzie ten cukier!!! Tylko ja się pytam po co, tak samo jak ta chemia.
Odpowiedz
3
@ pl
dnia 11.02.2020, 00:04 · Zgłoś
Na cos trzeba umrzec najczestsza przyczyna zgonow to smierc
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657