Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zmieńmy świat. Europejski Rok Wolontariatu

1

W Europie jest 100 milionów wolontariuszy, co oznacza, że co piąty Europejczyk angażuje się w dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych. By uświadomić znaczenie dotychczasowych działań związanych z wolontariatem oraz zachęcić nas wszystkich do większego zaangażowania, rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Miejska Biblioteka Publiczna włączając się w obchody tego roku organizuje cykl imprez poświęconych wolontariatowi i w dniach 16 marca – 5 maja zaprasza na wystawę „Zmieńmy świat. Europejski Rok Wolontariatu”.

 

Wolontariat może przybierać różne formy – pomocy w świetlicy szkolnej, domu dziecka, czy hospicjum, działań na rzecz mniejszości, ochrony środowiska czy ratowania dóbr kultury. Jedną z możliwości jest Wolontariat Europejski (EVS – European Voluntary Service) – akcja europejskiego programu „Młodzież w działaniu”, kierowana do wszystkich młodych ludzi w wieku 18 – 30 lat, a także do organizacji i instytucji, które chcą gościć lub wysyłać wolontariuszy. EVS to sieć współpracy nawiązywana po to, aby uczyć się od siebie nawzajem przez wymianę doświadczeń i razem zrobić coś pożytecznego na rzecz społeczności lokalnej. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle podpowiada wszystkim młodym ludziom zainteresowanym tą formą wolontariatu, na czym polega EVS, jakie niesie za sobą korzyści, oraz jak zostać wolontariuszem. Prezentuje organizacje zajmujące się wolontariatem i strony internetowe, gdzie można znaleźć potrzebne informacje. Jest także przydatna dla organizacji i instytucji, które chciałyby nawiązać współpracę z wolontariuszami z całego świata. O tym, że warto się angażować, świadczą prezentowane na wystawie wspomnienia uczestników wolontariatu i ich roześmiane twarze na fotografiach.

By zostać wolontariuszem nie trzeba jednak nigdzie wyjeżdżać. Wystawa w MBP w Jaśle prezentuje także tych, którzy dostrzegają potrzeby naszej społeczności lokalnej i wprowadzają w działanie ideę wolontariatu w naszym najbliższym otoczeniu. Są to wolontariusze między innymi Szlachetnej Paczki, Noworocznego Daru, Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. W niemal każdej szkole i parafii działają zespoły Caritas, dobry przykład dają kluby wolontariatu działające w Gimnazjum nr 2 w Jaśle i Zespole Szkół nr 2 w Jaśle. To z pewnością tylko początek długiej listy ludzi dobrej woli, wskazówka dla tych, którzy chcą się zaangażować w pracę na rzecz innych. Wolontariat przynosi korzyści całemu społeczeństwu i buduje więzi między jego członkami. Wolontariusz oddaje swoją bezpłatną pracę, ale otrzymuje wiele korzyści: satysfakcję, poczucie sensu, uznanie ze strony innych, nowe znajomości i umiejętności. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że warto.

Informacje dotyczące Wolontariatu Europejskiego prezentowane na wystawie pochodzą ze strony internetowej programu „Młodzież w działaniu” (www.mlodziez.org.pl) oraz z publikacji na temat wolontariatu przygotowanych przez Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” w Warszawie.

 MBP w Jaśle

Napisany dnia: 17.03.2011, 15:24 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ czytelniczka
dnia 29.03.2011, 21:03
Ocena
komentarza:
0
Czy w Jaśle jest możliwość zapisania się do jakiegoś stowarzyszenia wolontariuszy/ klubu czy grupy, nie wiem jak to poprawnie nazwać?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657