Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zwierzęta do małego mieszkania

0

Planujesz zakup królika, rybek czy chomika do niewielkiego mieszkania? Sprawdź, czego potrzebujesz i jak należy zaaranżować na nowo przestrzeń w domu.

Jak przygotować dom na królika

Królik w domu potrzebuje przede wszystkim swojej własnej przestrzeni, w której będzie mógł się schować. Odpowiednika króliczej norki. Taka przestrzeń jest niezbędna, aby mógł poczuć się w domu całkowicie bezpiecznie. Nie wystarczy więc położyć dla niego koc w rogu pokoju. Potrzebna jest klatka, a najlepiej zabudowany domek dla królika, w którym będzie miał swoją bezpieczną przystań.

Królik potrzebuje też kuwety wysypanej ściółką. Ponieważ króliki często ją podgryzają w trakcie załatwiania swoich potrzeb, ściółka powinna być dla nich całkowicie bezpieczna. Takie bezpieczne ściółki mogą być wykonane ze słomy, trawy, również włókien celulozowych oraz recyklingowego papieru. W sklepach są dostępne duże domki, w których możesz umieścić taką kuwetę albo może znajdować się ona obok domku. Króliki generalnie wolą zabudowane kuwety, niż narożne.

Królikowi należy zapewnić też przedmioty, które będzie mógł obgryzać. Sprawdzą się wszelkie wiklinowe czy drewniane gałązki oraz zabawki. Mniejsze króliki mają więcej energii, dlatego warto zapewnić im zabawki z pomocą których będą mogły ją łatwo spożytkować, takie jak tunele. Królik zazwyczaj woli bawić się sam, dlatego niezależnie od wieku powinien mieć zapewnione jakieś zabawki. Dzięki temu nie będzie z nudów ogryzał mebli czy przypadkowych przedmiotów, które wpadną mu w zęby.

Jakie akwarium dla rybek

Stworzenie akwarium nawet dla kilku rybek jest poważną sprawą i należy do niej podejść profesjonalnie. Wbrew pozorom małe akwarium wcale nie jest łatwiejsze w utrzymaniu od dużego. Czasem może być to nawet trudniejsze. Zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca na akwarium. Pamiętaj, że musi być to stabilne miejsce, które będzie w stanie utrzymać wysoką wagę akwarium. Musi być też odporne na wodę. Akwarium powinno być oświetlone, ale nie powinno znajdować się w pełnym słońcu, na przykład przy oknie. Do samego akwarium potrzebujesz następujących rzeczy:

 • oświetlenia - większość ryb potrzebuje światła przez co najmniej połowę dnia.
 • grzałki do akwarium - różne gatunki ryb wymagają różnych temperatur. Konieczne może stać się dogrzewanie wody w akwarium.
 • filtra oczyszczającego wodę, najlepiej połączonego z napowietrzaczem.
 • podłoża - podłoża do akwarium są gruntem dla roślin i naturalnym środowiskiem dla ryb.
 • roślin - będą one dodatkowo dbały o oczyszczanie i dotlenianie powietrza i dawały rybom namiastkę oceanu czy morza.
 • dodatkowych dekoracji - kamieni, gałęzi lub tła.

Te wszystkie elementy możesz kupić oddzielnie albo zdecydować się na zakup gotowych zestawów akwariowych.

Nowy dom dla chomika

Nowoczesne klatki dla chomików są dużo większe i mają więcej elementów, niż te dostępne jeszcze kilka lat temu. Mimo że chomik ma niewielkie rozmiary, aby czuł się komfortowo potrzebuje przestrzeni. W sklepach możesz kupić gotowe wyposażone klatki albo skompletować je samodzielnie.

W klatce dla chomika najlepiej, aby znajdowały się następujące elementy:

 • Domek - to miejsce, w którym chomik będzie mógł się schować i czuć bezpiecznie.
 • Kuweta - chomik potrzebuje specjalnego miejsca, w którym będzie mógł załatwiać swoje potrzeby.
 • Tunele, kołowrotki i drabinki. Najlepiej kilkupoziomowe, gdyż chomiki lubią się wspinać. Chomiki mają też dużo energii, dlatego potrzebują zabawek, na których będą mogły ją spożytkować.
 • Poidełko oraz karmidełko.

Pamiętaj też o odpowiednich rozmiarach klatki dla chomika. Gatunki chomików różnią się rozmiarami, a także ruchliwością, przez co mają też inne wymagania względem wielkości klatki. Upewnij się więc wcześniej, że wybierasz odpowiednią dla swojego gatunku chomika. Ustaw ją też w zacienionym miejscu, z dala od źródeł ciepła oraz okien czy drzwi.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 23.06.2021, 08:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105