Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czekali, by po wielu latach pamięć o nich powróciła

30

Na skwerze Zenona Soboty odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty oraz zapalono "światło pamięci".<<FOTOGALERIA>>

- 1 marca to nieprzypadkowa data. To właśnie w tym dniu 1951 r. w głównej katowni bezpieki, w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie stracił życie pułkownik Łukasz Ciepliński i jego sześciu z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – mówił wiceburmistrz Antoni Pikul. - Pamiętamy o was bohaterowie, pamiętamy o ideach, o które walczyliście, pamiętamy o tym, czego dokonaliście dla naszego kraju. To święto jest wyrazem hołdu za świadectwo męstwa, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Jest wyrazem hołdu za krew przelaną w obronie niezawisłości Ojczyzny – dodał.

Po wojnie wielu akowców odczuwało potrzebę stworzenia nowej organizacji konspiracyjnej. Dla wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego walka o wolną ojczyzną rozpoczynała się od nowa. Tym razem przeciwko władzy komunistycznej i sowietom. Z inicjatywy płk. Jana Rzepeckiego powołano do życia Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Ich głównym celem była walka z nowym komunistycznym porządkiem. Domagali się od Armii Czerwonej i NKWD opuszczenia terenów Polski. Urząd Bezpieczeństwa dokonywał aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dochodziło wówczas do częstych zmian w strukturach organizacji Zarządu Głównego WiN. W latach 1944-1956 na karę śmierci z przyczyn politycznych skazano około 4 tys. ludzi, większość przed wojskowymi sądami rejonowymi – to są ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej, który od lat prowadzi proces badawczy w tej sprawie.

 Sytuacja byłych AK-owców i ludzi związanych z podziemiem antykomunistycznym po wojnie była bardzo trudna. Więzienia pękały w szwach od patriotów. Trwały aresztowania akowców na masową skalę i ich procesy. W 1947 r. rozpoczęły się trzy pokazowe procesy, pierwszy tzw. proces Rzepeckiego, który ujawnił swoich współpracowników i nawoływał do ujawnienia się pozostałych członków WiN-u.

 Cały swój majątek, który pozostał mu po AK oddał bezpiece. Skazany na 8 lat więzienia został po 2 dniach ułaskawiony przez prezydenta Bieruta. Płk. Łukasz Ciepliński nigdy się nie poddał i walczył do końca, aż do 28 listopada 1947 r., kiedy został aresztowany w Zabrzu przez NKWD. Po trzech latach katowań został skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia. Zginął strzałem w tył głowy w piwnicy więzienia na warszawskim Mokotowie. Do chwili obecnej nie jest znane miejsce jego pochówku.

- Do Was zwracam się potomni! Pochylcie w żalu i zadumie głowy, oddajcie cześć i honor naszym Rodakom, którzy oddali życie za godne miejsce Rzeczypospolitej wśród suwerennych krajów demokratycznego świata, za naszą wolność i prawo do stanowienia o przyszłości. Cześć ich pamięci! Niech dobry Bóg wynagrodzi im ich mękę, a pamięć o nich niech zachowają potomni -powiedział hm. Wiesław Hap ze 139. DH „Lisy” im. płk. L.Lisa Kuli przy Gimnazjum nr 2 w Jaśle.

id

Napisany dnia: 02.03.2016, 10:51

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ mieszkaniec65
dnia 12.03.2016, 08:41 · Zgłoś
pytanie- czy do tych bohaterow zaliczacie tez Józefa Kuraśia ps, „Ogień”iAntoniego Żubryda ps. „Zuch” ?
Odpowiedz
-3
@ a. lechowski
dnia 05.03.2016, 07:26 · Zgłoś
Sprostowanie do @ a. lechowski dnia 04.03.2016, 07:30. Identyfikator użytkownika: i34e5CpGQM3t. jest "urodzili się" ma być "żyli".
Odpowiedz
-3
@ a. lechowski
dnia 05.03.2016, 07:23 · Zgłoś
Do "saracena" uchyl Waść troszeczkę przyłbicy abym mógł rozpoznać Twoje lico bo być może w jednej partyii i pod jednym czerwonym sztandarem służyliśmy a dzisiaj udajecie że mnie i innych nie znacie i od partyii plecami się odwracacie ale przynależności się nie ukryje bo są papiery i cyrografy które żeście podpisali i na ciele i duszy znaki macie żeście sługami szatana się stali po wieczne czasy. PS. Zważ Waść kogo kąsasz abyś zębów nie stracił.
Odpowiedz
-7
@ a. lechowski
dnia 04.03.2016, 07:30 · Zgłoś
Ci którzy urodzili się w niewoli(powojenna okupacja sowiecka) i nie podjęli walki z okupantem są i żyją dalej jak niewolnicy. Mieli 25 lat aby sobie to uświadomić Nie zrobili tego i idą dalej w zaparte i twierdzą że to był najpiękniejszy okres w Historii Poliki i ich życiu. W ich życiu może tak. Jest ich tak wielu że sięgnęli po władzę, ale"Nie urodzi kura orła" jak przekazuje stare porzekadło zostanie po nich wielka kupa nawozu i to jest obiecujące bo dla wzrostu pożytecznych i pięknych roślin potrzebny jest nawóz ale i chwasty rosnąć będą. Których będzie więcej to od nas nieskażonych komuną(niewolą) zależy jakich ogrodników wybierzemy.Potrzeba 40 lat aby stać się z narodu zniewolonego narodem wolnym narodem. Mającym swoje miejsce na ziemi, swoje prawo i historię za co musimy być gotowi ponieś największą ofiarę, "Bo wolność krzyżami się mierzy". Teraz jeszcze nie pora przelewać krew teraz czas na niesienie"Kaganka oświaty" czas na zaglądnięcie i przypomnienie sobie co robiliśmy w czasie sowieckiej okupacji, może współpracowaliśmy w zniewoleniu naszej ojczyzny(Przynależność do partii politycznych które negowały istnienie Boga i naszej suwerenności) a może byliśmy bierni i nic nie robiliśmy aby uzyskać niepodległość(Grzech zaniechania)i dzisiaj czujemy się bohaterami przez "ch"
Odpowiedz
-3
@ Anka
dnia 04.03.2016, 13:57 · Zgłoś
muszą minąć ze trzy pokolenia by "zniewolone umysły" odzyskały godność...Tylko czym dla młodych jest godność???...nieskrępowanym dostępem do fejsa??
Odpowiedz
4
@ saracen
dnia 04.03.2016, 21:26 · Zgłoś
Wracaj komuno systemie moj ukochany - chlopie czytając ciebie stwierdzam ze byłeś cichym współpracownikiem i szukasz rozgrzeszenia bo cię sumienie gryzie latka lecą schylek bliski wiec chcesz się wybielic --- na jaki kolor się teraz farbujesz bo od 26lat czerwony nie modny a naprawdę w nim tobie jest do twarzy
Odpowiedz
-6
@ dragoness
dnia 02.03.2016, 22:46 · Zgłoś
Cóż... temat kontrowersyjny i znów dzielący Polakówhttps://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/29/70-rocznica-pacyfikacji-bialoruskich-wsi-przez-oddzial-nzw-burego/ Byli bohaterowie, byli i bandyci, ani bezrefleksyjna gloryfikacja, ani potępianie w czambuł nie jest wskazane. No ale Polacy muszą we wszystkim iść na całość.
Odpowiedz
-5
@ Krajan z Katow
dnia 02.03.2016, 22:41 · Zgłoś
I bawi sie elita znowu w harcerzykow. To byli tez mordercy niewinnych ludzi. . Ludzie z Podkarpacia - obudzcie sie ! , Otworzcie oczy na prawde I to co sie dzieje z narodem polskim.!
Odpowiedz
-3
@ myszor
dnia 02.03.2016, 21:46 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
16
@ Max Szyderko
dnia 02.03.2016, 18:09 · Zgłoś
Zdjęcie nr 2 przedstawia senator Zającową w pracy...
Odpowiedz
6
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.03.2016, 12:40 · Zgłoś
Bo ona się nadaje tylko do składania kwiatków pod pomnikami
Odpowiedz
2
@ podatnik
dnia 04.03.2016, 14:55 · Zgłoś
Bo to jasielska kwiaciarka...
Odpowiedz
15
@ uczestnik
dnia 02.03.2016, 16:34 · Zgłoś
Ale j..a. Mieszkańcy Jasła w ogóle nie przyszli na tą uroczystość. Czyli mają apel i prośbę PISowskiej władzy jasielskiej daleko na 4 litery.
Odpowiedz
9
@ Max Szyderko
dnia 02.03.2016, 18:27 · Zgłoś
a może byli w pracy by zarobić na wypłatę dla etatowych podpomnikowych składaczy kwiatów i wieńców ???
Odpowiedz
-2
@ Jacobi
dnia 02.03.2016, 14:37 · Zgłoś
a tak jeszcze na marginesie ja mam w du ... taką wolność gdzie teraz jestem więźniem tych pseudo biznesmenów
Odpowiedz
15
@ bazalt
dnia 02.03.2016, 14:45 · Zgłoś
Jak widać na załączonych obrazkach - tłumy mieszkańców też.
Odpowiedz
12
@ Jacobi
dnia 02.03.2016, 14:25 · Zgłoś
Zastanawiam się nad jedna rzeczą dlaczego my Polacy żyjemy wspomnieniami . No co raz więcej świąt. Nikt się nie zastanawia dlaczego takie miasteczka jak Jasło wymierają , dlaczego brakuje pracy nie tylko dla młodych ale i dla wszystkich mieszkańców. Niedługo w mieście pozostaną tylko pomniki i kościoły .a co z jego mieszkańcami to polityków już nie obchodzi każdej opcji .
Odpowiedz
-11
@ normalny
dnia 02.03.2016, 13:32 · Zgłoś
Jeszcze dodam i pa-li kłota z poważaniem polak
Odpowiedz
-7
@ Polityk
dnia 02.03.2016, 11:20 · Zgłoś
Znany i ceniony polityk Janusz Palikot tak skomentował tę sprawę:

"Wolną Polskę zawdzięczamy nie Żołnierzom Wyklętym ani nie Powstaniu Warszawskiemu, ale Wałęsie i Michnikowi!"

Radzę przemyśleć :)
Odpowiedz
2
@ Bhp
dnia 02.03.2016, 13:42 · Zgłoś
Zarowno dobro jak i zlo kilkakrotnie okrazy kule ziemską i albo wróci do Sprawcy w postaci kary.albo zostanie wyjaśnione i uznane.Ale tez i należy pamiętać że proces ten trwa latami Gdy naglasniane dzisiaj aferalne zlo a wielu aktorow tego zla zakłada maski ludzi uczciwych i pchajacych się w pierwsze szeregi na takich uroczystościach i majacy pelna gebe pustych slow to można to prosto okreslic-hipokryzja i podłość.
Odpowiedz
-2
@ ixi
dnia 02.03.2016, 11:10 · Zgłoś
Najwiekszy szacunek.
Odpowiedz
3
@ pytanie
dnia 02.03.2016, 11:26 · Zgłoś
Pozwole sobie wkleić wypowiedź Szymona Jakubowskiego z grupy na faceeboku "PODKARPACKA HISTORIA" na temat Zenona Soboty. Nie jestem autorem tekstu, jedynie wklejam tresc. Co o tym myślicie?

"Temat "żołnierzy wyklętych" jest tematem bardzo ciężkim, nie da się go przedstawiać w czarno-bałych barwach, ale to co wyczynia się w Jaśle zakrawa na kpinę, gdzie "żołnierzem wyklętym" uczyniono człowieka po wyparciu Niemców współpracującego z NKWD i bezpieką, a wcześniej prawdopodobnie współpracownika Gestapo..
Kolejny raz obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Jaśle odbywają się na skwerze imienia Zenona Soboty "Świdy", którego władze miasta w 2004 roku uczyniły honorowym obywatelem Jasła. Sęk w tym że ktoś kto promował tą kandydaturę chyba nie przeczytał nic więcej na temat tej osoby poza wikipedią. Tymczasem już w 2004 roku w piśmie IPN Pamięć i Sprawiedliwosć" ukazał się obszerny artykuł ukazujący oblicza "Świdy" (T. Balbus, "Człowiek, żołnierz, współpracownik MBP". Sprawa Zenona Soboty "Świdy
; czyli o poplątanych życiorysach ludzi podziemia, "Pamięć i Sprawiedliwość" 2004, nr 1 (5), s. 299-331). Ten szef Kedywu Podokręgu Rzeszowskiego AK jesczze w czasie okupacji podejrzewany był o współpracę z Niemcami. Były ku temu powazne powody (kilkakrotne uwolnienie z rąk Niemców, "cudowne" ocalenie z potyczki pod Przysietnicą, gdzie jako jedyny z grupy likwidacyjnej AK ocalał, sprawa wymordowania kierownictwa mieleckiej AK). O ile sprawa współpracy z Niemcami to mocne, ale jednak
tylko poszlaki, o tyle bezdyskusyjna jest jego późniejsza współpraca z sowieckim kontrwywiadem i UB. W ręce "kontrrazwiedki" wydał archiwum rzeszowskiego Kedywu co dla wielu AK-owców skończyło się tragicznie, był z nadania nowych władz m.in. prezydentem Katowic i starostą będzińskim oraz zielonogórskim. Do konspiracji wrócił dopiero, gdy po kolejnej "cudownej" ucieczce tym razem z rąk UB, które aresztowało go pod zarzutem malwersacji w jednym z przedsiebiorstwem powstałych z funduszy
operacyjnych bezpieki. Paradoskem jest więc fakt, że dzisiaj skłąda się hołd żołnierzom AK i "żołnierzom wyklętym" na skwerze imienia człowieka, który wspópracował z ich katami. Najdziwniejsza jest zaś postawa lokalnych władz samorząowych, które mimo, iż o "Świdzie" napisano już wiele ujawniając jego prawdziwe oblicze, nie odważyły się na przyznanie do błędu i usunięcie tak kontrowersyjnego patrona.Poniżej link do wspomnianego wyżej numeru "Pamięci i Sprawiedliwości". Tekst o "Świdzie" jest na
stronach 299-331."
Odpowiedz
17
@ uczestnik
dnia 02.03.2016, 12:23 · Zgłoś
Jedno pytanie. Dlaczego zabrakło w marszu i wczoraj dyskutantów z forum? Nie idziesz nie dyskutuj. Hejt trzeba niszczyć tak jak Wyklęci komunizm.
Odpowiedz
0
@ pytanie
dnia 02.03.2016, 12:35 · Zgłoś
Ale jaki hejt? Według Ciebie fakty i książkidokumenty IPN to hejt?
Odpowiedz
-19
@ mariusz
dnia 02.03.2016, 15:06 · Zgłoś
ej ty uczestnik bo oni na marsze ani na zebrania to nie zapraszajom zwykłych szarych ludzi nie mów na komune bo komuna dobrze rządziła
Odpowiedz
-18
@ mariusz
dnia 02.03.2016, 15:09 · Zgłoś
nie mów na komune bo komuna dobrze rządziła
Odpowiedz
-8
@ xxxx
dnia 02.03.2016, 17:05 · Zgłoś
skad wiesz czy nie bylo?
Odpowiedz
9
@ To wszystko nie takie proste
dnia 02.03.2016, 17:37 · Zgłoś
Podejdźmy do tego ważnego problemu osoby mocno zapisanej w historii Jasła na spokojnie i bez niepotrzebnych emocji, Na temat Zenona Soboty istnieje wiele publikacji oraz materiałów i relacji, które w większości jednak ukazują jego pozytywną stronę pracy dla Polski. Są też i materiały z IPN mówiące o jego kontaktach z "nową władzą" komunistyczną - np. raport Soboty z 5 III 1948 r. do szefa WUBP w Poznaniu, list jego żony z 24 III 1948 r. do nieokreślonego płk. MBP etc. Czy to jednak nie była gra "starego lisa" wywiadu? Zupełnie zaś jest brak jakichkolwiek materiałów na temat jego "współpracy" z Niemcami. Zarzuty, że w różnych akcjach ginęli jego podwładni, a Niemcy nie, itp. wydają się być zupełnie nieprawdziwe, o czym m.in. świadczą materiały z książek i archiwów (dokumenty, relacje, wspomnienia) np. Antoniego Strahla, St. Dąbrowy - Kostki, J. Modrzejewskiego czy innych ludzi z jego otoczenia, w tym i tych którzy przeszli więzienia bezpieki. A i sam przywoływany przez P. Jakubowskiego T. Balbus stawia szereg pytań co do osoby Z. Soboty. Cytuję: " Historycy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kim faktycznie był i komu w różnych okresach swojego życia naprawdę służył. (...) A dylematów badawczych związanych z postacią "Świdy" jest do rozwiązania wiele. Informator szefa gestapo w Jaśle czy oficer polskiego podziemia, a przed wojną współpracownik polskiego kontrwywiadu? Niemiecka wtyczka w sztabie Podokręgu Rzeszów AK czy wybitnie zdolny oficer Kedywu, szybko awansujący w akowskiej hierarchii? Współpracownik "Smiersza" 1. Frontu Ukraińskiego(...) czy też konspirator usiłujący "grać" ze zwycięzcami?" - etc. Przy jego osobie jest sporo spraw nie do końca wyjaśnionych, ale na jego korzyść jednak przemawia ogrom niezaprzeczalnych działań w AK, a później w tym "najtrudniejszym" do określenia czasie m.in. jako organizatora "Kraju". Wydaje się trafna i wyważona ocena osoby Z. Soboty dokonana przez Wiesława Hapa, zawarta w VII t. "Rocznika Jasielskiego". Cytuję; "Był jednostką o bardzo skomplikowanym i niesłychanie bogatym, barwnym, burzliwym i poplątanym życiorysie, takim jakie były czasy, w których przyszło pełnić mu służbę. Jego działalność konspiracyjna balansowała cały czas na granicy gry wywiadów, kontrwywiadów i służb specjalnych oraz odważnego ryzykanctwa, czego przykładem może być choćby akcja na więzienie w Jaśle. Był skomplikowanym człowiekiem o skomplikowanej konstrukcji psychofizycznej na skomplikowane czasy. Jego działalność i służba nie są w pełni zbadane, a motywy i mechanizmy tych działań oraz sposoby ich realizacji nie są do końca wyjaśnione. Biografia tego oficera wymaga jeszcze wnikliwych, uczciwych, rzetelnych, obiektywnych i sprawiedliwych badań. Oceniając jego działalność, zwłaszcza w ostatnich latach życia, trzeba sobie zdawać sprawę z okoliczności, jakie jej towarzyszyły. Zachowanie i postawy wielu ludzi w tamtych czasach determinowane były skomplikowanymi i trudnymi dziś do oceny czynnikami i zależnościami." Jest tam też informacja - cytuję: "Autor zbiera materiały dot. osoby Z. Soboty, które w przyszłości - ma nadzieję - uzupełnią wiedzę o tym nieprzeciętnym, choć kontrowersyjnym człowieku i żołnierzu podziemia". Jak więc widać postać i zasługi Z. Soboty wymaga jeszcze sporo badań i nie można tak jednoznacznie go oceniać - "czarny" czy "biały" - przecież życie każdego z nas ma najwięcej odcieni "szarości", odbierać nazwę skweru i tytuł "zasłużonego", choć tak by było najłatwiej.
Odpowiedz
1
@ Anka
dnia 04.03.2016, 13:53 · Zgłoś
Myślę ,że żołnierze wyklęci działali w czasie w którym zwykłym ludziom skutecznie robiono wodę z mózgu ...moj dziadek do dziś na kartach książki niejakiego Wieliczki istnieje jako bandyta z WiN...ile nalotów UB przeżyła rodzina , ile donosów sąsiadów ile prowokacji łącznie z podrzuceniem broni ...wiemy tylko my !!Dziś nie oceniamy donosicieli ,nawet nie mamy pretensji tylko żal ...że tak można było zastraszyć ludzi że tak łatwo potrafili ulec wszechobecnej demagogii ...OT CZŁOWIEK SŁABY JEST i szybko daje się zeszmacić ...dlatego szacunek dla tych co nie płynęli z prądem ...o wiele trudniej było
pod prąd...
NIE KAŻDEGO NA TO STAĆ ...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657