Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Fizyka inaczej

25
W I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego przeprowadzone zostały pierwsze interaktywne lekcje prezentujące prawa fizyki wykorzystywane w lotnictwie. Wydarzenie to rozpoczęło realizację  kolejnego projektu WSK „PZL-Rzeszów” S.A., skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Podkarpacia. Projekt „Sugestia”, który zostanie zrealizowany w 20 liceach i 30 technikach województwa zakończy się 20 maja 2010 roku. W zajęciach zainaugurowanych 5 listopada br. w I LO wzięło udział 30 uczniów.





Program został opracowany wspólnie z Kuratorium Oświaty i Wychowania Województwa Podkarpackiego, osobami prowadzącymi zajęcia oraz inżynierami WSK, a skonsultowany z nauczycielami fizyki i astronomii. - Nasza rola, jako nauczycieli polegała na tym, aby skoncentrować się na tych zagadnieniach, które dotyczą ściśle podstawy programowej, na zagadnieniach trudnych do pokazania na bazie laboratoriów szkół średnich – wyjaśnia Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w ILO.






Liceum Ogólnokształcące zostało wybrane do tego projektu dzięki wielu sukcesom, jakie odnosi młodzież tej szkoły. - Zostaliśmy wybrani do tego programu dzięki naszej intensywnej pracy z młodzieżą. Wyniki maturalne z przedmiotów ścisłych są bardzo wysokie i młodzież naszej szkoły dostaje się na renomowane uczelnie techniczne, np. AGH, Politechnika Rzeszowska czy Politechnika Warszawska. Dla mnie jest to ogromny zaszczyt, że możemy inaugurować ten program dla szkół ponadgimnazjalnych w naszym Liceum. Jest to dowód zaufania przedstawicieli kuratorium do naszej pracy z młodzieżą – cieszy się Zbigniew Waszkiel, dyrektor ILO w Jaśle.


Projekt „Sugestia”, który ma promować nauki matematyczno-przyrodnicze wśród uczniów szkół średnich jest kontynuacją innego pt. „Odlotowa fizyka”, skierowanego do gminazjalistów. W praktyce polega on na budowaniu wizerunku zawodu inżyniera wśród młodzieży, przyszłych kadr nie tylko dla WSK, ale i całej doliny lotniczej oraz pokazywaniu, że przedmioty ścisłe mogą być ciekawe. Zakres merytoryczny tych zajęć jest zgodny z programem nauczania fizyki w szkołach średnich. - Jest to pierwsza edycja tego projektu, który zaczynamy od ILO w Jaśle. Zajęcia, które są kierowane do 30-40 osobowych grup będę trwać ok. 90 minut, a lekcje interaktywne prowadzą studenci Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego – wyjaśnia Patrycja Radwańska, z działu personalnego SK Rzeszów, koordynator projektu.

Jak zakładają pomysłodawcy, efektem finalnym programu ma być  przede wszystkim zaszczepienie matematyki i fizyki w umysłach młodzieży, co przełoży się na zwiększenie liczby kandydatów na uczelnie wyższe techniczne, a WSK pomoże w doborze odpowiedniej kadry pracowniczej.  
 

(omega)

Napisany dnia: 05.11.2009, 13:42

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ matura 1966
dnia 01.01.2011, 15:38 · Zgłoś
Profesor Tadeusz Szayna- to był profesor! Uczył uczniów myśleć!
Odpowiedz
0
@ piotr29
dnia 13.12.2009, 13:02 · Zgłoś
Zgadzam się z wypowiedzią kolegi dostanie się na WSK nawet dla bardzo zdolnych absolwentów bez protekcji jest nie realne.
Odpowiedz
1
@ Do "aa"
dnia 09.11.2009, 20:36 · Zgłoś
Rozumiem, że dla ciebie dr Lepper to jest "ktoś". Jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej i mam tytuł mgr inż.. Przyjęte jest, że odpowiednim zwrotem do absolwenta uczelni technicznej jest inż.. Magistrów mamy jak psów natomiast tytuł inżyniera wyróżnia. Źle się czuję gdy ktoś zwraca się do mnie "panie magistrze". Ale "aa" czy ty to pojmiesz?
Odpowiedz
0
@ generation
dnia 08.11.2009, 17:54 · Zgłoś
ale sie ************* z tymi tytulami....
nie macie o czym dysputowac lub eventually dyskutowaac czyyy poleeemizzzzowaććććććććććć:-)
Odpowiedz
0
@ Popieram "aa"
dnia 07.11.2009, 09:19 · Zgłoś
Najwyższy czas znieść raz na zawsze tytułowanie "profesor" nauczycieli w szkołach średnich. Jak ma mgr, to mówiC "Panie magistrze", a jak nie ma tytułu, to mówic zwyczajne "proszę Pana". Tytuł "profesor oświaty" też powinien być zniesiony. Tak samo należy postępować w przypadku lekarzy i nie tytułować "panie doktorze" lekarza, który nie ma stopnia naukowego doktora nauk medycznych.
Odpowiedz
2
@ karol
dnia 06.11.2009, 23:08 · Zgłoś
do aa-********* z Ciebie człek,ale taki jest filar podpierający polską rzeczywistość.Im mniej wie tym wyżej ląduje....Bądż nam profesorem i od etyki i mechaniki,tylko przestań p.... od rzeczy.
Odpowiedz
0
@ na "szluga" w bramie
dnia 06.11.2009, 22:48 · Zgłoś
powiem tak-dużo sie zmieniło w tej szkole na + w ciągu tych 12 lat od opuszczenia jej murów ale ten zwyczaj "profesorowania"pozostał mo cóż tradycja ludowa a wracając do Kuzaka no tak on zaiste wiele nauczył
Odpowiedz
0
@ gunia
dnia 06.11.2009, 20:57 · Zgłoś
A PK to już nie uczelnia techniczna, bo tu nas mnogo ;/
Odpowiedz
0
@ aa
dnia 06.11.2009, 19:51 · Zgłoś
Cytuje ..."Używanie nawet zwyczajowo niewłaściwych skrótów tytułów i/lub stopni naukowych, podobnie jak zawyżanie uprawnień zawodowych, jest nie tylko łamaniem prawa ustanowionego w tym zakresie, ale nadużyciem i wyrazem braku szacunku dla osób, które te uprawnienia posiadają faktycznie "... - wykładnia prawna Komisji Etyki. Wiec jeden z drugim niby "profesorem" powinien sam zwrócić uwagę swoim uczniom a może idąc za ciosem "studentom LO" ze nie jest żadnym profesorem. Choć znając to środowisko "niby profesorów" od środka wiem, że jak by jaśnie państwo całowano i noszono na rekach to by byli dopiero zadowoleni. A przed wojna to byli prawdziwi profesorowie może bez tytułów ale z wiedzą i szacunkiem.
Odpowiedz
1
@ Bogdan
dnia 23.01.2021, 10:56 · Zgłoś
W dzisiejszej Polsce jeśli można coś zgnić i zniszczyć, to się to robi. Żadnego szacunku dla tradycji. Niszczy się autorytety, by potem móc swobodnie i bezkarnie głosić brednie.
Odpowiedz
1
@ tradycjonalista
dnia 06.11.2009, 13:30 · Zgłoś
Skąd zwyczaj tytułowania?

- Przed wojną w szkole średniej pracowało wielu profesorów. Toteż ranga nauczyciela w szkole średniej była wysoka. Tytułowanie nauczycieli w liceach podkreśla też, że szkoła średnia to już niemal jakaś szkoła o wyższym poziomie. Tak się przyjęło i nie ma potrzeby tego zmieniać.
Nauczyciele z 20-letnim stażem mogą bowiem zdobyć honorowy tytuł profesora oświaty. Otrzymuje się go 10 lat po zdobyciu stopnia nauczyciela dyplomowanego. Po reformie pierwsi dyplomowani pojawili się w 2001 roku...........
Nie ma więc nic zdrożnego w takim tytułowaniu!
Odpowiedz
0
@ Dobrze ale...
dnia 06.11.2009, 13:27 · Zgłoś
Za co gratulacje nauczycielowi liceum, przecież to była robota sympatycznych studentów z Politechniki, ich sprzęt ich wiedza, robili to samo w innych szkołach. Tylko, że w tej szkole robi się propagandę z imprezy przygotowanej i przeprowadzonej przez innych.
Odpowiedz
0
@ Karol
dnia 06.11.2009, 10:38 · Zgłoś
Do aa: twój nick świadczy czym się trudnisz.Zatem szacunek dla tradycji nazywania profesorami nauczycieli szkół średnich może być dla Ciebie trudnym do zrozumienia wyzwaniem intelektualnym.No cóż-każdy ma swoją pozycję na tym padole ziemskim...
Odpowiedz
0
@ drogi "aa"
dnia 06.11.2009, 10:14 · Zgłoś
Nie przepraszaj, to nie twoja wina. Następnym razem po prostu nie pytaj. Lepiej być milczącym głupkiem. Odzywając się rozwiewasz wszelkie wątpliwości.
Odpowiedz
0
@ podziwiający
dnia 06.11.2009, 07:28 · Zgłoś
do aa: Czyżby zazdrość i zaściankowość były u Ciebie najważniejsze? Gratulacje Panie profesorze Prajsner. Takie inicjatywy mogą przynieść tylko pozytywny rozgłos i promocję naszych młodych mieszkańców! Jeszcze raz gratulacje.
Odpowiedz
0
@ Do "aa"
dnia 05.11.2009, 21:26 · Zgłoś
W szkole średniej "profesor" używa się grzecznościowo, Pan Prajsnar ma tytuł mgr
Odpowiedz
0
@ .....
dnia 05.11.2009, 21:07 · Zgłoś
Hehe :D Byli u mnie W szkole Trochę nudzą no ale w sumie spoko :D Fajne Samolociki mają :D
Odpowiedz
1
@ też z elektryka
dnia 05.11.2009, 21:01 · Zgłoś
I tu mam satysfakcję - Kończyliśmy to samo technikum ja parę lat wcześniej. Gratulacje i sukcesów kolego profesorze Ryszardzie. Inni powinni iść za przykładem.
Odpowiedz
0
@ Absolwent I LO
dnia 05.11.2009, 21:00 · Zgłoś
I to jest I LO!!! Tylko potrzebna jest reforma szkolnictwa. Trzeba przywrócić 4 letnie liceum oraz więcej fizyki i matematyki. Matematyka, fizyka i historia to przedmioty, które powinny być najbardziej preferowane w szkołach średnich. Gratulacje dla prof. Prajsnara. Zawsze będę pamiętał lekcje u prof. Kuzaka. Dzięki niemu można było zrozumieć otaczający świat.
Odpowiedz
1
@ wielkie rzeczy
dnia 05.11.2009, 20:12 · Zgłoś
Kilka dni temu byli w gimnazjum w Warzycach i nikt tego nie opisywał, a do KAROLA: jeśli chcesz się podlizać p. Praisnerowi to rób to w inny sposób a nie wypisuj głupot...
Odpowiedz
0
@ aa
dnia 05.11.2009, 20:07 · Zgłoś
Przepraszam ze zapytam, ok kiedy pan Praisner ma tytuł profesora? Cos mnie minęło? Z tego co wiem jest on zwykłym nauczycielem szkoły średniej. Może sie mylę?
Odpowiedz
1
@ Karol
dnia 05.11.2009, 18:09 · Zgłoś
Gratuluję prof.Praisnerowi pomysłu na promocję nauk ścisłych.To jest prawdziwa sztuka!!!
Odpowiedz
0
@ concorde
dnia 05.11.2009, 17:54 · Zgłoś
kapitalnie! Tak trzymać!
Odpowiedz
0
@ Zniesmaczony
dnia 05.11.2009, 14:39 · Zgłoś
W tym WSK „PZL-Rzeszów” to walą w ***** jak zorro. Najpierw robią wielką rekrutacje z 500 ludzi przyjmują 10 osób a za pół roku zwalniają 300 pracowników i tak ciągną ten preceder już ze 4 lata. A teraz robią wielką akcje marketingową i mydlą oczy
Odpowiedz
0
@ Mariano
dnia 05.11.2009, 14:27 · Zgłoś
a gdzie ,,wielcy'' nauczyciele fizyki z ekonomika ? :D:D
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657