Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nauka może być interesująca

17

Dzisiaj zakończył się dwudniowy Festiwal Nauki. To już III edycja, w której uczestniczyli zarówno uczniowie szkół, jak również osoby dorosłe zainteresowane wydarzeniem. Partnerami tego festiwalu były ośrodki naukowe z Chorzowa, Mielca, Krosna, Wałbrzycha, Tychów oraz Jasła.

W Jasielskim Domu Kultury w ramach III edycji Festiwalu Nauki przygotowano wiele atrakcji dla osób w różnym wieku. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Należy podkreślić, że zorganizowany festiwal służył przede wszystkim promocji nauki poprzez zabawę. Pokazy oraz warsztaty poprowadzili chorzowski Uniwersytet Rozwoju, Explorapark Park Nauki i Techniki z Wałbrzycha, Mielecki Portal Lotniczy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Obserwatorium Astronomiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, Estrada Tyska oraz 3D Universal z Jasła.

Jednym z partnerów festiwalu była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Przez dwa dni prezentowała urządzenia np. do badań niszczących konstrukcje, georadar służący do badań gruntowych, wykorzystywany ostatnio do poszukiwań „złotego pociągu”, model do akrobacji lotniczych, obrabiarkę sterowaną numerycznie, czy też drukarkę 3D.

- Już po raz drugi uczestniczymy w jasielskim Festiwalu Nauki. Chcemy przedstawić młodzieży nasze kierunki , pokaz im, że nauka może być interesująca. Staramy się uwypuklić praktyczną stronę nauki. To, że jest przydatna, ciekawa i nie wiąże się tylko z siedzeniem w ławce, ale także z eksperymentowaniem, prowadzeniem doświadczeń – mówił Dominik Wróbel, dyrektor Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. - Stawiamy na zdrowie i nowe technologie. Z jednej strony prezentujemy techniki pierwszej pomocy, stanowiska prowadzące warsztaty relaksacyjne, z drugiej strony będą to zajęcia pomagające w planowaniu treningów oraz doskonaleniu wydolności swojego organizmu – dodał.

Dużym zainteresowaniem cieszył się analizator składu ciała. Jest to sprzęt za ponad 60 tys. zł. Osoby, które skorzystały z badania dowiedziały się o swojej masie ciała, zawartości wody w organizmie, tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Dla uczestników festiwalu przygotowano atrakcje m.in. : wirtualny lot samolotem, pokaz pierwszej pomocy, a także pokazy, na które złożyły się gry logiczne, mozaiki, złudzenia optyczne, czy lustro pięciokąt. Opowiadano o gwiazdach, a ciekawskich zabrano do laboratorium młodego naukowca i kuchni molekularnej.

id

Reklama

Komentarze: 17

Dodaj komentarz Widok:
2
@ anna
dnia 16.11.2015, 07:12 · Zgłoś
Wole zeby moje podatki poszly na cos fakiego niz na nagrody dla podwladnych. N
Odpowiedz
-6
@ vvv
dnia 15.11.2015, 16:34 · Zgłoś
I znów Pabian podatników kase sponsorował ???
Odpowiedz
7
@ miłośniczka nauki
dnia 15.11.2015, 14:18 · Zgłoś
Impreza była bardzo udana, zrobiła wielkie wrażenie na dzieciach. Byłam - widziałam - zrozumiałam.
Odpowiedz
6
@ Redakcjo
dnia 15.11.2015, 07:54 · Zgłoś
Tychów, nie Tych.
Odpowiedz
-1
@ gazda
dnia 15.11.2015, 02:08 · Zgłoś
ośrodek naukowy z jasła ???
Odpowiedz
-2
@ sila
dnia 14.11.2015, 22:01 · Zgłoś
Dla kogo ten festiwal ..dla wybranych ,kto wiedział
Odpowiedz
5
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 14.11.2015, 22:25 · Zgłoś
"[...]ek wiedział, nie powiedział..." - takich mamy "dziennikarzy i zarządzających portalem [opłacanych z naszych podatków]...
Odpowiedz
16
@ do sila
dnia 15.11.2015, 00:23 · Zgłoś
Festiwal był dla tych, co umieją czytać: plakaty, ogłoszenia, zaproszenia, artykuły w mediach. Sorry - takie mamy sposoby komunikacji. Nawet dla analfabetów były komunikaty słowne w tv lokalnej. A może z siebie trza trochę zainteresowania wykrzesać?
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 15.11.2015, 09:54 · Zgłoś
-23
@ abracham z bagien
dnia 14.11.2015, 21:43 · Zgłoś
Kolejny przykład pieniędzy które mogły pójść gdzieś indziej ... tyle się Trąbi o Smogu ... a nic się z tym nie robi ... a wystarczyło zamiast organizować pokazy dla tzw ``śmietanki towarzyskiej`` podadrować potrzebującym Opał ...

Ech do kąd zmierzasz Polsko? :((
Odpowiedz
-5
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 14.11.2015, 22:08 · Zgłoś
Dla zachowania ciągłości "dynastii" dzieci elyt muszą być elytami i stąd te "pokazy dla tzw. śmietanki towarzyskiej" - z nudów, czy dla zabicia czasu zgłoszą projekt budowy nie tylko obserwatorium, ale całego kosmodromu...[oczywiście za podatki i prace innych]...
Odpowiedz
3
@ Partner
dnia 14.11.2015, 23:21 · Zgłoś
Znajdźcie partnerów do zmniejszenia bezrobocia a nie do zabawy w naukę.
Gdzie zatrudnicie te dzieci jeżeli nie myślicie o przyszłości tego miasta?
Odpowiedz
6
@ dragoness
dnia 15.11.2015, 09:26 · Zgłoś
Nie. Oczywiście. Najlepiej siedzieć na sempiternie, dla poprawy samopoczucia wrzuca francuską flagę na profil, narzekać jak to wszystko jest złe, dla "elit", nota bene, nie zauważyłam, żeby uczniowie ze szkół jakoś się specjalnie "elitarnie" wyróżniali (no chyba, że klasy drugie ZST, to elita, co twierdziłam zawsze :-D) i czekać, aż spadnie darmowa manna z nieba. Oczywiście wszyscy powyżej komentujący na pokazach byli, widzieli tę "śmietankę". To jak się tam, "doły społeczne" znaleźliście, skoro to tylko dla wybranych?
Odpowiedz
-7
@ abracham z bagien
dnia 15.11.2015, 18:23 · Zgłoś
Nie rzecz w tym kogo wpuszczą ... a kto wogóle chce Wejść

Dzieci bogaczy zobaczą i dostaną potem w domu ładne kolorowe zabawki ... dziecko zwykłego człowieka ... w składziku brakuje węgla żeby w piecu napalić ... a co do piero kupować jakieś De fiblyratory zabawkowe? :((
Odpowiedz
0
@ moro
dnia 15.11.2015, 18:24 · Zgłoś
Ale internecik działa, co?
Odpowiedz
2
@ anna
dnia 16.11.2015, 07:06 · Zgłoś
Przepraszam dostep mial kazdy zamiast biletu tylko checi to co trujesz o jakiejs elicie pokaz super wiecej takich rozrywek prosze
Odpowiedz
2
@ patriota
dnia 17.11.2015, 10:41 · Zgłoś
ej ty abracham a kto tobie broni zorganizawać te pokazy myślij troche abraham
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.