Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Uwaga na wysokie temperatury

1

Wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Policjanci apelują, aby podczas upalnych dni, nawet na chwilę, nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać ich życiu i zdrowiu. Policjanci apelują również o to, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem.

__________ Fot. Pixabay 

Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie zapominajmy o tym szczególnie w podróży. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nigdy nie zostawiajmy dziecka i zwierzęcia samego w aucie, szczególnie w czasie upałów. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może sięgać nawet 60 stopni. Wystarczy kilka minut, aby mogło dojść do tragedii. Uchylona w pojeździe szyba w upalne dni wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu. Tak samo, jak parkowanie w cieniu obniża ją tylko o kilka stopni. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza zagrożenie utraty życia.

Każdy, kto w gorący dzień zobaczy dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie, natychmiast powinien zareagować i powiadomić Policję. Liczy się każda minuta - każda jest bardzo cenna. Dlatego kiedy widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie jest spocone i nie może czekać na pomoc służb, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania życia. Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie, by uwolnić dziecko lub zwierzę ze śmiertelnej pułapki, nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

Pamiętajmy również, że upały mogą być zmorą kierowców. Wybierając się w daleką podróż warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów. W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja, a w najgorszym przypadku samochód, woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Dobra pogoda często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego podczas upalnych dni kierowcy powinni zachowywać uwagę i nie przesadzać z prędkością.  

Pamiętajmy też, że pogoda może gwałtownie się zmieniać. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdziemy.

Podkarpacka Policja

Reklama

Komentarze: 1

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Mózgotrzep
dnia 26.06.2026, 12:23 · Zgłoś
FAN myśli że jak posiedzi na słońcu to ociepli swój wizerunek...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.