Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

12 dań na wigilijnym stole...

0
Wigilijną wieczerzę rozpoczyna "postna zupa". Najbardziej popularne na polskich stołach to barszcz czerwony, zupa grzybowa, żur wigilijny. Do zup tych podaje się najczęściej uszka z grzybami.

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kutia, kompot z suszonych owoców.


Zgodnie z polskim zwyczajem, potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych przy ich przygotowaniu.

Na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Atmosferze żłobka betlejemskiego przypomina również obyczaj układania pod obrusem siana.

Barszcz czerwony z uszkami...

 Składniki:
4 buraki,
2 suszone grzyby,
1 cebula, ziele angielskie,
liść laurowy,
cytryna,
sól, pieprz,
łyżka masła.

Na ciasto:
20 dag mąki,
jajko,
letnia woda z mlekiem do zarobienia,
szczypta soli,
łyżka oleju.

Na farsz:
10 dag suszonych grzybów,
bułka tarta,
2 cebule,
olej.


Grzyby umyć namoczyć i ugotować. Buraki obrać, zetrzeć na tarce albo pokroić. Dodać cebulę, przyprawy i zalać zimną wodą, a następnie zagotować. Przecedzić, dodać wywar z grzybów, zagotować, przyprawić, dodać masło.

Grzyby ugotowane zemleć i przesmażyć na patelni z olejem około 10 minut. Dodać podsmażoną cebulę. Farsz zagnieść z bułką tartą i przyprawić.

Z mąki, jajka, wody zagnieść ciasto, rozwałkować, wycinać kwadraciki albo kółka literatką. Na każdy nakładać farsz i formować uszka. Ugotować z lekko osolonej wodzie.


Wigilijna zupa grzybowa


Składniki:
włszczyzna
15dag suszonych borowików
cebula
3 listki laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
10 ziarenek czarnego pieprzu
sól
łyżka masła
pół pęczka natki pietruszki


Zalać obraną i umytą włoszczyznę 2 litrami zimnej wody. Dodać sól, przyprawy, grzyby i opaloną nad ogniem całą cebulę. Gotować 40 minut pod przykryciem, na małym ogniu.

Następnie przecedzić wywar, dodać do niego łyżkę masła i pokrojoną natkę pietruszki. Można także doprawić do smaku solą i pieprzem.

Bulion grzybowy można podawać z uszkami lub z łazankami.


Zupa rybna

Składniki:
1kg płotek
sandacz, leszcz lub szczupak (ok.50dag)
5 ziemniaków
2 cebule
pietruszka
4 pomidory
2 strąki papryki
plasterek słoniny
2 ząbki czosnku

liść laurowy
pieprz
6 łyżek posiekanej natki pietruszki
3 łyżki soli

Umyć, oskrobać i wypatroszyć ryby. Z płotek, okrawków dużej ryby, soli i ok. 3 litrów wody ugotować na małym ogniu wywar. Następnie przecedź, dodaj liść laurowy i pieprz.

Oczyścić i umyć warzywa. Paprykę włożyć na 20 minut do piekarnika w temp. ok. 180 st. C, gorącą zwinąć w torebkę foliową.

Ziemniaki i pietruszkę pokroić na plastry, cebulę posiekać, pomidory sparzyć, obrać i pokroić w kostkę.

Zagotować wywar, dodać ziemniaki, pietruszkę i cebulę. Gotować przez 10 minut. Włożyć pomidory i dużą rybę podzielona na porcje. Gotuj przez 15 minut. Potem obierz paprykę ze skórki i pokrój ja w paseczki. Dodaj do zupy.

Pokroić bardzo drobno słoninę i rozetrzeć ją z czosnkiem. Dodać do zupy razem z posiekaną pietruszką.

Zupę rybną powinno jeść się na gorąco. Nakładając ją na talerz, należy zwrócić uwagę, aby każdemu dostał się kawałek ryby.

Do gotowania wywaru najlepiej użyć szybkowaru. Nie tylko zaoszczędzimy czas, ale tez osiągniemy lepszy smak zupy.


Pierogi z kapustą i grzybami...

 Składniki:
2 szklanki mąki,
1 jajko,
szczypta soli.

Na farsz:

35 dag kapusty świeżej,
35 dag kapusty kwaszonej,
5 dag suszonych grzybów,
2 cebule,
2 łyżki oleju,
sól, pieprz,
tarta bułka.

Wcześniej namoczone grzyby ugotować w tej samej wodzie i pokroić. Kiszoną kapustę odsączyć i pokroić. Cebulę zeszklić na oleju, dodać grzyby i kiszoną kapustę, wszystko poddusić na małym ogniu około 40 minut.

świeżą kapustę pokroić doadać do garnka w połóowie duszenia, farsz odparować, a jeśli jest za rzadki dodać bułkę tartą i przyprawić.

Do mąki wbić jajko, dodać 1,5 szklanki letniej wody i szczyptę soli, wyrobić ciasto, można dodać podczas wyrabiania łyżkę oleju. Rozwałkować, wycinać kółka i formować pierogi. Ugotować w lekko osolonej wodzie.


Kapusta z grzybami

Składniki:
1kg kapusty
20dag suszonych grzybów
2 liście laurowe
sól
pieprz


Suszone grzyby zalać ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin. Następnie odsaczyć i pokroić w paski.

Kapustę mocno odcisnąć. A jeżeli jest zbytnio kwaśna to lekko przepłukaj i ponownie odcisnąć.

Do naczynia włożyć kapustę, posiekaną cebulę, grzyby, liście laurowe, wlać olej rzepakowy.

Podlej niewielką ilością płynu z moczenia grzybów. Przyprawić do smaku i gotuj prze 45 minut. Często mieszając, aby się nie przypaliła.


Groch z kapustą

 25 dag łuskanego grochu
55 dag kiszonej kapusty
cebula
masło
kminek
pieprz


Groch moczymy przez całą noc z dodatkiem kminku. Następnego dnia gotujemy go w tej samej wodzie, tak długo aż nie rozgotujemy go na paćkę.

W osobnym garnku gotujemy kiszoną kapustę. Gdy oba składniki już ugotowane, łączymy kapustę z grochem.

Na maśle przysmażamy drobno pokrojoną cebulę, dodajemy do kapusty z grochem. Doprawiamy pieprzem i solą do smaku.


Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami


 Średnią główkę kapusty białej włożyć do dużego garnka z wrzącą osoloną wodą i gotować.Stopniowo odrywać przy pomocy noża wierzchnie ,sparzone już liście.

Grzyby suszone,najlepiej dzień wcześniej wypłukać,namoczyć w czystej wodzie i zostawić na noc. Ugotować w lekko osolonej wodzie.
Wystudzić,pokroić w paski.

Cebulę pokroić drobno,usmażyć na złoty kolor na maśle,dodać grzyby.
Jeżeli mamy mało grzybów suszonych,możemy częściowo zastąpić je podsmażonymi pieczarkami.Musimy mieć jednak świadomość,że to grzyby w połączeniu z kaszą dają ten niepowtarzalny aromat więc w całości pieczarkami zastąpić ich nie można.

2 szklanki kaszy gryczanej prażonej,najlepiej kupionej na rynku na wagę,prosto z worków należy przebrać,odrzucając twarde,czarne ziarna.Wypłukać kaszę pod bieżącą wodą na sitku,odsączyć.

3 szklanki wody zagotować,dodać 2 kostki rosołowe Knnor,masło; spróbować,,jak trzeba,to jeszcze dosolić.

Na wrzącą wodę wsypać kaszę i na bardzo wolnym ogniu zagotować,delikatnie mieszając.Jak kasza wchłonie wodę,wsypać grzyby z cebulką i ewentualnie pieczarki.Doprawić do smaku ,dodając np.troszeczkę wegety (uważać na sól) i grubo zmielony pieprz.Włożyć garnek do średnio nagrzanego piekarnika na dobre pół godziny.Zamiast tego można kaszę przykryć kocem czy kołdrą.

Jak kasza trochę przestygnie,zawijamy gołąbki,układamy je dość ciasno,zalewamy wywarem z grzybów i do piekarnika na dobrą godzinę.pod koniec zapiekania odkryć,aby się zrumieniły.


Wigilijny Karp...

Składniki:
Karp
szklanka śmietany kremówki,
bułka tarta,
2-3 łyżki musztardy,
5 dag masła,
1-2 ząbki czosnku,
sok z cytryny,
tymianek,
sól, pieprz.


Oczyszczone filety karpia dokładnie opłukać pod zimną wodą i osuszyć. Skropić sokiem z wyciśniętej cytryny, osolić i oprószyć pieprzem. Filety ułożyć na talerzu, przykryć folia i odstawić do lodówki na 30 minut. Schłodzone maczać w roztrzepanym jajku i obtoczyć w bułce tartej. Płaską formę do zapiekania wysmarować masłem i ułożyć na niej panierowane filety - skórą do dołu. Obłożyć je startym na grupej tarce masłem.

Rybę wstawić do piekarnika nagrzanego do około 180 stopni i piec na rumiano około 30-40 minut.


Karp smażony

 Składniki:
1 karp lub morszczuk (ok.1,2kg)
sok z cytryny
3 łyżki mąki
40ml oleju lub 3 łyżki masła
sól
pieprz


Karpia wyczyścić i opłukać. Następnie kroimy w dzwonka.

Z zewnątrz i wewnątrz skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy solą i pieprzem i odstawiamy na 20 minut.

Rybę obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.

Można przygotować karpia  przed smażeniem w ten sposób, że oprószamy solą i obkładamy pokrojoną cebulą. Odstawiamy na 24 godziny. Po upływie czasu i usuwamy cebulę i smażymy rybę.


Kutia
 
 Składniki:
1/2 kg maku
1/2 kg spejalnie oczyszczonej pszenicy "na kutię"
500 ml miodu
po dużej garść rodzynek i migdałów
przesmażona skórka z pomarańczy

 
Mak zalewamy wrzątkiem (można mlekiem), stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy na ok. 12 godzin, po czym wylewamy na sito i dwukrotnie przepuszczamy przez maszynkę. Pszenicę gotujemy w dużej ilości wody aż będzie miękka ( można wcześniej namoczyć - wówczas nie wymaga tak długiego gotowania). Po ugotowaniu wylewamy na sito i przelewamy zimną wodą.W czasie studzenia kilkakrotnie potrząsamy sitem, aby ziarna się nie posklejały. Miód rozpuszczamy z odrobiną wody, dodajemy zmielony mak, sparzone rodzynki i migdały oraz skórkę z pomarańczy. Na koniec dodajemy pszenicę i wszystko razem mieszamy.


Kluski z makiem


30dag makaronu krajanka lub łazanki
30 dag maku
pół szklanki miodu
2 szklanki bakalii (rodzynki, migdały, figi, orzechy, daktyle)
cukier waniliowy
2 łyżki masła
1,5l mleka


Zalać mak wrzącym mlekiem i gotować pod przykryciem, na małym ogniu, aż będzie można go rozetrzeć w palcach. Potem odcedź i zmielić dwa razy.

Posiekać opłukane i osuszone bakalie. Wymieszać mak z bakaliami, miodem i cukrem waniliowym.

Ugotować łazanki zgodnie z przepisem an opakowaniu lub przygotowany wcześniej makaron w domu. Wymieszaj gorący makaron z masłem i z makiem.


Makaron domowy:

Z 30dag mąki, jajka, szczypty soli i letniej wody zagniatamy niezbyt twarde ciasto.

Z kawałków ciasta wałkujemy dość cienkie placki.

Odkładamy je na serwetce posypanej mąką, żeby lekko podeschły.

Kroimy w paski, a potem na małe kwadraciki. Rozkładamy je na wysypanej mąką serwecie.

Kluski z makiem można podawać:

-  na ciepło, na zakończenie Wigilii, w dekoracyjnej salaterce
- zamiast makaronu, możesz do maku dodać kruche ciasteczka. Będzie to wtedy mak z łamańcami.


Kompot z suszek


4o dag suszonych owoców,
woda,
cukier do smaku.


Suszone owoce należy umyć, zalać zimną wodą w celu ich namoczenia, dodać trochę cukru, według upodobań, a następnie gotować, aż owoce będą miękkie.


Życzę wszystkim smacznego i...Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!!!
 

Jenny
Napisany dnia: 24.12.2008, 08:49

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657