Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Będą zmiany w Jasielskim Budżecie Obywatelskim. Władze miasta liczą na większe zaangażowanie mieszkańców

29

Dotychczasowe edycje Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego tylko w ograniczonym stopniu spełniły oczekiwania zarówno jasielskiego magistratu jak też mieszkańców miasta. Największe wątpliwości budzi rzecz jasna stosunkowo słabe zaangażowanie jaślan nie tylko na etapie zgłaszania projektów, lecz także głosowania na poszczególne propozycje. Władze samorządowe chcą to zmienić poprzez zmianę regulaminu JBO. W tym celu urzędnicy postanowili zasięgnąć rady samych mieszkańców miasta.

Jednym z projektów realizowanych w ramach pierwszej edycji JBO jest modernizacja płyty głównej na stadionie piłkarskim przy ul. Śniadeckich w Jaśle/fot. Marcin Dziedzic 

W wypracowaniu najbardziej optymalnego wariantu regulaminu JBO pomóc mają konsultacje społeczne, do udziału, w których Urząd Miasta w Jaśle zachęca wszystkich jaślan. Potrwają one do 27 kwietnia bieżącego roku. O tym, w jaki sposób mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na temat JBO pisaliśmy w artykule - Weź udział w konsultacjach dotyczących Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego.   

Stawiają na podział puli środków

Dodatkowo, wczoraj odbyło się webinarium, podczas którego urzędnicy koordynujący JBO przedstawili główne założenia projektowanych zmian w jego regulaminie. W spotkaniu on-line wzięło udział kilkanaście osób. Zasadniczą zmianą ma być dokonanie podziału kwoty przeznaczonej na JBO. Jasielski magistrat proponuje, aby 400 tys. zł z puli wynoszącej 500 tys. zł zostało wyodrębnione na projekty o charakterze inwestycyjnym. Mogą one polegać  np. na budowie i przebudowie infrastruktury, czy też zakupach środków trwałych o charakterze inwestycyjnym. Pozostałe 100 tys. zł urzędnicy proponują wydzielić na projekty o charakterze społecznym, niegenerującym wydatków inwestycyjnych. W tym przypadku projekty zgłaszane przez mieszkańców Jasła mogą dotyczyć takich inicjatyw jak np. organizacja imprez, koncertów, zawodów sportowych, czy też wszelkich innych działań o charakterze „miękkim”.

Kto ma oceniać projekty?

Zmiany mają dotyczyć również organizacji funkcjonowania dzisięcioosobowego zespołu oceniającego projekty, w którego skład wchodzą radni oraz urzędnicy. W tym przypadku projektuje się, aby zespół, o którym mowa miał większe możliwości zasięgania opinii i uzyskiwania stanowisk, co pozwoli na wydanie bardziej profesjonalnej i rzetelnej oceny zgłoszonych propozycji projektów. Co więcej będzie miał on również możliwość zasięgnięcia opinii właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej Urzędu Miasta w Jaśle w zależności od tematyki zgłoszonych propozycji projektów. Zespół otrzyma także więcej swobody w zakresie interakcji z autorami projektów. W tym kontekście będzie mógł wezwać autora projektu do złożenia dodatkowych wyjaśnień, przedłożenia dokumentów czy rozwinięcia opisu projektu, aby ułatwić ocenę i uczynić ją bardziej merytoryczną.

Dyskusja na temat zasad organizacji pracy zespołu oceniającego stała się pretekstem do postawienia przez uczestników webinarium kilku zasadniczych pytań, między innymi na temat stopnia zaangażowania radnych miejskich na poszczególnych etapach realizacji JBO. Poddano pod rozwagę zmiany w składzie zespołu, który zdominowany jest przez urzędników i radnych Rady Miejskiej Jasła. Zasugerowano również, aby z możliwości składania projektów do JBO wyłączyć radnych, którzy w związku z wypełnianiem mandatu radnego posiadają szereg określonych przez prawo narzędzi w zakresie proponowania konkretnych rozwiązań, np. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. O komentarz w tej niezwykle istotnej kwestii pokusiła się Małgorzata Adamska – Chmiel, drugi zastępca burmistrza Jasła. Zaznaczyła, że nie sposób zabronić radnym, którzy są mieszkańcami miasta, zgłaszania projektów. Jej zdaniem jednak, rola radnych miejskich powinna ograniczyć się wyłącznie do działań mających na celu inspirowanie mieszkańców do zgłaszania projektów oraz promocji samej idei budżetu obywatelskiego.

Zmiana zasad głosowania  

Proponowane przez UM w Jaśle zmiany w regulaminie JBO dotyczą również zasad głosowania na zgłoszone i zakwalifikowane projekty. Każdy projekt musi uzyskać minimalną liczbę oddanych głosów. Do tej pory wynosiła ona 25 głosów. Po zmianie regulaminu ma być to 75 głosów. Proponowana zmiana podyktowana jest dążeniem do uzyskania bardziej racjonalnej reprezentatywności projektów. Niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że liczba głosów na dany projekt była dużo niższa od liczby osób popierających go na wcześniejszym etapie.  

W związku z dokonaniem podziału puli środków w ramach JBO, zmianie mają ulec także zasady, na jakich mieszkańcy będą mogli oddawać głosy na wybrane przez siebie projekty. Każdy uprawniony do głosowania jaślanin otrzyma dwa głosy. Jeden z nich będzie mógł oddać na projekt o charakterze inwestycyjnym, drugi zaś na projekt z kategorii „miękkich”.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców, którzy sugerowali, aby uruchomić dodatkowe punkty, w których będzie można głosować, urzędnicy proponują rozszerzenie możliwości głosowania tradycyjnego. Do tej pory za pomocą karty do głosowania można było głosować jedynie w Urzędzie Miasta w Jaśle. Rozważa się więc umożliwienie mieszkańcom oddawania głosów między innymi w domach osiedlowych czy też w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle przy ul. Sokoła. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć burmistrz Ryszard Pabian.

Promocja receptą na zaangażowanie mieszkańców

UM w Jaśle zamierza zmienić również strategię promocji JBO, jak również poszczególnych projektów. Do tej pory magistrat promował jedynie nabór wniosków oraz samo głosowanie. Do promocji projektów zamierza wykorzystać zarówno tradycyjne formy jak np. ulotki i plakaty jak też specjalnie w tym celu opracowane kampanie w mediach społecznościowych.

Absolutnym novum ma być zaangażowanie w promocję JBO organizacji pozarządowych. Tym samym UM w Jaśle zamierza ogłosić konkurs na realizację zadania publicznego polegającego na upowszechnieniu budżetu obywatelskiego wśród mieszkańców miasta.

Większe zainteresowanie JBO ma zapewnić organizacja webinarów oraz sesji Q&A z myślą o autorach projektów, w ramach których będą mogli oni uzyskać odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Mają one stanowić realne wsparcie dla mieszkańców w procesie przygotowania projektów.

MD

Napisany dnia: 21.04.2021, 11:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ propozycja
dnia 21.04.2021, 11:49
Ocena
komentarza:
4
rozbudować wybieg dla psów.
@ Gość kłamioności
dnia 21.04.2021, 13:34
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Gość kłamioności
dnia 21.04.2021, 13:40
Ocena
komentarza:
7
Skoro szczepionka jest taka bezpieczna to dlaczego firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać na życie ludzi zaszczepionych ???
@ Poland republic of
dnia 21.04.2021, 12:06
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Janek
dnia 21.04.2021, 12:10
Ocena
komentarza:
28
Ostatnie propozycje to była kpina. Nic na co można głosować. A poprzednio ? Koncert Alicji Majewskiej w kościele Franciszkanów... no litości...
@ olaaa
dnia 21.04.2021, 12:55
Ocena
komentarza:
4
Janek wykaż się kreatywnością i przelej na papier swój pomysł, a nie krytykuj, może zagłosuję
@ Krosno
dnia 21.04.2021, 12:22
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Mieszkaniec
dnia 21.04.2021, 13:34
Ocena
komentarza:
18
Dlaczego pieniądze znów idą na Stadion Czarnych. Te środki powinny być przeznaczone na inne rzeczy. A tu cały czas Czarni. Na orlikach coraz to gorsze warunki, na Placu Zabaw dla dzieci też się nic nie dzieje - zero remontów, na Kwiatowej to samo. Powoli się robi ruina, ale ważny stadion i ta wysoka Ekstra...klasa zawodników - porażka.
@ Czarni Jasło do mieszkańca
dnia 21.04.2021, 13:43
Ocena
komentarza:
-3
Zgłoś swój projekt,przeprowadz akcje informacyjną,przekonaj mieszkańców aby twój projekt poparli,wygraj go tak jak to Czarni Jasło zrobili ,miasto niech ci go zrealizuje a wtedy usiądziemy do merytorycznej dyskusji jak wygrany z wygranym o potrzebach społecznych.Pozdawiamy wszystkich wiecznych narzekaczy i malkontentów co szczytem ich mozliwosci jest napisanie posta
@ Jks
dnia 21.04.2021, 15:54
Ocena
komentarza:
-12
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Do powyzszego
dnia 21.04.2021, 20:38
Ocena
komentarza:
9
Zgadzam się w 100%
Tylko marudzenie, a ile projektow było?
Niewiele bo się wam nie chce

A ilu głosowało?
Niewiele, ale wystarczylo by projekt stadionu wygrał.

Narzekacie kutwa mać ale czterech liter nie ruszycie.
Trole internetowe. Wiele do powiedzenia ale w trybie incognito...
Społeczeństwo leniwe i narzekajace na wszystko.

Mam na to wszystko wytłumaczenie:
Cieżkie czasu rodzą silnych ludzi,
Silni ludzie buduja dobre czasy,
Dobre czasy rodzą słabych ludzi...

Popatrzcie w jakim etapie jesteśmy i porownajcie do przełomu XX i XXI wieku
@ Misio
dnia 21.04.2021, 20:41
Ocena
komentarza:
5
A słabi ludzie buduja ciezkie czasy
Niestety ale tak bedzie. Kolo musi sie zamknac
@ Jaslanin
dnia 23.04.2021, 19:25
Ocena
komentarza:
0
Prawdą jest że wystarczy minimum myślenia by się zorientować ze ładowanie pieniędzy w czarnych Jasło to zwykle marnowanie pieniędzy.. No nie ma się co oszukiwać, ja rozumiem kibiców i kiboli itd. ale bez jaj, jest pełno innych możliwości na wydanie tych pieniędzy.. Drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, pasy, remonty czy nawet zwykle naprawy czy pomalowanie tych pląsów zabaw czy budynków.. A nie pakować kasę w coś co nie ma przyszłości i te pieniądze jedynie pali
@ Ppp
dnia 21.04.2021, 13:36
Ocena
komentarza:
2
Trza postawic 10 magazynow na szczepionki
I otworzyc 100 punktow szczepien
Najpilniesze
@ Jasielski
dnia 21.04.2021, 15:32
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ HaHa
dnia 21.04.2021, 15:34
Ocena
komentarza:
15
Trzeba wybudować duży las słupków powiązanych wstążkami aby każdy mieszkaniec Jasła mógł sobie zabrać swoje nożyczki i sobie poprzecinać wstążki i poczuć się jak nasze jasielskie gwiazdy od nożyczek.
@ Jasielski
dnia 21.04.2021, 15:37
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ ixi
dnia 21.04.2021, 19:05
Ocena
komentarza:
-5
Populizm i zwykle marnotrawienie publicznych pieniędzy
@ dragoness
dnia 21.04.2021, 20:13
Ocena
komentarza:
11
Aha, rozumiem, że "ruch społeczny" Konfederacja nie popiera idei społeczeństwa obywatelskiego?
@ ixi
dnia 22.04.2021, 07:31
Ocena
komentarza:
-5
[Komentarz nie na temat]
@ dragoness
dnia 22.04.2021, 07:44
Ocena
komentarza:
9
"Ruch społeczny" Konfederacja jest jak krokodyl; wielkość paszczy odwrotnie proporcjonalna do mózgu. Nie złożyli ani jednego projektu, ale potrafią jedynie krytykować. W dyskusji nad podziałem budżetu miasta też udziału nie biorą. Ludzie im tak ufają, że nie wprowadzili ani jednego kandydata do Rady Miasta, czy Powiatu. W parlamencie też się chwieją na granicy poparcia. Ich szefuńcio twierdzi, że Hitler nie wiedział o Holokauście, a najważniejszą sprawą w obecnej chwili jest legalizacja narkotyków.
@ dragoness
dnia 22.04.2021, 13:37
Ocena
komentarza:
1
"Ruch społeczny" Konfederacja jest jak krokodyl; wielkość paszczy odwrotnie proporcjonalna do mózgu. Nie złożyli ani jednego projektu, ale potrafią jedynie krytykować. W dyskusji nad podziałem budżetu miasta też udziału nie biorą. Ludzie im tak ufają, że nie wprowadzili ani jednego kandydata do Rady Miasta, czy Powiatu. W parlamencie też się chwieją na granicy poparcia. Ich szefuńcio twierdzi, że Hitler nie wiedział o Holokauście, a najważniejszą sprawą w obecnej chwili jest legalizacja narkotyków.
@ No
dnia 22.04.2021, 10:22
Ocena
komentarza:
3
Według mnie każdy negatywny wobec urzędu komentarz jest usuwany. Zostaje tylko pisać łubu dubu, łubu dubu, jest cudnie a będzie jeszcze cudniej :-)))
@ Ykhm…
dnia 27.04.2021, 04:26
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Ykhm…
dnia 27.04.2021, 04:22
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Mieszkaniec do czarni jasło
dnia 27.04.2021, 10:36
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105