Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Bezpieczny Maluch” za nami. Przyszli rodzice wysłuchali cennych rad i poznali techniki udzielania pomocy niemowlęciu i kobiecie w ciąży

28

W miniony piątek w Generatorze Nauki odbyły się warsztaty dla przyszłych rodziców, które poprowadzili instruktorzy, ratownicy medyczni, koordynatorzy kampanii „Bezpieczny Maluch”. W spotkaniu wzięło udział blisko sto osób. - Dużo informacji można znaleźć w Internecie, niekonieczne dobrych i sprawdzonych. My bazujemy na długoletnim doświadczeniu. Od 12 lat edukujemy przyszłych rodziców. Sami nimi jesteśmy i też zmierzyliśmy się z różnymi podbramkowymi sytuacjami, kiedy udzielaliśmy pierwszej pomocy – mówi Kamil Kasiak, koordynator kampanii „Bezpieczny Maluch”.<FOTORELACJA>

Kampania „Bezpieczny Maluch” cieszyła się zainteresowaniem wielu rodzin oczekujących narodzin swojego dziecka. Zajęcia zostały podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną, które poprowadzili zarówno koordynatorzy kampanii, jak również Małgorzata Buba, laureatka 9. edycji konkursu „Położna na medal”, certyfikowany doradca laktacyjny, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego, położna rodzinna.

- Warsztaty „Bezpieczny Maluch” skierowane są dla mam w ciąży i przyszłych ojców. Celem organizacji takich wydarzeń jest udzielenie informacji, jak pomóc niemowlęciu w przypadku zadławienia, czy zakrztuszenia. Tematem spotkania są rozmowy o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem m.in. jak prawidłowo zapiąć dziecko w pasy, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego, a także jak postępować podczas udzielania pierwszej pomocy kobiecie ciężarnej – podkreśla Małgorzata Buba. - Mój wykład dotyczy laktacji, gdyż bardzo zależy mi na tym, aby przybliżyć kobietom ciężarnym kim jest doradca laktacyjny i w czym może pomóc kobiecie karmiącej piersią – dodaje.

Ogólnopolska kampania „Bezpieczny Maluch” została zorganizowana po raz drugi w mieście Jaśle. Jak wspominają organizatorzy spotkań, przed pandemią rocznie odbywało się ich 250, obecnie 105. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko do zdobycia praktycznych informacji i rad, ale również poćwiczenia na lalkach udzielanie pierwszej pomocy niemowlęciu, jak również bezpieczny sposób jego trzymania i podnoszenia.

- Osobiście ratowałem moją córkę, która zakrztusiła się plastikowym przedmiotem, więc wiem, jaki ogromny stres towarzyszy rodzicom, tym bardziej, kiedy on nie wie jak pomóc. Udzieliłem dziecku pomocy zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, którymi kieruje się cała Europa – mówi Kamil Kasiak, koordynator kampanii „Bezpieczny Maluch”. - My trochę zmodyfikowaliśmy te czynności pod realia. Kiedy mówimy o ratowaniu niemowlaka, który jest ułożony na ręce niepodpartej o udo, a mamy do czynienia z ciężkim maluchem, to nam się po prostu to nie uda. Pokazujemy jak powinno się ratować nie fantom, ale dziecko. Na naszych zajęciach prowadzimy godzinny warsztat z udzielania pierwszej pomocy u niemowląt i skupiamy się na najczęstszej przyczynie zatrzymania krążenia, czy niedrożności dróg oddechowych. Mówimy jak zapobiegać takim sytuacjom oraz pokazujemy, w jaki sposób udzielić pomocy nieprzytomnemu niemowlakowi, który przestał oddychać – dodaje.

Przyszli rodzice mogli zapoznać się z wadami i zaletami fotelików oraz wózków dziecięcych, na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie. Szczególnie przestrzegali przed korzystaniem ze starych, używanych fotelików.

- Fotelik jest jak kask dla dziecka, który go chroni w momencie wypadku. Gdyby kask rozpadł się na kilka ostrych części to maluch na pewno doznałby poważnych obrażeń, dlatego ważne jest, aby brać przetestowane, bezpieczne foteliki, jak również wózki, które posłużą nam nie tylko przez pierwszych sześć miesięcy, ale tak naprawdę przez cały okres, kiedy to dziecko będzie podróżowało - przekonuje K. Kasiak, ratownik medyczny.

Podczas warsztatów, uczestnicy spotkania razem z instruktorem uczyli się udzielania pierwszej pomocy kobiecie ciężarnej. Z uwagi, iż w przypadku zakrztuszenia się nie możliwe jest wykonanie rękoczynu Heimlicha, pokazywano jak wykonywać uciski klatki piersiowej. Spotkanie było ciekawym doświadczeniem i możliwością zdobycia praktycznej wiedzy.

id

Napisany dnia: 28.03.2023, 11:58

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Lidka
dnia 29.03.2023, 15:21 · Zgłoś
Cieszę się że takie warsztaty są organizowane i mam nadzieje ze w następnych uda mi sie wziąc udzial, jestem w 8 miesiącu ale zawsze lepiej się dokształcić i umieć pomoc niz żeby później cos sie mialo stać. właśnie dlatego wolalam kupic nowy a nie używany fotelik z caretero. sporo czytalam na ten temat i na ubrankach np mogę przyoszczedzic ale nie na bezpieczenstwie…
Odpowiedz
1
@ Wolność
dnia 29.03.2023, 08:03 · Zgłoś
Wolność to zrozumienie konieczności.
Odpowiedz
2
@ szuja
dnia 29.03.2023, 07:22 · Zgłoś
Bardzo dobra inicjatywa, bo nigdy nie wiadomo kiedy trafimy na teleporady albo obowiązkowe testy przed pierwszą pomocą.
Odpowiedz
8
@ tol
dnia 28.03.2023, 20:59 · Zgłoś
to dlatego otworty jest ten grnator czy jak go tam nazywcie
Odpowiedz
19
@ Dziadek
dnia 28.03.2023, 20:15 · Zgłoś
Jak czytam te wpisy na tym forum to zastanawiam się dokąd zmierza ta nasza Polska. Czy już wszyscy mądrzy, wykształceni i po prostu dobrzy ludzie wyjechali z tego kraju? Naprawdę pozostał już sam kwiat elektoratu pis i konfederacji? Pokolenie dej 500, dej 13, dej, dej. Ja pie...e co za ludzie
Odpowiedz
13
@ No tak
dnia 28.03.2023, 16:40 · Zgłoś
ważne że w genie
Odpowiedz
4
@ Norweg z wyboru
dnia 28.03.2023, 20:28 · Zgłoś
Rysiek dał radę.. dobrze że nie został w Norwegii
Odpowiedz
12
@ To ja
dnia 28.03.2023, 12:52 · Zgłoś
Super warsztaty . Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać takie umiejętności.
Małe dziecko bierze wszystko do buzi ,nasza córka też zakrztusiła się i było dużo strachu , ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze.
Odpowiedz
14
@ Laktacyjny partner
dnia 28.03.2023, 17:53 · Zgłoś
Nadeszły dziwne czasy: dla osób starszych niezrozumiałe i szokujące, dla młodszych niby oczywiste i normalne, np. dawniej było małżeństwo (czyli mąż i żona), a teraz nazywa się to partnerstwo (nie mylić z partnerstwem dla pokoju - to hasło polityczne).
Dawniej partnera miało się np. do gry w karty (w brydża) czy w szachy.
Jeżeli teraz jest podobno lepiej (nowocześniej) to dlaczego około połowa związków się rozsypuje? Może nie wszystko dawniejsze było przestarzałe? Czego brakuje?
Drugi temat to doradca laktacyjny. Niech będzie. Jeżeli matka nie nauczyła niczego córki, to może i doradca jest potrzebny, chociaż w internecie jest teraz wszystko.
Ciekawi mnie jednak jak minione pokolenia kobiet wykarmiły swoje dzieci bez tego doradcy?
Odpowiedz
21
@ Donald Fur Deutschland Tusk uber alles
dnia 28.03.2023, 18:13 · Zgłoś
Teraz ludziom trzeba wszystko mówić co i jak bo sami nic nie potrafią, wyrosło pokolenie życiowych niedorajdów
Odpowiedz
-8
@ aga
dnia 28.03.2023, 20:24 · Zgłoś
tak durnej i tępej wypowiedzi dawno nie czytałam-najlepiej się komentuje jak sprawa nie dotyczy
Odpowiedz
14
@ Paniera
dnia 28.03.2023, 20:27 · Zgłoś
Przepraszam...czy nasi rodzice chodzili na warsztaty?
Mam 50 lat
Dobrze że Maryja nie dostała broszurkę
Odpowiedz
11
@ Cenne rady
dnia 28.03.2023, 22:40 · Zgłoś
Posłuchajcie pokolenia waszych babć lub dziadków jakie rzeczy są ważne w życiu, a jakie ważniejsze. To powinni być wasi doradcy.
Oni mają mądrość życiową o której nawet nie śniło się dzisiejszym doradcom czy konsultantom. Wychowywali tradycyjnie, w poszanowaniu wartości innych niż sławne
Owsiakowe: Róbta co chceta.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 29.03.2023, 08:45 · Zgłoś
Odezwali się eksperci od związków, laktacji i pierwszej pomocy. Dziadkowie trwali w toksycznych związkach, dzieciom dawało się do ssania mak w chustce, a pierwsza pomoc nie istniała, bo się wszystko tłumaczyło wolą bożą. Kiedyś nawet szkoła rodzenia to był wymysł i fanaberia.
Odpowiedz
1
@ Do@dragoness
dnia 29.03.2023, 09:05 · Zgłoś
Mimo takich metod Pani przeżyła. Przedstawicielka czerwonej biedoty wiejskiej.. Komuna z Was uczyniła ludzi.
Odpowiedz
-5
@ Do dragoness
dnia 29.03.2023, 10:09 · Zgłoś
Lepiej nie mówić o sobie ludziom zbyt dużo bo, po pierwsze nikogo pani tym nie umie, po drugie powstaje wiele pytań bez odpowiedzi, które nie mają dla nikogo żadnego znaczenia
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 29.03.2023, 17:59 · Zgłoś
Jeżeli państwo myślą, że piszę o sobie, to faktycznie tego maku musiało być dużo.
Odpowiedz
2
@ Do dragoness
dnia 29.03.2023, 18:28 · Zgłoś
Jeżeli nie o sobie, to czyich dziadków miała pani na myśli i jakim prawem?
Odpowiedz
4
@ Do@dragoness
dnia 29.03.2023, 19:10 · Zgłoś
Pani Kijak. Pochodzenia chłopskiego nikt Pani nie odbierze. Odzwierciedla się to w komentarzach, szczególnie na forum.
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 29.03.2023, 19:23 · Zgłoś
99%Polaków ma chłopskie pochodzenie. Pan się swojego wstydzi? Co do maku, wystarczy poczytać "Ukryte znaczenia kołysanek"
Odpowiedz
5
@ Do do dragoness
dnia 29.03.2023, 19:37 · Zgłoś
Niestety nie zrozumiała niestosowności swojej wypowiedzi.
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 29.03.2023, 20:20 · Zgłoś
Prawda boli, ale wyzwala. Nie zamierzam nazywać szamba perfumerią. Bardzo dobrze, że są takie warsztaty, widać, że zainteresowanie jest duże.
Odpowiedz
3
@ Do komentujących
dnia 30.03.2023, 05:44 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Do do komentujących
dnia 30.03.2023, 07:15 · Zgłoś
To ona jeszcze chodzi do szkoły? To by wiele wyjaśniało
Odpowiedz
-4
@ bolo
dnia 30.03.2023, 08:45 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ ada
dnia 30.03.2023, 14:40 · Zgłoś
i tutaj wyjątkowo muszę się z Panią zgodzić :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657