Strona główna

Biesiadne zwyczaje na świecie, czyli jak ucztuje się w Gruzji

2
Napisany dnia: 19.12.2018, 16:34 , Tagi: Brak

Co kraj, to obyczaj. Kilka elementów, bez względu na szerokość geograficzną, jest właściwie obowiązkowych: świetne jedzenie w obfitych ilościach, życzliwa, przyjacielska atmosfera i mnóstwo dobrej zabawy. Ale ludzie w każdym kraju bawią się trochę inaczej, a regionalne biesiadne zwyczaje nadają każdej uczcie niepowtarzalny charakter. Jak biesiaduje się w Gruzji? Kto wygłasza toasty? Jak wypada zachowywać się przy stole?

Gruzińskie uczta, czyli supra, to coś więcej niż tylko centrum życia towarzyskiego Gruzinów – to jeden z najważniejszych elementów kultury tego kraju. Cechujące Gruzinów zamiłowanie do biesiadowania i zabawy znalazło nawet odzwierciedlenie w legendzie, opowiadającej o powstaniu tego państwa. Głosi ona, że kiedy Bóg dzielił ziemię między różne narody, zrodziło się straszne zmieszanie i każdy głośno domagał się jak najlepszego skrawka lądu dla siebie.

Tylko Gruzini nie brali w tym rejwachu udziału i zamiast przepychać się i wykłócać, schronili się w cieniu drzewa i otworzyli beczułkę wina. Gdy już wszystkie krainy zostały rozdane, Bóg odwiedził ucztujących Gruzinów i z miejsca bardzo ich polubił. Zapragnął dać im jakiś ładny kawałek świata, ale żaden takowy już mu nie pozostał, westchnął więc tylko i ofiarował im ten, który zarezerwował dla siebie…

Najważniejszą postacią na gruzińskiej uczcie jest tamada, którego można określić jako przewodnika stołu czy wodzireja. Tamada jest wybierany demokratycznie spośród uczestników biesiady, zazwyczaj jednak zostaje nim dojrzały mężczyzna, cieszący się szacunkiem i znany ze swoich oratorskich zdolności. Do głównych zadań tamady należy bowiem pilnowanie porządku biesiady, wznoszenie toastów (kwiecistych, pełnych pochwał i szacunku) i udzielanie głosu innym (słowami: alawerdi szentan war).

Tamada wyznacza moment, w którym chwyta się za kielichy i wysłuchuje toastu, oraz wygłasza komendę: „gaumardżos”, co oznacza, że przyszedł czas, by napić się wina. Zazwyczaj można upić tylko tyle, na ile ma się ochotę, wyjątkiem są toasty zakończone zawołaniem „bolombe”, czyli do dna. Opróżniony w całości czy tylko częściowo kielich zawsze należy ponownie napełnić, bo toasty można wznosić jedynie pełnym naczyniem. Warto pamiętać, że na gruzińskiej biesiadzie nie pije się między toastami!

Niezależnie od tego, czy jest to biesiada gruzińska czy w jakimś zupełnie innym stylu, na przyjęciu nigdy nie może zabraknąć dobrego jedzenia. A kto może zatroszczyć się o to lepiej niż sieć restauracji ze słowem „biesiada” w nazwie….

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ksiądz Mateusz
dnia 21.12.2018, 16:26
Ocena
komentarza:
2
We Lwowie przy kościele Dominikanów jest fajna gruzińska restauracja.
@ sakartwelo
dnia 27.12.2018, 13:34
Ocena
komentarza:
2
ჯანმრთელობისთვის! - janmrtelobistvis! - Na zdrowie !
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "Grozi nam smród i plaga szczurów?"

  Mieszkańcy gminy Tarnowiec zaniepokojeni są brakiem odbioru odpadów segregowanych. Wszystko na to wskazuje, że problem ten dotknie również inne gminy powiatu jasielskiego. Włodarze gmin i miast obawiają się, że będzie powtórka z ubiegłego roku, kiedy w okresie letnim żadna z instalacji nie była w stanie ich przyjąć...

 • Pracuj za granicą!

   

  Szukasz atrakcyjnych ofert pracy za granicą? Work Centre to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W naszym biurze znajdziesz ciekawe oferty pracy stałej oraz sezonowej.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak. Zmiana godzin otwarcia!

   

  Zgodnie z Państwa życzeniami Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin - Józefów od 24 czerwca będzie czynny codziennie w godzinach 9- 18.

 • Plaga komarów w mieście. Będą opryski

  Pod koniec maja miały miejsce intensywne opady deszczu, które doprowadziły do licznych podtopień. Od tego momentu zaobserwowano zmasowany wylęg komarów. Mieszkańcy Jasła z niecierpliwością czekają na ich zwalczanie ze strony władz miasta. Jak się okazuje pierwsze opryski rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. W sumie 30 ha terenów miejskich zostanie poddanych dezynsekcji.

 • Zebrano ponad 50 worków śmieci w lasach w Łaskach!

  Początkiem czerwca odbyło się wielkie sprzątanie lasów w Łaskach, w którym uczestniczyli m.in. leśniczy, podleśniczy oraz pracownicy firmy wykonującej usługi leśne na tym terenie. Wśród znalezionych śmieci były sprzęty AGD oraz niewiarygodnie duże ilości szkła.

 • Eksperci czekają – pomogą w napisaniu Twojego biznesplanu

   

  Tylko do 21 czerwca można zgłosić się do konkursu na najlepszy biznesplan z branży ICT. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Ci, którzy przejdą do drugiego etapu będą przygotowywać swoje biznesplany już pod okiem ekspertów.

 • Radna Stasiowska w PUP

  Radna powiatowa Magdalena Stasiowska od niedawna pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle. Z referenta do spraw promocji w jasielskim magistracie została inspektorem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Kadr.

 • Jaślanie chcą pociągu do Krynicy

   

  Wyniki majowej ankiety są druzgocące. Niemal wszystkie osoby, które zdecydowały się ją wypełnić pozytywnie oceniły pomysł uruchomienia połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Sygnał do decydentów został wysłany. Pozostaje czekać na pozytywne rozstrzygnięcia.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Droga dziurawa? Powiat ją zamyka

  Droga powiatowa relacji Tarnowiec-Czeluśnica będzie zamknięta. Jak twierdzi starosta jasielski intensywne opady deszczu, które wystąpiły od połowy maja przyczyniły się do znacznego pogorszenia stanu tej drogi.

 • Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

 • Czy koszmar mieszkańców z ul. Prusa kiedyś się skończy?

  Mieszkańcy ul. Prusa w Jaśle boją się każdego deszczu, którego skutkiem mogą być podtopienia. Od lat jaślanie czekają na rozwiązanie problemu, który wciąż spędza sen z ich powiek. Nie sądzili, że ostatnie majowe ulewy przyniosą tak dużą wodę, jakiej dotąd nie mieli w domach i na podwórkach.

 • Nowa odsłona sklepu KOMFORT w Krośnie. Wielkie Otwarcie!

   

  Metamorfozę wnętrza zacznij od podłogi! Wiosna i lato to doskonały czas, aby zapoznać się z najlepszą na rynku ofertą podłóg, dywanów i dekoracji. Przyjdź do sklepu Komfort w Krośnie, skorzystaj z rabatu 20% i odmień swoje wnętrze.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105