Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Biesiadne zwyczaje na świecie, czyli jak ucztuje się w Gruzji

2

Co kraj, to obyczaj. Kilka elementów, bez względu na szerokość geograficzną, jest właściwie obowiązkowych: świetne jedzenie w obfitych ilościach, życzliwa, przyjacielska atmosfera i mnóstwo dobrej zabawy. Ale ludzie w każdym kraju bawią się trochę inaczej, a regionalne biesiadne zwyczaje nadają każdej uczcie niepowtarzalny charakter. Jak biesiaduje się w Gruzji? Kto wygłasza toasty? Jak wypada zachowywać się przy stole?

Gruzińskie uczta, czyli supra, to coś więcej niż tylko centrum życia towarzyskiego Gruzinów – to jeden z najważniejszych elementów kultury tego kraju. Cechujące Gruzinów zamiłowanie do biesiadowania i zabawy znalazło nawet odzwierciedlenie w legendzie, opowiadającej o powstaniu tego państwa. Głosi ona, że kiedy Bóg dzielił ziemię między różne narody, zrodziło się straszne zmieszanie i każdy głośno domagał się jak najlepszego skrawka lądu dla siebie.

Tylko Gruzini nie brali w tym rejwachu udziału i zamiast przepychać się i wykłócać, schronili się w cieniu drzewa i otworzyli beczułkę wina. Gdy już wszystkie krainy zostały rozdane, Bóg odwiedził ucztujących Gruzinów i z miejsca bardzo ich polubił. Zapragnął dać im jakiś ładny kawałek świata, ale żaden takowy już mu nie pozostał, westchnął więc tylko i ofiarował im ten, który zarezerwował dla siebie…

Najważniejszą postacią na gruzińskiej uczcie jest tamada, którego można określić jako przewodnika stołu czy wodzireja. Tamada jest wybierany demokratycznie spośród uczestników biesiady, zazwyczaj jednak zostaje nim dojrzały mężczyzna, cieszący się szacunkiem i znany ze swoich oratorskich zdolności. Do głównych zadań tamady należy bowiem pilnowanie porządku biesiady, wznoszenie toastów (kwiecistych, pełnych pochwał i szacunku) i udzielanie głosu innym (słowami: alawerdi szentan war).

Tamada wyznacza moment, w którym chwyta się za kielichy i wysłuchuje toastu, oraz wygłasza komendę: „gaumardżos”, co oznacza, że przyszedł czas, by napić się wina. Zazwyczaj można upić tylko tyle, na ile ma się ochotę, wyjątkiem są toasty zakończone zawołaniem „bolombe”, czyli do dna. Opróżniony w całości czy tylko częściowo kielich zawsze należy ponownie napełnić, bo toasty można wznosić jedynie pełnym naczyniem. Warto pamiętać, że na gruzińskiej biesiadzie nie pije się między toastami!

Niezależnie od tego, czy jest to biesiada gruzińska czy w jakimś zupełnie innym stylu, na przyjęciu nigdy nie może zabraknąć dobrego jedzenia. A kto może zatroszczyć się o to lepiej niż sieć restauracji ze słowem „biesiada” w nazwie….

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 19.12.2018, 16:34

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ sakartwelo
dnia 27.12.2018, 13:34 · Zgłoś
ჯანმრთელობისთვის! - janmrtelobistvis! - Na zdrowie !
Odpowiedz
2
@ ksiądz Mateusz
dnia 21.12.2018, 16:26 · Zgłoś
We Lwowie przy kościele Dominikanów jest fajna gruzińska restauracja.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657