Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Caritas znaczy miłość

12

Jubileusz 10.lecia istnienia jasielskiego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej.

Miłość i troska o bliźnich, często tych starych i schorowanych, niemających stałej opieki spowodowała, że w Jaśle powstał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej. 12 lutego z okazji jubileuszu istnienia zakładu odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. biskup Kazimierz Górny.

- Dziękuję wszystkim za to, że powstał tu dom w którym panuje atmosfera miłości i dobroci wobec cierpiących. Najbardziej jednak dziękuję osobom cierpiącym za to, że umieją i pragną nie zmarnować swego cierpienia i potrafią uczynić z niego dar – mówił ks. biskup Kazimierz Górny, który zaznaczył również, że podczas tego jubileuszu brakuje inicjatora powstania tego zakładu śp. senatora Stanisława Zająca: - Bardzo odczuwamy jego brak na Podkarpaciu – mówił ks. biskup.

Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II mieści się w dawnym internacie Zespołu Szkół Medycznych w Jaśle, który poddano kapitalnemu remontowi i rozbudowie. Zaangażowanych w powstanie tej inwestycji było wiele osób m.in.: władze miasta, powiatu, województwa, przedstawiciele rządu, Caritasu, a także przedstawiciele różnych instytucji i to nie tylko z naszego terenu.

Głównym inicjatorem powstania tej instytucji był ówczesny wicemarszałek Stanisław Zając. – Kiedy po raz pierwszy mój śp. mąż razem z ks. Marianem przyszedł do tego zniszczonego obiektu, to pamiętam, że usiadł, załamał ręce i powiedział, że to praktycznie niemożliwe, aby Caritas znalazł środki na tak dużą inwestycję – wspomina senator Alicja Zając i dodaje, że dla tych osób, które zaangażowały się w tę ideę pozwoliło to popatrzeć na starość i na potrzeby drugiego człowieka w trochę inny sposób: Jest to miejsce szczególne gdzie łączy się cierpienie, nadzieja i miłość do drugiego człowieka – mówi A. Zając.

Od samego początku placówką zarządza ks. dr Marian Putyra. – Na początku nie było łatwo, gdyż wielu ludzi zastanawiało się na tym czy nasze społeczeństwo dojrzało do tego, by taki ośrodek tu powstał. Powiedzenie komuś, że pójdzie do domu starców uważano za dyshonor. Nie rozumiano tego, że chodzi tu sprawowanie odpowiedniej opieki. Po dziesięciu latach widać, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego tupu świadczenia, bo początkowo w zakładzie było tylko 25 łóżek, teraz jest ich 44 – mówi ks. Putyra. - Ludzie często mówią, że jest to ciężka praca, a ja mówię, że nie jest, bo radość tego drugiego człowieka wynagradza cały ten trud. Cokolwiek się robi to trzeba to lubić – dodaje.

Jubileusz jasielskiego centrum ma szczególne znaczenie również dla burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego, który 10 lat temu jako ówczesny burmistrz otwierał budynki zakładu: - Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje wszystkim zaangażowanym w tę ideę. Najważniejsze jest to, że ks. dr Marian Putyra potrafił zmobilizować bardzo wielu sojuszników, by to dzieło powstało. Pamiętam jak zapadały decyzje o powstaniu tej inwestycji, to była pewna niewiadoma, na ile jest to potrzebne. Jednak te dziesięć lat pokazało, że było to nie tylko potrzebne, ale i konieczne.

Zakład zapewnia całodobową kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską. Usprawnia chorych przez rehabilitację przyłóżkową oraz na sali gimnastycznej. Podczas zabiegów i ćwiczeń używany jest nowoczesny sprzęt. W ośrodku leczone są przede wszystkim osoby starsze, które ze względu na swą starość i niesprawność wymagają opieki osób drugich. Są to ludzie ze schorzeniami neurologicznymi, po udarach mózgu, z niedowładami, porażeniami, z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym, schorzeniami genetycznymi, ortopedycznymi. Przedział wiekowy pacjentów wynosi od 35 do ponad 90 lat. O kwalifikacji pacjenta decyduje jednostka chorobowa oraz to, aby w skali Barthela nie przekraczał 40 pkt.

Teraz pojawił się kolejny pomysł. – Mam pewien testament od śp. Stanisława Zająca, którym nie dzieliłem się jeszcze publicznie. Chcieliśmy, aby na naszym terenie powstał taki ośrodek rehabilitacyjny, podobny do tego, jaki funkcjonuje w Rabie Wyżnej. Do takiego ośrodka mogłoby przyjeżdżać na takie kilkutygodniowe turnusy około 40 osób – zdradza ks. Putyra. - Jeśli są fachowcy i jest odpowiedni sprzęt to przecież rehabilitacja dokonuje cudów – dodaje.

UM Jasła

Reklama

Komentarze: 12

Dodaj komentarz Widok:
0
@ [...]
dnia 15.02.2011, 22:08 · Zgłoś
Czy ktoś z was widział kiedykolwiek rzetelne rozliczenie Caritasu ???
Nigdy nie dołożę grosza to tego wielkiego przekrętu.
A swoją drogą ciekawe, jakimi kwotami Kościół wspomaga Caritas ???
Odpowiedz
0
@ Beta
dnia 15.02.2011, 14:02 · Zgłoś
Ten Zakład Bogu dzięki, że istnieje; na pewno byłoby zapotrzebowanie na więcej miejsc, a zarobki cóż-powinny być wysokie.Cieszymy się, że Jasło ma przynajmniej tyle i chwała ludziom dzięki którym powstał.A pani Alicja Zając dobrze sprawuje swój urząd i życzę jej dużo sił w pokonywaniu trudności.
Odpowiedz
0
@ stanisława
dnia 15.02.2011, 18:14 · Zgłoś
Same banały ani jednego konkretu . Jak można pisać że zarobki powinni mieć wysokie - DLATEGO, że "CFARITAS" przecież to ze składek wiernych a inni ratujący życie i narażający się np w pogotowiu, na chirurgii i w innych oddziałach ratujących życie mają mieć niższe? Jak można tak pisać ? Pani Zając wg. beaty dobrze sprawuje swój urząd. Przecież za wyjątkiem opowieści o swoim mężu i zajmowaniu się tworzeniem stowarzyszenia związanego z katastrofą smoleńską i forowaniem swoich dzieci do tej pory nic nie zrobiła nawet w chwili gdy GAMRAT PADA!!! A to, że istnieje taki zakład to fakt i WSPANIALE ale napewno nie jest to zasługą tej pani. A zakłady i TO NIE TAKIE ma wiele miast i aż tak się nie chwalą np. popatzrmy co powstaje w Brzostku i wiele innych miastach.
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 15.02.2011, 22:05 · Zgłoś
[...] z najwyższej półki.
"Wybrana" (wskazana) Zającowa nie robi nic tylko bierze forsę z naszych podatków. Jak tak blisko jej do Kościoła, to klasztory czekają.
Odpowiedz
0
@ smutna
dnia 15.02.2011, 13:10 · Zgłoś
Czy ktoś kto jest chory na raka, ma przerzuty i będzie wymagał stałej opieki, ma szanse dostać się do tej placówki?
Gdzie można sie czegoś więcej dowiedzieć, gdzie skierować pierwsze kroki,pomóżcie bo jestem zagubiona, a muszę pomóc bliskiej osobie.
Odpowiedz
0
@ zajcew
dnia 15.02.2011, 13:01 · Zgłoś
Żenująca reklama!
Odpowiedz
0
@ maniek
dnia 15.02.2011, 11:49 · Zgłoś
Nie wiem jak należy odbierać i czy uważac, że pani Alicja w asyście ks Biskupa Ordynariusza Naszego Pasterza rozpoczęli przez przypadek kampanię wyborczą pani Alicji do parlamentu? A może ma to służy pojednaniu do niedawna powiedzmy delikatnie poróżnionych za sobą ludzi ........ ? Dziwne- do niedawna mówiono , że obecny Burmistrz ( ponownie wybrany) nic nie robił a teraz nagle stale coś ( wstecz 10 lat)Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy , Związek Gmin Dorzecza Wisłoki ( tez 10 lat wstecz), droga południowa.......... itd można wiele wymienić. A właściwie cóż takiego zrobiła Pani Alicja oprócz tego, że była żoną śp. senatora i teraz snuje opowieści - ale jakie są konkrety jej osiągnięć? Nawiązując do wypowiedzi ks. Dyrektora nie wiem jak należy odbierać to co ludzie mówią na temat możliwości dostania się do tej jednostki osób faktycznie wymagają opieki czy na temat doboru zatrudnianych tam pracowników i ich wynagrodzenia i to nie w wymiarze radości (nie zamierzam tego komentować) w stosunku do faktów. Jeśli mnie i wielu innych pamięć nie zawodzi nie całkiem tak to było z inicjatywą i pozyskiwaniem sponsorów jak Jego Ekscelencja ks. Biskup mówi bo początki były mówiąc delikatnie aby nie dotknąć nikogo inaczej wyglądajace o czym niestety chyba wielu woli nie lub świadomie przemilczeć. Mówi się że sukces ma wielu ojców ale życie pokazuje że prawdziwi ojcowie często bywaja zapomniani lub pomijani jednak ci wymienieni też mają znaczne zasługi a inicjatywa i efekt w tym przypadku są wielce humanitarne. Ciekaw jestem, czy moja bezinteresowna wypowiedź i inne ( jeśli będą) nazywajace sprawy po imieniu będą podobnie jak już to bywało wcześniej "skarcone" na kazaniu podczas którejś z uroczystości kośielnych na Jasielskim Rynku ( nie dotyczy to absolutnie wypowiedzi Jego Ekscelencji ks. Ordynariusza) ale jak niektórzy mówią przez tych co się uważają za administratorów lokalnych "katedr jasielskich". Ludzie pamiętają, widzą i mają odwagę wyrażać swoje opinie a obserwując postępowanie wielu osób w tym niektórych "mających o sobie wielkie mniemanie nioe wyłączając kapłanów " mają prawo i obowiązek zgodnie z zasadą "Co Boskie Bogu co cesarskie cesarzowi" wyrażać swoje opinie i nie żyć w zakłamaniu nie dając się równiez zastraszyć. Ludzie są świadomi, że wszyscy niezależnie od pochodzenia, wykształecnia zostanniemy kiedyś rozliczeni przez Naszego Stwórcę już bez znajomości i wzajemnych powiązań i partykularnych interesów i chyba łagodniej ci nieświadomi od tych , którzy winni pomagać w rozumieniu nauki Chrystusa. Jedno takie skromne pytanie : czy ktoś potrafi powiedzieć jaka jest średnia płaca i zasady wynagradzania pracującego personelu w tm Zakładzie "CARITAS" oraz jakie wynagrodzenie otrzymują zarządzający oraz jaka jest relacja zarobków w stosunku do innych pracowników służby zdrowia bo być może rozwieje to niesłuszne opowieści czy nawet pomówienia ? Nie chciałem swoją wypowiedzią nikogo urazić dlatego z góry przepraszam osoby, których moja dywagacja nie dotyczy a może być zbieżna ze zdarzeniami lub osobami , które moga odczuwać jakby to ich dotyczyło.Szczęść Boże.
Odpowiedz
0
@ u
dnia 15.02.2011, 12:56 · Zgłoś
Popieram
Odpowiedz
0
@ stanisława
dnia 15.02.2011, 18:16 · Zgłoś
Wspaniałe i jakże pokazujące faktyczny obraz i sytuacje miasta. Ja również popieram treść oraz pytania.
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 15.02.2011, 11:25 · Zgłoś
Bardzo ładnie wygląda Pani Zając.
Odpowiedz
0
@ Maciek
dnia 15.02.2011, 10:36 · Zgłoś
BRAWO
Odpowiedz
0
@ patrzałka
dnia 15.02.2011, 09:26 · Zgłoś
....do pieniędzy.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.