Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Chcemy zapłaty za pracę w domu

3

 Sprzątasz, gotujesz, pierzesz, bawisz dzieci... ale za pracę w domu nie dostajesz ani złotówki. Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że warta jest ona 1205 zł miesięcznie. Czy gospodynie domowe dostaną taką pensję?

Na pewno chciałby tego same zainteresowane. Na pytanie czy kobiety, które zrezygnują z kariery zawodowej, aby wychowywać dzieci i zajmować się domem, powinny dostawać pensję, aż 82 proc. osób zapytanych przez TNS OBOP (dla "Dziennika”) powiedziało - tak.

Minimum 1000 zł
Ile warta jest praca gospodyń domowych


GUS wyliczył ją 1205 zł miesięcznie. Co składa się na tą kwotę? Utrzymanie domu - 192,64 zł, przygotowanie posiłków - 621,69 zł, pranie i prasowanie - 84,30 zł, opieka nad dziećmi - 306,51 zł.

- Za poświęcenie i ciężką harówkę od rana do nocy słyszę opinie o sobie, że jestem mało wartą kurą domową, utrzymywaną przez męża - żali się pani Maria, matka czwórki dzieci. - Na szczęście mam mądrego męża, który ceni moją pracę. Ale moje koleżanki - panie domu, czują się pokrzywdzone. Dlatego popieram pomysł płacenia kobietom za domowe prace. Min. tysiąc złotych.

Podoba się on też studentce Monice Piwodzie z Rzeszowa. Choć, gdyby miała do wyboru: praca w domu, czy poza domem, wybrałaby to drugie rozwiązanie.

- Większe możliwości, pieniądze, ambicje - tłumaczy.

Państwa na to nie stać
Jednak dla większości polityków pomysł pensji dla gospodyń domowych jest nierealny. Bo państwo nie ma na to pieniędzy. Na wypłatę pensji potrzeba byłoby między 10 a 20 miliardów złotych rocznie.

Przykład Szwajcarii, gdzie kobiety niepracujące mogą liczyć na emeryturę, bo mężowie płacą składki za siebie i za żonę też nie jest rozwiązaniem. U nas stać by na to było tylko nielicznych, świetnie zarabiających.

Maria Zbyrowska, posłanka z Samoobrony uważa, że pieniądze należą się, ale tylko kobietom, które zostają w domu ze względu na dzieci.

- Ich praca w domu z dziećmi w wieku do 6 lat powinna wliczać się do stażu pracy. Te kobiety powinny dostawać pieniądze. Minimum najniższe wynagrodzenie. Kiedyś byłam młodą mamą i wiem, jak cenny jest wtedy kontakt z dzieckiem. Ale nie na odległość. Trzeba to kobietom umożliwić - mówi.

źródło: Nowiny, fot. Nowiny
Napisany dnia: 17.08.2006, 08:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ basia
dnia 17.08.2006, 23:48
Ocena
komentarza:
0
wow dostane wreście kaske zato ze bawie swoje dzieci ?:P
@ madzia
dnia 18.08.2006, 14:43
Ocena
komentarza:
0
Pomysł swietny ale nie realny w naszym kraju! Niestety!Mogliby przynajmniej zaliczyć nam te lata na poczet naszych emerytur,chociaztyle.marzenia!!;)
@ zachwycona
dnia 19.08.2006, 23:25
Ocena
komentarza:
0
rewelacja!!! płacimy już za dzieci samotnych matek,specjalnie utrzymujących taki status::nie wszystkie oczywiście:: płaćmy też z naszych podatków i gospodyniom domowych.Niech ich mężowie mają wreszcie za co pić,w przerwach między dorobieniem żonie kolejnego dziecka.Ludzie!! stworzyć taki system i owszem ale na zasadzie opłacania przez męża składek dla niepracującej żony ,ale płacić pensję,bzdura,a pytał się tych którzy mają takie świetliste pomysły przed wyborami Z CZEGO???
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657