Strona główna

Chcemy zapłaty za pracę w domu

3
Napisany dnia: 17.08.2006, 08:22 , Tagi: Brak

 Sprzątasz, gotujesz, pierzesz, bawisz dzieci... ale za pracę w domu nie dostajesz ani złotówki. Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że warta jest ona 1205 zł miesięcznie. Czy gospodynie domowe dostaną taką pensję?

Na pewno chciałby tego same zainteresowane. Na pytanie czy kobiety, które zrezygnują z kariery zawodowej, aby wychowywać dzieci i zajmować się domem, powinny dostawać pensję, aż 82 proc. osób zapytanych przez TNS OBOP (dla "Dziennika”) powiedziało - tak.

Minimum 1000 zł
Ile warta jest praca gospodyń domowych


GUS wyliczył ją 1205 zł miesięcznie. Co składa się na tą kwotę? Utrzymanie domu - 192,64 zł, przygotowanie posiłków - 621,69 zł, pranie i prasowanie - 84,30 zł, opieka nad dziećmi - 306,51 zł.

- Za poświęcenie i ciężką harówkę od rana do nocy słyszę opinie o sobie, że jestem mało wartą kurą domową, utrzymywaną przez męża - żali się pani Maria, matka czwórki dzieci. - Na szczęście mam mądrego męża, który ceni moją pracę. Ale moje koleżanki - panie domu, czują się pokrzywdzone. Dlatego popieram pomysł płacenia kobietom za domowe prace. Min. tysiąc złotych.

Podoba się on też studentce Monice Piwodzie z Rzeszowa. Choć, gdyby miała do wyboru: praca w domu, czy poza domem, wybrałaby to drugie rozwiązanie.

- Większe możliwości, pieniądze, ambicje - tłumaczy.

Państwa na to nie stać
Jednak dla większości polityków pomysł pensji dla gospodyń domowych jest nierealny. Bo państwo nie ma na to pieniędzy. Na wypłatę pensji potrzeba byłoby między 10 a 20 miliardów złotych rocznie.

Przykład Szwajcarii, gdzie kobiety niepracujące mogą liczyć na emeryturę, bo mężowie płacą składki za siebie i za żonę też nie jest rozwiązaniem. U nas stać by na to było tylko nielicznych, świetnie zarabiających.

Maria Zbyrowska, posłanka z Samoobrony uważa, że pieniądze należą się, ale tylko kobietom, które zostają w domu ze względu na dzieci.

- Ich praca w domu z dziećmi w wieku do 6 lat powinna wliczać się do stażu pracy. Te kobiety powinny dostawać pieniądze. Minimum najniższe wynagrodzenie. Kiedyś byłam młodą mamą i wiem, jak cenny jest wtedy kontakt z dzieckiem. Ale nie na odległość. Trzeba to kobietom umożliwić - mówi.

źródło: Nowiny, fot. Nowiny
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ basia
dnia 17.08.2006, 23:48
Ocena
komentarza:
0
wow dostane wreście kaske zato ze bawie swoje dzieci ?:P
@ madzia
dnia 18.08.2006, 14:43
Ocena
komentarza:
0
Pomysł swietny ale nie realny w naszym kraju! Niestety!Mogliby przynajmniej zaliczyć nam te lata na poczet naszych emerytur,chociaztyle.marzenia!!;)
@ zachwycona
dnia 19.08.2006, 23:25
Ocena
komentarza:
0
rewelacja!!! płacimy już za dzieci samotnych matek,specjalnie utrzymujących taki status::nie wszystkie oczywiście:: płaćmy też z naszych podatków i gospodyniom domowych.Niech ich mężowie mają wreszcie za co pić,w przerwach między dorobieniem żonie kolejnego dziecka.Ludzie!! stworzyć taki system i owszem ale na zasadzie opłacania przez męża składek dla niepracującej żony ,ale płacić pensję,bzdura,a pytał się tych którzy mają takie świetliste pomysły przed wyborami Z CZEGO???
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105