Strona główna

Chcemy zapłaty za pracę w domu

3
Napisany dnia: 17.08.2006, 08:22 , Tagi: Brak

 Sprzątasz, gotujesz, pierzesz, bawisz dzieci... ale za pracę w domu nie dostajesz ani złotówki. Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że warta jest ona 1205 zł miesięcznie. Czy gospodynie domowe dostaną taką pensję?

Na pewno chciałby tego same zainteresowane. Na pytanie czy kobiety, które zrezygnują z kariery zawodowej, aby wychowywać dzieci i zajmować się domem, powinny dostawać pensję, aż 82 proc. osób zapytanych przez TNS OBOP (dla "Dziennika”) powiedziało - tak.

Minimum 1000 zł
Ile warta jest praca gospodyń domowych


GUS wyliczył ją 1205 zł miesięcznie. Co składa się na tą kwotę? Utrzymanie domu - 192,64 zł, przygotowanie posiłków - 621,69 zł, pranie i prasowanie - 84,30 zł, opieka nad dziećmi - 306,51 zł.

- Za poświęcenie i ciężką harówkę od rana do nocy słyszę opinie o sobie, że jestem mało wartą kurą domową, utrzymywaną przez męża - żali się pani Maria, matka czwórki dzieci. - Na szczęście mam mądrego męża, który ceni moją pracę. Ale moje koleżanki - panie domu, czują się pokrzywdzone. Dlatego popieram pomysł płacenia kobietom za domowe prace. Min. tysiąc złotych.

Podoba się on też studentce Monice Piwodzie z Rzeszowa. Choć, gdyby miała do wyboru: praca w domu, czy poza domem, wybrałaby to drugie rozwiązanie.

- Większe możliwości, pieniądze, ambicje - tłumaczy.

Państwa na to nie stać
Jednak dla większości polityków pomysł pensji dla gospodyń domowych jest nierealny. Bo państwo nie ma na to pieniędzy. Na wypłatę pensji potrzeba byłoby między 10 a 20 miliardów złotych rocznie.

Przykład Szwajcarii, gdzie kobiety niepracujące mogą liczyć na emeryturę, bo mężowie płacą składki za siebie i za żonę też nie jest rozwiązaniem. U nas stać by na to było tylko nielicznych, świetnie zarabiających.

Maria Zbyrowska, posłanka z Samoobrony uważa, że pieniądze należą się, ale tylko kobietom, które zostają w domu ze względu na dzieci.

- Ich praca w domu z dziećmi w wieku do 6 lat powinna wliczać się do stażu pracy. Te kobiety powinny dostawać pieniądze. Minimum najniższe wynagrodzenie. Kiedyś byłam młodą mamą i wiem, jak cenny jest wtedy kontakt z dzieckiem. Ale nie na odległość. Trzeba to kobietom umożliwić - mówi.

źródło: Nowiny, fot. Nowiny
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ basia
dnia 17.08.2006, 23:48
Ocena
komentarza:
0
wow dostane wreście kaske zato ze bawie swoje dzieci ?:P
@ madzia
dnia 18.08.2006, 14:43
Ocena
komentarza:
0
Pomysł swietny ale nie realny w naszym kraju! Niestety!Mogliby przynajmniej zaliczyć nam te lata na poczet naszych emerytur,chociaztyle.marzenia!!;)
@ zachwycona
dnia 19.08.2006, 23:25
Ocena
komentarza:
0
rewelacja!!! płacimy już za dzieci samotnych matek,specjalnie utrzymujących taki status::nie wszystkie oczywiście:: płaćmy też z naszych podatków i gospodyniom domowych.Niech ich mężowie mają wreszcie za co pić,w przerwach między dorobieniem żonie kolejnego dziecka.Ludzie!! stworzyć taki system i owszem ale na zasadzie opłacania przez męża składek dla niepracującej żony ,ale płacić pensję,bzdura,a pytał się tych którzy mają takie świetliste pomysły przed wyborami Z CZEGO???
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Głupota, czy polityczna manifestacja?

  W miniony weekend przy wjeździe do Jasła od strony Krosna został zniszczony witacz. Wandal, który tego dokonał użył żółtej farby w spray'u malując na nim napis "#STOP447" nawołujący do manifestacji przeciwko roszczeniom żydowskim i przyjętej amerykańskiej ustawie mówiącej o zwrocie mienia ofiar Holocaustu.

 • Policjanci użyli gazu wobec agresorów

  Dwóch agresywnych mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu po tym, jak obelżywymi słowami znieważyli funkcjonariuszy i naruszyli ich nietykalność cielesną. Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas interwencji w Łężynach.

 • Tłumy na Baciarach i Brathankach

  Tegoroczne Dni Gminy Skołyszyn odbyły się pod nazwą "Prozioki 2019" na stadionie sportowym w Skołyszynie. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu jasielskiego, krośnieńskiego oraz gorlickiego przyjechało mile spędzić czas przy muzyce zespołów Baciary i Brathanki.

 • Pszczoły w sercu miasta? To możliwe!

  W maju na dachu galerii VIVO! Krosno stanęły cztery ule. Jak się okazuje centrum miasta to dla tych pracowitych owadów doskonałe miejsce do życia. Blisko 200 tysięcy pszczół z „Pasieki VIVO!” może w ciągu roku wyprodukować aż 100 kg naturalnego miodu, o kuszącym smaku i nieocenionych walorach zdrowotnych.

 • "Pojedynek z Triceratopsem" - wyzwanie dla prawdziwych łasuchów!

   

  Zapraszamy wszystkich niestrudzonych śmiałków do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu "Pojdeynek z Triceratopsem". Zasady pojedynku są proste: 1. Zamów Triceratops Burgera, 2. Zjedz go w całości, 3. Zrób to szybciej niż Twoi rywale.

 • Pracuj za granicą!

   

  Szukasz atrakcyjnych ofert pracy za granicą? Work Centre to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W naszym biurze znajdziesz ciekawe oferty pracy stałej oraz sezonowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105