Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Co samorząd proponuje szkołom i placówkom oświaty?

25

Strategia oświaty to dokument, który pokazuje jak wygląda oświata w powiecie jasielskim, ale również przedstawia kierunki jej zmian na lata 2012 – 2018. - Zmiany mają doprowadzić do odbudowania szkolnictwa zawodowego, które zdegradowało się na poziomie technikum, zasadniczych szkół zawodowych – wyjaśnia wicestarosta Franciszek Miśkowicz.

Radni powiatu jasielskiego sceptycznie podeszli do tematu przedstawionej na sesji strategii oświaty. Radny Adam Pawluś wnioskował nawet o zamknięcie dyskusji. - Proponuję obalić tę strategię. Jednak to oświata pochłania 50 % wydatków budżetu powiatu. W strategii pojawiły się tak zwane bony organizacyjne, czyli pewna pula pieniędzy, którą dyrektorzy placówek będą mieć do dyspozycji, by daną szkołę prowadzić w sposób prawidłowy.

Bon organizacyjny to jest metoda wtórnego podziału subwencji oświatowej pomiędzy szkoły i placówki oświatowe. Zamiarem samorządu jest podzielić te środki w taki sposób, aby wystarczyło dla prowadzenia danego typu szkoły. Robimy z dyrektora menadżera, który zarządza szkołą, ale dostaje tyle środków, które mu w zupełności wystarczą na pokrycie wszystkich wydatków. Nie ma czegoś takiego, że samorząd mu się wtrąca lub mu ogranicza pieniądze, tylko on planuje sobie swoje działania z wyprzedzeniem, bo wie jaki będzie miał budżet, który jest powiązany zawsze z uczniem. Musi on robić swoje działanie nie tylko na bieżący rok, ale przewidywać na następne lata – wyjaśnia Franciszek Miśkowicz, wicestarosta powiatu jasielskiego.

Strategia oświaty opracowana na lata 2012-2018 ma na celu odbudowanie szkolnictwa zawodowego, gdyż rynek pracy poszukuje fachowców mających konkretne przygotowanie. Jak podkreślił F. Miśkowicz dobrym przykładem jest powiaty gorlicki, krośnieński czy mielecki, które podeszły do rozwiązywania problemu dotykającego oświatę już w 2006 r.

- Oni się od nas uczyli jak ma wyglądać Centrum Kształcenia Praktycznego, a proszę sobie pojechać i zobaczyć na jakim są poziomie. To jest efekt długofalowej polityki. Mają te same problemy demograficzne, ale oni już na ten temat nie dyskutują, bo u nich stało się to faktem. W naszym samorządzie ta dyskusja się rozpoczęła. Gdyby zmiany nastąpiły dużo wcześniej, bylibyśmy na tym samym poziomie co ościenne powiaty – dodaje Miśkowicz.

Józef Kielar, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaśle wyraził negatywną opinię do części strategii oświaty. To dało pewną wiedzę również radnym powiatu, którzy nie przychylili się do przyjęcia projektu uchwały strategii oświaty na lata 2012-2018. Wicestarosta Miśkowicz zaznaczył, że do tego tematu jeszcze powrócą.

(icz)

Reklama

Komentarze: 25

Dodaj komentarz Widok:
11
@ nenager
dnia 01.05.2013, 12:44 · Zgłoś
Najpierw należy zmienić zarząd powiatu. Wtedy już nie będzie niczego psuł!!!
Odpowiedz
8
@ obserwator
dnia 01.05.2013, 11:45 · Zgłoś
Po co nam tacy radni łacznie ze starostą na czele jak tylko nam mydlą oczy,obiecują złote góry a najważniejsze stanowiska obsadzają swoimi ludzmi jak w szkołach licalnych lub w specjalnej ?
Odpowiedz
5
@ REFORMA
dnia 30.04.2013, 19:43 · Zgłoś
najlepiej zmodernizował i udogodnił WÓJT GMINY JASŁO dzieci z gminnych miejscowości jak GORAJOWICl lub KOWALOWY wysyła do szkoły w WARZYCE około 10 KM a dzieci z WARZYCE swojej miejscowości wysyła do szkół MIEJSKICH wJAŚLE czy to jest NNOORRMMAALLNNEE
Odpowiedz
2
@ ,,,,,,,,,,'''''''''''
dnia 02.05.2013, 00:01 · Zgłoś
I co pan na to panie wójcie najwyższy czas wziąś sie za uczciwe rządy a nie tylko branie nie małych pieniedzy za [...] w stołek... nadchodzą WYBORY
Odpowiedz
7
@ qwe
dnia 30.04.2013, 18:30 · Zgłoś
Dlaczego nie ma nic o likwidacji szkoły w Trzcinicy ? Dlaczego nie ma nic o stowarzyszeniu, które ma zarządzać tą szkołą od jesieni ?
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 30.04.2013, 22:52 · Zgłoś
Bo szkoła w Trzcinicy to pieszczoszek Zarządu. Musi istnieć w jakiejkolwiek formie, aby nie trzeba było zwracać dotacji z Unii.
Odpowiedz
1
@ rt
dnia 30.04.2013, 18:03 · Zgłoś
Otwierać i za chwilę zamykać. Proszę o precyzyjne wypowiedzi.
Odpowiedz
4
@ FIAT 126p
dnia 30.04.2013, 15:07 · Zgłoś
niema zakładów pracy >>>franciszku i poco to wszystko! ! !
gdzie ci przyszli absolwenci podejmią prace >>> no gdzie ???
jeszcze niewidziałem aby dom budować od dachu .
Odpowiedz
1
@ ixi
dnia 30.04.2013, 16:56 · Zgłoś
sami moga otwierac wlasne ..bez laski
Odpowiedz
0
@ X-MANIA
dnia 30.04.2013, 14:42 · Zgłoś
samorzad oferujeeeeeeeeeeee praaaace :d:d:d
Odpowiedz
9
@ Nauczyciel
dnia 30.04.2013, 13:09 · Zgłoś
Rewolucji w oświacie powiatowej już dokonywała pani która obecnie reformuje oświatę w mieście to dlaczego pan starosta mówi ze już dawnopowinno być to zrobione aa z tego wniosek ze te rewolucje dobre wkuchni ...oj jo
Odpowiedz
4
@ Seneka
dnia 30.04.2013, 11:47 · Zgłoś
Pawluś wstydu oszczędż po co się ty tak pchasz do tego powiatu, sam widzisz że Lechowski już zrozumiał że znalazł sie na aucie albo ten Miśkowicz niby vice starosta a laik jakich mało, ale cierpliwości już nie długo i będą nowe wybory a wyborcy was podsumują
Odpowiedz
9
@ belfer
dnia 30.04.2013, 11:37 · Zgłoś
A jak to się stało, że strategia padła - czyżby zarząd nie miał większości?
Odpowiedz
0
@ zxc
dnia 30.04.2013, 18:16 · Zgłoś
Nie miał większości.
Ten artykulik podpisany "ICZ" na prawdę nie oddaje prawdy o tym co stało się na tej sesji Rady Powiatu. Na pewno głos Pana Kielara nie zadecydował o negatywnym w stosunku do tego dokumentu, stanowisku radnych.
Odpowiedz
8
@ zenon
dnia 30.04.2013, 11:15 · Zgłoś
Przyjdzie normalny rząd i da pieniądze na rozwój polskiej oświaty. Wtedy te wszystkie wskaźniki i założenia można będzie [...] wyrzucić!Bo obecny wspiera głownie mniejszość niemiecką na opolszczyżnie!
Odpowiedz
11
@ dragoness
dnia 30.04.2013, 11:00 · Zgłoś
Odbudowanie szkolnictwa zawodowego poprzez ograniczanie naboru i zabieranie kierunków. Wspaniale! Strategia 40-40-20, która nie ma nic wspólnego z realiami. Czy Zarząd słyszał o rozkładzie statystycznym, ilustrowanym krzywą Gaussa? Może i słyszał, ale ją uparcie ignoruje, bo trzeba przecież utrzymać etaty w szkołach jedynie słusznych. A może wspomnimy jeszcze o "konkursach" na dyrektorów, czy jak to powiedział Kmicic: Kończ waść, wstydu oszczędź?
Odpowiedz
10
@ kijek
dnia 30.04.2013, 11:44 · Zgłoś
A były jakieś konkursy na dyrektorów bo nigdzie nie znalazłem informacji .Czyzby temat wstydliwy albo zbyt kontrowersyjny?
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 30.04.2013, 12:20 · Zgłoś
Owszem, nazywało się, że były ;-)
Odpowiedz
4
@ do dragoness
dnia 30.04.2013, 18:20 · Zgłoś
Masz rację ale dobrze byłoby gdybyś jednak poszła na taką sesję, więcej byś zobaczyła bo na podstawie relacji icz nie wszystko można widzieć we właściwych proporcjach.
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 30.04.2013, 22:50 · Zgłoś
Po prostu czytałam dokument i na tej podstawie wyrabiam sobie opinię. Bardzo dobrze, że przepadł. To nie była strategia, tylko destrukcja. Ponadto w godzinach, gdy odbywała się sesja, to ja pracuję.
Odpowiedz
11
@ x
dnia 30.04.2013, 10:55 · Zgłoś
Boże ,co za bzdety za niedługo i zawodowe wykształcenie będzie nic nie warte a szkolnictwo powinno być na pierwszym planie ,gdyż nauka i świat idzie do przodu b,tylko Jasło się cofa w rozwoju.Popatrzcie na jasielską kadrę w2 szkołach sama starzyzna przygotowana do zawodu pól wieku temu,oj żal tylko tych młodych uczniów,gdyż oczekują czegoś innego innowacyjnego od nauczyciela ,a nie suchą gadke.
Odpowiedz
2
@ ja
dnia 30.04.2013, 13:02 · Zgłoś
O tu się mylisz![...] y polikwidowały szkoły zawodowe i większość techników a teraz wykwalifikowanego pracownika ciężko znaleźć. Wszyscy pokończą zarządzanie i marketing? I co będą robić? A inna sprawa przygotowanie kadry. Obecnie szkolnictwo "produkuje" m[...] a nie uczy myśleć! Ciemną masą lepiej kierować, Wiedział o tym kościół wiedzą i rządzący.
Odpowiedz
4
@ ixi
dnia 30.04.2013, 14:13 · Zgłoś
i tu sie bardzo mylisz X - nauki zawodu to PZRYSZLOSC, bo na calym swiecie brakuje rzemieslnikow i fachowcow..za to humianistow i innych filozofow bo 4 specjalizacjach sie olewa...
Odpowiedz
-4
@ nn
dnia 30.04.2013, 16:51 · Zgłoś
najepiej rzadzic [...] po studiach- maja waski mozdzek niczym kura domowa
Odpowiedz
6
@ TF
dnia 01.05.2013, 06:33 · Zgłoś
[...] biorą się za reform oświaty :(
Zarząd nie ma pojęcia co to oświata, starosta kieruje się opinią żony która jest "nauczycielka" a wice doświadczeniem które jest wątpliwej jakości bo niby czym może się pochwalić?
Ucieka młodzież do innych powiatów bo to co im oferuje jasielski jest raczej mierne. Taką ocenę trzeba postawić zarządowi powiatu!!!
P.S. Ciekawe czy małżonka starosty w tym roku dostanie od niego nagrodę jak co roku :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.