Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

13

Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie.

O ile jednak w przypadku COVID-19 trudno wysuwać jakiekolwiek przekonujące prognozy, o tyle na mapie pogodowej – póki co – widać pewne wyciszenie. Co nie oznacza, że dla osób dotkniętych wspomnianą katastrofą walka się zakończyła. Obecnie muszą się one skupić na próbach zlikwidowania skutków powodzi. Bardzo pomocne w większości tych przypadków będzie uzyskanie odszkodowania z tytułu powstałych zniszczeń.

Niniejszy tekst jest pierwszym z cyklu trzech cotygodniowych artykułów poświęconych tematyce dochodzenia odszkodowania od ubezpieczycieli w przypadku ubezpieczenia nieruchomości od skutków powodzi. W założeniu będą one prezentować wszystkie etapy wspomnianego procesu, począwszy od zgłoszenia szkody, przez postępowanie odwoławcze/reklamacyjne, na procesie sądowym skończywszy.

Przed samym zgłoszeniem szkody zawsze warto dobrze się przygotować. Większość osób jest świadomych, że konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej rozmiaru i zakresu zniszczeń oraz poniesionych szkód. Mało kto jednak pamięta, by przygotowując zgłoszenie szkody zweryfikować swoje roszczenia pod kątem treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (albo w skrócie: OWU). Dokument ten jest wręczany ubezpieczającemu wraz z polisą. Przy czym jeżeli Państwa egzemplarz uległ zniszczeniu lub zgubieniu – proszę się nie przejmować. Zasadniczo treść OWU można ustalić korzystając z Internetu.

Z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dowiecie się Państwo m.in. jak ubezpieczyciel definiuje pojęcie powodzi, co wcale nie musi być takie oczywiste. Przykładowo, zgodnie z art. 16 pkt 48 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, pod tym pojęciem należy rozumieć „czasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych". Wspomniana definicja jest jednak wiążąca jedynie dla spraw uregulowanych we wspomnianej ustawie, nie zaś dla całego polskiego porządku prawnego, gdzie pełni ona, co najwyżej, funkcję pomocniczą. W rezultacie ubezpieczyciele w zawieranych przez siebie umowach mogą proponować własne definicje "powodzi", odmienne od tej przyjętej w cytowanej ustawie. Skutkiem tego może być np. nieobjęcie zakresem ubezpieczenia powodzi spowodowanej nadmiernymi opadami atmosferycznymi.

Niestety, nie jest to jedyne ograniczenie, z jakim można się spotkać w OWU. Zakłady ubezpieczeń bardzo często wprowadzają do wspomnianych dokumentów liczne wyłączenia, o których dowiedzą się Państwo więcej za tydzień.

Zespół Law4all.pl

Napisany dnia: 31.07.2020, 07:10
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kierowca 810
dnia 31.07.2020, 07:31
Ocena
komentarza:
7
PZU stosuje wiele wybiegów by nie wypłacić odszkodowań za zniszczone
przez powódź mienie. Najlepszym wyjściem jest założenie sprawy do sądu
i to przez wyspecjalizowane firmy w miejscowościach poza Jasłem.
To jest pewne.
@ Stary
dnia 31.07.2020, 10:25
Ocena
komentarza:
4
Tak jedno co jest pewne to to ze ta firma za usluge potraci nam polowe odskodowania plus wat.
@ Karolina_Z
dnia 31.07.2020, 13:27
Ocena
komentarza:
2
Nie zgodzę się. Ja korzystałam z takiej firmy w sprawie o zadośćuczynienie po wypadku - wzięli 20%. I to z VAT-em. Aczkolwiek, przyznam się szczerze, że może rzeczywiście inaczej wygląda umowa z watem (czy kilowatem, a może megawatem...). Bo ja tam prosta dziewczyna jestem i waty mam w żarówkach, a watę w apteczce, więc nie wiem jak się zawiera umowę "plus wat" :).
@ Hmmmm
dnia 31.07.2020, 16:47
Ocena
komentarza:
0
Dzwonić do bociana?
@ poszkodowany
dnia 31.07.2020, 09:16
Ocena
komentarza:
5
Ubezpieczyciele zawsze obniżają wypłacane odszkodowanie. Tak samo sprawa się przedstawia teraz niestety z wypłatami z ośrodków pomocy społecznej. Jedyne rozwiązanie to profesjonalni prawnicy spoza Jasła, którzy zaangażują się w sprawę, mają doświadczenie i za uczciwe wynagrodzenie pomogą wywalczyć słuszne odszkodowania. Przecież odszkodowanie ma doprowadzić do przywrócenia stanu pierwotnego, więc nikomu nie chodzi o wzbogacenie się tylko o odbudowanie majątku ... a wszyscy zaniżają jak mogą.
@ Pabloo
dnia 31.07.2020, 09:39
Ocena
komentarza:
5
A co z tymi co się nie ubezpieczyli bo nie mieli za co?
@ Zespół Law4All
dnia 31.07.2020, 22:41
Ocena
komentarza:
1
Szanowny Panie, dziękujemy za Pański komentarz. Rzeczywiście, w takiej sytuacji sprawa jest o wiele trudniejsza. Natomiast niekoniecznie zawsze beznadziejna. Niekiedy zdarza się, że winę za zalanie na skutek powodzi ponosi podmiot trzeci, np. podmiot odpowiedzialny za utrzymanie w należytym stanie rowu melioracyjnego, który zaniedbał swoich obowiązków i przez to doszło do przelania się wody i podtopienia pól, czy spółdzielnia mieszkaniowa odpowiedzialna za utrzymanie w należytym stanie (czyszczenie) kratek odpływowych. Aczkolwiek każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Dodatkowo w grę może wchodzić zwrócenie się do różnego rodzaju instytucji po wypłatę środków dla osób dotkniętych powodziom.
@ Bożena
dnia 31.07.2020, 11:07
Ocena
komentarza:
12
Ja ubezpieczam mieszkanie w PZU, gdy sąsiadka zalała mi łazienkę to wypłacono mi 130 zł, a składka roczna wynosi już ponad 290żl. Czy jest sens się ubezpieczać?
@ Law4All
dnia 31.07.2020, 22:43
Ocena
komentarza:
2
Szanowny Panie, dziękujemy za Pański komentarz. Trudno odpowiedzieć na tak ogólne pytanie, aczkolwiek sądzimy, że można to ująć w ten sposób: w większości przypadków warto się ubezpieczyć, przy czym za każdym razem należy bardzo skrupulatnie przeczytać warunki ubezpieczenia. Niestety, jak to mówią, "diabeł tkwi w szczegółach"
@ .
dnia 31.07.2020, 22:07
Ocena
komentarza:
3
Zamieszkać w skromnym domku, nie dążyć do gadzeciarstwa i życia z domami na pokaz
@ Kierowca 810
dnia 01.08.2020, 18:26
Ocena
komentarza:
3
PZU potrafi stosować wiele kłamstw i przekrętów by nie wypłacić
za poniesione szkody.
Jedynym skutecznym wyjściem jest założenie sprawy do sądu poza Jasłem.
Metoda sprawdzona i skuteczna.
@ Gaja
dnia 05.08.2020, 08:32
Ocena
komentarza:
1
Wniosłam oodszkodowanie po gradobiciu na balkonie mam straty trzeba wymienić pleksę mam wymyte fugi w płytkach uszkodzone kable od a anteny nie wniosłam jeszcze źadnych dokumentów na podstawie rzeczoznawców stwierdzili ze tą pleksę dała spódzielnia starą źółtą podziurawionąa fugi to same się wymyły kable ze starości popękały a zdjęcia nie donisłam bo był odzew piorunem nic się pani nie naleźy sama wyjeła garśc lodu z lodówki i zrobiłam zdjęcie miałam ubezpieczenie od 1976 r w PZU a le ta firma jest niewiarygodna .
@ Law4All
dnia 06.08.2020, 09:29
Ocena
komentarza:
1
Szanowna Pani, dziękujemy za Pani komentarz. Żeby rzetelnie i wyczerpująco na niego odpowiedzieć konieczne byłoby zapoznanie się ze stanowiskiem ubezpieczyciela. Z podanych przez Panią danych nie do końca wynika, czy otrzymała Pani już decyzję, czy po prostu takie informacje uzyskała Pani nieformalnie od pracownika likwidującego szkodę. Niezależnie jednak od etapu postępowania zawsze warto skrupulatnie się do niego przygotować oraz zgromadzić i przedłożyć żądaną przez zakład ubezpieczeń dokumentację (o ile jej zdobycie jest możliwe), tak, aby uniknąć później zarzutu popełnienia przez Panią ewentualnych zaniedbań w toku postępowania i tym samym uniemożliwienia towarzystwu wydania merytorycznej decyzji. Z poważaniem, Zespół Law4All.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kursy językowe i komputerowe współfinansowane z Unii Europejskiej

   

  Czy wpisujesz w CV średnią znajomość języka angielskiego i obsługi komputera? Czy to rzeczywiście prawda? A może, za każdym razem, boisz się weryfikacji swoich umiejętność językowych i komputerowych? A może pragniesz po prostu swobodnie rozmawiać w języku angielskim?  Albo nareszcie samodzielnie korzystać z internetu?

 • „Nie oddamy ratowników”. Blisko sto osób zamanifestowało solidarność z jasielskimi ratownikami medycznymi

   

  Przy jasielskim szpitalu zebrało się dzisiaj blisko sto osób, aby zamanifestować swoją solidarność z pracownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaśle. Przez przyległy do szpitalnych budynków teren niosły się okrzyki – „Nie oddamy ratowników”. Jasielscy ratownicy medyczni nie zgadzają się z planowaną reorganizacją funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego, która w ich przypadku oznaczać będzie nieuchronną redukcję etatów.

 • Doszło do awarii sieci ciepłowniczej Jaśle

   

  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle poinformował rano o awarii sieci ciepłowniczej w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38. Z uwagi na wysokie ciśnienie wyłączono zasilanie z sieci ciepłowniczej dla wszystkich odbiorców. 

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Strażacy ochotnicy obdarowali prezentami małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie

   

  Wczoraj, druhowie z kilku jednostek OSP w powiecie jasielskim odwiedzili Klinikę Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do jej pacjentów nie udali się pustymi rękami. Dzieci otrzymały prezenty w ramach czwartej edycji akcji pn. „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

 • Kapliczka sposobem na walkę z locdkdownem?

   

  Grzegorz Schabiński, jasielski restaurator znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i koncepcji na funkcjonowanie biznesu w dobie pandemii koronawirusa. Tym razem postanowił walczyć z konsekwencjami zamrożenia gospodarki budując kapliczkę na terenie stoku narciarskiego Chyrowa-Ski w Chyrowej. Zaprasza do odwiedzania miejsca, w którym ona powstaje. Wystarczy zakupić specjalną cegiełkę.

 • Straż Miejska w Jaśle ma nowy samochód oznakowany

   

  Na wyposażeniu Straży Miejskiej w Jaśle znalazł się nowy samochód oznakowany Ford Transit Custom. Zastąpi on wysłużonego Peugeota, który jasielskim strażnikom miejskim służy od 2005 r. Zaletą nowego pojazdu jest jego wszechstronność. Może być on wykorzystywany do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji, w tym przewożenia osób.

 • Super promocja w salonie Visionoptyk z okazji Dnia Babci i Dziadka!

   

  Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Osoby te narażone są bowiem na występowanie chorób układu wzrokowego, które występują wraz z wiekiem.

 • Do OSP Trzcinica trafił sprzęt o wartości 90 tys. zł

   

  Do kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach powiatu jasielskiego trafia sprzęt zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dzisiaj zaprezentowano nowe wyposażenie, które służyć ma strażakom ochotnikom z Trzcinicy. Na jego zakup przeznaczono kwotę 90 tys. zł.

 • Jak to jest z lodowiskami? Sanepid nie pozostawia złudzeń

   

  Lodowisko MOSiR w Jaśle pozostaje nieczynne od 28 grudnia ubiegłego roku. To efekt obowiązywania wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa. W tej formie będą one obowiązywać do 17 stycznia bieżącego roku. Tymczasem są obiekty, na których bez problemu można szusować na łyżwach, z czego korzystają między innymi mieszkańcy Jasła. Sanepid stawia jednak sprawę jasno. Z lodowiska nie mogą korzystać klienci indywidualni.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105