Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

11

Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie.

O ile jednak w przypadku COVID-19 trudno wysuwać jakiekolwiek przekonujące prognozy, o tyle na mapie pogodowej – póki co – widać pewne wyciszenie. Co nie oznacza, że dla osób dotkniętych wspomnianą katastrofą walka się zakończyła. Obecnie muszą się one skupić na próbach zlikwidowania skutków powodzi. Bardzo pomocne w większości tych przypadków będzie uzyskanie odszkodowania z tytułu powstałych zniszczeń.

Niniejszy tekst jest pierwszym z cyklu trzech cotygodniowych artykułów poświęconych tematyce dochodzenia odszkodowania od ubezpieczycieli w przypadku ubezpieczenia nieruchomości od skutków powodzi. W założeniu będą one prezentować wszystkie etapy wspomnianego procesu, począwszy od zgłoszenia szkody, przez postępowanie odwoławcze/reklamacyjne, na procesie sądowym skończywszy.

Przed samym zgłoszeniem szkody zawsze warto dobrze się przygotować. Większość osób jest świadomych, że konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej rozmiaru i zakresu zniszczeń oraz poniesionych szkód. Mało kto jednak pamięta, by przygotowując zgłoszenie szkody zweryfikować swoje roszczenia pod kątem treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (albo w skrócie: OWU). Dokument ten jest wręczany ubezpieczającemu wraz z polisą. Przy czym jeżeli Państwa egzemplarz uległ zniszczeniu lub zgubieniu – proszę się nie przejmować. Zasadniczo treść OWU można ustalić korzystając z Internetu.

Z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dowiecie się Państwo m.in. jak ubezpieczyciel definiuje pojęcie powodzi, co wcale nie musi być takie oczywiste. Przykładowo, zgodnie z art. 16 pkt 48 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, pod tym pojęciem należy rozumieć „czasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych". Wspomniana definicja jest jednak wiążąca jedynie dla spraw uregulowanych we wspomnianej ustawie, nie zaś dla całego polskiego porządku prawnego, gdzie pełni ona, co najwyżej, funkcję pomocniczą. W rezultacie ubezpieczyciele w zawieranych przez siebie umowach mogą proponować własne definicje "powodzi", odmienne od tej przyjętej w cytowanej ustawie. Skutkiem tego może być np. nieobjęcie zakresem ubezpieczenia powodzi spowodowanej nadmiernymi opadami atmosferycznymi.

Niestety, nie jest to jedyne ograniczenie, z jakim można się spotkać w OWU. Zakłady ubezpieczeń bardzo często wprowadzają do wspomnianych dokumentów liczne wyłączenia, o których dowiedzą się Państwo więcej za tydzień.

Zespół Law4all.pl

Napisany dnia: 31.07.2020, 07:10
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kierowca 810
dnia 31.07.2020, 07:31
Ocena
komentarza:
6
PZU stosuje wiele wybiegów by nie wypłacić odszkodowań za zniszczone
przez powódź mienie. Najlepszym wyjściem jest założenie sprawy do sądu
i to przez wyspecjalizowane firmy w miejscowościach poza Jasłem.
To jest pewne.
@ Stary
dnia 31.07.2020, 10:25
Ocena
komentarza:
3
Tak jedno co jest pewne to to ze ta firma za usluge potraci nam polowe odskodowania plus wat.
@ Karolina_Z
dnia 31.07.2020, 13:27
Ocena
komentarza:
1
Nie zgodzę się. Ja korzystałam z takiej firmy w sprawie o zadośćuczynienie po wypadku - wzięli 20%. I to z VAT-em. Aczkolwiek, przyznam się szczerze, że może rzeczywiście inaczej wygląda umowa z watem (czy kilowatem, a może megawatem...). Bo ja tam prosta dziewczyna jestem i waty mam w żarówkach, a watę w apteczce, więc nie wiem jak się zawiera umowę "plus wat" :).
@ Hmmmm
dnia 31.07.2020, 16:47
Ocena
komentarza:
0
Dzwonić do bociana?
@ poszkodowany
dnia 31.07.2020, 09:16
Ocena
komentarza:
4
Ubezpieczyciele zawsze obniżają wypłacane odszkodowanie. Tak samo sprawa się przedstawia teraz niestety z wypłatami z ośrodków pomocy społecznej. Jedyne rozwiązanie to profesjonalni prawnicy spoza Jasła, którzy zaangażują się w sprawę, mają doświadczenie i za uczciwe wynagrodzenie pomogą wywalczyć słuszne odszkodowania. Przecież odszkodowanie ma doprowadzić do przywrócenia stanu pierwotnego, więc nikomu nie chodzi o wzbogacenie się tylko o odbudowanie majątku ... a wszyscy zaniżają jak mogą.
@ Pabloo
dnia 31.07.2020, 09:39
Ocena
komentarza:
4
A co z tymi co się nie ubezpieczyli bo nie mieli za co?
@ Zespół Law4All
dnia 31.07.2020, 22:41
Ocena
komentarza:
0
Szanowny Panie, dziękujemy za Pański komentarz. Rzeczywiście, w takiej sytuacji sprawa jest o wiele trudniejsza. Natomiast niekoniecznie zawsze beznadziejna. Niekiedy zdarza się, że winę za zalanie na skutek powodzi ponosi podmiot trzeci, np. podmiot odpowiedzialny za utrzymanie w należytym stanie rowu melioracyjnego, który zaniedbał swoich obowiązków i przez to doszło do przelania się wody i podtopienia pól, czy spółdzielnia mieszkaniowa odpowiedzialna za utrzymanie w należytym stanie (czyszczenie) kratek odpływowych. Aczkolwiek każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Dodatkowo w grę może wchodzić zwrócenie się do różnego rodzaju instytucji po wypłatę środków dla osób dotkniętych powodziom.
@ Bożena
dnia 31.07.2020, 11:07
Ocena
komentarza:
11
Ja ubezpieczam mieszkanie w PZU, gdy sąsiadka zalała mi łazienkę to wypłacono mi 130 zł, a składka roczna wynosi już ponad 290żl. Czy jest sens się ubezpieczać?
@ Law4All
dnia 31.07.2020, 22:43
Ocena
komentarza:
1
Szanowny Panie, dziękujemy za Pański komentarz. Trudno odpowiedzieć na tak ogólne pytanie, aczkolwiek sądzimy, że można to ująć w ten sposób: w większości przypadków warto się ubezpieczyć, przy czym za każdym razem należy bardzo skrupulatnie przeczytać warunki ubezpieczenia. Niestety, jak to mówią, "diabeł tkwi w szczegółach"
@ .
dnia 31.07.2020, 22:07
Ocena
komentarza:
2
Zamieszkać w skromnym domku, nie dążyć do gadzeciarstwa i życia z domami na pokaz
@ Kierowca 810
dnia 01.08.2020, 18:26
Ocena
komentarza:
2
PZU potrafi stosować wiele kłamstw i przekrętów by nie wypłacić
za poniesione szkody.
Jedynym skutecznym wyjściem jest założenie sprawy do sądu poza Jasłem.
Metoda sprawdzona i skuteczna.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105