Strona główna

Czarne chmury nad polskimi firmami transportowymi – jakie zagrożenia pojawiają się na horyzoncie?

1
Napisany dnia: 01.07.2019, 18:43 , Tagi: Brak

Branża transportowa nadal prężnie się rozwija. Jednakże nie oznacza to braku problemów stojących przed firmami trudniącymi się przewozem towarów. Polska pozostaje jednym z liderów w tej branży, lecz nadchodzące zmiany wymuszą na przedsiębiorcach podjęcie kroków niezbędnych do dostosowania się do nowych warunków. Kluczowe jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie tych przygotowań.

Zmiany i wyzwania

Rok 2019 jest rokiem pełnym wyzwań dla polskich przedsiębiorstw transportowych. Poprawne poradzenie sobie z każdym z nich zadecyduje o tym, które firmy utrzymają się na rynku, a które upadną. Zapotrzebowanie na usługi transportowe w dużych krajach Unii Europejskiej stale wzrasta. Teoretycznie jest to dobra informacja, gdyż oznacza ona, że polscy przedsiębiorcy mają okazję do rozwoju swoich firm. Niestety ten rozwój jest hamowany z dwóch względów. Po pierwsze, chodzi o rosnące koszty pracy. Wzrost stawek płac minimalnych, cen paliw oraz opłat drogowych przyczyniają się do ograniczenia zysków wypracowywanych przez firmy transportowe. Oprócz tego obecna jest duża presja, aby zwiększać płace kierowców. Wynika to z drugiego czynnika ograniczające rozwój polskich firm. Chodzi mianowicie o braki kadrowe – na rynku brakuje wykwalifikowanych kierowców. Ten deficyt prześladuje polską branżę transportową od dłuższego czasu i nie widać jego końca. Zmusza to przedsiębiorców do rywalizowania o pracowników, co przekłada się na zwiększanie oferowanych płac. W rezultacie uzyskujemy sytuację, w której pomimo pomyślnej koniunktury, wiele firm nie może się rozwijać.

Zmiany wynikające z nowych unijnych regulacji

Kolejny problem stanowią nadchodzące regulacje unijne. Wiążą się one z dodatkowymi kosztami, które będą musieli ponieść polscy przedsiębiorcy. W listopadzie 2018 roku Parlament Europejski podjął decyzje o ograniczaniu emisji CO2 w perspektywie następnych 12 lat. Firmy transportowe będą musiały spełniać nowe normy związane z emisją spalin. W tym celu niezbędne będą zmiany w taborach składających się z samochodów wyposażonych w silniki diesla. Jest to kolejne źródło kosztów pogarszające sytuację polskich przewoźników. Przepisy zawarte w Pakiecie Mobilnym również wymuszą na firmach kosztowne zmiany. Chodzi między innymi o nowe wymogi dotyczące wdrażania i korzystania z inteligentnych tachografów. Jednakże szczególne bolesne dla polskiej branży transportowej są zmiany dotyczące pracowników delegowanych. Istnieją obawy, że negatywnie wpłyną na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach krajów Europy Zachodniej.

Co zrobić, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom?

Polscy przewoźnicy powinni skupić się przede wszystkim na maksymalnym zwiększeniu produktywności swoich firm. W obliczu spadającej liczby pracowników priorytetem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie kierowców już zatrudnionych. W ten sposób jednocześnie zwiększymy nasze zyski i poprawimy pozycję naszej firmy na tle konkurencji. Pozwoli to nam łatwiej podźwignąć ciężar kosztów wynikających z nowych regulacji.

Jednak w jaki sposób można poprawić produktywność firmy transportowej? Otóż odpowiedzi na to pytanie należy szukać w zjawisku cyfryzacji. Rozwój nowych technologii trwa bez ustanku. Stoimy obecnie u progu czwartej rewolucji przemysłowej. Inteligentne wykorzystanie dostępnych rozwiązań pozwoli nam poradzić sobie ze zmieniającymi się warunkami na rynku. Powinniśmy zdecydować się na implementację takich rozwiązań informatycznych jak na przykład platforma WEBFLEET. Idealnie nadaje się ona dla przedsiębiorstw działających w branży transportowej. Platforma ta ma do zaoferowania szereg funkcji, które pozwolą zoptymalizować każdy aspekt działalności firmy. Pozwala na zdalną obsługę tachografów cyfrowych oraz umożliwia nadzór nad flotą pojazdów w czasie rzeczywistym. Dostęp do informacji drogowych pozwoli sprawniej ustalać trasy przejazdu. W razie wystąpienia komplikacji, pracownicy w siedzibie firmy będą bez problemów przekazać nowe polecenia kierowcom w trasie. Informacje zgromadzone przez WEBFLEET są łatwo dostępne w formie raportów, które pozwolą na dokładniejszą analizę wszystkich obszarów działalności firmy. Jest to szczególnie pomocne przy wyszukiwaniu naszych słabych stron, które następnie należy wyeliminować.

Rok 2019 może okazać się dla wielu przedsiębiorców trudnym testem. Aby mu podołać, pomocne może być wdrożenie rozwiązań informatycznych tj. WEBFLEET. Pozwolą nam one skutecznie działać na rynku w epoce Gospodarki 4.0.

Źródło: TomTom Telematics - Monitoring GPS

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Transport
dnia 01.07.2019, 21:59
Ocena
komentarza:
2
Już się rzuciłem na TOM TOM i zaraz kupię monitoring pojazdów dla mojej floty transportowej. U mnie to działa już od dawna. Reklama dla debili.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • eOBRAZ 2.0 – czyli masa nowych możliwości!

   

  Łap swój tablet, smartfona albo smart lodówkę i zamawiaj foty w kilku prostych krokach. Nasz nowy konfigurator odbitek to istny kombajn zbierający plony.

   

 • Co za grzyb! Pan Wojciech znalazł borowika giganta

   

  To grzybobranie Pan Wojtek z pewnością uzna za jedno z najbardziej udanych w swoim życiu. W lesie, wraz z żoną znalazł bowiem rekordowego borowika. Grzyb ważył aż 1,6 kg!

 • Partie wytoczyły działa i szykują się do batalii o mandaty

   

  Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi trwa w najlepsze. Polacy 13 października zdecydują, którzy z kandydatów uzyskają mandaty i zasiądą w przyszłej kadencji w ławach poselskich i senatorskich. Perspektywa jest niezwykle kusząca. Nie powinien, więc dziwić fakt, że politycy aspirujący do roli parlamentarzysty coraz mocniej angażują się w prowadzenie kampanii.

 • Studenci z Krosna stworzyli prototyp łazika

  Co oznacza tajemniczy termin VDesign? Odpowiedź na to pytanie nie tylko nie przysparza trudności, ale wręcz sprawia przyjemność członkom Studenckiego Koła Naukowego, pasjonatom informatyki, mechaniki, mechatroniki, cybernetyki i innych podobnych dziedzin nauki.

 • Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

   

  Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

 • Totalna wyprzedaż! Rabaty nawet do -50%

   

  W sklepie "U Leona" na klientów czekają wysokie rabaty, nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach można znaleźć tutaj kabiny prysznicowe, ceramikę sanitarną baterie łazienkowe i wiele innych.

 • Udar zmienił życie Marcina. Teraz walczy on o powrót do sprawności

   

  Marcin Machowski był energicznym, pełnym pasji trzydziestolatkiem. Jego życie zmieniło się z chwilą, w której doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Od prawie pięciu lat każdego dnia walczy o powrót do sprawności. W jej odzyskaniu pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Koszalinie. Ich koszt to 50 tys. zł. Niestety kwota ta przekracza jego możliwości finansowe.

 • Firma atrakcyjna dla szukających pracy

   

  Rynek pracy stawia obecnie przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Świadomość własnych oczekiwań prezentowanych przez osoby poszukujące zatrudnienia stale wzrasta. Stabilne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Równie ważne okazują się dzisiaj możliwość awansu, doskonalenia zawodowego, czy też atmosfera w zespole. Szukając pracy warto wybrać firmę, która stanie się gwarantem realizacji naszych planów zawodowych.

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105