Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czarne chmury nad polskimi firmami transportowymi – jakie zagrożenia pojawiają się na horyzoncie?

1

Branża transportowa nadal prężnie się rozwija. Jednakże nie oznacza to braku problemów stojących przed firmami trudniącymi się przewozem towarów. Polska pozostaje jednym z liderów w tej branży, lecz nadchodzące zmiany wymuszą na przedsiębiorcach podjęcie kroków niezbędnych do dostosowania się do nowych warunków. Kluczowe jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie tych przygotowań.

Zmiany i wyzwania

Rok 2019 jest rokiem pełnym wyzwań dla polskich przedsiębiorstw transportowych. Poprawne poradzenie sobie z każdym z nich zadecyduje o tym, które firmy utrzymają się na rynku, a które upadną. Zapotrzebowanie na usługi transportowe w dużych krajach Unii Europejskiej stale wzrasta. Teoretycznie jest to dobra informacja, gdyż oznacza ona, że polscy przedsiębiorcy mają okazję do rozwoju swoich firm. Niestety ten rozwój jest hamowany z dwóch względów. Po pierwsze, chodzi o rosnące koszty pracy. Wzrost stawek płac minimalnych, cen paliw oraz opłat drogowych przyczyniają się do ograniczenia zysków wypracowywanych przez firmy transportowe. Oprócz tego obecna jest duża presja, aby zwiększać płace kierowców. Wynika to z drugiego czynnika ograniczające rozwój polskich firm. Chodzi mianowicie o braki kadrowe – na rynku brakuje wykwalifikowanych kierowców. Ten deficyt prześladuje polską branżę transportową od dłuższego czasu i nie widać jego końca. Zmusza to przedsiębiorców do rywalizowania o pracowników, co przekłada się na zwiększanie oferowanych płac. W rezultacie uzyskujemy sytuację, w której pomimo pomyślnej koniunktury, wiele firm nie może się rozwijać.

Zmiany wynikające z nowych unijnych regulacji

Kolejny problem stanowią nadchodzące regulacje unijne. Wiążą się one z dodatkowymi kosztami, które będą musieli ponieść polscy przedsiębiorcy. W listopadzie 2018 roku Parlament Europejski podjął decyzje o ograniczaniu emisji CO2 w perspektywie następnych 12 lat. Firmy transportowe będą musiały spełniać nowe normy związane z emisją spalin. W tym celu niezbędne będą zmiany w taborach składających się z samochodów wyposażonych w silniki diesla. Jest to kolejne źródło kosztów pogarszające sytuację polskich przewoźników. Przepisy zawarte w Pakiecie Mobilnym również wymuszą na firmach kosztowne zmiany. Chodzi między innymi o nowe wymogi dotyczące wdrażania i korzystania z inteligentnych tachografów. Jednakże szczególne bolesne dla polskiej branży transportowej są zmiany dotyczące pracowników delegowanych. Istnieją obawy, że negatywnie wpłyną na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach krajów Europy Zachodniej.

Co zrobić, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom?

Polscy przewoźnicy powinni skupić się przede wszystkim na maksymalnym zwiększeniu produktywności swoich firm. W obliczu spadającej liczby pracowników priorytetem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie kierowców już zatrudnionych. W ten sposób jednocześnie zwiększymy nasze zyski i poprawimy pozycję naszej firmy na tle konkurencji. Pozwoli to nam łatwiej podźwignąć ciężar kosztów wynikających z nowych regulacji.

Jednak w jaki sposób można poprawić produktywność firmy transportowej? Otóż odpowiedzi na to pytanie należy szukać w zjawisku cyfryzacji. Rozwój nowych technologii trwa bez ustanku. Stoimy obecnie u progu czwartej rewolucji przemysłowej. Inteligentne wykorzystanie dostępnych rozwiązań pozwoli nam poradzić sobie ze zmieniającymi się warunkami na rynku. Powinniśmy zdecydować się na implementację takich rozwiązań informatycznych jak na przykład platforma WEBFLEET. Idealnie nadaje się ona dla przedsiębiorstw działających w branży transportowej. Platforma ta ma do zaoferowania szereg funkcji, które pozwolą zoptymalizować każdy aspekt działalności firmy. Pozwala na zdalną obsługę tachografów cyfrowych oraz umożliwia nadzór nad flotą pojazdów w czasie rzeczywistym. Dostęp do informacji drogowych pozwoli sprawniej ustalać trasy przejazdu. W razie wystąpienia komplikacji, pracownicy w siedzibie firmy będą bez problemów przekazać nowe polecenia kierowcom w trasie. Informacje zgromadzone przez WEBFLEET są łatwo dostępne w formie raportów, które pozwolą na dokładniejszą analizę wszystkich obszarów działalności firmy. Jest to szczególnie pomocne przy wyszukiwaniu naszych słabych stron, które następnie należy wyeliminować.

Rok 2019 może okazać się dla wielu przedsiębiorców trudnym testem. Aby mu podołać, pomocne może być wdrożenie rozwiązań informatycznych tj. WEBFLEET. Pozwolą nam one skutecznie działać na rynku w epoce Gospodarki 4.0.

Źródło: TomTom Telematics - Monitoring GPS

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 01.07.2019, 18:43
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Transport
dnia 01.07.2019, 21:59
Ocena
komentarza:
2
Już się rzuciłem na TOM TOM i zaraz kupię monitoring pojazdów dla mojej floty transportowej. U mnie to działa już od dawna. Reklama dla debili.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Technikum Ekonomiczne w Jaśle w pierwszej 100 najlepszych

  W rankingu najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce najwyższą pozycję w Jaśle zajęło Technikum Ekonomiczne nr 4. Na Podkarpaciu znalazło się na 4 miejscu.

 • BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację banku PBS

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Jego klienci stali we wtorek w długich kolejkach, aby wypłacić swoje oszczędności. W trudnej sytuacji znalazły się również jednostki samorządu terytorialnego, duże firmy i inne podmioty nieobjęte gwarancjami...

   

 • Odkryto kolejne szczątki ludzkie na placu budowy drogi. Tam mógł znajdować się cmentarz

   

  Na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondami ujawniono kolejne ludzkie szczątki. Wiele wskazuje na to, że na terenie przy ul. Floriańskiej, na którym prowadzone są badania archeologiczne, jednak istniał niegdyś cmentarz.

 • Internet zamiast telewizji: nadchodzi era telewizji internetowej!

   

  Telewizja internetowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnej telewizji pozwala cieszyć się ulubioną rozrywką w każdym miejscu, na różnego rodzaju urządzeniach z dostępem do sieci, a także o dowolnie wybranej porze. Najwięcej możliwości zapewniają dziś platformy wideo na życzenie – tzw. VoD (Video on Demand).

 • Ma powstać parking. Sprawa stanęła w martwym punkcie

  Władze miasta i powiatu popierają pomysł budowy miejsc parkingowych przy jasielskim szpitalu. Miałby on powstać na rogu ulic Lwowskiej i Konopnickiej. Niemniej sprawa stanęła w miejscu. Czy zapowiedzi o 160 miejscach parkingowych staną się faktem, czy to tylko mrzonki samorządowców?

 • Tragiczny wypadek w Gorzycach. Nie żyje pieszy

  Dzisiaj, po godzinie 18. w miejscowości Gorzyce (DW nr 992) pod kołami samochodu osobowego zginął mężczyzna. Policja ustala przyczyny tragicznego wypadku.

 • Wygraj karnet na stok CHYROWA-SKI

 • Ucz się praktycznie i zdobądź wymarzony zawód z ŻAKiem

   

  Szkoła ŻAK w Jaśle od ponad dekady jest liderem w dziedzinie kształcenia zawodowego. 

 • Centrum podologii medycznej

   

  To miejsce, w którym oferujemy Państwu usługi z zakresu podologii medycznej – dziedziny medycyny, która w Polsce wciąż nie jest popularna. Podologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami i wadami stóp, które mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych i utrudniać poruszanie się.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105