Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czy w "małej Czwórce" powstanie miejski żłobek?

15

Wracamy do tematu utworzenia miejskiego żłobka na terenie Jasła. Wczoraj radni miejscy zabezpieczyli 113 tys. zł na rozpoczęcie działań związanych z tym zadaniem. Najpierw, zanim zostanie wybrany jeden z proponowanych wariantów realizacji tego przedsięwzięcia, powstanie opracowanie, które dokładnie pokaże ich zalety i wady. Wiedza ta pozwoli radnym wybrać najlepsze rozwiązanie. Na tę chwilę głosy są podzielone. Część z nich chce adaptacji budynku "małej Czwórki", inni budowy nowego żłobka.

Pomysł utworzenia publicznego żłobka miejskiego na terenie Jasła po raz pierwszy był omawiany w maju br. Radnym miejskim zostały wówczas przedstawione warianty realizacji tego przedsięwzięcia, które zakładały budowę nowego obiektu, adaptację budynku "małej Czwórki" lub wykupienie miejsc dla dzieci w prywatnych żłobkach. Temat ponownie został poruszony na forum rady, bowiem w projekcie uchwały dotyczącej zmiany budżetu miasta na 2021 r. pojawiło się nowe zadanie pn. "utworzenie żłobka miejskiego". 113 tysięcy złotych zostało zabezpieczonych w budżecie miasta na przygotowanie opracowania, które wskaże najkorzystniejszy wariant możliwy do wykonania. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do radnych miejskich. Obecnie głosy są podzielone. Część optuje za budową nowego żłobka, inni uważają, że należy zaadaptować budynek mieszczący się przy ul. Kopernika 8 w Jaśle. Najmniej wydaje się interesujący pomysł z wykupem miejsc miejskich w prywatnych placówkach.

- Chcemy być pewni, która wersja będzie właściwa, stąd też chcemy rozpatrzeć głęboko idącą analizę. Chcemy się wgłębić w etap budowy i funkcjonowania tego obiektu. Nadal bierzemy pod uwagę przebudowę budynku szkoły przy ul. Kopernika, ale także samą budowę żłobka. Zależy nam na tym, aby opracowanie dało nam jednoznaczny obraz, który rodzaj inwestycji jest uzasadniony – mówił burmistrz Ryszard Pabian.

Miasto początkowo brało pod uwagę wykup miejsc dla dzieci w prywatnych żłobkach. Dzięki temu, opłaty za pobyt dziecka byłyby znacznie niższe niż jest to dotychczas. Niemniej, jak wspomniała wiceburmistrz Małgorzata Adamska-Chmiel, pojawiły się zapowiedzi programu rządowego, który to wsparcie finansowe ma zapewnić.

- Rząd odkrył karty, jeśli chodzi o wspieranie polityki rodzinnej. Pojawiła się możliwość, że od 1 stycznia przyszłego roku będą mieć dodatkowe środki na pierwsze i drugie dziecko w związku z opieką żłobkową dzieci do 3 lat, W tej sytuacji nasza propozycja odnośnie dopłat do miejsc w prywatnych żłobkach dublowałaby się ze stroną rządową. Jeżeli okaże się, że są to tylko deklaracje i program nie zostanie wdrożony, uważam, że należałoby wrócić do tematu wykupienia miejsc – zaznaczyła.

Więcej na ten temat:

<Miasto Jasło rozpatruje kwestię budowy żłobka miejskiego>

id

Napisany dnia: 21.07.2021, 17:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Marex
dnia 21.07.2021, 17:05
Ocena
komentarza:
-17
Najlepszy i tak jest u Michalitek
@ Yti
dnia 22.07.2021, 08:22
Ocena
komentarza:
-12
To prawda. Najlepszy żłobek jest u Michalitek na Szkolnej.
A powstanie publicznego żłobka spowoduje upadłość prywatnych.
Miasto niech lepiej dofinansuje pobyt w prywatnych placówkach
a nie tworzy publiczne bo koszty będą dużo większe.
Ale w Jaśle to już norma że marnotrawi się pieniądze.
Zamiast żłobków niech rządzący skupią się na inwestowaniu w tereny gdzie
mogą pojawić się potencjalni inwestorzy.
@ ixi
dnia 22.07.2021, 11:24
Ocena
komentarza:
-10
Siostry Michalitki są naprawdę wspaniałe. Zgadzam się z piszącym powyżej. Niestety klasa polityczna i urzędnicza nie ma pojęcia o świecie, ekonomii i życiu. Ci ludzie nie nadają się nawet do kopania rowów a co dopiero do rządzenia i gospodarowania pieniędzmi podatnika. Hitler i Stalin nie na darmo pozbywali się elit, by teraz potomkowie plebsu wchodzili na stołki i rozwalali ten kraj od zewnątrz.
@ Mieszkaniec
dnia 27.07.2021, 21:10
Ocena
komentarza:
0
I dobrze niech upadna prywatne
@ Ewa
dnia 21.07.2021, 17:08
Ocena
komentarza:
8
Może nareszcie coś z głową
@ Pan Tuk Tuk
dnia 21.07.2021, 17:23
Ocena
komentarza:
9
Tam był już kiedyś żłobek i przedszkole historia zatacza
@ jas
dnia 21.07.2021, 21:03
Ocena
komentarza:
12
Policzcie bo to nietrudne nawet dla gimnazjalisty ile dzieci bedzie za kilka lat. Czy znów nie przerobicie złobka w dom starców . Mieszkancy jasła sie starzeją, dzieci coraz mniej .inicjatywy łapiące problem na rok lub dwa sa kosztowne
@ emde
dnia 30.07.2021, 12:05
Ocena
komentarza:
0
idąc tym tokiem myślenia, to miasto nie powinno się rozwijać bo "potencjalnie nie będzie dzieci, tylko starsi ludzie". Młode osoby szukają alternatyw, nie każdy ma rodzinę do pomocy, kobiety chcą wrócić do swoich zawodów a często nie mają z kim zostawić dziecka. Przy wyborze gdzie się osiedlić/gdzie zainwestować w dom, działkę, mieszkanie, wiele osób bierze pod uwagę nie tylko pracę ( bo ona może być zdalna, można dojechać, ktoś pracuje za granicą itp) a fakty dotyczące konkretnego miasta i tego co ono oferuje czy np.w danym mieście jest żłobek, dobra szkoła, zajęcia dodatkowe, ścieżki rowerowe itp.
@ 50+
dnia 21.07.2021, 22:30
Ocena
komentarza:
19
Jeżeli myślicie, że "gruntowanie cnót niewieścich" poprawi dzietność do tego stopnia, że żłobki w Jaśle trzeba będzie otwierać, to współczuję...W Jaśle są potrzebne hospicja, domy opieki nad staruszkami,opiekunki seniorów, a nie żłobki. Przecież Rada Miasta i Rada Powiatu to geriatria, ludzie, ogarnijcie się i wróćcie z matrixu do realiów!!!
@ uka
dnia 21.07.2021, 22:50
Ocena
komentarza:
6
Oczywiście że wybudować nowy a na ten czas wdrożyć coś pośredniego, miejsca takie są potrzebne, kpina dla miasta że nie ma publicznego żłobka, dopłata dopłata le przecież nic nie ma za rmo za przedszkole państwowe też nie mało się płaci.
@ Mateusz
dnia 21.07.2021, 22:54
Ocena
komentarza:
2
ale zdalnie czy hybrydowo ?
@ Nie znam Jasła.
dnia 22.07.2021, 07:33
Ocena
komentarza:
-1
A gdzie jest duża czwórka ???
@ betonowemiasto
dnia 22.07.2021, 10:09
Ocena
komentarza:
5
A może w małej czwórce zrobić filię, tak potrzebnego w Jaśle Centrum Nauki i Techniki? Mogłyby tam znaleźć pomieszczenia tłumy odwiedzające CITiK i muzeum? W Inkubatorze też się za chwilę nie pomieszczą:-)
@ Car
dnia 22.07.2021, 18:33
Ocena
komentarza:
5
Żłobek w Jaśle był. Po co to roz...?
@ Matka
dnia 23.07.2021, 15:10
Ocena
komentarza:
1
Wykupywanie miejsc w prywatnych żłobkach to ograniczanie miejsc. Uważam, że pomysł miejskiego żłobka jest ok. Na miejsce w niepublicznym żłobku czeka się nawet i pół roku a chętnych więc chętnych by nie brakowało.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Chodnik na ul. Żniwnej jest zdewastowany. Mieszkanka - " Strach na spacer wyjść z dziećmi"

  Od kiedy rozpoczęły się prace przy budowie nowego mostu na rzece Jasiołce, chodnik przy ul. Żniwnej jest w kompletnej rozsypce. Mimo, iż przez wiele lat nie był w najlepszych stanie, to przejazd ciężkich samochodów zniszczył go doszczętnie. - Rzadko wychodzimy na spacery, bo teraz strach przy tych autach gigantach...

 • Mecze przy Śniadeckich 15 najwcześniej wiosną przyszłego roku

   

  Prace przy modernizacji płyty stadionu piłkarskiego przy ul. Śniadeckich w Jaśle rozpoczęły się niemal rok temu. Pomimo upływu wielu miesięcy, na ich finalizację trzeba będzie jeszcze poczekać. Wciąż nie wysiano trawy, co ma kluczowe znaczenie dla właściwego przygotowania naturalnej murawy, na której swoje mecze już tej jesieni chcieli rozgrywać Czarni Jasło. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ona gotowa rozgrywania zawodów sportowych najwcześniej wiosną przyszłego roku.

 • Dlaczego tak uwielbiamy pierogi?

   

  Czołowe miejsce, jakie pierogi zajmują w jadłospisie każdego Polaka jest absolutnie bezdyskusyjne. Dlaczego tak jest? Po pierwsze prostota. Ciasto wypełnione smacznym farszem z łatwością jest w stanie zaspokoić kulinarne oczekiwania amatorów dobrego jedzenia. Po drugie, lubią je wszyscy, od dzieci po dziadków. To także dobry sposób na szybki i tani obiad, na zamówienie.

 • Wielkie otwarcie Magurskiej Spiżarni

   

  W najbliższą środę o godzinie 9:00 otwieramy nowe miejsce w Jaśle. To sklep Magurska Spiżarnia.

 • W Nowym Żmigrodzie zagrał zespół Enej

   

  Pomimo deszczowej pogody, w Pikniku Rodzinnym – „Żmigrodzki Smok” wzięły udział tłumy głodnych rozrywki mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej.

 • 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polacy oddają hołd bohaterom

  Dzisiaj w wielu miejscach Warszawy odbywają się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" rozpalono "ogień pamięci" i włączono iluminacje pomnika na 63 dni. To jedno z wielu wydarzeń w tym szczególnym dniu. Dzisiaj w Jaśle w rocznicę godziny "W" o godzinie 17. włączone zostaną syreny alarmowe.

 • Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Wybitny kompozytor miał 93 lata

   

  O śmierci jaślanina poinformował jego menadżer. Muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor miał 93 lata. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz skomponował muzykę do kultowych polskich seriali i filmów fabularnych. Nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie, między innymi fundując stypendium artystyczne dla najbardziej uzdolnionych muzycznie młodych mieszkańców miasta.  

 • Jasielscy policjanci obchodzą dzisiaj swoje święto

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody Święta Policji. Miejscem uroczystego apelu był plac przy nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Symboliczny klucz do nowo powstałego budynku odebrał Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Robert Wróbel. Wydarzeniu, tradycyjnie towarzyszyło wręczenie funkcjonariuszom jasielskiej jednostki aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 • Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Przysiekach i Desznicy. Poświęcono zmodernizowany przed kilkoma miesiącami odcinek DK28

   

  Po upływie dziewięciu miesięcy od oddania do użytku zmodernizowanego odcinka DK28 Siepietnica – Trzcinica, dokonano jego poświęcenia. Do Przysiek zawitał szef resortu infrastruktury Adam Adamczyk. Padły zapowiedzi kierowania kolejnych rządowych środków na realizację inwestycji infrastrukturalnych na terenie powiatu jasielskiego.

 • W Trzcinicy powstanie centrum kultury?

  Radni powiatowi większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród wielu inwestycji zaplanowano do realizacji budowę Regionalnego Centrum Kultury Trzcinica Park.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105