Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

25

W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

Miesiąc od ukończenia wyzwania okazało się, że 9% palaczy udało się wygrać z nałogiem. 273 osoby paliły nadal. Współczesne statystyki są mniej obiecujące, rzucenie palenia jest niezwykle trudne i udaje się raptem czterem osobom na sto. Palaczy nie odstręczają ani zdjęcia, ani zakazy palenia w miejscach publicznych. Dym papierosowy zabija co roku 7 milionów ludzi, w tym około miliona osób postronnych. Widmo zbliżającej się choroby wydaje się użytkownikom palaczy niezwykle odległe. Palenie bowiem zabija powoli. Skutki mogą pojawić się po wielu latach. Ale tego właśnie czasu może nam-palaczom zabraknąć, bowiem nałóg ten statycznie skraca nasze życie nawet o 10 -20 lat!

Nie tylko pozorna odległość skutków wpływa na słabą determinację porzuceniu nałogu. Jednym z powodów dla którego tak trudno jest rzucić palenie jest fizyczne uzależnienie od nikotyny. Ta substancja psychoaktywna stymuluje ośrodek przyjemności i niechęci w mózgu. Tym samym nikotyna rozgrywa nasz system nagród. Jednak wbrew obiegowej opinii: ani nikotyna, ani sam tytoń nie stanowią głównego problemu zdrowotnego. Nikotyna, choć jest substancją uzależniającą, nie jest główną przyczyną powstawania chorób związanych z paleniem papierosów. Nikotyna nie jest uznawana za substancję rakotwórczą ani promującą rozwój nowotworów – nie ma jej w bazie INCHEM, największej na świecie liście substancji chemicznych, której współautorem jest WHO.

„Ludzie palą dla nikotyny, ale umierają od substancji smolistych zawartych w dymie tytoniowym” – uważa prof. Michael Russell, południowoafrykański ekspert od leczenia uzależnień.

Problemem jest to, że zamienia się w dym. Wysoka temperatura na czubku żarzącego się papierosa (ponad 800 st C!) sprawia, że z dymem ulatują toksyny, związki rakotwórcze i substancje smoliste. Palenie odpowiada za ponad 90% zachorowań na raka płuc i krtani, 50% nowotworów gardła. Jest też przyczyną wielu innych chorób w tym astmy czy nadciśnienia. Palenie tytoniu nie tylko skraca nasze życie, ale obniża również jego jakość.

Jeśli rzucenie palenia jest dla nas trudne, zawsze możemy zmniejszyć szkodliwość naszego nałogu dzięki technologicznym nowinkom. Na rynku pojawiły się podgrzewacze tytoniu (tak zwane IQOS). Może być to pierwszy krok na drodze ku całkowitemu zerwaniu z nałogiem. Użycie podgrzewacza oznacza, że wykluczamy z naszego rytuału palenia jego najbardziej szkodliwy element. Nadal używamy nikotyny – ważny dla palacza smak i aromat pozostaje, ale nie spalamy już tytoniu! Wszystko dzięki temu, że IQOS podgrzewa tytoń do ok 300st C, nie powstaje dym, za to wytwarza się aerozol. W porównaniu z papierosem, poziomy stężeń substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych są w nim mniejsze średnio o 95%. Użycie podgrzewacza tytoniu jest alternatywą mniej szkodliwą, umożliwiającą kontrolę nad wdychanymi przez nas substancjami nie wymaga drastycznych zmian w zachowaniu czy codziennych rytuałach. Co często jest przyczyną powrotu do nałogu bądź w ogóle uniemożliwia jego porzucenie. 

Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobry moment by zastanowić się czy jeszcze jeden dzień z substancjami smolistymi jest wart naszego zdrowia. Dlatego warto rozstać się każdym nałogiem na zawsze – także, a może przed wszystkim z nikotyną.

red.

Napisany dnia: 20.11.2020, 20:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ IQOS?
dnia 20.11.2020, 21:03
Ocena
komentarza:
4
TAk XD, wkłady robione są z najgorszego tytoniu. Polecam dokument na Netflix.

najlepiej to w ogóle nie palić.
@ tf
dnia 20.11.2020, 22:30
Ocena
komentarza:
2
A ja już jakieś 15 bez. ale pamiętam jak było ciężko przez pierwszy miesiąc, może nawet przez rok.
@ waw
dnia 20.11.2020, 21:48
Ocena
komentarza:
0
ja polecam pozycję: Allen Carr - "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie" - już prawie 4 lata bez :D
@ dziad Kaczyński
dnia 20.11.2020, 22:11
Ocena
komentarza:
0
paczka Fajrantów po 50 zeta jak na zachodzie...i jedyne co palicie to smieci w "centralnym"
@ Leszczu
dnia 20.11.2020, 23:08
Ocena
komentarza:
-2
No i? Też nie palę, i nie muszę o tym pisać, moja sprawa.
@ Max
dnia 21.11.2020, 14:18
Ocena
komentarza:
-2
Miło, że się z nami tym podzieliliście tą wiadomością. Czego oczekujecie w zamian, poklepania po plecach?
@ Leszczu
dnia 22.11.2020, 15:05
Ocena
komentarza:
0
Przecież to tylko komentarze, coś taki nerwowy?
@ Max
dnia 22.11.2020, 20:52
Ocena
komentarza:
2
No sorry, ale od 5 dni nie palę, wszystko mnie totalnie drażni. Mam taką ochotę zapalić, że nie macie pojęcia.
@ Proboszczyk
dnia 21.11.2020, 03:30
Ocena
komentarza:
0
Palenie jest drogie. Zamiast palić mozna zamówic mszę w intencji rzucenia palenia. Ze względu na światowy dzień bez palenia - promocja. 3 msze w cenie jednej
@ NoToJak
dnia 22.11.2020, 21:53
Ocena
komentarza:
1
50zeta na msze to jest trzy paczki mniej wypalone.
Ale WYPALASZ proboszczowi 50 zeta
Pozdrawiam
@ Proboszczyk
dnia 21.11.2020, 03:39
Ocena
komentarza:
-4
Silna wola gwarancjii, że rzucimy nie da. Jednak mamy wolną wolę i możemy pomodlić się w tej intencji. Nasza skromna parafia przyjmuje czeki, karty kredytowe, paypal, skrill, bitcoiny a nawet gotówkę. Zapraszamy
@ NoToJak
dnia 22.11.2020, 21:59
Ocena
komentarza:
3
Zamiast dać proboszczowi 50 zeta daj mu 3{trzy}paczki papierosów,
będzie pewne że to nie ty je wypalisz tylko proboszcz.
Pieniądze mogą mu zaszkodzić,a Tobie nie wypalenie 3 paczek
może pomóc.Pozdrawiam.
@ Wyciemnieobudzilo
dnia 21.11.2020, 08:36
Ocena
komentarza:
0
Gdzie to dzisiaj wozy bojowe strazy Pozarnej jechały ok. 5 rano ! Dymu i ognia nie było widać i smrodu też czuć nie było = tyle dobrze covida nie mam
@ Zocha
dnia 21.11.2020, 09:01
Ocena
komentarza:
0
[komentarz nie na temat]
@ volt
dnia 21.11.2020, 09:32
Ocena
komentarza:
3
podobno sortownia śmieci w Wolicy znów się paliła
@ Iza
dnia 21.11.2020, 22:03
Ocena
komentarza:
2
Jestem wśród tych, którym udało się rzucić. Było łatwiej niż myślałam. Ponad 3 lata temu. Bardzo się z tego cieszę i życzę wszystkim powodzenia w rzuceniu tego kosztownego i śmierdzącego nałogu.
@ NoToJak
dnia 22.11.2020, 22:04
Ocena
komentarza:
1
Powiedziałem koledze;
"Bodzio jesteś [...]k i nie masz silnej woli"
Odpowiedział:
"Już więcej mi tak nie powiesz"i...
rzucił palenie z dnia na dzień,a palił 60{sześćdziesiąt}papierosów dziennie,
a było to około 20 lat temu i do tej pory NIE PALI.
Podziękował Mi za to.
Pozdrawiam.
@ NoToJak
dnia 22.11.2020, 22:11
Ocena
komentarza:
1
Sam paliłem do 18-tki,
{żeby smarkato nie wyglądać}.
Zapuściłem wąsy,założyłem obrączkę.To pomogło.
Jako pełnoletni nie zapaliłem,a jestem po 60-tce.
@ NoToJak
dnia 22.11.2020, 22:51
Ocena
komentarza:
2
A czy wiesz,że palenie skraca...
papierosa.
@ abstynent
dnia 21.11.2020, 23:14
Ocena
komentarza:
0
wytrzymałem= nie pamiętam dokladnie 27 lub 28 lat
@ Anna
dnia 22.11.2020, 23:50
Ocena
komentarza:
2
Nie jest az tak ciezko jak mowia. Mi pomogly kapsulki Desmoksan i juz nie pale 3 miesiace i wcale mnie nie nabiera zaden glod..jedynie byly troche objawy odstawienia takie jak lekki kaszel. Jestem szczesliwa ze juz do fajek NIE WROCE chocby nie wiem jak atrakcyjne byly. Juz wiem ze to byl dobry pomysl tylko szkoda ze tak pozno. No coz lepiej teraz jak wcale. Duzo zyskalam oczywiscie kasy ale i oddech lekszy i nogi przestaly bolec . Zycze kazdemu takiej decyzji i wytralosci bo jesli pomoc farmakologiczna jest i oczywiscie CHCE sie skonczyc z nalogiem to napewno sie uda !! POWODZENIA ! :-) BEDZIE DOBRZE
@ ilona
dnia 23.11.2020, 14:19
Ocena
komentarza:
0
rzucałam wiele razy, bez skutku. zdecydowałam się na iqosa i póki co dobrze zastępuje tradycyjnego papierosa. początkowo czułam różnicę, ale od jakiegoś czasu tradycyjnej fajek mi nie brakuje. moja rodzina nawet się cieszy, bo w końcu im nie śmierdzi. może powinieneś o iqosie pomyśleć.
@ NoToJak
dnia 23.11.2020, 17:48
Ocena
komentarza:
1
Żeby było taniej to zacznij palić
"CUDZESY"
@ Max
dnia 23.11.2020, 21:22
Ocena
komentarza:
0
Zobaczymy ile wytrzymam, może się uda. Jak nie to może faktycznie sprawdzę tego iqosa.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105