Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czynniki wpływające na przedłużenie żywotności lampy do projektora

0

Lampę do projektora wcześniej lub później trzeba wymienić. Niezależnie, czy zdecydujemy się na oryginalną lampę czy jej zamiennik zapłacimy niemałą kwotę. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać najtańszego modelu i co zrobić, aby lampa służyła możliwie jak najdłużej. Ile wynosi żywotność lampy i jakie czynniki umożliwiają przedłużenie jej użytkowania?

Realna żywotność lampy

Przeciętna żywotność lampy wynosi 2000-3000 godzin, ale niektóre wystarczają jedynie na 1500, a inne na 4000 godzin. Biorąc pod uwagę, że z projektora nie korzysta się tak często jak na przykład z telewizora, lampa zużywa się dopiero po kilku latach. W przypadku domowego wykorzystania urządzenia lampa może wymagać wymiany dopiero po ponad 5 latach użytkowania. Zazwyczaj proces zużycia następuje stopniowo i przejawia się poprzez niższą jakość obrazu. Zakup nowej lampy do projektora to koszt minimum 400-500 zł, jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości zamiennik. W wielu przypadkach kosztuje nawet około 1000 złotych. Ze względu na błyskawicznie rozwijającą się technologię opłacalny bywa zakup nowego sprzętu. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób projektor jest użytkowany.

Czyszczenie i wymiana filtra powietrza

Warto zadbać o właściwe chłodzenie lampy, a umożliwia to czyszczenie filtra raz na kilka miesięcy. Lampa, która się nie przegrzewa zyskuje dłuższą żywotność. W momencie wymiany lampy rekomendowana jest również wymiana filtra.

Zasady podłączania do prądu i odłączania projektora

Zdarza się, że projektor jest wyłączany w kilka sekund po włączeniu, gdy na przykład przypomnieliśmy sobie, że jeszcze coś musimy zrobić. Projektor należy zostawić włączony przynajmniej przez minutę. Po zakończeniu projekcji nie odłączamy go od razu od prądu. Działające wiatraczki będą chłodzić lampę, jeśli zostawimy go przez chwilę włączonego.

Ustawienie w trybie economy

Nowoczesne urządzenia często są wyposażone w opcję ustawień eko lub economy. Tak też jest w przypadku projektorów. Ekologiczne lub ekonomiczne ustawienie powoduje obniżenie jakości obrazu, a konkretnie zmniejsza jego jasność o 10-30%, ale praca projektora w tym trybie powoduje, że otrzymujemy w prezencie dodatkowe 1000 godzin pracy lampy.

Utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w projektorze

Podczas wyświetlania obrazów należy zadbać, aby nic nie zakłócało cyrkulacji powietrza w projektorze, dlatego powinien znajdować się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany lub innych przeszkód. Fatalnym nawykiem jest pozostawiane notatek i wszelkich dokumentów na powietrza, ponieważ blokują przepływ powietrza.

Testowanie lampy zaraz po zakupie

Wadliwe lampy kończą swoją pracę po 10-20 godzinach, dlatego na początku warto intensywnie korzystać z projektora, aby zyskać pewność, że dokonaliśmy dobrego zakupu. Lampy sprawdzonych producentów można znaleźć na stronie https://seltrade.pl/lampy-do-projektorow. Nową lampę warto kupić zanim obecna ulegnie zużyciu – szczególnie, jeżeli projektor jest często użytkowany i stanowi narzędzie pracy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 27.12.2017, 11:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim kładą asfalt

  Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim praca wre. Firma, która weszła na teren budowy w drugiej połowie maja położyła pierwszą warstwę asfaltu. Wkrótce mieszkańcy części wsi będą wolni od kurzu, błota i dziur.

 • Czy mł. bryg. Piotr Śmietana zostanie komendantem KP PSP w Jaśle?

  Końcem lutego br. na emeryturę przeszedł st. bryg. Marek Górniak, dotychczasowy komendant Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle. Jego obowiązki przejął mł. bryg. Piotr Śmietana, który najprawdopodobniej przez kolejne lata będzie kierował jasielską jednostką.

 • Podczas porodu straciła dziecko. Teraz walczy o powrót do zdrowia

   

  Aneta Michalak z Kołaczyc, aby wrócić do zdrowia potrzebuje pomocy. Kobieta spodziewała się drugiego dziecka. Jednak podczas porodu straciła je, a sama zapadła na długi czas w śpiączkę. 

 • Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne wideo?

   

  Według badań magazynu „Forbes” każdy Polak, średnio przez 2 godziny w ciągu dnia przegląda Internet. Coraz mniej czytamy, wolimy oglądać. Do tego, dzięki smarftonom, film możemy oglądać praktycznie w każdym miejscu. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny film?

 • Chodzą od mieszkania do mieszkania i łapią za klamki

  Wczoraj po południu do bloków przy ul. Baczyńskiego w Jaśle wchodziły dwie młode, nieznane osoby, które po cichutku łapały za klamki mieszkań. Zaniepokojony mieszkaniec wezwał policję. Patrol wylegitymował parę, a na koniec ukarał mężczyznę mandat karny.

 • Od czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów

   

  Za dwa tygodnie w życie wejdzie nowy rozkład jazdy pociągów. Jest on zbliżony do tego, który obowiązuje od marca bieżącego roku. W okresie wakacyjnym pociągiem pojedziemy dodatkowo do słowackich Medzilaborzec.  

 • Krośnieńska „NAFTÓWKA” to właściwy wybór!

   

  Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie kształci pod Patronatem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Krośnieńska „NAFTÓWKA” to szkoła  z tradycjami, nowoczesna  i otwarta na zmiany związane z wymagającym rynkiem pracy.

 • Przed Sądem Rejonowym w Jaśle odbył się protest

   

  To miał być biało-czerwony spacer przeciwko dyktaturze i destrukcyjnej polityce rządu. Protest, który odbył się dzisiaj w Jaśle rozpoczął się i zakończył jednak przed budynkiem Sądu Rejonowego w Jaśle. Cztery osoby zdecydowały się zamanifestować swój sprzeciw wobec poczynań władz państwowych, w szczególności dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

 • Ratownicy medyczni otrzymają nowe lokum. Przy szpitalu stanęły kontenery socjalne

   

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle zakupił kontenery socjalne z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego. Tym samym placówka zamierza zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wśród pracowników medycznych. Koszt zakupu trzech kontenerów wyniósł 209 961 zł.

 • Bezpłatne badanie wzroku - ruszyły zapisy!

   

  Zapraszamy na BEZPŁATNE BADANIE WZROKU w dniach 04.06 i 18.06. Zapisy pod nr 600 437 105 lub bezpośrednio w salonie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105