Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czynniki wpływające na przedłużenie żywotności lampy do projektora

0

Lampę do projektora wcześniej lub później trzeba wymienić. Niezależnie, czy zdecydujemy się na oryginalną lampę czy jej zamiennik zapłacimy niemałą kwotę. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać najtańszego modelu i co zrobić, aby lampa służyła możliwie jak najdłużej. Ile wynosi żywotność lampy i jakie czynniki umożliwiają przedłużenie jej użytkowania?

Realna żywotność lampy

Przeciętna żywotność lampy wynosi 2000-3000 godzin, ale niektóre wystarczają jedynie na 1500, a inne na 4000 godzin. Biorąc pod uwagę, że z projektora nie korzysta się tak często jak na przykład z telewizora, lampa zużywa się dopiero po kilku latach. W przypadku domowego wykorzystania urządzenia lampa może wymagać wymiany dopiero po ponad 5 latach użytkowania. Zazwyczaj proces zużycia następuje stopniowo i przejawia się poprzez niższą jakość obrazu. Zakup nowej lampy do projektora to koszt minimum 400-500 zł, jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości zamiennik. W wielu przypadkach kosztuje nawet około 1000 złotych. Ze względu na błyskawicznie rozwijającą się technologię opłacalny bywa zakup nowego sprzętu. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób projektor jest użytkowany.

Czyszczenie i wymiana filtra powietrza

Warto zadbać o właściwe chłodzenie lampy, a umożliwia to czyszczenie filtra raz na kilka miesięcy. Lampa, która się nie przegrzewa zyskuje dłuższą żywotność. W momencie wymiany lampy rekomendowana jest również wymiana filtra.

Zasady podłączania do prądu i odłączania projektora

Zdarza się, że projektor jest wyłączany w kilka sekund po włączeniu, gdy na przykład przypomnieliśmy sobie, że jeszcze coś musimy zrobić. Projektor należy zostawić włączony przynajmniej przez minutę. Po zakończeniu projekcji nie odłączamy go od razu od prądu. Działające wiatraczki będą chłodzić lampę, jeśli zostawimy go przez chwilę włączonego.

Ustawienie w trybie economy

Nowoczesne urządzenia często są wyposażone w opcję ustawień eko lub economy. Tak też jest w przypadku projektorów. Ekologiczne lub ekonomiczne ustawienie powoduje obniżenie jakości obrazu, a konkretnie zmniejsza jego jasność o 10-30%, ale praca projektora w tym trybie powoduje, że otrzymujemy w prezencie dodatkowe 1000 godzin pracy lampy.

Utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w projektorze

Podczas wyświetlania obrazów należy zadbać, aby nic nie zakłócało cyrkulacji powietrza w projektorze, dlatego powinien znajdować się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany lub innych przeszkód. Fatalnym nawykiem jest pozostawiane notatek i wszelkich dokumentów na powietrza, ponieważ blokują przepływ powietrza.

Testowanie lampy zaraz po zakupie

Wadliwe lampy kończą swoją pracę po 10-20 godzinach, dlatego na początku warto intensywnie korzystać z projektora, aby zyskać pewność, że dokonaliśmy dobrego zakupu. Lampy sprawdzonych producentów można znaleźć na stronie https://seltrade.pl/lampy-do-projektorow. Nową lampę warto kupić zanim obecna ulegnie zużyciu – szczególnie, jeżeli projektor jest często użytkowany i stanowi narzędzie pracy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 27.12.2017, 11:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105