Strona główna

Dyplomy rozdane. To był dobry rok dla PAW

8
Napisany dnia: 16.01.2019, 12:00 , Tagi: Brak

Kolejna trzydziestoosobowa grupa słuchaczy PAW odebrała dyplomy ukończenia Studium Praktycznego Winiarstwa oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu na drukach MEN.

Zakończenie rocznego kursu połączone z uroczystym rozdaniem dyplomów PAW było miłym akcentem podsumowującym miniony, bardzo udany rok dla Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Po pierwsze PAW wpisana została na listę placówek kształcenia ustawicznego. Decyzją Podkarpackiego Kuratora Oświaty uzyskaliśmy także akredytację dla całości prowadzonego kształcenia. - Decyzje te poświadczają wysoki poziom prowadzonych zajęć i uprawniają nas do wystawiania zaświadczeń o ukończeniu rocznego kursu na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi Ewa Wawro, dyr. PAW.

To jednak nie jedyne nasze sukcesy w 2018 r. Jako Fundacja Galicja Vitis, prowadząca PAW, wydaliśmy dwie części popularno-naukowej książki „Winorośl i Wino. Wiedza i praktyka”, stanowiącej kompendium wiedzy dla winiarzy i winoogrodników. Autorami poszczególnych rozdziałów są wykładowcy PAW, najlepsi w Polsce specjaliści w swoich dziedzinach. Ofertę wydawniczą uzupełnia wydana rok wcześniej książka „Ochrona winorośli”.

- Niewątpliwie naszym sukcesem jest także rosnące wciąż zainteresowanie ofertą edukacyjną PAW. Nie mamy problemu z naborem na kolejne roczniki, lista przyjętych na 2019 zamknięta była już we wrześniu ub.r., lista chętnych na rok 2020 jest już pełna, aktualnie wpływają już zapisy na rocznik 2021 – podkreśla E.Wawro.

Nasza rodzina absolwentów PAW wciąż się powiększa, a wkład naszej szkoły w rozwój polskiego winiarstwa jest co raz bardziej widoczny. - Trafiają do nas ludzie, którzy chcą coś więcej w życiu osiągnąć, chcą ciekawie i zarazem pożytecznie spędzać czas. To dla mnie duża przyjemność, że mogę z nimi pracować. Doskonale ich rozumiem, bo pasja i ciekawość świata była i jest także treścią mojego życia – mówi Roman Myśliwiec, przewodniczący Rady Fundacji Galicja Vitis. - Działania PAW są coraz bardziej znane w Polsce, co utrwala wizerunek miasta Jasła jako kolebki polskiego współczesnego winiarstwa – dodaje prekursor odradzającego się polskiego winiarstwa.

W ramach ostatniego, 20. zjazdu SPW 2018 akademicy zdawali swój egzamin dyplomowy, na który składało się omówienie i zaprezentowanie przygotowanego przez siebie w ramach zajęć wina dyplomowego oraz napisanie testu sprawdzającego poziom zdobytej wiedzy. Do tego na poprzednim zjeździe słuchacze musieli zaliczyć egzamin praktyczny z degustacji i oceny technicznej wina.

Uroczyste wręczenie dyplomów PAW i zaświadczeń MEN poprzedziło wieczorne biesiadowanie przy wspólnym stole. Jak zgodnie wszyscy deklarowali, to jednak nie koniec spotkań w tym gronie.

W ciągu roku zawiązały się przyjaźnie, które zapewne zaowocują korzystną współpracą w winiarskiej profesji.

W ostatnim dniu zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa odbyło się szkolenie sommelierskie, prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi, dyrektor Szkoły Sommelierów w Krakowie. - Zajęcia sommelierskie wprowadziły absolwentów PAW w świat obsługi konsumentów wina, przyszłych enoturystów, rozwijając jednocześnie umiejętności doboru win do osobistej preferencji konsumentów, jak również doboru win do potraw – wyjaśnia M. Bielka-Vescovi.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ WALEC
dnia 16.01.2019, 14:05
Ocena
komentarza:
-7
Tak trzymać Panie Myśliwiec. Myślę, że miasto powinno powiększyć kilkukrotnie winnicę i rozbudować szkołę winiarstwa, przejąć dawny Pektowin i działać na skalę światową..
@ do WAlEC
dnia 16.01.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
-7
[Komentarz nie na temat]
@ Do..
dnia 18.01.2019, 08:56
Ocena
komentarza:
-3
Wielka inicjatywa. Zgoda Kuratora Oświaty, teraz
starać się o stworzenie klasy o tym
profilu w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych.
@ Do@Do..
dnia 21.01.2019, 07:37
Ocena
komentarza:
2
Teraz isc za ciosem.Utworzyc klasy profilowane w szkolach branzowych
Zaczac zalatwiac nowy kierunek studiow na Wyzszej Szkole Zawodowej
Niech Jaslo winem plynie
@ Luc
dnia 17.01.2019, 07:59
Ocena
komentarza:
-10
Brawo Panie Romanie.
@ Jaślanin
dnia 18.01.2019, 13:59
Ocena
komentarza:
11
Za swoją kasę się bawcie w winiarzy bo miasto nic z tego nie ma. Wino stało się rozrywką dla nowobogackich - cena nie idzie w parze z jakością. A dotacje ciągle ktoś zbiera.
@ Pytanie
dnia 20.01.2019, 00:35
Ocena
komentarza:
3
Jakie miasto ma korzyści z działania tego PAW-ia?
Jakie mieszkańcy mają z tego korzyści?
Ile na to idzie pieniędzy z budżetu?
Mogłaby redakcja zdobyć odpowiedzi na w/w pytania?
@ jeszcze będzie przepięknie
dnia 20.01.2019, 08:24
Ocena
komentarza:
1
Ten jeden z dyplomem wielkim jak płachta nieźle już dziabnięty. Uśmiech od ucha do ucha.
Jasło miastem wina, a wino ma alkohol który jest najtwardszym narkotykiem na ziemi.
Tak trzymać jaślanie .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Mercedesem wjechał w drzewo

   

  Dziś rano na ul. Jana z Dukli doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego mercedesa wjechał w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala.

 • 15 milionów złotych na rewitalizację 

   

  Już wkrótce Miasto Jasło przystąpi do realizacji inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko 15 mln zł. W mieście powstanie m.in. nowoczesne centrum nauki. Remontu doczeka się również plac Żwirki i Wigury wraz z ulicami przyległymi. Zadania rewitalizacyjne finansowane będą przy udziale środków pochodzących z UE.

 • Konkurs na dyrektora szpitala rozstrzygnięty

  Komisja konkursowa powołana przez radę powiatu dokonała wyboru dyrektora jasielskiego szpitala. Do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Dzisiaj z jednym z nich podpisano umowę.

   

 • Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

  Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

 • Oświadczenie nauczycieli i pracowników jasielskiego "Ekonomika"

   

  Nauczyciele i pracownicy jasielskiego "Ekonomika" wydali oświadczenie w związku trwającym w Polsce strajkiem nauczycieli. 

 • Zdrowie ucznia priorytetem dla polskiej szkoły

   

  W minioną sobotę, w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście edukacji zdrowotnej”. Wzięło w niej udział blisko sześćdziesięciu nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Szczególnie wartościowe dla praktyków edukacji okazały się przygotowane przez organizatora konferencji warsztaty.

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 kwietnia, 8, 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • Nagrobki z najwyższej klasy granitu i marmuru

   

  Nasza firma od wielu lat oferuje kompleksową obsługę kamieniarską. Doświadczenie oraz znajomość oczekiwań klientów pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Na nasze produkty udzielamy 3 – letniej gwarancji.

 • ICOONE® - najnowszy masaż podciśnieniowy

   

  ICOONE® to najnowszy masaż podciśnieniowy do stosowania na ciało i twarz. ICOONE® jest skutecznym zabiegiem likwidującym cellulit, miejscowe otłuszczenia, luźną skórę oraz obrzęki limfatyczne. 

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105