Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Ferie z dreszczykiem emocji

9

Dla wszystkich, którzy ferie postanowili spędzić w domu, nie muszą być one wcale nudne. Ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele. Wyjątkowym, któremu towarzyszyć może dodatkowo dreszczyk emocji jest z pewnością wystawa pająków i skorpionów w JDK. Każdy, kto zechce zobaczyć te fascynujące stworzenia, będzie mógł zrobić to do 19 stycznia.

Wystawa „Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów” prezentowana jest od 8 stycznia w ramach wydarzenia pn. „Ferie Zimowe z Pająkami”. W Jasielskim Domu Kultury można zobaczyć ponad trzydzieści żywych okazów pajęczaków. – Mamy tutaj ogólny przekrój pajęczaków, w którym każdy znajdzie coś interesującego. W ramach wystawy prezentujemy okazy bardzo popularne, łagodne, które bez problemu można wziąć w dłoń, zalecane dla początkujących hodowców. Można zobaczyć tutaj także pająki niedostępne dla zwykłego hodowcy, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę okazów, oraz skorpiony, których jad jest śmiertelnie groźny dla człowieka. Postawiliśmy na różnorodność pajęczaków. Wszystko po to, aby zasiać ziarno zainteresowania tymi fascynującymi stworzeniami u tych, którzy nas odwiedzą – zachęca Maciej Kuta, opiekun wystawy.

Choć głównymi bohaterami wystawy są pajęczaki, nie oznacza to, że dedykowana jest ona wyłącznie pasjonatom i hodowcom. Wystawa w zamyśle jej organizatorów ma być przede wszystkim pasjonującym spotkaniem ze stworzeniami, których, na co dzień nie spotyka się często, lub w ogóle. Odwiedzając wystawę można również wiele dowiedzieć się o pajęczakach, na przykład to gdzie występują w naturalnym środowisku, czym się żywią, jak należy dbać o takie właśnie stworzenia.

Jednym z kluczowych celów, dla których wystawy takie organizowane są w całej Polsce jest próba przełamania stereotypów, które pająki stawiają w roli krwiożerczych istot, czyhających tylko na to, aby pozbawić nas życia. – Celem naszej działalności, oprócz hodowli pajęczaków jest także oswajanie ludzi z tymi stworzeniami. Tym samym przełamujemy stereotypy. Walczymy z fobiami i lękami informując o tym, co może nam grozić ze strony pająków. Trzeba uświadomić sobie, że przeświadczenie o zagrożeniu ze strony pająków jest mitem. Pająk od zawsze obecne były w kulturze. Sęk w tym, że niemal zawsze przedstawiano je w negatywnym świetle. Nie zdarza się, aby w literaturze, czy też filmie pająk był najlepszym przyjacielem człowieka. Strach wynika głównie z niewiedzy. Dlatego jesteśmy tutaj, aby o pająkach mówić i uczyć. Pająki zabijają rocznie około pięciu osób. Ludzie boją się jednak, kiedy zobaczą w łazience małego kątnika, który nie jest wstanie nawet przegryźć ludzkiej skóry – wyjaśnia Maciej Kuta.

Hodowla pająków z każdym rokiem staje się w Polsce coraz popularniejsza. Wbrew pozorom, jak przekonuje Maciej Kuta nie są to stworzenia bardzo wymagające. – Hodowla i opieka nad dorosłymi okazami nie jest specjalnie wymagająca. W małym pająkiem jest więcej przysłowiowej zabawy. Należy zapewnić mu bardziej restrykcyjne warunki. Z dorosłymi pająkami jest nieco inaczej. Nawet, jeżeli spadnie im nieco temperatura w terrarium, nic złego im się nie stanie. To samo tyczy się poziomu wilgotności. Należy pamiętać, aby co kilka tygodni nakarmić pająka i to wszystko. Nie oznacza to, że powinno się kupować pająka według własnego widzi mi się, pod wpływem chwili. Aby zająć się hodowlą pająka należy się do tego dobrze przygotować. Warto również pamiętać o tym, że każdy pająk ma swój charakter. To, że tutaj ktoś weźmie do ręki Grammostola rosea i będzie ona spokojna i łagodna, nie znaczy, że inny okaz będzie zachowywał się tak samo i będzie nadawał się do brania na dłoń – tłumaczy.

Organizatorem wystawy jest Araneus - perfect exhibitions. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia. Więcej informacji znajduje się tutaj > https://www.facebook.com/events/447143305949304/

MD

Napisany dnia: 14.01.2020, 13:24

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Jaś z 5 klasy
dnia 15.01.2020, 21:43 · Zgłoś
Jak taki dreszczyk emocji jak miała 27-latka na Górze Liwocz to ja podziekuję .
Odpowiedz
2
@ kasan
dnia 15.01.2020, 16:16 · Zgłoś
Szkoda, że nie napisali, że wstęp jest płatny bo wybrałem się bez portfela.
Odpowiedz
-3
@ Tylko normalność
dnia 15.01.2020, 10:24 · Zgłoś
W Kołobrzegu można kupić egzotyczne pająki. Byłem widziałem.
Odpowiedz
5
@ Bogtan T
dnia 15.01.2020, 09:07 · Zgłoś
Byłem z synem, widziałem - gratulacje, wspaniała wystawa. Pochwalam i podziwiam.
Takie rzeczy trzeba doceniać i szanować. To jest pasja i poświęcenie...
Dziękuję za możliwość zobaczenia przewspaniałych pająków...
Odpowiedz
4
@ .
dnia 14.01.2020, 19:17 · Zgłoś
Warto! Mnóstwo odwiedzających bo jest co podziwiać. Jesteśmy zachwyceni, kto nie był, polecamy. Nie często mamy okazję zobaczyć tyle ptaszników, tarantula w za jednym razem.
Odpowiedz
-16
@ łodyniec
dnia 14.01.2020, 14:03 · Zgłoś
Ferie spędzę w domu ,więc jak mam zobaczyć tego pająka skoro go tu nie ma . Mam spędzić ferie w jordeku ?
Odpowiedz
1
@ Tomb Raider
dnia 14.01.2020, 15:46 · Zgłoś
Na feriach bedziesz grał w gre
Odpowiedz
-2
@ Paj
dnia 14.01.2020, 16:00 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
4
@ mieszkaniec
dnia 14.01.2020, 13:57 · Zgłoś
Fajne pajęczaki :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657