Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ferie z dreszczykiem emocji

9

Dla wszystkich, którzy ferie postanowili spędzić w domu, nie muszą być one wcale nudne. Ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele. Wyjątkowym, któremu towarzyszyć może dodatkowo dreszczyk emocji jest z pewnością wystawa pająków i skorpionów w JDK. Każdy, kto zechce zobaczyć te fascynujące stworzenia, będzie mógł zrobić to do 19 stycznia.

Wystawa „Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów” prezentowana jest od 8 stycznia w ramach wydarzenia pn. „Ferie Zimowe z Pająkami”. W Jasielskim Domu Kultury można zobaczyć ponad trzydzieści żywych okazów pajęczaków. – Mamy tutaj ogólny przekrój pajęczaków, w którym każdy znajdzie coś interesującego. W ramach wystawy prezentujemy okazy bardzo popularne, łagodne, które bez problemu można wziąć w dłoń, zalecane dla początkujących hodowców. Można zobaczyć tutaj także pająki niedostępne dla zwykłego hodowcy, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę okazów, oraz skorpiony, których jad jest śmiertelnie groźny dla człowieka. Postawiliśmy na różnorodność pajęczaków. Wszystko po to, aby zasiać ziarno zainteresowania tymi fascynującymi stworzeniami u tych, którzy nas odwiedzą – zachęca Maciej Kuta, opiekun wystawy.

Choć głównymi bohaterami wystawy są pajęczaki, nie oznacza to, że dedykowana jest ona wyłącznie pasjonatom i hodowcom. Wystawa w zamyśle jej organizatorów ma być przede wszystkim pasjonującym spotkaniem ze stworzeniami, których, na co dzień nie spotyka się często, lub w ogóle. Odwiedzając wystawę można również wiele dowiedzieć się o pajęczakach, na przykład to gdzie występują w naturalnym środowisku, czym się żywią, jak należy dbać o takie właśnie stworzenia.

Jednym z kluczowych celów, dla których wystawy takie organizowane są w całej Polsce jest próba przełamania stereotypów, które pająki stawiają w roli krwiożerczych istot, czyhających tylko na to, aby pozbawić nas życia. – Celem naszej działalności, oprócz hodowli pajęczaków jest także oswajanie ludzi z tymi stworzeniami. Tym samym przełamujemy stereotypy. Walczymy z fobiami i lękami informując o tym, co może nam grozić ze strony pająków. Trzeba uświadomić sobie, że przeświadczenie o zagrożeniu ze strony pająków jest mitem. Pająk od zawsze obecne były w kulturze. Sęk w tym, że niemal zawsze przedstawiano je w negatywnym świetle. Nie zdarza się, aby w literaturze, czy też filmie pająk był najlepszym przyjacielem człowieka. Strach wynika głównie z niewiedzy. Dlatego jesteśmy tutaj, aby o pająkach mówić i uczyć. Pająki zabijają rocznie około pięciu osób. Ludzie boją się jednak, kiedy zobaczą w łazience małego kątnika, który nie jest wstanie nawet przegryźć ludzkiej skóry – wyjaśnia Maciej Kuta.

Hodowla pająków z każdym rokiem staje się w Polsce coraz popularniejsza. Wbrew pozorom, jak przekonuje Maciej Kuta nie są to stworzenia bardzo wymagające. – Hodowla i opieka nad dorosłymi okazami nie jest specjalnie wymagająca. W małym pająkiem jest więcej przysłowiowej zabawy. Należy zapewnić mu bardziej restrykcyjne warunki. Z dorosłymi pająkami jest nieco inaczej. Nawet, jeżeli spadnie im nieco temperatura w terrarium, nic złego im się nie stanie. To samo tyczy się poziomu wilgotności. Należy pamiętać, aby co kilka tygodni nakarmić pająka i to wszystko. Nie oznacza to, że powinno się kupować pająka według własnego widzi mi się, pod wpływem chwili. Aby zająć się hodowlą pająka należy się do tego dobrze przygotować. Warto również pamiętać o tym, że każdy pająk ma swój charakter. To, że tutaj ktoś weźmie do ręki Grammostola rosea i będzie ona spokojna i łagodna, nie znaczy, że inny okaz będzie zachowywał się tak samo i będzie nadawał się do brania na dłoń – tłumaczy.

Organizatorem wystawy jest Araneus - perfect exhibitions. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia. Więcej informacji znajduje się tutaj > https://www.facebook.com/events/447143305949304/

MD

Napisany dnia: 14.01.2020, 13:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ mieszkaniec
dnia 14.01.2020, 13:57
Ocena
komentarza:
4
Fajne pajęczaki :)
@ łodyniec
dnia 14.01.2020, 14:03
Ocena
komentarza:
-16
Ferie spędzę w domu ,więc jak mam zobaczyć tego pająka skoro go tu nie ma . Mam spędzić ferie w jordeku ?
@ Tomb Raider
dnia 14.01.2020, 15:46
Ocena
komentarza:
1
Na feriach bedziesz grał w gre
@ Paj
dnia 14.01.2020, 16:00
Ocena
komentarza:
-2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ .
dnia 14.01.2020, 19:17
Ocena
komentarza:
4
Warto! Mnóstwo odwiedzających bo jest co podziwiać. Jesteśmy zachwyceni, kto nie był, polecamy. Nie często mamy okazję zobaczyć tyle ptaszników, tarantula w za jednym razem.
@ Bogtan T
dnia 15.01.2020, 09:07
Ocena
komentarza:
5
Byłem z synem, widziałem - gratulacje, wspaniała wystawa. Pochwalam i podziwiam.
Takie rzeczy trzeba doceniać i szanować. To jest pasja i poświęcenie...
Dziękuję za możliwość zobaczenia przewspaniałych pająków...
@ Tylko normalność
dnia 15.01.2020, 10:24
Ocena
komentarza:
-3
W Kołobrzegu można kupić egzotyczne pająki. Byłem widziałem.
@ kasan
dnia 15.01.2020, 16:16
Ocena
komentarza:
2
Szkoda, że nie napisali, że wstęp jest płatny bo wybrałem się bez portfela.
@ Jaś z 5 klasy
dnia 15.01.2020, 21:43
Ocena
komentarza:
1
Jak taki dreszczyk emocji jak miała 27-latka na Górze Liwocz to ja podziekuję .
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105