Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ferie z dreszczykiem emocji

9

Dla wszystkich, którzy ferie postanowili spędzić w domu, nie muszą być one wcale nudne. Ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele. Wyjątkowym, któremu towarzyszyć może dodatkowo dreszczyk emocji jest z pewnością wystawa pająków i skorpionów w JDK. Każdy, kto zechce zobaczyć te fascynujące stworzenia, będzie mógł zrobić to do 19 stycznia.

Wystawa „Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów” prezentowana jest od 8 stycznia w ramach wydarzenia pn. „Ferie Zimowe z Pająkami”. W Jasielskim Domu Kultury można zobaczyć ponad trzydzieści żywych okazów pajęczaków. – Mamy tutaj ogólny przekrój pajęczaków, w którym każdy znajdzie coś interesującego. W ramach wystawy prezentujemy okazy bardzo popularne, łagodne, które bez problemu można wziąć w dłoń, zalecane dla początkujących hodowców. Można zobaczyć tutaj także pająki niedostępne dla zwykłego hodowcy, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę okazów, oraz skorpiony, których jad jest śmiertelnie groźny dla człowieka. Postawiliśmy na różnorodność pajęczaków. Wszystko po to, aby zasiać ziarno zainteresowania tymi fascynującymi stworzeniami u tych, którzy nas odwiedzą – zachęca Maciej Kuta, opiekun wystawy.

Choć głównymi bohaterami wystawy są pajęczaki, nie oznacza to, że dedykowana jest ona wyłącznie pasjonatom i hodowcom. Wystawa w zamyśle jej organizatorów ma być przede wszystkim pasjonującym spotkaniem ze stworzeniami, których, na co dzień nie spotyka się często, lub w ogóle. Odwiedzając wystawę można również wiele dowiedzieć się o pajęczakach, na przykład to gdzie występują w naturalnym środowisku, czym się żywią, jak należy dbać o takie właśnie stworzenia.

Jednym z kluczowych celów, dla których wystawy takie organizowane są w całej Polsce jest próba przełamania stereotypów, które pająki stawiają w roli krwiożerczych istot, czyhających tylko na to, aby pozbawić nas życia. – Celem naszej działalności, oprócz hodowli pajęczaków jest także oswajanie ludzi z tymi stworzeniami. Tym samym przełamujemy stereotypy. Walczymy z fobiami i lękami informując o tym, co może nam grozić ze strony pająków. Trzeba uświadomić sobie, że przeświadczenie o zagrożeniu ze strony pająków jest mitem. Pająk od zawsze obecne były w kulturze. Sęk w tym, że niemal zawsze przedstawiano je w negatywnym świetle. Nie zdarza się, aby w literaturze, czy też filmie pająk był najlepszym przyjacielem człowieka. Strach wynika głównie z niewiedzy. Dlatego jesteśmy tutaj, aby o pająkach mówić i uczyć. Pająki zabijają rocznie około pięciu osób. Ludzie boją się jednak, kiedy zobaczą w łazience małego kątnika, który nie jest wstanie nawet przegryźć ludzkiej skóry – wyjaśnia Maciej Kuta.

Hodowla pająków z każdym rokiem staje się w Polsce coraz popularniejsza. Wbrew pozorom, jak przekonuje Maciej Kuta nie są to stworzenia bardzo wymagające. – Hodowla i opieka nad dorosłymi okazami nie jest specjalnie wymagająca. W małym pająkiem jest więcej przysłowiowej zabawy. Należy zapewnić mu bardziej restrykcyjne warunki. Z dorosłymi pająkami jest nieco inaczej. Nawet, jeżeli spadnie im nieco temperatura w terrarium, nic złego im się nie stanie. To samo tyczy się poziomu wilgotności. Należy pamiętać, aby co kilka tygodni nakarmić pająka i to wszystko. Nie oznacza to, że powinno się kupować pająka według własnego widzi mi się, pod wpływem chwili. Aby zająć się hodowlą pająka należy się do tego dobrze przygotować. Warto również pamiętać o tym, że każdy pająk ma swój charakter. To, że tutaj ktoś weźmie do ręki Grammostola rosea i będzie ona spokojna i łagodna, nie znaczy, że inny okaz będzie zachowywał się tak samo i będzie nadawał się do brania na dłoń – tłumaczy.

Organizatorem wystawy jest Araneus - perfect exhibitions. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia. Więcej informacji znajduje się tutaj > https://www.facebook.com/events/447143305949304/

MD

Napisany dnia: 14.01.2020, 13:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ mieszkaniec
dnia 14.01.2020, 13:57
Ocena
komentarza:
4
Fajne pajęczaki :)
@ łodyniec
dnia 14.01.2020, 14:03
Ocena
komentarza:
-16
Ferie spędzę w domu ,więc jak mam zobaczyć tego pająka skoro go tu nie ma . Mam spędzić ferie w jordeku ?
@ Tomb Raider
dnia 14.01.2020, 15:46
Ocena
komentarza:
1
Na feriach bedziesz grał w gre
@ Paj
dnia 14.01.2020, 16:00
Ocena
komentarza:
-2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ .
dnia 14.01.2020, 19:17
Ocena
komentarza:
4
Warto! Mnóstwo odwiedzających bo jest co podziwiać. Jesteśmy zachwyceni, kto nie był, polecamy. Nie często mamy okazję zobaczyć tyle ptaszników, tarantula w za jednym razem.
@ Bogtan T
dnia 15.01.2020, 09:07
Ocena
komentarza:
5
Byłem z synem, widziałem - gratulacje, wspaniała wystawa. Pochwalam i podziwiam.
Takie rzeczy trzeba doceniać i szanować. To jest pasja i poświęcenie...
Dziękuję za możliwość zobaczenia przewspaniałych pająków...
@ Tylko normalność
dnia 15.01.2020, 10:24
Ocena
komentarza:
-3
W Kołobrzegu można kupić egzotyczne pająki. Byłem widziałem.
@ kasan
dnia 15.01.2020, 16:16
Ocena
komentarza:
2
Szkoda, że nie napisali, że wstęp jest płatny bo wybrałem się bez portfela.
@ Jaś z 5 klasy
dnia 15.01.2020, 21:43
Ocena
komentarza:
1
Jak taki dreszczyk emocji jak miała 27-latka na Górze Liwocz to ja podziekuję .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Technikum Ekonomiczne w Jaśle w pierwszej 100 najlepszych

  W rankingu najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce najwyższą pozycję w Jaśle zajęło Technikum Ekonomiczne nr 4. Na Podkarpaciu znalazło się na 4 miejscu.

 • BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację banku PBS

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Jego klienci stali we wtorek w długich kolejkach, aby wypłacić swoje oszczędności. W trudnej sytuacji znalazły się również jednostki samorządu terytorialnego, duże firmy i inne podmioty nieobjęte gwarancjami...

   

 • Odkryto kolejne szczątki ludzkie na placu budowy drogi. Tam mógł znajdować się cmentarz

   

  Na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondami ujawniono kolejne ludzkie szczątki. Wiele wskazuje na to, że na terenie przy ul. Floriańskiej, na którym prowadzone są badania archeologiczne, jednak istniał niegdyś cmentarz.

 • Internet zamiast telewizji: nadchodzi era telewizji internetowej!

   

  Telewizja internetowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnej telewizji pozwala cieszyć się ulubioną rozrywką w każdym miejscu, na różnego rodzaju urządzeniach z dostępem do sieci, a także o dowolnie wybranej porze. Najwięcej możliwości zapewniają dziś platformy wideo na życzenie – tzw. VoD (Video on Demand).

 • Ma powstać parking. Sprawa stanęła w martwym punkcie

  Władze miasta i powiatu popierają pomysł budowy miejsc parkingowych przy jasielskim szpitalu. Miałby on powstać na rogu ulic Lwowskiej i Konopnickiej. Niemniej sprawa stanęła w miejscu. Czy zapowiedzi o 160 miejscach parkingowych staną się faktem, czy to tylko mrzonki samorządowców?

 • Tragiczny wypadek w Gorzycach. Nie żyje pieszy

  Dzisiaj, po godzinie 18. w miejscowości Gorzyce (DW nr 992) pod kołami samochodu osobowego zginął mężczyzna. Policja ustala przyczyny tragicznego wypadku.

 • Wygraj karnet na stok CHYROWA-SKI

 • Ucz się praktycznie i zdobądź wymarzony zawód z ŻAKiem

   

  Szkoła ŻAK w Jaśle od ponad dekady jest liderem w dziedzinie kształcenia zawodowego. 

 • Centrum podologii medycznej

   

  To miejsce, w którym oferujemy Państwu usługi z zakresu podologii medycznej – dziedziny medycyny, która w Polsce wciąż nie jest popularna. Podologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami i wadami stóp, które mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych i utrudniać poruszanie się.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105