Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Firlejówka

0

 Firlejówka to „ślad bojów o Krasne we wrześniu 1920 roku. Pamięć tego krwawego epizodu zrosła się z historią jasielskiego Gimnazjum, z którego garść ochotników tam swój bojowy chrzest życiem podpisała”.

W dniach 15-16 września br. miała miejsce wycieczka do Lwowa, w której wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Razem z nami byli również przedstawiciele Fundacji Saphiera,  przewodniczący zarządu fundacji Stanisław Mazan oraz zastępca pan Piotr Mazur. Głównym celem wyjazdu była mała wieś – Firlejówka, gdzie w roku 1920 polegli uczniowie naszej Szkoły wraz z prof. Romanem Saphierem. Dla nas, społeczności I LO, jest to miejsce szczególne –  znak pamięci, historii i chlubnej tradycji.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Lwowa. Po dotarciu na miejsce wstąpiliśmy do katedry grekokatolickiej św. Jury, gdzie znajduje się kopia Całunu Turyńskiego. Katedrę tę odwiedził Ojciec Św. Jan Paweł II w czasie  pielgrzymki na Ukrainę. Następnie udaliśmy się do katedry ormiańskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, mieszczącej się przy ulicy Wiermeskiej. Drugim etapem był spacer po rynku, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamienice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Trasa naszej wycieczki wiodła uliczkami Lwowa na Plac Katedralny. Róg placu i ulicy Halickiej zajmuje perełka architektury miasta, tzw. kaplica Boimów pw. Trójcy Świętej i Męki Pańskiej. Wieczorem wybraliśmy się do Opery Lwowskiej na balet pt. „Bajaderka”. Mimo ogólnego zmęczenia byliśmy zachwyceni! Opera zyskała w nas swoich gorących zwolenników.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do wsi Firlejówka znajdującej się ok. 80 km od Lwowa. Firlejowka to miejsce, gdzie zginęło 6 uczniów naszej szkoły wraz ze swoim prof. Romanem Saphierem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Byli to ochotnicy, którzy swoim młodym życiem przypłacili udział w odbudowie niepodległej ojczyzny. Po dotarciu do celu okazało się, że grób naszych bohaterów to krzyż w krzaku dzikiego bzu. Należy dodać, że mogiła ta znajduje się w szczerym polu. Następnie odbyła się polowa Msza Św., w intencji poległych bohaterów, której przewodniczył nasz katecheta ks. A. Sroka. Były to niezapomniane chwile, które wywołały wzruszenie w każdym z uczestników wycieczki. W drodze powrotnej do autobusu spotkaliśmy Polkę – Marię Pona, starszą panią, która powiedziała, że rzeczywiście tu złożyli ofiarę swojego życia w obronie Ojczyzny nasi koledzy ze swoim profesorem.

Kolejnym punktem był Cmentarz Łyczakowski. Jest on dla nas o tyle ważny, że spoczywają na nim wybitni Polacy, między innymi Maria Konopnicka, Julian Konstanty Ordon, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza, Stefan Banach, Karol Szajnocha, Stanisław Szczepanowski, Seweryn Goszczyński.

W drugiej części Cmentarza znajdują się mogiły najmłodszych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Jest to Cmentarz Orląt Lwowskich – piękny, niedawno odnowiony.

Trudno opisać nasze wrażenia z pobytu na Ukrainie. Niewątpliwie była to wspaniała i interesująca lekcja historii w miłym gronie naszych profesorów oraz przewodników wycieczki.

Na ręce pana przewodniczącego Stanisława Mazana oraz pana wiceprzewodniczącego składamy serdeczne podziękowania za przybliżenie nam dziejów absolwentów naszej szkoły

 i za niezapomniane przeżycia.

 

[FOTORELACJA]  

 

 

 

                                                                                    Kinga Bimkiewicz

                                                                                    Magdalena Prugar

                                                                                    Joanna Witalis

                                                                                    Katarzyna Witalis

Napisany dnia: 05.10.2006, 11:15

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657