Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

43

Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. Tadeusz Lesiak i burmistrz Jasła Ryszard Pabian/fot. M. Dziedzic 

Źródeł współpracy pomiędzy krakowskim Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk a Generatorem Nauki GEN w Jaśle należy szukać w marcu bieżącego roku. kiedy to do Jasła zawitał prof. Jacek Niemiec. Kierownik Zakładu Astrofizyki Promieniowania Gamma Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN opowiedział wówczas uczniom szkół ponadpodstawowych między innymi o tym, jak zbudowany jest wszechświat, czym są gwiazdy neutronowe, czarne dziury, eksplozje i promieniowanie kosmiczne. Po powrocie do instytutu zasugerował swoim współpracownikom, że doskonałym pomysłem będzie zacieśnienie współpracy z jasielskim GEN-em.  

- Porozumienie z GEN-em jest wynikiem pewnego przypadku. Jeden z naszych profesorów (prof. dr hab. Jacek Niemiec – przyp. red.) przyjechał do Jasła opowiedzieć o astrofizyce w związku z realizacją projektu europejskiego „Naukowcy w szkołach”. Okazało się, że wykład ten został bardzo dobrze przyjęty. Dlatego też zaproszono go do GEN-u, aby wykładu mogło posłuchać więcej osób. Przyszedł potem do mnie. Po rozmowie stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z Generatorem Nauki - wyjaśnia prof. Katarzyna Mazurek, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Zacieśnienie współpracy z Generatorem Nauki GEN w Jaśle jest dla krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN doskonałą okazję do zintensyfikowanie swoich działań w zakresie popularyzacji nauki wśród uczniów szkół w różnym wieku. Instytut ma w tej materii spore doświadczenie. Jego pracownicy naukowi regularnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach, których zasadniczym celem jest popularyzacja nauk ścisłych, a fizyki w szczególności. Wystarczy wspomnieć, że w miniony weekend odwiedzili Warszawę, aby wziąć udział w pikniku naukowym. Każdego roku instytut organizuje również „Noc naukowców”.

Korzyści z zawartego dzisiaj porozumienia czerpać mają przede wszystkim młodzi jaślanie. W najbliższych dniach do Krakowa uda się bowiem pierwsza grupa uczniów, którzy wezmą udział w pokazie fizyki, przygotowanym przez dr Dominikę Kuźmę. W kolejnych tygodniach instytut odwiedzą jeszcze dwie wycieczki. Tym razem dzieci będą mogły dowiedzieć się, czy naukowcy zajmują się w swoich laboratoriach. Wszystko wskazuje również na to, że już jesienią do jasielskiego GEN-u zawita prof. Krzysztof Kozak z wykładem na temat nowych typów reaktorów energetycznych. Spotkań z naukowcami będzie w Jaśle znacznie więcej.

Z realizacją zawartego w środę porozumienia duże nadziej wiąże sam burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Jest to w zasadzie pierwsza tego typu umową, jaką Miasto Jasła, a w zasadzie Generator Nauki GEN podpisuje z tego typu podmiotem zewnętrznym. Instytut Fizyki Jądrowej jest partnerem, z którym chcemy współpracować w kolejnych latach. To coś pięknego, że udało nam się taką współpracę nawiązać. To spełnienie naszych marzeń. Dlaczego właśnie ten instytut? Ano dlatego, że to przede wszystkich przyszłość dla naszych uczniów, którzy po pierwsze będą mogli poznać to, co dzieje się w świeci, akurat w zakresie fizyki. Może ta współpraca przyniesie także korzyści w przyszłości. Naszym założeniem jest to, aby pobudzać u młodych ludzi pasję do nauk ścisłych. W ten sposób instytut może w przyszłości znajdować nowych naukowców – mówi.   

Porozumienie, w imieniu Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, parafował jego dyrektor – prof. dr hab. Tadeusz Lesiak. Liczy on na to, że współpraca instytutu z Generatorem Nauki GEN pozwoli jeszcze skuteczniej realizować misję popularyzacji nauki. – Staramy się docierać do społeczeństwa z prostym przekazem, że fizyka i nauka w ogóle jest bardzo ciekawa i fajna, że warto się nią interesować. Młodzi ludzie muszą zrozumieć, że jest to ta dziedzina, która naprawdę się liczy i może być pewnego rodzaju magnesem, czy też trampoliną dla ich rozwoju. Jednocześnie staramy się zainspirować jak najszersze grono uczniów, zwłaszcza ludzi młodych, a także dotrzeć do tych, którzy być może będą kiedyś naszymi pracownikami. Chcemy, aby ludzie z całej Polski mieli dostęp nie tylko do nauki przez duże „N”, ale też do nauki w ogóle. Temu służą takie miejsca jak Generator Nauki w Jaśle. Muzę powiedzieć, że jest to fantastyczna robota i promocja miasta – przekonuje.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie jest jednym z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk, posiadającym kategorię A+ w dyscyplinie nauki fizyczne. Instytut zajął 670 lokatę w World University Rankings 2023. Pracuje w nim ponad pół tysiąca osób, w tym 113 inżynierów, 101 adiunktów, 64 profesorów instytutu i 32 profesorów. Rezultatem ich pracy jest znacząca liczba wydanych publikacji naukowych. Instytut wydaje ich ok. 650 rocznie. Co więcej IFJ PAN ma swój udział między innymi z badaniach w najbardziej prestiżowych obserwatoriach astrofizycznych (Pierre Auger, HESS, CTA), czy też w największych projektach fizyki jądrowej (AGATA, PARIS). Wartotakże dodać, że jego naukowcy mieli udział w odkryciu bozonu Higgsa (zderzacz LHC), a następnie w badaniu jego właściwości.   

MD

Napisany dnia: 31.05.2023, 14:54
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ edd
dnia 31.05.2023, 14:58
Ocena
komentarza:
5
No brawo, wreszcie cos sensownego.
@ Jaślanka
dnia 01.06.2023, 07:48
Ocena
komentarza:
14
Panie burmistrzu, należy zapewnić jaślanom chleba (wzorem niech będzie Krosno, Dębica, Biecz) a potem może się pan bawić igrzyskami z naszych podatków.
@ Coś pięknego
dnia 01.06.2023, 09:39
Ocena
komentarza:
12
Popularyzacja nauki, w tym fizyki, spokojnie może odbywać się w każdej szkole lub np. w JDK (jeżeli potrzeba więcej miejsca) i Gen wraz z urzędnikami jest tu niepotrzebny ale rozumiem, że należy szukać uzasadnienia dla jego istnienia.
Współpraca merytoryczna będzie tylko na papierze: wiedza PAN nie przystaje do znajomości fizyki jądrowej u drugiego partnera tj. u urzędników.
Lepiej nazwać to udostępnieniem placówki dla popularyzacji fizyki, a nie dorabiać ideologii o "zacieśnianiu współpracy".
@ Zaplecze
dnia 01.06.2023, 09:45
Ocena
komentarza:
6
Wątpię czy Gen ma zaplecze do przeprowadzania zajęć z fizyki jądrowej.
Ma dobrze wyposażoną salę audiowizualną do zebrań, prelekcji, odczytów, wyświetlania filmów itp. W niektórych szkołach są większe sale ale nie tak "wypasione".
Chińczycy swego czasu rozbijali jądra metodą dosyć prymitywną ale to już inna opowieść.
@ Haha
dnia 01.06.2023, 09:56
Ocena
komentarza:
3
Sami znafcy. W życiu niczego nie zrobili, ale do wymądrzania się w internecie, anonimowo - pierwsi!
@ do Haha
dnia 01.06.2023, 11:45
Ocena
komentarza:
5
Konstruktywna krytyka nic nierobienia (lub niewiele robienia) osób publicznych należy się jak psu kość i nie jest to wymądrzanie, tylko ponaglanie do działania.
W sytuacji gdy na Gen znalazło się 17 mln zł, a na lodowisko (bez zaplecza) połowa tej kwoty i to z biedą ( po paru latach przetargu), należy to zauważyć i ocenić.
Pompowanie balona jaki jest Gen, czy inkubator też można i należy ocenić, a nie bezkrytycznie piać z zachwytu nad mirażami fizyki jądrowej w tym obiekcie.
@ Jaślak
dnia 01.06.2023, 13:23
Ocena
komentarza:
2
Do haha.
Tu nikt nie jest anonimowym. Każdy ma przypisany adres IP i jeżeli jest taka potrzeba można się z nim kontaktowa . A poza tym to w Jaśle kończy się era ciemnogrodu w którym nie wolno nic powiedzieć co się komuś nie podoba. A i w jajbliższych wyborach samorządowych to raczej światli ludzie dokonają wyboru nowych radnych i burmistrza, a nie ksiądz nakaże z ambony jak głosować. Ludzie potrafią już oceniać rozmyślnie a nie nakazowo.
@ Julek bez... ziemi
dnia 01.06.2023, 17:27
Ocena
komentarza:
2
Tu nikt nie jest anonimowy...to znaczy co...jest inwigilacja jaką prowadziła niemiecka agentura, bo w PL niestety tak nie było, tylko wybitnych chłopców co pracować się nie chciało inwigilowali. Styropian szybko przejął władzę I wykupił polski przemysł, bo o to tu chodziło.
@ Jaślak
dnia 01.06.2023, 17:49
Ocena
komentarza:
2
Poproś jakieś dziecko na podwórku to może jak dasz mu na lody to wyjaśni ci co to jest IP tempaku.
@ Początki
dnia 01.06.2023, 17:59
Ocena
komentarza:
3
Początki działania Genu w zakresie fizyki jądrowej mogą być trudne ale dla chętnego nic trudnego. Nie radzę jednak samodzielnie i prymitywnie rozbijać jądra (chodzi o atomowe - nie mylić z innymi) bo są one bardzo małe, wielokrotnie mniejsze niż u komara. Gdy się nie trafi, można poobijać sobie palce.
Bezpieczniej dla Genu będzie bawić się modelami, grami, robić odczyty, spotkania,
(zwane modnie eventami) itp. itd.
Nadmierne zacieśnianie współpracy może pozbawić oddechu.
@ Tempak
dnia 01.06.2023, 18:00
Ocena
komentarza:
2
A gdzie to uczony mąż kończył podstawówkę w zakresie ortografii, że sadzi takie byki?
@ Julek bez... ziemi
dnia 02.06.2023, 07:11
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Jaślak
dnia 31.05.2023, 15:10
Ocena
komentarza:
35
Ale cyrk, burmistrz to chyba zatracił poczucie miejsca, czasu i własnej wartości. Chciałby być jak co najmniej prezydent Rzeszowa lub Krosna. Nie to miejsce, nie ten czas i nie ta osoba panie włodarzu Jasła. Aby dojść do takich celów należało by najpierw zalatać ulice, pokosić pobocza i rowy w mieście, sprzątnąć piasek poziomowy z ulic, załatwić wreszcie konkurencję dla monopolisty w temacie śmieci i w końcu rozpocząć budowę obwodnicy Jasła. A potem, za rok może pan lecieć w kosmos. Raczej niewielu za panem zatęskni.
@ maro
dnia 31.05.2023, 15:24
Ocena
komentarza:
3
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Ja
dnia 01.06.2023, 07:09
Ocena
komentarza:
1
I bardzo dobrze. Dzieci i młodzież potrzebuje tego. Nauka jest interesujaca tylko trzeba ją odpowiednio pokazać
@ Głos z Jasła
dnia 01.06.2023, 09:51
Ocena
komentarza:
5
Wszystko jest potrzebne. I zamiatanie ulic, i fizyka kwantowa. Wybór burmistrza to nie konkurs piękności ani zawody na obietnice. A jaslanie lubią zmieniać swoje władze, szczególnie pod dyktando proboszcza lub lokalnych zjednoczonych kacyków . A za rok hop siup, i znów zmiana dud. Przykład Krosna pokazuje, że jak się ceni dobrego gospodarza, to miasto idzie do przodu
@ Biedronka
dnia 31.05.2023, 15:28
Ocena
komentarza:
-18
I dawaj, zaczyna się jazda po burmistrzu, znad klawiatury i puszki żubra
@ maro
dnia 31.05.2023, 15:29
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ gfg
dnia 31.05.2023, 15:36
Ocena
komentarza:
0
o wypraszam sobie ja pijam Harnasia bo moge se wygać następne !
@ Jaślak
dnia 31.05.2023, 16:58
Ocena
komentarza:
23
Szanowna Biedronko. To nie jest jazda po Ryszardzie Pabianie, jako osobie, lecz wyrażenie swego niezadowolenia z tego co przez te dwie kadencję zrobił burmistrz mojego miasta dla mnie i wielu innych mieszkańców. A że jestem z tego bardzo niezadowolony pozwalam sobie okazać to na tym forum które chyba po to zostało stworzone. A moje zdanie podziela chyba wielu jaślan, co widać po ilości plusów.
@ Kapitan Wąs
dnia 31.05.2023, 17:05
Ocena
komentarza:
10
Tak, podzielamy twoje zdanie jaślak.
Najpierw odhaczenie podstaw, a potem fizyka kwantowa.
Nie pije też żadnego Żubra i rzadko sięgam po alkohol i jeśli już to po 20 letniego Taliskera,a tak to tylko siłownia i rozwój osobisty.
Poza tym co to za zarzut w mieście, z którego posłowie są znani cz tropienia węża w czasie około weekendowym, a pani burmistrz ma problemy z językiem polskim.
@ gfg
dnia 31.05.2023, 15:37
Ocena
komentarza:
9
prof dr.hab. i tylko zwykły magister Bumistrz co mezalianz
@ Boss
dnia 31.05.2023, 15:46
Ocena
komentarza:
8
[Komentarz nie na temat]
@ anova
dnia 31.05.2023, 16:02
Ocena
komentarza:
6
Głupie ale śmieszne:)
@ stary
dnia 31.05.2023, 17:06
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Pioter
dnia 31.05.2023, 16:14
Ocena
komentarza:
6
[Komentarz nie na temat]
@ do piotrer
dnia 31.05.2023, 17:28
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Niemisec
dnia 31.05.2023, 17:35
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ lol
dnia 31.05.2023, 16:23
Ocena
komentarza:
16
Konie kują, a żaba łapę podstawiła.
@ XDD
dnia 31.05.2023, 17:26
Ocena
komentarza:
6
ale kiełbaska smaczna, ja cie sune XD
@ nick
dnia 31.05.2023, 21:32
Ocena
komentarza:
7
W jakim to kraju jest Państwowa Akademia Nauk?
@ js
dnia 01.06.2023, 06:18
Ocena
komentarza:
7
W San Escobar!
@ Jaślak
dnia 01.06.2023, 13:25
Ocena
komentarza:
3
W kraju PiSu.
@ Jaslanin 2
dnia 01.06.2023, 11:04
Ocena
komentarza:
9
Panie Pabian wez się za robotę i skoś wały na Gądkach które zarosły po pas tak że nie da się już tamtędy spacerować
@ Pioter
dnia 01.06.2023, 12:53
Ocena
komentarza:
0
Co tam trawa teraz atom się liczy
@ Julek bez... ziemi
dnia 01.06.2023, 17:36
Ocena
komentarza:
0
Weź kosę na spacer i wykoś sobie ścieżkę, chyba że mięśnie masz flakowate, to poproś kogoś kto jest fizycznie zdrowy
@ Jaslanin 2
dnia 01.06.2023, 21:18
Ocena
komentarza:
1
Za utrzymanie porządku w mieście a także na wałach odpowiedzialne jest miasto więc oni powinni skosić trawsko które zachwile będzie wyższe niż człowiek
@ Bum
dnia 01.06.2023, 15:21
Ocena
komentarza:
6
Hahaha, może Rysiek bombę atomowa skonstruuje, rozwala mnie niemoc i brak pomysłów tego gościa ! Rysiek na emeryturę !
@ Dyzio
dnia 01.06.2023, 22:10
Ocena
komentarza:
0
Prawie przez dwie dekady (lata 60-te i 70-te) rządził Koreą Południową
Prezydent, który zrobił z tego kraju potęgę techniczną.
Na początku lat 60-tych zreformował szkolnictwo.
Godziny nauki przedmiotów ścisłych zwiększył 2-krotnie,
godziny nauki przedmiotów humanistycznych zmniejszył 2-krotnie.
Komu mało humanistyki - bierze lekcje dodatkowe.
Po upływie pół wieku w technice ten kraj jest w czołówce.
Wystarczy tylko wziąć przykład.
@ Dyzio
dnia 01.06.2023, 22:15
Ocena
komentarza:
3
To u nas nie przejdzie.

Bo nauczyciele przedmiotów humanistycznych
będą bezrobotni.
@ Dyzio
dnia 01.06.2023, 22:17
Ocena
komentarza:
2
Wystarczy sprawdzić jakie wykształcenie
przeważa u naszych posłów i senatorów.
@ xxx
dnia 01.06.2023, 23:24
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Abnegat
dnia 02.06.2023, 08:10
Ocena
komentarza:
2
Ciekawe, czy u któregoś rozumnego dziecka pojawi się wątpliwość, dlaczego cząstek jakoby "elementarnych" jest już ok. 300? (One mają tendencję do ciągłego wzrostu, jak te "płcie").

A może zapyta pana naukowca, czy nie boi się mieszkać na asteroidzie, poruszającej się z prędkością liniową 108 tys. km/h?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Cały czas trwają poszukiwania jaślanina w Tatrach na Słowacji

  Do tej pory ratownikom górskim nie udało się odnaleźć 50-letniego jaślanina, który w sobotę zaalarmował służby, że jest poszkodowany i nie może samodzielnie kontynuować wyprawy. Horska Zachranna Służba we wtorkowym komunikacie poinformowała, że dalsze działania poszukiwawcze zostaną dzisiaj wznowione.

   

 • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

  W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

 • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

   

  Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

 • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

  Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

 • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

  W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

 • Szpital otrzymał ponad 7 mln zł na przebudowę i doposażenie SOR

  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odebrała dzisiaj z rąk starosty Adama Pawlusia czek na kwotę ponad 7,5 mln zł. Środki przyznane na przebudowę SOR oraz pracowni diagnostycznych wraz z adaptacją pomieszczeń oraz zakup potrzebnego sprzętu pochodzą z Funduszu Medycznego. - Prace rozpoczną się niezwłocznie od zaprojektowania, a następnie wyboru wykonawcy robót – podkreśla Beata Trzop, dyrektor jasielskiego szpitala.<FOTORELACJA>

 • Pies Kudłaty – nowy salon groomerski na mapie Jasła

 • Czarni z kolejnym wysokim zwycięstwem w lidze. Jaślanie rozbili osłabione Zamczysko Odrzykoń 5:0

   

  Czarni Jasło kroczą w tym sezonie od zwycięstwa do zwycięstwa. W minioną sobotę (23 września) podopieczni trenera Mateusza Ostrowskiego zmierzyli się na własnym stadionie z Zamczyskiem Odrzykoń. Osłabieni kadrowo goście zainkasowali aż pięć goli. Trzy trafienia padły łupem Karola Potery.

 • „To mogą być ostatnie demokratyczne wybory”

  Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się konferencja z udziałem polityków oraz kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiego z okręgu 22 przemysko-krośnieńskiego do polskiego parlamentu. Wśród nich były osoby znane z Jasła, które apelowały do mieszkańców o podjęcie właściwej decyzji 15 października.

 • Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!

   

  Mieszkańcy Podkarpacia chętnie poszukują pracy za granicą. Dużą popularnością cieszy się wśród nich między innymi Holandia. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców, w tym właśnie kraju, poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, w szczególności jednak na produkcji przy rybach. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • W Jaśle powstaną dwa zielone przystanki

  W centrum Jasła powstaną dwa zielone przystanki. Zadanie jest realizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657