Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Gminy oszczędzają wodę i apelują o rozsądne jej wykorzystywanie

55

Susza doskwiera coraz bardziej. Niewielkie opady deszczu nie rekompensują braku wody, a wiele gmin w Polsce apeluje o jej oszczędzanie. Od dwóch miesięcy o tym wspomina gmina Tarnowiec. W ostatnim czasie dołączyły do niej gminy Skołyszyn i Dębowiec, które zwróciły się do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody.

Z uwagi na długotrwały brak opadów atmosferycznych, blisko 100 gmin w Polsce boryka się z niskim poziomem wód gruntowych. W powiecie jasielskim Zakład Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu od dwóch miesięcy apeluje do mieszkańców o możliwie jak najmniejsze zużywanie wody. Sytuacja stała się na tyle poważna, że w sobotę (25 czerwca br.) wstrzymano dostawy wody w Sądkowej, Roztokach i Tarnowcu na około trzy godziny. Na stronie internetowej gminy pojawił się komunikat wójta, w którym zwrócił się z prośbą o racjonalne korzystanie wody.

- W związku z niskim poziomem wód gruntowych spowodowanym brakiem opadów atmosferycznych oraz dużym prawdopodobieństwem wystąpienia zjawiska suszy zabrania się pobierania wody z ujęć wodociągowych do napełniania basenów oraz podlewania ogródków przydomowych, tuneli foliowych i terenów zielonych. Nieprzestrzeganie zakazu skutkować będzie koniecznością okresowych ograniczeń w dostawie wody – czytamy.

Końcem ubiegłego tygodnia Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Skołyszynie wystosował podobny komunikat do mieszkańców. Zwracając uwagę na niski stan wód na wodociągu w Przysiekach i Siedliskach Sławęcińskich dyrektor zakładu zwrócił się o niewykorzystywanie wody do podlewania upraw, zraszania trawników oraz mycia samochodów.

- Nieoszczędne gospodarowanie wodą może doprowadzić do wystąpienia częstych braków w dostawie wody poszczególnym odbiorcom, a w najgorszym wypadku zakład zmuszony zostanie do wyłączenia wody w ciągu dnia celem uzupełnienia zbiorników lub obniżenie podawanego ciśnienia. Liczę na zrozumienie zaistniałej sytuacji i racjonalne gospodarowanie wodą – zaznaczył Krzysztof Kozioł, kierownik GZGK w Skołyszynie. W miniony wtorek gmina Dębowiec także apelowała o oszczędzanie zasobów wody. Niedostosowanie się do tych próśb będzie skutkować przerwami w jej dostawie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadal prognozuje upały do 1 lipca. W dzień temperatura maksymalna będzie wynosić od 32 do 35 stopni Celsjusza, a w czwartek i piątek lokalnie do 37 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 21 stopni Celsjusza.

id

Napisany dnia: 29.06.2022, 08:23
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tak
dnia 29.06.2022, 08:41
Ocena
komentarza:
14
Prawda jest taka że będzie to problem niestety narastający. Minęły już czasy gdzie vbyło po pół metra śniegu jeszcze w kwietniu. Trzeba zmienić myślenie i leć bezmyślnie na rabaty, grządki, myć auto raz w miesiącu i to nie koniecznie.
@ JasMen
dnia 29.06.2022, 12:49
Ocena
komentarza:
-1
Może teraz się popisać Klimkówka,
niech teraz odda nam trochę wody,bo potem może jej zabraknąć.
Będzie się w czym kąpać.
Chup...chlup...chlup...
@ Tak, trochę
dnia 29.06.2022, 19:10
Ocena
komentarza:
5
Tak, trochę racji masz, jeśli chodzi o baseny, trawniki, czy mycie samochodów. Ale zabranianie podlania grządek to przesada. Ja chcę mieć jedzenie, swoje jedzenie, zdrowe jedzenie. Jak łatwo można człowieka uzależnić. przecież w sklepie mogę sobie pomidory czy fasolkę kupić. Maliny i truskawki też. Marchewka, koperek - wszystko jest w sklepie. Tyle, że ja chcę mieć swoje, podlane tylko wodą. Które zjem i dzieciom mogę podać z czystym sumieniem, że nie faszeruję ich całą tablicą Mendelejewa. Poza tym teraz wszystko jest w sklepach, więc nie musisz "wolny" człowieku nic robić, uprawiać, chodzić koło tego, podlewać. Bądź rozsądny oszczędź wodę na podlewaniu warzywniaka, a warzywa sobie kup w sklepie. A jak już nic nie będziesz miał swojego, to ogłosimy wielki kryzys i głód na świecie. I nie będzie dostaw do sklepów, a jak będą to ceny takie ze będzie się płaciło "jak za zboże". Patrz -Ukraina i rzeczone zboże. Ukraina spichlerzem Europy, to przyciśnijmy Ukrainę, a całą Europę mamy w garści. Jakie to proste mechanizmy. Nie można mieć nic swojego zarówno w skali narodu, państwa, jak i jako jednostka. Wtedy można sterować takim człowiekiem, państwem, narodem. Bo we wszystkim jest zależny.
@ Rudek
dnia 29.06.2022, 08:45
Ocena
komentarza:
8
Wody coraz mniej i będzie gorzej rzeki osiągnęły najniższy poziom a te mniejsze wyschły .
@ do Rudek
dnia 29.06.2022, 08:59
Ocena
komentarza:
-8
Wody jest tyle samo w obiegu co było 1000 lat temu a powiem, że więcej bo każdy litr wydobyty z głębin ziemi tą ilość zwiększa tyle, że tylko przesunęły się strefy opadów. A największy wpływ na to ma USA gdzie dla zysku podlewają miliony ha upraw wodą z głębin i jak jeszcze 100 lat temu deszcz tam padał tak teraz zmieniło to cyrkulację i nie pada tam wo-gule. A że są to olbrzymie obszary to i klimat się zmienił a nie przez CO2.
@ Oro
dnia 29.06.2022, 09:47
Ocena
komentarza:
-8
Ales upisal madrosc
@ Dziadowanie
dnia 29.06.2022, 10:20
Ocena
komentarza:
17
Dziadowania ciąg dalszy w wykonaniu miernych gospodarzy gmin.
Są środki finansowe na gospodarkę wodną, są rozwiązania techniczne, brakuje myślenia i zapobiegania, pozostaje apelowanie.
Włodarze biorą kasę za rozwiązywanie problemów, a nie za ich mnożenie.
Powinni dostać żółtą kartkę za nieudolność (pierwsze ostrzeżenie), a następnie czerwoną, czyli wypad - najlepiej na bezrobocie.
Przyjdą inni - bardziej przedsiębiorczy- nie będą apelować tylko zabiorą się do roboty.
@ Nieudolność
dnia 29.06.2022, 10:23
Ocena
komentarza:
23
Tysiące lat temu np. Rzymianie setkami kilometrów akweduktów dostarczali wodę do odbiorców. W ówczesnym stanie techniki dało się to rozwiązać.
Dzisiaj w dobie niby nowoczesności pozostaje apelowanie?
Ile lat do tyłu jesteśmy za naszymi przodkami?
Jak widać problemem są ludzie, a nie technika czy przyroda.
@ do oro
dnia 29.06.2022, 10:49
Ocena
komentarza:
10
Ma gość rację bo zmieniło to klimat na całym obszar kontynentu a co za tym idzie na całym świecie. A co może jak my będziemy w europie zero-emisyjni to będziemy mieć świeże powietrze? G-prawda ono od nas odleci a z Afryki albo z Azji przyjdzie wstrętne.
@ do nieudolność
dnia 29.06.2022, 11:39
Ocena
komentarza:
6
Wracając do techniki można wodę morską odsalać i idąc twoim tokiem myślenie dostarczać. Tylko tu jest jeden problem! Gdyby to zrobili na terenie Afryki to Afryka stała by się konkurencyjna w produkcji żywności a bogatym krajom na tym nie zależy. Ale dlaczego w Polsce o tym nie myślą? Nie wiem. PO ma taką tezę, że gdyby natura chciała aby morza się inaczej odsalały niż przez parowanie to by to zrobiła hahaha
@ do "do Rudek"
dnia 29.06.2022, 11:46
Ocena
komentarza:
3
Co to za słowo : "wo-gule" ?

O jaką "gule" tu chodzi?

Może autor "wogóle" nie wdział słownika ortograficznego?
@ do do do Rudek
dnia 29.06.2022, 12:16
Ocena
komentarza:
1
Gu-wno cie to ob-chodzi po-lonisto z wieczo-rówki z uniwersytetu z pod stacji!
@ Ass
dnia 29.06.2022, 14:46
Ocena
komentarza:
3
Zapora w Katach dziala,pełno wody.
@ Rudek
dnia 29.06.2022, 14:59
Ocena
komentarza:
0
Ja skończyłem AGH a nie polonistyke
@ "Student agh"
dnia 30.06.2022, 06:30
Ocena
komentarza:
2
Znani mi absolwenci AGH (nie agh) piszą poprawnie. po polsku.
Dyplom (z dużej litery) zobowiązuje do utrzymywania pewnego poziomu
w mowie i w piśmie.
Chyba, że chodzi o studia internetowe, płatne, czy robione na tajnym
nauczaniu. Tu wystarczy zapłacić i umieć się podpisać, nawet krzyżykiem.
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:32
Ocena
komentarza:
0
W Dubaju odsalają wodę morską i do tego procesu żużywają bardzo dużo ropy więc to mało ekonomiczny i ekologiczny sposób.
@ mieszkaniec 65
dnia 30.06.2022, 09:40
Ocena
komentarza:
0
hahaha nobla powinni ci dac czlowieku
@ Ok
dnia 29.06.2022, 08:49
Ocena
komentarza:
12
Ok, ale co ma na celu oszczędzanie wody z ujęcia skoro ta woda u nas nie zostanie tylko spłynie do Wisły. A jak ktoś napełni basen to potem zasili tą wodą swoją ziemię a nawet jak spuści w kanał to ta woda wróci do rzeki tylko za dwa miesiące. Denerwują mnie ci pseudo ekolodzy co mówią oszczędzaj wodę przy kąpieli itd PRZECIEŻ ta woda wraca do rzek nawet tą co wypijamy.
@ Oro
dnia 29.06.2022, 09:48
Ocena
komentarza:
-3
Następna madrosc
@ do oro
dnia 29.06.2022, 10:55
Ocena
komentarza:
4
A to co się dzieje z wodą po Twojej kąpieli? Herbatkę parzysz? No ale jak się odlejesz to gdzie spływa? No chyba, że masz wychodek na zewnątrz ok sorki twoja woda do rzeki nie wraca. Ale my mamy kanalizację to jest coś takiego co po oczyszczeniu naszych odchodów w OCZYSZCZALNI)-taki zakład bo chyba nie wiesz) woda wraca do rzeki.
@ do do oro
dnia 29.06.2022, 11:06
Ocena
komentarza:
1
Oro jeszcze na tej wodzie gotuje, pierze i na [...] wylewa ani kropli nie zwraca!
@ do Oro
dnia 29.06.2022, 11:24
Ocena
komentarza:
1
A wiesz jeszcze, że dzięki temu, że na ujęciu jest oczyszczana woda zanim do mnie dopłynie później oczyszczane gdy wypłynie przez to jest rzeka czystsza niż by płynęła bezpośrednio bez odwiedzin w moim domu, cuda!
@ Rudek
dnia 29.06.2022, 09:56
Ocena
komentarza:
6
Amerykanie maja wielkie jeziora Górne Michigen i Huron. To razem jak potora naszego Bałtyku. Na północy USA zimy są długie i śnieżne . A u nas zimy krótkie i prawie bezśnieżne. Wiosna sucha lato tez ma być suche. I skąd będzie woda?
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:29
Ocena
komentarza:
2
z chmur! Wody nie brakuje na świecie... po prostu nikt nic nie robi aby 99%, które po opadzie deszczu spada na ziemię kilka godzin nie znalazło się w bałtyku
@ sonia
dnia 29.06.2022, 10:01
Ocena
komentarza:
5
nie podlewac ogrodka to tez nie pijcie wody sami sobie leja do basenow wode a nam kazuja oszczedzac
@ do sonia
dnia 29.06.2022, 11:49
Ocena
komentarza:
-4
Kto nie "kazuje" pisać poprawnie?

Kto każe uczyć się ortografii?

Nie pasuje sadzić takich byków.
@ do do Sonia
dnia 29.06.2022, 12:35
Ocena
komentarza:
0
A tu nie jest szkoła aby się jeszcze stresować bo na pewno błąd się Soni pokazał.
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:26
Ocena
komentarza:
0
zapewne chciała napisać nakazuje... Gorsi od hejterów w necie są pseudo nauczyciele Polskiego, którzy wiedzą lepiej dlaczego ktoś popełnił błąd... może po prpostu dlatego, że na szybko na telefonie ktoś napisał nie poprawiając błędów mimo, że je widział? No al;e specjalista od ortografii wie lepiej.
@ Obserwator
dnia 29.06.2022, 10:30
Ocena
komentarza:
9
A co ze słynnym zbiornikiem Kąty .Cisza
@ Młody
dnia 29.06.2022, 14:15
Ocena
komentarza:
-2
A co ty chcesz w Jaśle brakuje wody a oni chcieli zrobić jeszcze zbiornik dla Tarnowa to jest chore a co ty wiesz o ilości wud dla powiatu ,nikt nie steruje pogodą i nie wiadomo kiedy poleje tylko igioci mogą myśleć że pogodą można sterowac
@ Do szkoły
dnia 29.06.2022, 20:26
Ocena
komentarza:
1
Młody wróć do szkoły.
Nauczą pisać "wód" po polsku.
@ Rudek
dnia 29.06.2022, 10:35
Ocena
komentarza:
5
Może przed wyborami coś pogadają .
@ Do Rudek
dnia 29.06.2022, 11:01
Ocena
komentarza:
-2
Aby był pożytek z zalewu musi on mieć dobre dopływy wody bo gdy są słabe to ilość wody wpływające np do zalewu są mniejsze niż wypływają bo na tak dużym obszarze jest kilkanaście razy większe parowanie niż wąskiej rzeki. A przy takich opadach jak teraz są trudno zbiornik napełnić.
@ Lulek
dnia 29.06.2022, 14:44
Ocena
komentarza:
3
A Soline napelniono
@ xxff
dnia 29.06.2022, 11:15
Ocena
komentarza:
1
zimy nie ma to i wody nie ma :-)
@ do xxff
dnia 29.06.2022, 12:40
Ocena
komentarza:
5
"Wody ni ma i nie bedzie" cytat z klasyka a jakiś zagorzały polonista zaraz swoje trzy grosze dorzuci, bo mu się na wakacjach nudzi a nikt na korki nie przychodzi i ma czas. Drugi cytat- "Jakby natura chciała to deszcz by był".
@ Młody
dnia 29.06.2022, 11:45
Ocena
komentarza:
1
Trzeba pogłębiać koryta rzeki i zrobić tamy aby zatrzymać wodę w danym regionie ,.W Polsce się jej nie szanuje weźmy przykładową oczyszczalnie czajkę ,zatruli rzekę Wisłę i nic im nie zrobili ,ile takich rzek jest w Polsce i się o nich nic nie musi bo bogatemu wszystko wolno więc się nie dziwny że jest jak jest z oo ul że
@ strona wuwuwu
dnia 29.06.2022, 11:56
Ocena
komentarza:
6
O tym, że Polska jest krajem ubogim w wodę, to mówiono już w latach 70-tych. I na mówieniu do dziś się ten problem kończy. Mała retencja nie istnieje, w miastach "rewitalizuje" się różne place i rynki i zamieniając je w betonowe pustynie bez kawałka cienia. To tylko podnosi temperaturę i zwiększa potrzebę chłodzenia budynków. Nie ma roślinności zatrzymującej wodę. Woda burzowa spływa szybko do kanalizacji i tyle ją widzieli. A potem nie ma czym podlewać trawników, to się je podczas upałów kosi, co jeszcze pogarsza sytuację, bo wysusza glebę. I tak dalej, i tak dalej...
@ Mariuszek
dnia 29.06.2022, 12:22
Ocena
komentarza:
-1
Nie ma co słuchać tych pseudo ekspertów. W tamtym roku mówili, że susza i musiałoby padać jon stop przez miesiąc. Po tygodniu opadów mówili, że ziemia już nie przyjmuje wody. Ot ich wybitne umiejętności. Bierzcie i zużywacie wody ile chceta
@ Młody
dnia 29.06.2022, 14:19
Ocena
komentarza:
4
Nie wiadomo kiedy poleje więc nie ma co słuchać psełdo spekulantów , podwyższają nam ceny wszystkiego niedługo dojdzie do tego że za oddychanie trzeba będzie zapłacić
@ .wodnik
dnia 29.06.2022, 21:34
Ocena
komentarza:
0
Nie widzisz ze nie pada ,trawa wysuszona i "na kracie "same kamienie?.. podkazdymmostem widac brak wody...
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:21
Ocena
komentarza:
-1
nie podlej lwiatka przez miesiąc i gdy będzie już ziemia w niej całkowicie sucha wlej wody i napisz mi co zaobserwowałeś...
@ a.lechowski
dnia 29.06.2022, 13:09
Ocena
komentarza:
2
A "Radni Rady Powiatu w Jaśle z klubu PiS udzielili absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w Jaśle".
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:20
Ocena
komentarza:
-1
głosami pis czarzasty został marszałkiem sejmu... mi to wystarczy aby wiedzieć, żę komuna nigdy nie umarła.
@ Oro
dnia 29.06.2022, 14:47
Ocena
komentarza:
4
Liczą na następna kadencje to zagłosowali za. A naród ich wybierze a potem będzie narzekał
@ To ja
dnia 29.06.2022, 21:31
Ocena
komentarza:
0
Kostki z tworzywa na 1m3. Gmina powinna ogłosić możliwość zamówienia. Im więcej zamówień tym taniej. Do tego transport na miejsce wraz z podpięciem do rynny. Transport + instalacja za odpłatnością.
@ KKK
dnia 29.06.2022, 22:55
Ocena
komentarza:
2
Macie obszary z dodadnim i ujemnym bilansem wodnym:

https://www.ventusky.com/?p=50.9;20.0;4&l=precipitation-anomaly&t=20220630/0000

Na chwilę obecną, wykorzystywać deszczówkę jak się tylko da. Zakazać mycia samochodów - w suchym klimacie nie ma co gnić, ani gdzie się ubłocić, szyby i światła można przemyć z ręcznego opryskiwacza. W WC spuszczać wodę tylko po brązowym, żółte niech pływa...
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:19
Ocena
komentarza:
-2
zamiast ludziom zakazywać używać wody powinno sie zrobić coś aby tą wodę magazynować w całej Polsce i n ic się w tym kierunku nie robi.
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:18
Ocena
komentarza:
-1
a co rząd zrobił aby wyregulować rzeki w Polsce w ostatnich 30latach? NIC! Nie powstała ani jeden zbiornik, ani jedna tama, ani jedna elektrownia... Nawet za komuny planowano wybudować 60 w całej Polsce a dzisiaj się wkręca, ze poanele i wiatraki to przyszłość XD. Zamiast wydawać miliardy na elektrownie jądrowe stawiać w każdym powiecie tamy, które nie tylko zatrzymają wodę deszczową przed odpłynięciem do Bałtyku ale też uchronią przed powodziami a prąd praktycznie to jest za darmo zawsze a nie tak jak w przypadku wiatraków jak zawieje.
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:22
Ocena
komentarza:
0
to jest jeden z powodów, dlaczego zbiornik w kątach powinien powstać już dawno no ale poslko języczni urzędnicy nie pozwolą...
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:24
Ocena
komentarza:
0
kiedy ostatni raz w kątach czyszczono zbiornik retencyjny? rzędnicy wydają na bzdury jak pomniki i kwiatki a brak na konkretne rzeczy hajsu
@ xddddddd
dnia 30.06.2022, 09:33
Ocena
komentarza:
-1
gdyby zamiast pomników budowano tamy nie było by takiego problemu jak susza czy powódź w Polsce.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 30.06.2022, 20:01
Ocena
komentarza:
-2
To efekt globalnych zmian. Nie powstrzymamy ich bez zmiany diety na bardziej roślinną, ale o takich "wyrzeczeniach" nikt nie chce słyszeć.
@ gość 123
dnia 01.07.2022, 15:41
Ocena
komentarza:
1
Dziwne, że brakuje najwięcej wody tam gdzie najgorsze władze Gminy. Brak gospodarza dobrego i dziwnym zbiegiem również wody.Przykladem jest tu Tarnowiec!!!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ta zbrodnia na zawsze zmieniła Jasło. 80 lat temu naziści dokonali likwidacji jasielskiego getta

   

  80 lat temu, w Jaśle rozegrały się wydarzenia, które stanowią jedną z najtragiczniejszych kart w historii miasta i jego mieszkańców. W sierpniu 1942 r. w ramach zrealizowanej przez niemieckiego okupanta, zbrodniczej akcji o kryptonimie „Reinhardt”, przeprowadzono likwidację getta w Jaśle. Jasielscy Żydzi zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie czekała ich śmierć z rąk nazistowskich oprawców. W środę uczczono ich pamięć, podczas obchodów 5. Dnia Pamięci o społeczności jasielskich Żydów.

 • Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy podpisane. Polacy mogą już składać wnioski

   

  Przed kilkoma dniami Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą o dodatku węglowym. 16 sierpnia br. (wtorek) Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska, poinformowała z kolei, że podpisane zostało rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy. Oznacza to, że Polacy mogą składać już stosowne wnioski w swoich gminach.

 • „Tour de Konstytucja PL” zawita do Jasła

   

  20 sierpnia br. na płycie jasielskiego rynku odbędzie się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja PL”. Wydarzenia organizowane przez fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, skupiają aktywistów, którym bliska jest idea społeczeństwa obywatelskiego oraz zasady demokratycznego państwa prawnego. Projekt, swoim patronatem objął były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w najbliższą sobotę pojawi się w Jaśle.

 • Wiele twarzy pedagogiki

   

  Trwa gorący okres wybierania kierunku studiów i rekrutacji na Uczelnie. Wybierają świeżo upieczeni maturzyści i ci, którzy chcą podnieść swoje wykształcenie zyskując tytuł magistra. Możliwość podjęcia takich studiów jest także w Jaśle – jaką „magisterkę” można tutaj studiować?

 • W Jaśle świętowano 102. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

   

  Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W całym kraju odbywają się uroczystości państwowe i samorządowe, których celem jest upamiętnienie wiktorii, uznawanej za jedną z najbardziej chwalebnych w historii polskiego oręża. W Jaśle rozpoczęły się one mszą św. w intencji ojczyzny, odprawioną w Sanktuarium Św. Antoniego.

 • Kawaleryjskie święto na „łąkach hubalowych” w Jaśle

   

  Choć Święto Kawalerii Polskiej przypada na dzień 31 sierpnia, to już dzisiaj mieszkańcy Jasła mogli oglądać w akcji kawalerzystów, którzy za cel obrali sobie pielęgnowanie tradycji jazdy polskiej. W ramach tegorocznego Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zaprezentowano między innymi pokaz musztry konnej oraz konkurs władania lancą i szablą. „Łąki hubalowe” odwiedziły również grupy rekonstrukcyjne, przywożąc z sobą uzbrojenie i wyposażenie pochodzące z okresu I i II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

 • Tak wygląda dziś Wojsko Polskie. Na jasielskim runku odbył się piknik wojskowy

   

  W minioną sobotę na płycie jasielskiego rynku odbył się piknik wojskowy okazji obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Żołnierze zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu wybranych oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W efekcie, sobotnie popołudnie z Wojskiej Polskim postanowiły spędzić tłumy jaślan. Największym zainteresowaniem cieszył się czołg Leopard 2A5.

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657