Strona główna

Hasła do logowania, przez które możesz mieć problem

3
Napisany dnia: 22.03.2019, 10:54 , Tagi: Brak

Poczta elektroniczna, strona banku, sklepu internetowego czy serwisu społecznościowego - w każdym z tych przypadków logujemy się do indywidualnych kont użytkowników i musimy nadać hasła do logowania. Uwaga! Zbyt proste hasło łatwo może zostać rozszyfrowane przez hakerów!

Jedno z poważnych zagrożeń w internecie

Serwis Komputerswiat.pl przygotował w lutym 2019 roku zestawienie 20 największych zagrożeń w internecie. Wśród nich znalazły się przypadki, kiedy to użytkownicy z własnej lekkomyślności stają się ofiarą cyberprzestępstw, ponieważ ustanawiają dla swoich kont w różnych serwisach i aplikacjach zbyt proste, łatwe do odgadnięcia hasła do logowania.

Komputerswiat.pl jest też partnerem akcji edukacyjnej pod hasłem „To ty domykasz system”, kierowanej do użytkowników, którzy chcą świadomie dbać o własne bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedni login i mocne hasło dają właściwie gwarancję skuteczności każdego systemu. Niestety, większość internautów wciąż wybiera łatwe do zapamiętania hasła.

Najpopularniejsze hasła do logowania

Firma SplashData co roku przygotowuje zestawienie 100 najpopularniejszych i najgorszych haseł, jakie wykorzystywane są przez internautów do zabezpieczania swoich kont. Na pierwszych miejscach znalazły się takie, jak:

 •       ciąg cyfr „123456”,
 •       „password” – w tłumaczeniu „hasło”,
 •       ciąg cyfr „123456789”,
 •       ciąg cyfr „12345678”,
 •       ciąg cyfr „12345”,
 •       ciąg cyfr „11111”,
 •       ciąg cyfr „1234567”,
 •       „sunshine”,
 •       „qwerty”,
 •       „iloveyou”.

Z takich haseł korzysta duża część internautów. Nie trudno je odgadnąć, także hakerzy chcący dostać się np. do konta bankowego mają ułatwione zadanie. Szacuje się, że z najpopularniejszego hasła na świecie, tj. ciągu cyfr „123456”, korzysta w sumie 3 proc. wszystkich użytkowników sieci na świecie.

Czym grozi słabe hasło do logowania?

Wielu z nas przy ustanawianiu hasła do logowania, np. do rachunku osobistego w bankowości elektronicznej, wybiera słowo lub liczby które łatwo zapamiętać. Może to jednak prowadzić do poważnych problemów.

Słabe hasło staje się przyczyną zhakowania kont w serwisach społecznościowych i włamań na konta mailowe oraz sposobem wykradzenia poufnych informacji, w tym tych dotyczących sfery finansowej. Jeśli zostanie ustanowione takie hasło dostępowe np. do internetu światłowodowego UPC https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ w sieci Wi-Fi, inni, nieuprawnieni do tego użytkownicy będą mogli z niego korzystać bez naszej wiedzy i woli.

Jak tworzyć dobre hasła?

Firma Avast – jeden z liderów w branży zabezpieczeń internetowych – stworzyła kilka prostych wskazówek, które ułatwią nam tworzenie mocnych haseł do logowania. Radzi ona, aby:

 •       korzystać z różnych haseł dostępu do różnych kont;
 •       nie udostępniać nikomu swojego hasła;
 •       zmieniać hasła regularnie;
 •       tworzyć hasła z wykorzystaniem co najmniej 8 znaków, w tym co najmniej jednej wielkiej litery, cyfry i znaku specjalnego;
 •       korzystać z wielopoziomowego uwierzytelniania konta.

Te zasady pozwalają stworzyć hasła do logowania, które nie tak łatwo będzie złamać. Nie wymagają one przy tym zbyt dużego zaangażowania ze strony użytkownika.

Zakaz używania słabych haseł

Na całym świecie internauci korzystają z prostych, łatwych do zapamiętania haseł. Wojnę takim lekkomyślnym praktykom wypowiedział stan Kalifornia w USA. Władze zakazały wprowadzania uniwersalnych, domyślnych haseł w urządzeniach. Od 2020 roku każdy producent sprzętu lub oprogramowania będzie musiał wygenerować unikatową blokadę albo wymusić na użytkowniku stworzenie od razu odpowiednio silnego hasła. To pozytywna zmiana, która może już wkrótce stać się standardem na świecie.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Tryt
dnia 22.03.2019, 18:48
Ocena
komentarza:
2
Żałosne skąd wy takie śmieciowe treści bierzecie?
@ o co chodzi
dnia 26.03.2019, 19:35
Ocena
komentarza:
0
tak, że czy także
@ dziad
dnia 06.04.2019, 19:04
Ocena
komentarza:
0
Zdecydowanie nie "także", lecz "tak, że". Ja użyłbym słowa "więc".
Poza tą drobną wpadką, artykuł OK.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105