Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Hasła do logowania, przez które możesz mieć problem

3

Poczta elektroniczna, strona banku, sklepu internetowego czy serwisu społecznościowego - w każdym z tych przypadków logujemy się do indywidualnych kont użytkowników i musimy nadać hasła do logowania. Uwaga! Zbyt proste hasło łatwo może zostać rozszyfrowane przez hakerów!

Jedno z poważnych zagrożeń w internecie

Serwis Komputerswiat.pl przygotował w lutym 2019 roku zestawienie 20 największych zagrożeń w internecie. Wśród nich znalazły się przypadki, kiedy to użytkownicy z własnej lekkomyślności stają się ofiarą cyberprzestępstw, ponieważ ustanawiają dla swoich kont w różnych serwisach i aplikacjach zbyt proste, łatwe do odgadnięcia hasła do logowania.

Komputerswiat.pl jest też partnerem akcji edukacyjnej pod hasłem „To ty domykasz system”, kierowanej do użytkowników, którzy chcą świadomie dbać o własne bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedni login i mocne hasło dają właściwie gwarancję skuteczności każdego systemu. Niestety, większość internautów wciąż wybiera łatwe do zapamiętania hasła.

Najpopularniejsze hasła do logowania

Firma SplashData co roku przygotowuje zestawienie 100 najpopularniejszych i najgorszych haseł, jakie wykorzystywane są przez internautów do zabezpieczania swoich kont. Na pierwszych miejscach znalazły się takie, jak:

  •       ciąg cyfr „123456”,
  •       „password” – w tłumaczeniu „hasło”,
  •       ciąg cyfr „123456789”,
  •       ciąg cyfr „12345678”,
  •       ciąg cyfr „12345”,
  •       ciąg cyfr „11111”,
  •       ciąg cyfr „1234567”,
  •       „sunshine”,
  •       „qwerty”,
  •       „iloveyou”.

Z takich haseł korzysta duża część internautów. Nie trudno je odgadnąć, także hakerzy chcący dostać się np. do konta bankowego mają ułatwione zadanie. Szacuje się, że z najpopularniejszego hasła na świecie, tj. ciągu cyfr „123456”, korzysta w sumie 3 proc. wszystkich użytkowników sieci na świecie.

Czym grozi słabe hasło do logowania?

Wielu z nas przy ustanawianiu hasła do logowania, np. do rachunku osobistego w bankowości elektronicznej, wybiera słowo lub liczby które łatwo zapamiętać. Może to jednak prowadzić do poważnych problemów.

Słabe hasło staje się przyczyną zhakowania kont w serwisach społecznościowych i włamań na konta mailowe oraz sposobem wykradzenia poufnych informacji, w tym tych dotyczących sfery finansowej. Jeśli zostanie ustanowione takie hasło dostępowe np. do internetu światłowodowego UPC https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ w sieci Wi-Fi, inni, nieuprawnieni do tego użytkownicy będą mogli z niego korzystać bez naszej wiedzy i woli.

Jak tworzyć dobre hasła?

Firma Avast – jeden z liderów w branży zabezpieczeń internetowych – stworzyła kilka prostych wskazówek, które ułatwią nam tworzenie mocnych haseł do logowania. Radzi ona, aby:

  •       korzystać z różnych haseł dostępu do różnych kont;
  •       nie udostępniać nikomu swojego hasła;
  •       zmieniać hasła regularnie;
  •       tworzyć hasła z wykorzystaniem co najmniej 8 znaków, w tym co najmniej jednej wielkiej litery, cyfry i znaku specjalnego;
  •       korzystać z wielopoziomowego uwierzytelniania konta.

Te zasady pozwalają stworzyć hasła do logowania, które nie tak łatwo będzie złamać. Nie wymagają one przy tym zbyt dużego zaangażowania ze strony użytkownika.

Zakaz używania słabych haseł

Na całym świecie internauci korzystają z prostych, łatwych do zapamiętania haseł. Wojnę takim lekkomyślnym praktykom wypowiedział stan Kalifornia w USA. Władze zakazały wprowadzania uniwersalnych, domyślnych haseł w urządzeniach. Od 2020 roku każdy producent sprzętu lub oprogramowania będzie musiał wygenerować unikatową blokadę albo wymusić na użytkowniku stworzenie od razu odpowiednio silnego hasła. To pozytywna zmiana, która może już wkrótce stać się standardem na świecie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 22.03.2019, 10:54

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ o co chodzi
dnia 26.03.2019, 19:35 · Zgłoś
tak, że czy także
Odpowiedz
0
@ dziad
dnia 06.04.2019, 19:04 · Zgłoś
Zdecydowanie nie "także", lecz "tak, że". Ja użyłbym słowa "więc".
Poza tą drobną wpadką, artykuł OK.
Odpowiedz
2
@ Tryt
dnia 22.03.2019, 18:48 · Zgłoś
Żałosne skąd wy takie śmieciowe treści bierzecie?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657