Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Historia rodziny z Lublicy, zatrzymana w czasie

12

Wiele działek, na których ostały się drewniane, stare domy, trafia pod młotek. Jeden z takich domów, w Lublicy, jest tak wyjątkowy, że historia, której był świadkiem, została uwieczniona na jego ścianie.

fot. Jolanta Pięta

W roku 1946 wybudowany został dom, w którym codziennie było czuć woń świeżo pieczonego chleba, można było poczuć przepyszny smak miodu oraz spotkać wyjątkową rodzinę. To właśnie ta rodzina spogląda dziś z muralu, który został namalowany przez Arkadiusza Andriejkowa, w oparciu o pierwsze zdjęcie zrobione rodzinie przed tym właśnie domem.

Pani Jolanta, spadkobierca tej posiadłości, chciała ocalić od zapomnienia historię swoich przodków. Gdy tylko usłyszała o projekcie “Cichy memoriał” Andriejkowa, dołożyła wszelkich starań, aby jedno z jego dzieł, stało się integralną częścią drewnianego domu, do którego ma olbrzymi sentyment.

fot. Jolanta Pięta

Mural przywołuje wiele pozytywnych wspomnień. Mieszkańcy Lublicy widząc malunek chętnie opowiadają historie związane z życzliwymi ludźmi, dawnymi mieszkańcami tego domu. Wielu także wspomina o miodzie, który sprzedawał obecny na muralu Henryk. Dom zachował swój oryginalny wygląd i wnętrze, aż od lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Rodzina jest jak gałęzie na drzewie, wszyscy rośniemy w różne strony, ale korzenie zostają te same -mówi napis z wnętrza izby. Piękny dom, historia i sentencja. Mural można podziwiać spacerując główną ulicą wsi.

PH

Napisany dnia: 16.09.2020, 16:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Podobo miy siy tooo
dnia 16.09.2020, 17:16
Ocena
komentarza:
38
Artysta z Sanoka dużo teraz tego maluje na starych budynkach mieszkalnych, stodołach, szopach, stajniach, oborach. W Haczowie nie daleko zabytkowego kościoła też taki mural jest, fajne to. !!!
@ Ehhhh
dnia 17.09.2020, 16:39
Ocena
komentarza:
-10
Polski zestaw patriotyczny nr 2! Kitowanie duszy i brednie jacy polacy sa wspaniali i maja olbrzymie mięśnie! W rzeczywistosci to zwykle szarkai co nawet intelektem nie grzesza bo jak wytlumaczyc dopuszczenie do wladzy pislimów?
Brednie ktore maja za zadanie zaslonic to jak pis okrada Polaków! Jak tego nie widzicie to odpuscie sobie nastepne wybory!!
@ dddd
dnia 16.09.2020, 17:54
Ocena
komentarza:
-37
dziwna moda
@ Świetny pomysł
dnia 16.09.2020, 18:33
Ocena
komentarza:
54
Piękne wykonanie,uznanie dla spadkobierczyni tego domku.
@ ABSOLUT
dnia 16.09.2020, 18:55
Ocena
komentarza:
50
Takie rzeczy należy konserwować dla potomnych! Naród bez historii przestaje być narodem!
Rodzina bez histotii to to samo!
@ Kultywować tradycje
dnia 16.09.2020, 19:39
Ocena
komentarza:
32
Ludzie pozbywają się staroci,pamiątek po przodkach,a to bezcenne skarby.ABSOLUT ma rację.Warto ratować tę prawdziwą historię i nie zatracać pamięci o przodkach.
@ Jpdle
dnia 17.09.2020, 16:40
Ocena
komentarza:
1
Naród zna historie i do władzy dopuszcza pachołków moskwy tylko w inny papierku z napisem pis i co ? Głupiemu narodowi nawet znajomosc historii nie pomoże!!
@ łodyniec
dnia 17.09.2020, 06:15
Ocena
komentarza:
-5
Jaka historia ,jak ja widzę zdjęcie rodzinne ?
@ ..../...
dnia 17.09.2020, 07:46
Ocena
komentarza:
-1
a po środku - to kto ? : O
@ Miki
dnia 17.09.2020, 10:52
Ocena
komentarza:
-1
Który to dom? Bo raczej przy głównej ulicy taki nie stoi.
@ Mieskzaniec
dnia 17.09.2020, 11:44
Ocena
komentarza:
5
Główna ulica przysiółka „rzeki lublickie”
@ chaberek
dnia 18.09.2020, 08:56
Ocena
komentarza:
3
świetny pomysł i wykonanie
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • U pacjentki przyjętej na Oddział Ortopedii potwierdzono zakażenie koronawirusem

  Pacjentka przyjęta do jasielskiego szpitala trafiła na oddział zakaźny. Po trzech dniach pobytu na Oddziale Ortopedii pojawiły się duszności oraz wysoka temperatura. Test na obecność wirusa Covid-19 potwierdził się. Sala, w której przebywała kobieta została zdezynfekowana. Przyjęcia na oddział nie zostały wstrzymane.

   

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • W Osieku Jasielskim ma powstać farma fotowoltaiczna

  Prywatny inwestor wydzierżawił już od prywatnych osób około 20 ha działki na terenie gminy Osiek Jasielski. Okazuje się, że firma ma w planach budowę farmy fotowoltaicznej. Aby jednak inwestycja mogła się ziścić potrzebna była zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Radni gminy nie mieli żadnych wątpliwości, że podjęcie tej uchwały przyniesie wymierne korzyści.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Spotkanie z posłem Winnickim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem jaślan

  W minioną sobotę w Jaśle gościł poseł na Sejm Robert Winnicki, jeden liderów Konfederacji, który spotkał się z lokalną społecznością podejmując dyskusję na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Salę wypełniona była po brzegi...

 • Europoseł Łukacijewska po latach przerwy wraca z biurem do Jasła

  Dzisiaj w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie biura europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, do którego będą mogli przyjść ze swoimi problemami i innymi ważnymi sprawami mieszkańcy powiatu jasielskiego. Pracownicy biura będą do ich dyspozycji przez trzy dni w tygodniu...

 • Na ścianie bloku przy ul. Szajnochy powstaje monumentalny mural

   

  W Jaśle, coraz więcej budynków zachwyca pracami Sylwestra Łaskawskiego. Jego najnowszą realizacją jest mural na bloku mieszkalnym przy ul. Szajnochy. Wkrótce będzie można podziwiać go w pełnej krasie. Dzieło, tematyką nawiązuje do postaci jasielskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

 • Czarni na remis w meczu z liderem tabeli

   

  Po trzech porażkach z rzędu, Czarni Jasło, w końcu zdołali zapunktować w ligowym starciu. Podopieczni Adama Domaradzkiego, dla którego sobotni mecz był debiutem w roli szkoleniowca drużyny seniorów, zremisowali na własnym boisku z Piastem Tuczempy 1:1. Gola dla gospodarzy strzelił w drugiej połowie spotkania Paweł Setlak.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105