Strona główna

Internet stacjonarny czy mobilny? Z czego korzystają Polacy?

1
Napisany dnia: 05.03.2019, 15:53 , Tagi: Brak

Urząd Komunikacji Elektronicznej, w skrócie UKE, opublikował wyniki badania konsumenckiego, jakie zostało przeprowadzone w 2017 roku. Można na jego podstawie wysnuć wnioski, w jaki sposób Polacy korzystają na co dzień z usług telekomunikacyjnych, w tym z internetu. Czy częściej łączymy się z siecią przy użyciu internetu stacjonarnego, czy cenimy wolność, jaką daje nam internet mobilny?

Ponad 70 proc. Polaków z internetem stacjonarnym

Według badania UKE 70,2 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a 25,5 proc. do internetu mobilnego. Niemal 50 proc. respondentów odpowiedziało, że posiada internet mobilny w telefonie i z niego korzysta. Ponad połowa badanych uważa, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany internetu stacjonarnego na rzecz mobilnego. Przeciętnie na internet stacjonarny Polacy wydawali wówczas 52,7 zł miesięcznie.

W 2017 roku dostępu do internetu nie miało 45,9 proc. respondentów, ale twierdzili oni, że nie mają po prostu potrzeby łączenia się z siecią. Ponad 36 proc. badanych wskazało na brak umiejętności korzystania z internetu. Na drugim biegunie znajdowali się ci, którzy do sieci logują się codziennie. 49,2 proc. respondentów w badaniu UKE powiedziało, że w 2017 roku codziennie przeglądało strony WWW, a prawie 36 proc. każdego dnia korzystało z portali społecznościowych.

Spośród różnych usług telekomunikacyjnych 64,5 proc. respondentów w 2017 roku korzystało z internetu, przy czym 68 proc. z internetu stacjonarnego, a 64 proc. z internetu mobilnego. Najwięcej Polaków internet mobilny posiada w telefonie komórkowym. 59 proc. użytkowników internetu tego rodzaju powiedziało, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany na rzecz internetu stacjonarnego. Wysoko cenią sobie większą mobilność i możliwość korzystania z sieci poza domem. Na internet mobilny osoby te wydają średnio 43,3 zł miesięcznie. Maksymalna prędkość posiadanego internetu mobilnego wynosiła wówczas 74,5 Mb/s.

Perspektywy rozwoju dla internetu mobilnego

Nieco inne dane niż UKE zaprezentowała firma Gemius, która przeprowadziła badania dotyczące preferencji korzystania z sieci internetowej w lutym 2018 roku. Gemius podkreśla, że 90 proc. osób, które łączyły się w tym czasie z internetem, do tego celu wykorzystywało komputer osobisty lub laptop, a 80 proc. użyło do połączenia także urządzenia mobilnego:

 •    smartfona – wybór 21,6 mln internautów,
 •    tableta – wybór 3,8 mln internautów.

Sprawiedliwa ocena wyników badania Gemius pokazuje, że większość Polaków korzysta z internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego.

Dlaczego Polacy wybierają internet stacjonarny?

Tym, co decyduje o niesłabnącej popularności internetu stacjonarnego w Polsce, jest jego stabilność i mała awaryjność. Nie ma problemu, aby korzystać z niego w całym domu i móc uzyskiwać przy tym wysokie prędkości przesyłu danych. Stacjonarny internet domowy w ofercie UPC o prędkościach nawet 1 Gb/s zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Modem Connect Box umożliwi stworzenie w domu sieci Wi-Fi i podłączenie do niej wielu urządzeń w tym samym czasie.

Potencjał internetu mobilnego

Znaczna część Polaków korzysta z mobilnego dostępu do internetu, zwłaszcza tych, którzy stale chcą mieć możliwość połączenia z siecią. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, należy mieć świadomość ograniczeń pakietów danych w ofertach. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zablokuje internet lub znacznie spowolni jego działanie. Można będzie uzyskać na powrót połączenie, jeśli zapłaci się za dodatkowe MB danych.

Uwaga! Nawet te oferty, które zapewniają nielimitowany internet mobilny, w rzeczywistości także mogą mieć limity. W warunkach korzystania z usługi może znaleźć się informacja o zmianie prędkości internetu na niższą po wykorzystaniu określonej liczby danych. Internet mobilny przeznaczony jest dla osób, które korzystają z sieci do przeglądania serwisów społecznościowych czy stron informacyjnych. Jeśli jednak chcemy za jego pośrednictwem grać np. w gry online lub przeglądać treści wideo, lepiej skorzystajmy z tańszego i zwykle szybszego internetu stacjonarnego, najlepiej światłowodowego.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Borys
dnia 06.03.2019, 07:14
Ocena
komentarza:
3
W Jasle i okolicach najlepszy internet ma Telgam
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105