Strona główna

Internet stacjonarny czy mobilny? Z czego korzystają Polacy?

1
Napisany dnia: 05.03.2019, 15:53 , Tagi: Brak

Urząd Komunikacji Elektronicznej, w skrócie UKE, opublikował wyniki badania konsumenckiego, jakie zostało przeprowadzone w 2017 roku. Można na jego podstawie wysnuć wnioski, w jaki sposób Polacy korzystają na co dzień z usług telekomunikacyjnych, w tym z internetu. Czy częściej łączymy się z siecią przy użyciu internetu stacjonarnego, czy cenimy wolność, jaką daje nam internet mobilny?

Ponad 70 proc. Polaków z internetem stacjonarnym

Według badania UKE 70,2 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a 25,5 proc. do internetu mobilnego. Niemal 50 proc. respondentów odpowiedziało, że posiada internet mobilny w telefonie i z niego korzysta. Ponad połowa badanych uważa, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany internetu stacjonarnego na rzecz mobilnego. Przeciętnie na internet stacjonarny Polacy wydawali wówczas 52,7 zł miesięcznie.

W 2017 roku dostępu do internetu nie miało 45,9 proc. respondentów, ale twierdzili oni, że nie mają po prostu potrzeby łączenia się z siecią. Ponad 36 proc. badanych wskazało na brak umiejętności korzystania z internetu. Na drugim biegunie znajdowali się ci, którzy do sieci logują się codziennie. 49,2 proc. respondentów w badaniu UKE powiedziało, że w 2017 roku codziennie przeglądało strony WWW, a prawie 36 proc. każdego dnia korzystało z portali społecznościowych.

Spośród różnych usług telekomunikacyjnych 64,5 proc. respondentów w 2017 roku korzystało z internetu, przy czym 68 proc. z internetu stacjonarnego, a 64 proc. z internetu mobilnego. Najwięcej Polaków internet mobilny posiada w telefonie komórkowym. 59 proc. użytkowników internetu tego rodzaju powiedziało, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany na rzecz internetu stacjonarnego. Wysoko cenią sobie większą mobilność i możliwość korzystania z sieci poza domem. Na internet mobilny osoby te wydają średnio 43,3 zł miesięcznie. Maksymalna prędkość posiadanego internetu mobilnego wynosiła wówczas 74,5 Mb/s.

Perspektywy rozwoju dla internetu mobilnego

Nieco inne dane niż UKE zaprezentowała firma Gemius, która przeprowadziła badania dotyczące preferencji korzystania z sieci internetowej w lutym 2018 roku. Gemius podkreśla, że 90 proc. osób, które łączyły się w tym czasie z internetem, do tego celu wykorzystywało komputer osobisty lub laptop, a 80 proc. użyło do połączenia także urządzenia mobilnego:

 •    smartfona – wybór 21,6 mln internautów,
 •    tableta – wybór 3,8 mln internautów.

Sprawiedliwa ocena wyników badania Gemius pokazuje, że większość Polaków korzysta z internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego.

Dlaczego Polacy wybierają internet stacjonarny?

Tym, co decyduje o niesłabnącej popularności internetu stacjonarnego w Polsce, jest jego stabilność i mała awaryjność. Nie ma problemu, aby korzystać z niego w całym domu i móc uzyskiwać przy tym wysokie prędkości przesyłu danych. Stacjonarny internet domowy w ofercie UPC o prędkościach nawet 1 Gb/s zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Modem Connect Box umożliwi stworzenie w domu sieci Wi-Fi i podłączenie do niej wielu urządzeń w tym samym czasie.

Potencjał internetu mobilnego

Znaczna część Polaków korzysta z mobilnego dostępu do internetu, zwłaszcza tych, którzy stale chcą mieć możliwość połączenia z siecią. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, należy mieć świadomość ograniczeń pakietów danych w ofertach. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zablokuje internet lub znacznie spowolni jego działanie. Można będzie uzyskać na powrót połączenie, jeśli zapłaci się za dodatkowe MB danych.

Uwaga! Nawet te oferty, które zapewniają nielimitowany internet mobilny, w rzeczywistości także mogą mieć limity. W warunkach korzystania z usługi może znaleźć się informacja o zmianie prędkości internetu na niższą po wykorzystaniu określonej liczby danych. Internet mobilny przeznaczony jest dla osób, które korzystają z sieci do przeglądania serwisów społecznościowych czy stron informacyjnych. Jeśli jednak chcemy za jego pośrednictwem grać np. w gry online lub przeglądać treści wideo, lepiej skorzystajmy z tańszego i zwykle szybszego internetu stacjonarnego, najlepiej światłowodowego.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Borys
dnia 06.03.2019, 07:14
Ocena
komentarza:
3
W Jasle i okolicach najlepszy internet ma Telgam
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105