Strona główna

Internet stacjonarny czy mobilny? Z czego korzystają Polacy?

1
Napisany dnia: 05.03.2019, 15:53 , Tagi: Brak

Urząd Komunikacji Elektronicznej, w skrócie UKE, opublikował wyniki badania konsumenckiego, jakie zostało przeprowadzone w 2017 roku. Można na jego podstawie wysnuć wnioski, w jaki sposób Polacy korzystają na co dzień z usług telekomunikacyjnych, w tym z internetu. Czy częściej łączymy się z siecią przy użyciu internetu stacjonarnego, czy cenimy wolność, jaką daje nam internet mobilny?

Ponad 70 proc. Polaków z internetem stacjonarnym

Według badania UKE 70,2 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a 25,5 proc. do internetu mobilnego. Niemal 50 proc. respondentów odpowiedziało, że posiada internet mobilny w telefonie i z niego korzysta. Ponad połowa badanych uważa, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany internetu stacjonarnego na rzecz mobilnego. Przeciętnie na internet stacjonarny Polacy wydawali wówczas 52,7 zł miesięcznie.

W 2017 roku dostępu do internetu nie miało 45,9 proc. respondentów, ale twierdzili oni, że nie mają po prostu potrzeby łączenia się z siecią. Ponad 36 proc. badanych wskazało na brak umiejętności korzystania z internetu. Na drugim biegunie znajdowali się ci, którzy do sieci logują się codziennie. 49,2 proc. respondentów w badaniu UKE powiedziało, że w 2017 roku codziennie przeglądało strony WWW, a prawie 36 proc. każdego dnia korzystało z portali społecznościowych.

Spośród różnych usług telekomunikacyjnych 64,5 proc. respondentów w 2017 roku korzystało z internetu, przy czym 68 proc. z internetu stacjonarnego, a 64 proc. z internetu mobilnego. Najwięcej Polaków internet mobilny posiada w telefonie komórkowym. 59 proc. użytkowników internetu tego rodzaju powiedziało, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany na rzecz internetu stacjonarnego. Wysoko cenią sobie większą mobilność i możliwość korzystania z sieci poza domem. Na internet mobilny osoby te wydają średnio 43,3 zł miesięcznie. Maksymalna prędkość posiadanego internetu mobilnego wynosiła wówczas 74,5 Mb/s.

Perspektywy rozwoju dla internetu mobilnego

Nieco inne dane niż UKE zaprezentowała firma Gemius, która przeprowadziła badania dotyczące preferencji korzystania z sieci internetowej w lutym 2018 roku. Gemius podkreśla, że 90 proc. osób, które łączyły się w tym czasie z internetem, do tego celu wykorzystywało komputer osobisty lub laptop, a 80 proc. użyło do połączenia także urządzenia mobilnego:

 •    smartfona – wybór 21,6 mln internautów,
 •    tableta – wybór 3,8 mln internautów.

Sprawiedliwa ocena wyników badania Gemius pokazuje, że większość Polaków korzysta z internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego.

Dlaczego Polacy wybierają internet stacjonarny?

Tym, co decyduje o niesłabnącej popularności internetu stacjonarnego w Polsce, jest jego stabilność i mała awaryjność. Nie ma problemu, aby korzystać z niego w całym domu i móc uzyskiwać przy tym wysokie prędkości przesyłu danych. Stacjonarny internet domowy w ofercie UPC o prędkościach nawet 1 Gb/s zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Modem Connect Box umożliwi stworzenie w domu sieci Wi-Fi i podłączenie do niej wielu urządzeń w tym samym czasie.

Potencjał internetu mobilnego

Znaczna część Polaków korzysta z mobilnego dostępu do internetu, zwłaszcza tych, którzy stale chcą mieć możliwość połączenia z siecią. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, należy mieć świadomość ograniczeń pakietów danych w ofertach. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zablokuje internet lub znacznie spowolni jego działanie. Można będzie uzyskać na powrót połączenie, jeśli zapłaci się za dodatkowe MB danych.

Uwaga! Nawet te oferty, które zapewniają nielimitowany internet mobilny, w rzeczywistości także mogą mieć limity. W warunkach korzystania z usługi może znaleźć się informacja o zmianie prędkości internetu na niższą po wykorzystaniu określonej liczby danych. Internet mobilny przeznaczony jest dla osób, które korzystają z sieci do przeglądania serwisów społecznościowych czy stron informacyjnych. Jeśli jednak chcemy za jego pośrednictwem grać np. w gry online lub przeglądać treści wideo, lepiej skorzystajmy z tańszego i zwykle szybszego internetu stacjonarnego, najlepiej światłowodowego.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Borys
dnia 06.03.2019, 07:14
Ocena
komentarza:
3
W Jasle i okolicach najlepszy internet ma Telgam
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Janusz Szewczyk nie jest już dyrektorem JDK-u

  Janusz Szewczyk od siedmiu lat był dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury. Dzisiaj żegna się z pracą w instytucji kultury. Od jutra jego obowiązki będzie pełnić Helena Gołębiowska.

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105