Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

Grodzisko w Trzcinicy to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Środkowej Europie. Jest zlokalizowane na wzniesieniu dominującym nad płaskim dnem rzeki Ropy, które z trzech stron jest z natury obronne. To tutaj około roku 2000 przed Chrystusem zostało wzniesione pierwsze osiedle obronne przez ludność karpackiej grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej. 

Ludność ta zdobiła swoje naczynia odciskami sznura, co jest bez wątpienia kontynuacją tradycji egzystującej w Karpatach kultury ceramiki sznurowej. Ludność tej kultury stanowili wędrowni pasterze, którzy jako pierwsi posługiwali się koniem wykorzystując go do jazdy wierzchem. Po kulturze ceramiki sznurowej pozostały liczne kurhany rozsiane po szczytach wzniesień we wschodniej części Karpat. Uważa się, że była to pierwsza społeczność indoeuropejska w Europie Środkowej. Ich potomkowie, czyli grupa pleszowska kultury mierzanowickiej, zmienili tryb życia i stali się ludem osiadłym, żyjącym w dodatku w ufortyfikowanych osiedlach, co świadczy, że w początkach epoki brązu w Karpaty nie były regionem spokojnym.

Być może wpływ na te niepokoje miała migracja zza Karpat ludności kultury Otomani-Füzesabony, która ostatecznie przejęła gród w Trzcinicy w latach 1650-1600 przed Chrystusem. Była to ludność stojąca w tym czasie na bardzo wysokim stopniu rozwoju. Dalekosiężne związki kulturowe i handlowe są poświadczone znaleziskami wielu przedmiotów o południowym charakterze w warstwach z epoki brązu grodziska w Trzcinicy. Ludność ta rozwinęła nie tylko obróbkę brązu, ale i złota. Naczynia zdobione były guzami i charakterystycznymi motywami spirali. Ten pierwszy epizod osadniczy, datowany na epokę brązu,  kończy się w Trzcinicy około połowy XIV stulecia przed Chrystusem, kiedy to gród został został definitywnie opuszczony.

W latach 770/780 po urodzeniu Chrystusa, czyli ponad 2000 lat od chwili opuszczenia osady w epoce brązu, miejsce to zostaje ponownie ufortyfikowane i rozbudowane. Powstaje jeden z największych grodów okresu plemiennego na ziemiach polskich. Zbudowano potężne wały, które jeszcze teraz mają 10 metrów wysokości, z dodatkowo ułatwiającymi obronę fosami. Być może, że starożytne fortalicjum w Trzcinicy spełniało też rolę refugium, czyli miejsca gdzie mogła się schronić miejscowa ludność w chwili zagrożenia.

Gród w Trzcinicy zakończył swój byt w czasach panowania króla Mieszka II, który był synem Bolesława Chrobrego. Za jego czasów doszło do zaburzeń wewnętrznych jak i skoordynowanego najazdu na Polskę władców sąsiednich państw. Prawdopodobnie w momencie upadku grodu został schowany na jego terenie skarb składający się z kilkudziesięciu wyrobów srebrnych i złotych.

Prowadzone przez wiele lat wykopaliska ujawniły wyjątkowość tego miejsca i w związku z tym, aby go chronić i popularyzować wiedzę o najstarszej przeszłości ludów zamieszkujących Polskę,  powstał Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, który prowadzi działalność muzealną, turystyczna i edukacyjną, a także jest ważnym ośrodkiem archeologii eksperymentalnej i odtwórstwa historycznego.

Co roku w sierpniu u stóp legendarnego grodziska w Trzcinicy organizowany jest Karpacki Festiwal Archeologiczny, który przyciąga licznych odtwórców i zwiedzających.

W obozie historycznym gdzie w czasie imprezy mieszkają wojowie zarówno z Polski jak i z zagranicy, można zobaczyć życie codzienne ludności sprzed tysięcy lat, a także poznać rzemiosła, którym oddawali się ówcześni ludzie. Przez dwa dni trwania Festiwalu toczą się zmagania wojów w turniejach i wielkie bitwy o gród. Są to niezwykle spektakularne wydarzenia, które przyciągają wielu zwiedzających. Zwiedzający nie tylko mogą obserwować zmagania, ale organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcyjnych konkursów i zawodów gdzie sami mogą spróbować swoich sił chociażby w turnieju łuczniczym.

W trakcie Festiwalu warto także posłuchać koncertów zespołu wykonującego muzykę historyczną oraz zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Na pewno należy zwrócić uwagę na sektor hodowlany gdzie żyją zwierzęta dawnych ras podobne do tych, które hodowane były przez mieszkańców grodu w Trzcinicy, zarówno w epoce brązu jak i w okresie wczesnego średniowiecza. Z górującej nad grodziskiem platformy widokowej zwiedzający mogą obserwować nie tylko samo grodzisko, ale i panoramę wzniesień Pogórza oraz Beskidu Niskiego z przełęczami, przez które od starożytności wiodły szlaki handlowe na południe Europy.

Zapraszamy serdecznie na IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 12.08.2019, 07:00
 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105