Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jaki smak ma przeszłość? Odpowiedź można było znaleźć w Karpackiej Troi

14

Po dwóch latach, kiedy to obostrzenia pandemiczne torpedowały wszelkie plany Karpackiej Troi na organizację wydarzeń plenerowych, drzwi skansenu ponownie stanęły otworem przed pasjonatami historii. W miniony weekend, goście Karpackiej Troi mieli okazję lepiej poznać i zrozumieć kulturę dawnych cywilizacji przez pryzmat tego, co pojawiało się niegdyś na stołach wczesnośredniowiecznych Słowian i nie tylko.

Zobacz zdjęcia z imprezy w FOTOGALERII

Motywem przewodnim wydarzenia plenerowego pn. „Cywilizacja od kuchni”, wpisującego się w cykl imprez „Od Troi po Bałtyk”, było kulinarne dziedzictwo ludów i kultur, tworzących niegdyś historię osady i grodu pod Jasłem. Już w sobotę, Karpacka Troja zaprosiła swoich gości do sektora hodowlanego, gdzie można było posłuchać opowieści o tym, jak człowiek nauczył się żyć ze zwierzętami. Był to jedynie przedsmak tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowali na niedzielę. Program imprezy przewidywał bowiem mnóstwo interesujących atrakcji.

Niedzielne przedpołudnie rozpoczęto od pokazu gotowania w glinianych naczyniach na otwartym ogniu. Aromat ziół, owoców, gotowanych warzyw i mięsa, skutecznie nęcił turystów, którzy chętnie pytali o tajniki kuchni Słowian, Madziarów, Skandynawów oraz tej rodem z epoki brązu. Ze smakiem degustowano specjały przygotowane przez rekonstruktorów.

Oprócz pokazu wypieku chleba, czy też ważenia soli metodami z epoki brązu, zaprezentowano także sposób na przygotowanie polewki z lebiody. O tym, jak wczesnośredniowieczni Słowianie wykorzystywali w kuchni dziko rosnące rośliny i nie tylko, w pasjonujący sposób opowiedzieli Hanna i Paweł Lis, autorzy książki pt. „Kuchnia Słowian” – czyli o poszukiwaniu dawnych smaków, w której podjęli próbę odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów. – Mój mąż pracuje w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. W czasie, kiedy prowadził badania archeologiczne na grodzisku w Chodliku, znaleźli glinę, zastanawiając się, czy można z niej ulepić naczynia. Kiedy już ulepili naczynia, zaczęli zastanawiać się, co można by w nich ugotować. Były to nasze początki. W 2005 r. zgłosił się do muzeum Uniwersytet Medyczny w Warszawie, a konkretnie wydział bromatologii, z pomysłem na zbadanie tego, co kiedyś spożywali Słowianie. Poproszono mnie o to, abym włączyła się w te badania. Tłumaczyłam wówczas, że o ile wiemy, jakich produktów używano, to do końca nie wiemy, co wówczas gotowano. Podjęliśmy jednak wyzwanie, którego efektem było powstanie czterech publikacji książkowych – mówi Hanna Lis.    

Hanna Lis/fot. Marcin Dziedzic

Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom, na stołach naszych przodków wcale nie królowało mięso, które zapijano miodami pitnymi. – Na stołach wczesnośredniowiecznych Słowian królowały rośliny, przede wszystkim zboża i warzywa. Mięso było jedynie dodatkiem, szczególnie przy ucztach, czy też pirach. To, co pojawiało się w jadłospisie Słowian, uzależnione było od pory roku. W lecie mleko spożywano szybko, z uwagi na szybką fermentację. Robiono też większą ilość serów, które również wędzono i przechowywano, aby zjeść je w okresie zimowym. Jadano też ryby, w postaci suszonej i wędzonej, zapewne pieczonej również. Słowianom zawdzięczamy to, że kisili oni pewne produkty. Kiszoną kapustę i ogórki mamy w naszej kuchni od czasów Słowian. Wiemy, że w jadłospisie dawnych Słowian obecne były przeróżne warzywa, jak choćby cebula, marchew, pasternak, które my zastąpiliśmy ziemniakami, rzepa, brukiew. Smak potrawom nadawano używając mięty, kminku, czy też dziko rosnących ziół. Kiedy latem pojawiały się owoce malin, zbierano je całymi rodzinami. Z powodzeniem suszono owoce, z myślą, aby sięgać po nie zimą. Zbierano też grzyby – wyjaśnia Hanna Lis.    

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy, zaplanował w tym roku jeszcze kilka ciekawych imprez plenerowych. Już 18 czerwca, odbędą się tam Polskie Sobótki.

MD

Napisany dnia: 13.06.2022, 12:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Natural Born Leader
dnia 13.06.2022, 13:00 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Ja też!
dnia 13.06.2022, 12:59 · Zgłoś
Dobrze pamiętam zapach domowego chleba, pieczonego w dużym piecu chlebowym,
Do tego wiejski ser urobiony ze śmietaną i szczypiorkiem i do tego kubek mleka prosto od krowy.
Tak się jadło od najmłodszych lat i nikt nie chorował.
Pomidory,ogórki, młode ziemniaki z koperkiem i kwaśne mleko.To było jedzenie.
Teraz to wszystko robi się na ilość,a nie na jakość.
Odpowiedz
0
@ Koban
dnia 13.06.2022, 13:02 · Zgłoś
Przecież nikt z pistoletem przy skroni nie prowadzi cię chyba po chleb, wędliny i warzywa do Biedronki, Lidla i Żabki?
Kupuj tam gdzie jest jakość, bo takich miejsc nie brakuje i problem rozwiązany.
Odpowiedz
4
@ Ja też do Koban
dnia 13.06.2022, 14:26 · Zgłoś
Nawet nie masz pojęcia na czym teraz rosną te ,, jakościowe "produkty.
Ile na wsi dają nawozów pod wszystko, zwierzęta też są hodowane na paszy.
Dawniej tego nie było, dlatego wszystko miało inny smak i zapach.
Odpowiedz
2
@ Koban
dnia 13.06.2022, 14:53 · Zgłoś
Przecież mamy XXI wiek i to chyba nie jest problem znaleźć miejsce gdzie hoduje się bez nawozów i pestycydów?
To chyba nie jest problem znaleźć mąkę bez dodatku kredy i nawet samemu piec z niej chleb w piekarniku?
Jeśli nawet nie wierzysz tym eco hodowlom i ich certyfikatom, to można samemu za parę złotych przebadać ich produkt, albo to zlecić, a okaże się, że czasem można znaleźć produkty lepsze niż w starych, idealizowanych czasach jeśli się tylko dobrze poszuka.
To chyba nie jest wysoka cena jeśli gra toczy się o kilkanaście lat jakościowego życia?
Obawiam się, że to nie produkty są winne, tylko złe nawyki i wygoda konsumentów, a to że ludzie maja na stole syf wynika z tego, że chcą mieć ten syf.
Odpowiedz
1
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.06.2022, 18:03 · Zgłoś
@Koban
Żywność niezdrowa z natury w żadnym sklepie nie będzie zdrowa. Śmieszy mnie przedrostek „eko” przed mięsem czy nabiałem, który ma sugerować inne warunki produkcji, a przez to automatycznie korzyści zdrowotne. Produkt taki jest najwyżej tylko mniej niekorzystny, ale nigdy zdrowy.
Odpowiedz
3
@ Hm
dnia 13.06.2022, 22:02 · Zgłoś
No i cena za eko odpowiednio wyższa
Odpowiedz
-1
@ Człowiek z lasu
dnia 13.06.2022, 12:38 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Łukasz
dnia 13.06.2022, 12:32 · Zgłoś
Czy Pan redaktor Dziedzic zadał sobie trud przeczytania tekstu, który opublikował na łamach tego portalu? Pełno jest w nim błędów, prawdopodobnie wynikających z autokorekty.
Odpowiedz
4
@ Rudek
dnia 13.06.2022, 12:19 · Zgłoś
Ludzie byli zdrowi i długo żyli
Odpowiedz
4
@ Koban
dnia 13.06.2022, 12:59 · Zgłoś
Kto długo żył?
Średnia długość życia średniowiecznych Słowian, którzy zmarli z przyczyn innych niż tragiczne, to 52 lata więc o czym ty piszesz?
Odpowiedz
5
@ Rudek
dnia 13.06.2022, 12:14 · Zgłoś
A pamięta ktoś rosół z gwoździa? Na wrząca wodę rzucało się łyżkę smalcu i jadło się to z ziemniakami.0
Odpowiedz
6
@ Rudek
dnia 13.06.2022, 12:11 · Zgłoś
Jaki smak? Kapusta kiszona pod każda postacią ser utarty ze śmietana i szczypiorkiem placki pieczone na kuchni tak było jeszcze w latach 60 i 70. Mięso od wielkiego święta a wędliny tylko na swieta
Odpowiedz
0
@ Tak
dnia 13.06.2022, 21:51 · Zgłoś
Z miłą chęcią poszedł bym z rodziną ale nie ukrywam że zniechęciła mnie stawka cenowa za bilet. Tak na przyszłość zarządcy finansami, lepiej czerpać małymi garściami i często niż zdusić w zarodku myśląc że się nachapiecie. Bilet pięć złotych i były by tłumy i oczywiście większy zarobek. A chleby jestem przekonany że piekę zdecydowanie lepsze, gliniane odpowiednio przygotowane i moczone formy, zaczyn, jedna z lepszych mak różnego rodzaju i granulacji, proces technologiczny to dwa dni i osobiście dopracowana receptura. Ja widzę po wyglądzie że dużo brakuje do mojego zapotrzebowania. To było by tyle. Pa
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657