Strona główna

Jakie podatki płacimy w Polsce?

3
Napisany dnia: 28.02.2019, 08:35 , Tagi: Brak

Podatki są to obowiązkowe świadczenia pieniężne, które są pobierane przez Skarb Państwa. Płacić je musi każdy obywatel kraju. Dzięki nim państwo może finansować szpitale, szkoły lub budowy dróg.

Podatki obowiązujące w naszym kraju dzielimy na dwie grupy:

 • Podatki pośrednie - jest to pieniężna, bezwrotna danina publiczna. Tego rodzaju podatku nie płaci się w urzędzie tylko jest on dodany do ceny nabywanego przez nas dobra.
 • Podatki bezpośrednie - podatnik jest nimi bezpośrednio obciążony i stanowi to dla niego koszt. Odprowadzać je należy do specjalnie do tego przeznaczonego organu podatkowego.

Rodzaje bezpośrednich podatków w Polsce:

PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych)

Dochody, które nie sięgają powyżej 85 528 tysięcy złotych są opodatkowane 18% podatkiem. PIT przewiduje również różnego rodzaju ulgi. Dotychczas było tak, że każdy obywatel miał obowiązek złożyć swoje zeznanie podatkowe do 30 kwietnia. PIT 2018 działa już na innych zasadach. To Urząd Skarbowy ma za zadanie rozliczyć podatnika, a on musi tylko sprawdzić poprzez internet czy wszystko się zgadza.

CIT (podatek dochodowy od osób prawnych)

Prawie wszystkie firmy płacą 19% podatku od uzyskanego zysku brutto. W przypadku małych firm podatek tek wynosi 15%.

Podatek od darowizn i spadków

Ten rodzaj podatku jest trochę skomplikowany. Ogromne znaczenie ma tu kto od kogo dostaje spadek. Występują tu różne progi pieniężne. W tym podatku znajduje się też spora ilość wyłączeń. Obowiązują w tym przypadku trzy stawki podatkowe - 3%, 7% oraz 12%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych 

Płaci się go w przypadku umowy pożyczki, umowy sprzedaży, umowy darowizny, ustanowienia hipoteki, umowy o dział spadku, umowy dożywocia, umowy spółki oraz ustanowienia odpłatnego użytkowania.

Podatek rolny

Podatkowi temu podlegają wszelkie użytki rolne lub grunty zadrzewione. Stawki za 1 ha przeliczeniowy gruntów wynoszą 189,65 zł.

Podatek leśny

Działa prawie na takiej samej zasadzie jak podatek rolny. Podstawową stawką za rok podatkowy jest równowartość pieniężna 0,22 m3 drewna z jednego hektara.

Podatek od nieruchomości

Stawki tego rodzaju podatku ustala gmina, która może udzielać ulg. Płaci się go od gruntów i budynków.

Podatek od środków transportu

Podlegają mu środki transportu o masie powyżej 3,5 t. Zarówno osoby fizyczne jak i prawne obowiązkowo muszą płacić ten podatek.

Podatek tonażowy

Stawka tego podatku wynosi 19%. Jest on nakładany na armatorów morskich statków handlowych.

Podatek od wydobywania kopalin

Tym rodzajem podatku obciążona jest każda osoba fizyczna i prawna, która zajmuje się wydobywaniem srebra lub miedzi.

Podatek zryczałtowany od wartości sprzedawanej produkcji

Stawka podatku to 1% podstawy opodatkowania. ten rodzaj opodatkowania dotyczy przedsiębiorców okrętowych.

Podatek od instytucji finansowych

Dotyczy on banków. Płacą go one za posiadane aktywów.

Podatek od sprzedaży detalicznej

Inaczej nazywany podatkiem od marketów. Płaci się go w przypadkach, gdy miesięczna nadwyżka przychodów wynosi powyżej 17 mln złotych.

Podatek od dochodów kapitałowych

Dotyczy między innymi akcji i obligacji. Pobierany jest od dochodów kapitałowych i wynosi 19%.

Rodzaje pośrednich podatków w Polsce:

 • VAT - jest on dodany do ceny nabywanego dobra
 • Podatek od gier - w zależności od gry hazardowej jego stawki mogą się różnić. Zaczynają się od 2,5% a dochodzić mogą nawet do 25%. Stawką 12% opodatkowane są zakłady bukmacherskie.
 • Podatek akcyzowy - nałożony jest on na papierosy, alkohol oraz paliwa.

Jak można zauważyć w Polsce obowiązuje wiele podatków, w urzędach skarbowych funkcjonuje również wiele druków i formularzy. Zwrócić należy uwagę, że Ministerstwo Finansów stara się ułatwić rozliczanie podatków obywatelom RP. M.in. niedawno wprowadzono system Twój e-PIT umożliwiający wypełnienie deklaracji PIT-37 i PIT-38 online, bez wychodzenia z domu.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ania
dnia 28.02.2019, 08:59
Ocena
komentarza:
3
W zeszłym roku doszedł jeszcze podatek drogowy doliczany do paliwa 0,08pln/litr netto (do tego podatku trzeba doliczyć vat)
@ do@Ania
dnia 28.02.2019, 10:14
Ocena
komentarza:
0
Jesienią są wybory parlamentarne.Dalej głosujmy na PiS, PO, PSL, a podatki będą wyższe. Ktoś zapyta to na kogo głosować ? Wiosna ! Proszę poczytać program.
@ yuy
dnia 04.03.2019, 12:16
Ocena
komentarza:
1
placimy podatki i placimy , a zwykly obywatel placi najwiecej i sobie nie odliczy np poadtku od zakupionych srodkow spozywczych , odziezy , lekarstw, paliwa , gazu , pradu. opalu , lodowki itp
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105