Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasielskie Stowarzyszenie Ikar w Jaśle stawia na rozwój. Chcą przyciągnąć przedsiębiorców przemysłu lotniczego

29

Budowa drogi 5KDZ w warzyckiej strefie inwestycyjnej jest jednym z kluczowych zadań w ramach realizacji projektu "Jasło - moje miasto, mój dom". Inwestycja zlokalizowana w pobliżu lądowiska Ikar otwiera nowe możliwości rozwoju strefy przemysłowej, w tym dla branży lotniczej. Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze Ikar w Jaśle ma w planach wydłużenie pasa startowego bądź jego przesunięcie. Na drodze do bezpiecznych startów i lądowań stanęły jednak latarnie, zaprojektowane przy drodze po stronie lądowiska. Miasto Jasło przychyliło się do sugestii stowarzyszenia. - Istnieje możliwość przeprojektowania lokalizacji słupów latarni oświetleniowych i zlokalizowanie ich po przeciwnej stronie budowanej drogi – mówi Grzegorz Witkowski, kierownik Wydziału Inwestycji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle.

Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze Ikar w Jaśle, które istnieje od 15 lat skupia wokół siebie czynnych pilotów samolotowych, szybowcowych, motoszybowcowych, paralotniowych, motoparalotniowych, modelarzy, byłych pilotów oraz sympatyków lotnictwa. Dzięki władzom miasta Jasło lądowisko udało się zrealizować w 2013 r. Zostało ono zarejestrowane i wprowadzone do Ewidencji Lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jako lądowisko wielofunkcyjne, przeznaczone do wykonywania bezpiecznych operacji startów i lądowań na pasie o długości 500 m. Od samego początku stowarzyszeniu przyświeca cel popularyzacji lotnictwa oraz dyscyplin z nim związanych. W tym roku JSL Ikar nawiązało współpracę z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców. Aktualnie w Generatorze Nauki prowadzi cykl wykładów pt. „Lotnictwo- pasja czy zawód”, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej.

Od dawna lądowisko stanowi zabezpieczenie w przypadku konieczności lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, samolotów lekkich i ultralekkich, a także helikopterów rządowych, co sprawdziło się chociażby podczas ostatniej wizyty w Jaśle premiera Mateusza Morawieckiego. Dwa helikoptery Sokół W-3 skorzystały z możliwości wylądowania na lądowisku Ikar, za co stowarzyszenie otrzymało pisemne podziękowanie od Służby Ochrony Państwa. To dzięki współpracy z władzami miasta Jasła w 2021 r. zostały położone betonowe płyty w kształcie kwadratu o wymiarach 9x9 m, oznaczone białą literą H, w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa startu i lądowania śmigłowców, które dotychczas zatapiały się w trawiastej nawierzchni oraz utwardzono dojazd do lądowiska.

- Lądowisko dla śmigłowców LPR, które powstanie przy komendzie policji jest lądowiskiem typu wyłącznego tzn., że będą tam lądować helikoptery LPR i pewnie za zgodą również policji. Nikt więcej z niego nie skorzysta. Uważamy natomiast, że obszar, na którym znajduje się lądowisko Ikar należy utrzymać w zdolności dla śmigłowców. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia losowego, mamy teren lądowiska „Ikar” doskonale do tego przystosowany. Jak powstanie droga, to pojawi się możliwość dogodnego dojazdu do zabezpieczenia większej akcji ratunkowej. Przed laty lądowisko dla śmigłowców LPR było zaprojektowane w tym miejscu, niestety realizację na tym obszarze odłożono – podkreśla Marian Jakoniuk, pilot i konstruktor pełniący funkcję sekretarza stowarzyszenia Ikar. - Dlaczego nie zdecydowano się na wykonanie lądowiska w takim miejscu, z którego może korzystać zarówno LPR, jak również służby państwowe, czy prywatne? Dojazd z lądowiska Ikar do szpitala wynosi 5 minut i zostało to już wcześniej sprawdzone. Miejsce to, nie tylko spełnia te warunki czasowe, ale ma doskonałe warunki podejścia z każdej strony – dodaje Józef Źrebiec, członek JSL Ikar w Jaśle.

Inwestycja potrzebna, ale...

Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu do samego początku zdawały sobie sprawę, że w planach miasta jest budowa nowej drogi, niemniej nie sądzili, że nastąpi to w tym roku. Na żadnym etapie przygotowywania inwestycji nie zostali poinformowali o tym, w jaki sposób ma przebiegać nowy łącznik 5KDZ. W momencie przystąpienia do jego budowy okazało się, że zaprojektowane latarnie stanowią niemały problem dla startu i lądowania samolotów na lądowisku. Co więcej, stowarzyszenie zamierza przedłużyć pas o 200 metrów, dzięki czemu będą mogły na nim lądować większe, czteroosobowe samoloty, co w obecnej chwili jest niemożliwe. Trwają również starania, aby przyciągnąć inwestorów branży lotniczej. Czy się uda – czas pokaże.

- Zbyt późno dowiedzieliśmy się o budowie nowego drogi 5KDZ". Sądziliśmy, że zostaniemy powiadomieni z racji, iż jesteśmy stroną zainteresowaną. Gdyby tak się stało moglibyśmy projektantowi doradzić w kwestiach dotyczących parametrów funkcjonowania lądowiska. Tymczasem zaprojektowane latarnie oświetleniowe po południowej stronie o wysokości 8 metrów, znacznie utrudniają operacje startów i lądowań – mówi J. Źrebiec. - Budowa drogi 5KDZ to doskonały pomysł, jesteśmy za to wdzięczni. Niemniej byliśmy także pozytywnie zaskoczeni, że to zadanie już będzie realizowane. Stowarzyszenie wniosło swoje zastrzeżenia co do wysokości i położenia latarni. Liczymy, że ta prośba zostanie uwzględniona, a latarnie obniżone i przestawione na drugą stronę. To pozwoli na przedłużenie pasa startowego o 200 metrów – wyjaśnia M. Jakoniuk.

JSL Ikar wniosło o uwzględnienie istotnych zmian

Pismo z prośbą o zmianę i przestawienie położenia latarni oświetleniowych przesłali do Urzędu Miasta w Jaśle końcem marca br. - Mając na uwadze względy bezpieczeństwa wnioskujemy o przesunięcie latarni na stronę północną oraz obniżenie ich na odcinku od zjazdu z drogą DK28 do miejsca minięcia lądowiska. Wykonanie drogi według przedstawionego planu (bez uwzględnienia naszych uwag) spowoduje znaczne ograniczenie funkcjonalności lądowiska – zaznaczył Piotr Słowik, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Ikar w Jaśle.

Temat omawiany był na Komisji Rozwoju, Gospodarki Komunalnej i Komunikacji. Członkowie stowarzyszenia podjęli temat zmian w projekcie, jak również przedstawili pomysł, który w przyszłości chcieliby podjąć jeśli chodzi o przesunięcie pasa startowego. Dzięki wsparciu Miasta Jasła mógłby powstać pas o długości 850 metrów co dawałoby możliwość wykorzystywania lądowiska przez większe samoloty. Jak podkreślił przewodniczący Komisji Andrzej Dybaś, wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu zgodziły się z tym, że pomysł jest wart uwagi.

Sprawa zamontowania niższych latarni oświetleniowych oraz przełożenia ich na drugą stronę drogi 5KDZ została rozstrzygnięta po myśli stowarzyszenia Ikar. - W odpowiedzi na wniosek Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego Ikar po analizie dokumentacji projektowej informujemy, że istnieje możliwość przeprojektowania lokalizacji słupów latarni oświetleniowych i zlokalizowanie ich po przeciwnej stronie budowanej drogi na odcinku, o który wnioskowało JSL Ikar, jak również zastosowanie niższych słupów latarni oświetleniowych – poinformował Grzegorz Witkowski, kierownik Wydziału Inwestycji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle.

id

Napisany dnia: 25.05.2023, 08:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Max
dnia 25.05.2023, 08:09
Ocena
komentarza:
21
Tak, jasne, nagle kontrakty zawarte przez firmy związane z przemysłem lotniczym wyniosą się z Mielca , Świdnika czy Rzeszowa i przeniosą do krainy miodem i mlekiem płynącej Jasła pod rządami trójcy wybitnych Burmistrzów
@ Paniera
dnia 25.05.2023, 09:17
Ocena
komentarza:
1
Może Tupolewy produkować?
@ Stary
dnia 25.05.2023, 09:58
Ocena
komentarza:
9
Może przeniosą lotnisko z Radomia które z taką papa było otwierane i już nie działa przecież z Jasla jeszcze bliżej na południe ?
@ MartaT
dnia 25.05.2023, 17:51
Ocena
komentarza:
0
Lotnisko dla modelarzy najwyzej
@ Ściernisko
dnia 26.05.2023, 07:53
Ocena
komentarza:
1
Tu na razie jest ściernisko i ... nie będzie San Francisco.
Tak to wygląda, gdy komar pręży muskuły.
Pozostanie ściernisko jeszcze na wiele lat.
@ Zbiniu
dnia 25.05.2023, 08:33
Ocena
komentarza:
-8
Gdyby nie to ladowisko to przynajmniej droga do strefy moglaby byc prosta
@ qq
dnia 25.05.2023, 09:03
Ocena
komentarza:
7
jak strony chcą zawsze się dogadają, szkoda ze instytucje sa upartyjnione i nie widac wlasnie takich wspólpracy miedzy nimi, przykre bardzo przykre. Ta przynajmniej pokazuje, ze można dla dobrych rowiązań.
@ łąka
dnia 25.05.2023, 09:16
Ocena
komentarza:
2
to łąka a nie lądowisko.
@ Jarzyna z Kobierzyna
dnia 25.05.2023, 09:57
Ocena
komentarza:
3
Niektórzy w naszym mieście jak widzę mają niezłą odklejkę.
Lądowisko dla premiera odwiedzającego nasze eldorado raz na pięć lat i dla dwóch pasjonatów modelarzy.
Ewentualnie można z tego miejsca odesłać naszych trzech burmistrzów.
@ Jaślak
dnia 25.05.2023, 10:54
Ocena
komentarza:
1
To tak jak wszystkie geny, inkubatory i h...j wie co jeszcze za rządów tej ekipy z układów rodzinni kolesioskich.
@ disko
dnia 25.05.2023, 10:26
Ocena
komentarza:
-3
A może by tam wybudować muzeum lotnictwa...?
@ To ka
dnia 25.05.2023, 10:39
Ocena
komentarza:
1
Przecież tam są działki osòb prywatnych. Jak zasadzi sąd
na ciągu pasa to nie będzie żadnego lotniska.
@ Jaślak
dnia 25.05.2023, 10:58
Ocena
komentarza:
4
Ścieżka rowerowa przebiegała po schodach kościelnycg, most zbudowali bez drogi dojazdowej to i pas startowy zbudują po prywatnych działkach. Przecież tu się najpierw coś spartoli, a potem myśli co się spartoliło. Byle do wyborów i nie popełnimy błędu z przed czterech i ośmiu lat.
@ To ka
dnia 25.05.2023, 10:40
Ocena
komentarza:
1
Przepraszam ma być sad
@ XD
dnia 25.05.2023, 10:46
Ocena
komentarza:
8
Jak będzie bezpośrednie połączenie z USA to się na bilet w jedną stronę dla Adasia złożymy.
Jestem za
@ Paniera
dnia 25.05.2023, 13:35
Ocena
komentarza:
4
W tym przypadku wystarczy dobrego kopa zasadzić i doleci bez przesiadek
@ Kika
dnia 25.05.2023, 11:04
Ocena
komentarza:
5
lotnisko warszawa jaslo.
@ Paniera
dnia 25.05.2023, 13:35
Ocena
komentarza:
1
Tak jak pośpieszny relacji Jasło -Debica
@ Lolek
dnia 25.05.2023, 13:51
Ocena
komentarza:
-4
Krosno na warunki ale o lotnisko sie nie stara. Komus w Jasle marzy sie cos z kosmosu. Wazne ze jest ladowisko dla LPR. Wystarczy.
@ ikar
dnia 25.05.2023, 14:45
Ocena
komentarza:
-4
ikar to chyba mial skrzydla z wosku i spadl i sie zabil,to co to za patron:):) buachchchahaha
@ Do Marzycieli
dnia 25.05.2023, 15:33
Ocena
komentarza:
-1
Mysla ze to scena a to jeszcze szatnia. To do jasielskich marzycieli . Sen o potedze.
@ ??????
dnia 25.05.2023, 17:06
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Stary
dnia 26.05.2023, 08:49
Ocena
komentarza:
-2
O jakiej oczyszczalni piszesz. Oczyszczalnia w Jaśle działa chyba ponad 30 lat i była wybudowana za czasów burmistrza Kachlika i chyba już 2 x modernizowana. Jak nie wiesz i nie potrafisz nie pchaj się na afisz. Chyba chodzi Ci o dpalarnię?
@ Stary
dnia 26.05.2023, 08:50
Ocena
komentarza:
-2
Miało być Spalarnię
@ GraBSon
dnia 26.05.2023, 12:10
Ocena
komentarza:
6
Jak czytam komentarze to ręce mi opadają, z każdej strony hejt i każdy wie wszystko najlepiej.
W kwestii wyjaśnienia, ten teren to lądowisko a nie lotnisko po drugie jest ono zgłoszone, zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (więc musi spełniać okreslone wymogi i normy), mogą z niego być prowadzone operacje startów i lądowań statków powietrznych, samolotów lekkich i ultra lekkich co jak widać ma miejsce więc nie jest to teren tylko dla modelarzy.
Piloci którzy wielokrotnie korzystali z tego lądowiska bardzo chwalili sobie jego nawierzchnie i przygotowanie więc nie jest to łąka jak twierdzą "pseudo znawcy". O czym świadczą przyloty na lądowisko IKAR pilotow wraz z uczniami, szkolącymi się do zdobycia licencji.
Przygotowanie i utrzymanie pasa startowego w należytej kondycji wymaga naprawdę wielu zabiegów i poświęcenia sporej ilości czasu.
Konkurencją dla Rzeszowa, Krosna czy Mielca nie jesteśmy ale skoro są sygnały ze teren jest atrakcyjny inwestycyjnie a byłby jeszcze bardziej atrakcyjny gdyby była możliwość wydłużenia pasa i obsługi większych statków powietrznych to chyba świadczy to o możliwościach i rozwoju naszego terenu wraz z możliwościami powstania nowych miejsc pracy.
Pomyślcie a nie tylko hejtujcie od razu. Pewnie czasem myślenie boli i stąd te komentarze negatywne.
@ germanad
dnia 26.05.2023, 17:46
Ocena
komentarza:
0
Do Szanownych -
Max, Paniera, Stary, Marta T, Ściernisko, Zbiniu, łąka, Jarzyna z Kobierzyna, Jaślak, disko,
To ka, XD, Kika, Lolek, Do Marzycieli - i innych Wątpiących:

Nie upadajcie na duchu!

My, piloci i modelarze - członkowie Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego IKAR im. Leszka Preisnera - współtwórcy Lądowiska IKAR JASŁO, zarejestrowanego i wprowadzonego do Ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jako lądowisko wielofunkcyjne, zapraszamy Was serdecznie od zaraz w ramach potrzeby utrzymania stałej funkcjonalności operacyjnej lądowiska - do cotygodniowego cyklu koszenia trawiastej nawierzchni ponad hektarowego lądowiska. Przybywajcie z Waszymi własnymi kosiarkami i paliwem oraz kreatywnymi pomysłami.
Liczymy na Waszą pomoc i niezawodne wsparcie przy realizacji naszej wspólnej działalności na rzecz społeczności jasielskiej:

https://www.youtube.com/watch?v=h68YIqwO5qI
https://www.youtube.com/watch?v=aAsCMSHklBo
https://www.youtube.com/watch?v=KcWJhGTVJgE

https://www.youtube.com/watch?v=nGA0KFvv0tE

https://www.youtube.com/watch?v=TdmPiC0FZHs

https://www.youtube.com/watch?v=EXzY2E3x6BU
https://www.youtube.com/watch?v=Axq-NE_Y-dQ
https://www.youtube.com/watch?v=CyPmN7wVXkc
https://www.youtube.com/watch?v=SU_wWihYLYo
https://www.youtube.com/watch?v=0syoEaCBs_c

https://www.youtube.com/watch?v=GBe3x_0AYg8
https://www.youtube.com/watch?v=7ucOVpBeghM
https://www.youtube.com/watch?v=29_LvMhKZsA
https://www.youtube.com/watch?v=TT0EhSs7-cg
https://www.youtube.com/watch?v=v3e726wcWmE
https://www.youtube.com/watch?v=ffUlI5cnxzg
https://www.youtube.com/watch?v=pRLV8us7EkU

https://www.youtube.com/watch?v=yaCcmnKuHbQ

https://www.youtube.com/watch?v=kbvRBof4D2k

https://www.youtube.com/watch?v=KoohCLn1Rbo
https://www.youtube.com/watch?v=t8v0huUk5j8
https://www.youtube.com/watch?v=UKMyvjUNw0o
https://www.youtube.com/watch?v=CHwASwIG4Ac
https://www.youtube.com/watch?v=S50pUjjjMmE
https://www.youtube.com/watch?v=KEayZ-QWwEk
https://www.youtube.com/watch?v=ztruyRdDsdA
https://www.youtube.com/watch?v=BPZM8KhPjqw

https://www.youtube.com/watch?v=4C2ZFWjn6Qw
https://www.youtube.com/watch?v=R1p3OUTUKKA
https://www.youtube.com/watch?v=qPCbt2skXys
https://www.youtube.com/watch?v=018KUlawgKU
https://www.youtube.com/watch?v=BdNO1IwOYB0
https://www.youtube.com/watch?v=-eLHB9BsB3c

https://www.youtube.com/watch?v=hcswUmlx9fM

https://www.youtube.com/watch?v=Uf7VQd7wuvI

https://www.youtube.com/watch?v=wo9UOFvY9gk

https://www.youtube.com/watch?v=J6_D4x8zq8I

https://www.youtube.com/watch?v=RVxHoU04KGE

https://www.youtube.com/watch?v=_Nv4i40X_8s
https://www.youtube.com/watch?v=-p51d7Hm1BU
https://www.youtube.com/watch?v=zwEgXs1Byn4
https://www.youtube.com/watch?v=ULC_WXtwMS4
https://www.youtube.com/watch?v=PDf581WcUcs
https://www.youtube.com/watch?v=6D3GcQyOL64
https://www.youtube.com/watch?v=F4oLWVb216Y
https://www.youtube.com/watch?v=ARJBHk8s4WU
https://www.youtube.com/watch?v=Rx3wOVhU_wE
https://www.youtube.com/watch?v=EJnHQvMd_SE
https://www.youtube.com/watch?v=uV6s_CTHHU4
https://www.youtube.com/watch?v=f5bDqDoRo80
https://www.youtube.com/watch?v=ggBO9_lrATc
https://www.youtube.com/watch?v=TuN7KH_yVzo
https://www.youtube.com/watch?v=WugQKljg010
https://www.youtube.com/watch?v=7GtVxTv6U3I
https://www.youtube.com/watch?v=dmFR6noj0YE
https://www.youtube.com/watch?v=zxJCxVRJRe0
https://www.youtube.com/watch?v=uJduPUgalE4
https://www.youtube.com/watch?v=aKw4PnssL20
https://www.youtube.com/watch?v=2Hotbum73EU
https://www.youtube.com/watch?v=nxmPNMuHh0s

https://www.youtube.com/watch?v=eOSGT7uzyBg
https://www.youtube.com/watch?v=B1h6rya6b18
https://www.youtube.com/watch?v=maO9QVxs9C8
https://www.youtube.com/watch?v=ijgclB6nBnU
https://www.youtube.com/watch?v=r0Jgc-wBULc
https://www.youtube.com/watch?v=ATh8k3Awgf4
https://www.youtube.com/watch?v=cy-wQPVmV10
https://www.youtube.com/watch?v=5HekjtueQXU
https://www.youtube.com/watch?v=Sb3yFQoqUi4

https://www.youtube.com/watch?v=2s7NvUf7N3c
https://www.youtube.com/watch?v=hxbjWMgWneQ

Powodzenia!
@ koszty
dnia 30.05.2023, 07:51
Ocena
komentarza:
1
Czyją własnością są samolociki? Kto płaci za paliwo i pokrywa wszelkie koszty związane z utrzymaniem tych samolocików? Mam tylko nadzieję, że nie podatnik. Po drugie czemu mają służyć te "loty" nad Jasłem i okolicami? Przecież pilotów szkoli Dęblin.
@ śmieszne ale prawdziwe
dnia 28.05.2023, 11:17
Ocena
komentarza:
0
ONI zapraszają ludzi ciężko na co dzień pracujących ...do cotygodniowego cyklu koszenia trawiastej nawierzchni ponad hektarowego pola. "Przybywajcie z Waszymi własnymi kosiarkami i paliwem oraz kreatywnymi pomysłami". A im tylko pozostanie fiurganie nad Jasłem i okolicą. "Miał sługa lokaja?". Sami się bierzcie za to, bo niedługo rolnicy wypuszczą tam krowy, kozy i barany.
@ michał
dnia 03.06.2023, 23:32
Ocena
komentarza:
0
jeśli to prawda to bardzo przykre
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle

  W sobotę w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem Suwerennej Polski. Pol przyjechał na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił o polityce Niemiec, Donaldzie Tusku, a także o obronie polskich rolników.

 • Jasielscy strażacy obchodzili swoje święto

   

  Choć dzień Świętego Floriana, w którym strażacy obchodzą swoje święto minął kilka tygodni temu, to w Jaśle uroczyste obchody Dnia Strażaka odbyły się w miniony piątek (2 czerwca). Apel z udziałem strażaków jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej tradycyjnie zorganizowano na placu przy siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. T

 • Dofinansowanie na studnię głębinową - jak uzyskać?

   

  Studnią głębinową nazywamy sztucznie wykonane, pionowe ujęcie wody. W zależności od głębokości warstwy wodonośnej studnie bywają wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi i zapewniają wodę bardzo dobrej jakości!

 • Ogród Jordanowski znów tętnił życiem. Najmłodsi jaślanie obchodzili dzisiaj swoje święto

   

  Datę 1 czerwca znają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek. Nic w tym dziwnego. Tego dnia bowiem na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Najmłodsi jaślanie świętują swój dzień nie tylko w wąskim gronie rodzinnym. Od wielu lat chętnie odwiedzają również Ogród Jordanowski, gdzie czekają na nich atrakcje przygotowane przez pracowników jasielskich instytucji kultury.

 • Buduj i remontuj z "Pszczółką". Mega oferta cenowa na pustaki już czeka na Ciebie

  Budujesz dom? A może planujesz remont mieszkania? Zapraszamy do "Pszczółki" gdzie znajdziesz wszystko co niezbędne do wybudowania oraz remontu domu lub mieszkania.

 • Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

   

  Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

 • Ogromny zastrzyk finansowy dla Gminy Brzyska. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne

  Gmina Brzyska otrzymała blisko 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem. Inwestycja ma być realizowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach w 2024 r.

 • Dębowiec: Usunięto awarię układu sterującego przepompowni ścieków

  Nieczystości ściekowe, które stwierdzili inspektorzy WIOŚ przy komorze zasuw zlokalizowanych w najniższym punkcie terenu w Dębowcu były przyczyną awarii układu sterującego przepompowni ścieków. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze m.in. zamontowano monitoring pracy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podjąć natychmiastową reakcję w przypadku stanu awaryjnego.

 • UNIMOT przejmuje jasielskie zakłady magazynowania i dystrybucji paliw oraz produkcji asfaltów

   

  Formalności stało się zadość. Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2023 r. spółka UNIMOT Investments sp. z o.o. zawarła z PKN Orlen S.A. umowę przeniesienia 100 proc. akcji Lotos Terminale S.A. Tym samym jasielskie zakłady Lotos Infrastruktura i Uni-Bitumen zmieniły właściciela. 

 • Wstęga została przecięta. Przy jasielskim „Chemiku” powstało nowe boisko sportowe

   

  Starostwo Powiatowe mogło dziś ogłosić z dumą, że realizacja programu - „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego" wreszcie dobiegła końca. Dzisiaj, uroczyście oddano bowiem do użytku boisko wielofunkcyjne przy jasielskim „Chemiku”. Będzie ono służyć uczniom szkoły do gry w piłkę ręczną i tenisa. Wartość inwestycji wyniosła 935 238 zł.

 • Szukasz zacisznego miejsca do wypoczynku? Odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”

   

  Masz dosyć miejskiego zgiełku? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś odpocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą? Koniecznie odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”. To urokliwy i zaciszny zakątek w malowniczej wsi Potakówka na Podkarpaciu. Dwa piękne domki położone na terenie rekreacyjnym wraz z zarybionym stawem i zagrodą danieli to miejsce wprost idealne na spędzenie wakacyjnego urlopu lub weekendową ucieczkę na wieś.

 • Żołnierze Wojska Polskiego uczą jaślanki samoobrony

   

  Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

 • Zespół młodych siatkarek w SP nr 4 w Jaśle sięgnął po srebro

   

  W piątek (26 maja) w hali MOSiR w Jaśle rozegrano turniej finałowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt na szczeblu wojewódzkim. Triumfowały w nim młode adeptki siatkówki z Rzeszowa. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie pozostawiły w pokonanym polu zespoły reprezentujące Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle i Szkołę Podstawową w Dukli. Jaślanki pod wodzą trenera Grzegorza Janusza sięgnęły po srebro.

 • Strażacy interweniowali podczas Pikniku Rodzinnego. Z butli ulatniał się gaz

   

  Dzisiaj przed godziną 18. strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze butli z gazem propan-butan na terenie przedszkola przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Do zdarzenia doszło w trakcie trwającego Pikniku Rodzinnego. Okazało się, że doszło do ulatniania się gazu, w związku z czym wyznaczona została strefa bezpieczeństwa.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657