Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasło i ościenne gminy łączą siły. Powstanie wspólna strategia rozwoju samorządów

88

Polskie samorządy nieustannie mierzą się z coraz to nowymi wyzwaniami. Starają się im sprostać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zacieśnianie wzajemnej współpracy, czego efektem jest większa konkurencyjność w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację kluczowych dla polskich miast i gmin wiejskich inwestycji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę władze samorządowe Miasta Jasła, Kołaczyc i gmin wiejskich: Jasło, Tarnowiec, Dębowiec i Skołyszyn, które tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Jasło. W osiągnięciu ambitnych celów inwestycyjnym ma im pomóc Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dokument ma powstać do końca bieżącego roku.

Opracowanie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027 wynika wprost z zawartego przed kilkoma miesiącami porozumienia pomiędzy Miastem Jasłem, Kołaczycami, gminą Jasło, gminą Tarnowiec, gminą Dębowiec i gminą Skołyszyn. Powołany do życia Miejski Obszar Funkcjonalny Jasło, o którym mowa służyć ma przede wszystkim wzmacnianiu i rozwojowi wzajemnych więzi partnerskich oraz integracji terytorialnej przy wdrażaniu instrumentu finansowania miejskich obszarów funkcjonalnych, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Władze samorządów zaangażowanych w opracowanie strategii liczą na to, że dzięki niej będą mogły aplikować o dodatkowe środki na rozwój jednostek samorządu terytorialnego.

- Zależy nam na tym, żeby w toku prac wypracować to, co będzie nam najbardziej potrzebne. Liczyć się będzie też to, co nasze miasto i gminy, które tworzą z nami Miejski Obszar Funkcjonalny będą mogły zaproponować. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na wsparcie osób, które wybierzemy do zespołów roboczych. Czekamy też na pomysły naszych mieszkańców, którymi będą mogli dzielić się w badaniach ankietowych, czy też podczas spotkań. Tym sposobem chcemy dotrzeć do jak najszerszej rzeszy potencjalnych interesariuszy. Zależy nam na tym, aby ten dokument wskazywał konkretne kierunki działań – mówił burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Na zdjęciu Ryszard Pabian/fot. M. Dziedzic

W czwartek (25 maja) w siedzibie Urzędu Miasta w Jaśle odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli władz samorządowych miast i gmin wchodzących w skład MOF-u oraz Jakuba Jaźwieca, właściciela firmy Open The Box, a zarazem członka zespołu, na którego barkach spocznie opracowanie strategii. Miasto Jasło reprezentował burmistrz Ryszard Pabian, miasto Kołaczyce – wiceburmistrz Adam Kmiecik, gminę wiejską Jasło – wójt Wojciech Piękoś, gminę Tarnowiec – wójt Agata Augustyn, gminę Dębowiec – wójt Marcin Bolek i gminę Skołyszyn – Bogusław Kręcisz.

- W zespole, który opracowywał będzie strategię znajdą się łącznie cztery doświadczone osoby, o różnych specjalizacjach. Dojrzeliśmy do tego, że zaczynamy myśleć o naszych potrzebach i naszym rozwoju w szerszym ujęciu, niż tylko w granicach administracyjnych naszych jednostek samorządu terytorialnego. Widzimy, że jest to potrzebne. Mówimy tutaj o takich dziedzinach jak transport, budowa oczyszczalni ścieków, nawet ścieżek rowerowych. Są to obszary, które nie powinny zamykać się wyłącznie w granicach danego miast, czy też gminy. Stąd potrzeba opracowania tego typu wspólnego dokumentu, który powie nam, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy i w jakim kierunku chcemy podążać – mówi Jakub Jaźwiec, ekspert w dziedzinie tworzenia partnerskich strategii terytorialnych.  

Na zdjęciu Jakub Jaźwiec/fot. M. Dziedzic

Ekspert szczegółowo omówił wszystkie z etapów opracowania strategii ZIT dla MOF Jasło. Prace nad przygotowaniem dokumentu w zasadzie już się rozpoczęły. W czerwcu i lipcu bieżącego roku zespół roboczy ma skupić się na opracowaniu diagnozy wraz z analizą problemów, potrzeb, potencjału rozwojowego poszczególnych partnerów oraz łączących ich wzajemnych powiązań. Kolejnym etapem w procesie przygotowania dokumentu będzie określenie celów strategicznych. Wówczas okaże się między innymi, które z obszarów działalności jednostek samorządu terytorialnego są najważniejsze, nie tylko z punktu widzenia potrzeb każdego partnera z osobna, lecz przede wszystkim w odniesieniu do oczekiwań wszystkich samorządów tworzących MOF. Takich obszarów jest, co najmniej kilka. Burmistrzowie i wójtowie najczęściej wymieniali turystykę i edukację jako dziedziny, w których zapotrzebowanie na środki inwestycyjne jest szczególnie pożądane.

- Zarząd naszego województwa (Podkarpackiego – przyp. red.) narzucił nam pewne obszary, na które dedykować będzie środki finansowe. To przede wszystkim obszar transportowo-komunikacyjny i związany z szeroko pojętym środowiskiem, w tym turystyką, rekreacją i ochroną środowiska. Dla nas bardzo istotnym elementem jest również edukacja. Działając razem w tym właśnie obszarze jesteśmy w stanie bardzo dużo osiągnąć. Chodzi między innymi o przygotowanie nauczycieli, co potem znajdzie przełożenie na uczniów, od których zależeć będzie przyszłość naszych samorządów – tłumaczył burmistrz Ryszard Pabian.

W opinii Agaty Augustyn, wójta gminy Tarnowiec strategia ZIT powinna skupiać się przede wszystkim na rozwoju turystycznym Jasła, Kołaczyc i gmin wiejskich wchodzących w skład MOF-u. – Strategia, o której mówimy, powinna skupić się przede wszystkim na obszarze turystyki. W tej dziedzinie mamy bowiem największy potencjał. Najwięcej jest też w tej dziedzinie do zrobienia. W naszej gminie mogą to być ścieżki rowerowe i spacerowe. Coraz dynamiczniej rozwija się agroturystyka. Potrzebne są jednak szkolenia. Brakuje bowiem wiedzy, jak zabrać się za to – mówiła Agata Augustyn.

Na zdjęciu Agata Augustyn/fot. M. Dziedzic

Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027 ma powstać do końca bieżącego roku.

MD

Napisany dnia: 25.05.2023, 15:37
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Lulek
dnia 25.05.2023, 15:57
Ocena
komentarza:
36
Ale numer. Turystyka ? Tylko tyle możemy zaproponować? Turystyka to gminy N. Zmigrod Osiek Krempna i Debowiec. Beskid Niski. Marna to strategia.
@ Łututut majtki z drutu
dnia 25.05.2023, 16:27
Ocena
komentarza:
19
Jakby był chociaż cień szansy na wybudowanie zapory kąty-myscowa to można by było myśleć o turystyce, beskid niski jest piękny ale tylko nieliczni lubią wędrówki pięknymi szlakami
@ ziewww
dnia 25.05.2023, 16:36
Ocena
komentarza:
34
Bogdan w najblizszych miesiacach sobie przypomni o zaporze. nie boj zaby ;) oddaj na nich glos , temat przewodni kazdej kampani wyborczej PISolakow w powiecie od 20 lat.
@ On
dnia 25.05.2023, 17:36
Ocena
komentarza:
-40
A zwycięstwo PiS będzie wielkie. W jedności siła.
@ Paniera
dnia 25.05.2023, 18:00
Ocena
komentarza:
21
A ile ten MOF i jego ZIT będzie kosztował nas podatników?
Bo fajnie jest ubrać garniak, brązowe buciki na nozie i pozować.
Kolejny twór tworzący parę miejsc pracy dla znajomych królika?
@ Bar
dnia 25.05.2023, 19:43
Ocena
komentarza:
21
Strategia tak skuteczne, że w ciągu 10 lat miasto skurczylo się o 10% mieszkańców, kiedyś 40 tysięcy mieszkańców dziś oficjalnie 30 tysięcy, a ilu z nich jest tylko zameldowanych, a mieszka gdzie indziej? Jak tak dalej pójdzie to Ci Państwo będą zarządzać tylko emerytemi , a później niczym.
@ KKK
dnia 25.05.2023, 20:24
Ocena
komentarza:
14
Proste obliczenie , że to nie ma sensu :
W tych gminach mieszka około 90000 osób gdyby 1 % z nich otworzył agroturystyka byliby i 900 , każda po średnio po 3 pokoje z 3 łóżkami to jest 8100 miejsc noclegowych średni pobyt zakładamy 4 dni czyli rocznie te gminy musiałoby odwiedzić 729000 osób żeby wszystkie miejsca były zapewnione . Czyli żeby prowadzenie takiej agroturystyki było rentowe zakładam że turystów musiałoby być pół miliona . Realne ? No chyba nie .
@ KKK
dnia 25.05.2023, 20:34
Ocena
komentarza:
9
Do tych obliczeń wystarczył mi przedmiot podstawy ekonomii ale takie przedmioty wiedza usunęła z szkół żeby można łatwiej manipulować obywatelem i przekupywac goprogramami 500 + , darmowymi lekami itp .
@ Nie sluchać jej
dnia 25.05.2023, 23:51
Ocena
komentarza:
18
Augustyn przestań bredzić
@ Interesariusz
dnia 26.05.2023, 07:36
Ocena
komentarza:
12
Jako suweren i interesariusz stwierdzam, że:
- za moje podatki od lat robi się strategie, programy, analizy itp. napychając kieszenie różnym podmiotom spoza Jasła,
- szafy w UM pękają od takich opracowań, można nimi wybrukować płytę rynku,
- ilość nie przechodzi w jakość.
- im więcej takich strategii, im bardziej wydumanie nazwanych (tzw. nowomowa) - tym mniej konkretów i są coraz trudniejsze do zrozumienia,
- rozumiem, że biurokracja potrzebuje coraz więcej papierów-ale bez przesady,
- niedawno (rok czy dwa lata temu) duże gremium robiło podobnie kosmiczne opracowania; przedrukować to, dać nowe strony i gra gitara- tylko, że nikt na tym nie zarobi i tu jest ból.
P.S. Wspaniałe są te nowe słowa : interesariusz? to ten co ma interes?
@ MartaT
dnia 26.05.2023, 08:47
Ocena
komentarza:
2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Acc
dnia 26.05.2023, 08:51
Ocena
komentarza:
10
Pomyślcie o miejscach pracy, ściągajcie inwestorów, a nie turystyka. MLODZI UCIEKAJA DO WIEKSZYCH MIAST BO TU NIE MA CO ROBIC.Zostana stare dziadki , którzy będą potrzebować domów spokojnej starości, a nie turystyki. Tu nie Mazury ani Chorwacja, czy Grecja. Chyba że chcecie zrobić dziki zakątek Europy dla możnych z zachodu, bo tam takiej przyrody brak.Beda polować na wszędobylskie sarny, dziki , a nawet wilki. Popatrzcie , gdyby nie Styl, który zatrudnia tysiące ludzi za najniższa krajową, o tyle ludzi młodych byłoby w regionie mniej. Ale kogo to obchodzi,
@ Do Acc
dnia 26.05.2023, 16:29
Ocena
komentarza:
4
Odnośnie polowań to do objęcia szefostwa w jednej z jasielskich parafii przymierza się pewien wielebny z jednej z podrzeszowskich parafii
Lubi młode łanie
@ STOP PiS
dnia 25.05.2023, 16:00
Ocena
komentarza:
38
Krowa która dużo ryczy mało mleka daje.
@ POPiS
dnia 25.05.2023, 19:40
Ocena
komentarza:
-21
[Komentarz nie na temat]
@ bolo
dnia 25.05.2023, 20:19
Ocena
komentarza:
5
[Komentarz nie na temat]
@ ikar
dnia 25.05.2023, 16:07
Ocena
komentarza:
18
ludzie o czym wy piszecie? a kto bedzie pracowal w tej agroturystyce mloda kobieta 20 letnia za najnizsza pensje na czarno???

czy emeryt z 13 i 14 emerytura i waloryzacja 50% od 2024r???

nie ma sily roboczej bo jezdzi dna zachod za 8-10 tys zl na miesiac,zacznijcie placic w agroturystyce po 6-7 tys na miesiac pracownikowi to zostana i tutaj beda pracowac!
@ Jaślak
dnia 25.05.2023, 16:07
Ocena
komentarza:
47
Kolejna szopka i kiełbasą wyborcza. Specjalista od ścieżek rowerowych pod schodami kościelnymi zabrał głos. Panie Pabian, kończ waść, wstydu oszczędź. Przez osiem lat swojego burmiscowania zrobiłeś pan tak wiele złego, że miej pan honor choć na koniec kadencji i przeproś pan jaślan i odejdź w niesławie. Nie wspieraj się wójtami gmin którzy dla swoich społeczności robią wiele dobrego. Wstyd mi za pana że do końca kadencji trujesz pan życie jaślanom takim jak my. Z krwi i kości, od urodzenia wierni i oddani JASŁU.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 25.05.2023, 18:57
Ocena
komentarza:
2
Pod kościelnymi schodami był chodnik przecież
@ gty
dnia 25.05.2023, 16:08
Ocena
komentarza:
26
w powiecie nie ma potencjału młodych prężnych ludzi z pomysłami,uciekają do wększych miast,za najniższą nikt nie będzie pracował
@ Abc
dnia 26.05.2023, 11:29
Ocena
komentarza:
9
Jeszcze trzeba mieć gdzie pracować. Tutaj istnieją tylko urzędy z obsadzonymi nieprzypadkowo pracownikami, szkoły i placówki handlowe. Gdzie mają pracować ci wyksztalceni mlodzi ? W turystyce? Np. W Karpackiej Troi tłumów nie widać, gdyby nie szkolne wycieczki i spacerowicze byłoby jeszcze gorzej. Tylko inwestorzy zatrudniacy młodych mogą coś zmienić ,Byłby popyt na atrakcje turystyczne, galerie itp. Jeżeli się nic nie zmieni Jaslo wyludni się na dobre .
@ ....
dnia 26.05.2023, 11:38
Ocena
komentarza:
0
A w Stylu pracują...
@ Oro
dnia 25.05.2023, 16:10
Ocena
komentarza:
22
A gdzie wójtowie Osieka N. Żmigrodu i Krempnej? Tam jest turystyka.
@ gty
dnia 25.05.2023, 16:34
Ocena
komentarza:
19
tluste koty nie maja ochoty na spotkania,siedza na cieplym piecu i mruczą
@ MartaT
dnia 25.05.2023, 17:48
Ocena
komentarza:
11
Oni mają swoją strategie ssania kasy
@ Do Oro
dnia 25.05.2023, 18:54
Ocena
komentarza:
1
Racja w Beskidzie Niskim jest turystyka. Setki rowerzystów i tyle samo ludzi na szlakach. Kto nie wierzy niech przyjedzie i przejdzie się po szlakach turystycznych. Tam pomoc ludziom by obsłużyli turystów ze staropolska gościnnością .
@ Abc
dnia 26.05.2023, 11:47
Ocena
komentarza:
3
Na nasze nieszczęście dostają kasę z naszych pieniędzy udając że coś dla społeczeństwa robią, albo wymyślając absurdalne projekty. Ludziska wzbogacone o darowizny z plusów za granicę do ciepłych klimatów lecą, a nie do grajdola jasielskiego i okolic. Oczywiście nie umniejszając pieknu przyrody okolicznej.
@ ja już wiem
dnia 25.05.2023, 16:38
Ocena
komentarza:
28
Ja już wiem jaka stratega będzie, wspólna strategia wszyscy na swoim i rodziny.

oj jakie te fałszywe twarze ha tfu coście wybrali -.-
@ Maszrum
dnia 25.05.2023, 16:46
Ocena
komentarza:
28
Fajnie się chłopaki i dziewczyny bawią.
Turystyka, rekreacja, inkubatory i alternatory.
Pani burmistrz od oświaty i sportu i Pan burmistrz od ścieżek rowerowych i lodowiska
No ale ktoś ich wybrał.
@ Mejsejszmit
dnia 25.05.2023, 17:07
Ocena
komentarza:
35
Jaką turystyka? Mater Dei. W Jaśle to trzeba zakładów takich jakim był Gamrat czy Rafineria zatrudniających kilka tysięcy osób z godną pracą i płacą szanujących pracownika i jego prawa. Żeby młodzi mieli gdzie pracować za godną stawkę, bo jak narazie widzimy ogromny odpływ młodych z regionu i nikt z tym nic nie robi.
@ Do Mejsejszmit
dnia 25.05.2023, 18:04
Ocena
komentarza:
30
Tak dokładnie tak. Jasło kiedyś słynęło z rafinerii Gamratu Jafaru Zakładu Płyt Pilsnowych i ludzie z tego żyli . Dziś proponuje się turystykę.
@ Do Mejsejszmit
dnia 25.05.2023, 18:08
Ocena
komentarza:
27
Było bogate i tętniło życiem. A dziś po ulicach hula wiatr i zawiani goście .
@ Nie sluchać jej
dnia 25.05.2023, 23:52
Ocena
komentarza:
16
Augustyn bredzi. Nie słuchać jej.
@ ....
dnia 26.05.2023, 11:34
Ocena
komentarza:
1
Niedawno za wpis że nie ma w Jaśle zakładów pracy leciały setki minus i było wymieniane setki zakładów przyjmujących teraz do pracy
@ Abc
dnia 26.05.2023, 14:29
Ocena
komentarza:
5
Będą darowizny + I turystyka, na miarę tych plusów, a pracować nie będzie gdzie , zostanie zagranicą i aglomeracje. A kto zarobi za granicą to na wczasy pojedzie akurat na Podkarpacie - pobożne życzenie. Dobrze że są ludzie, którzy potrafią żyć za najniższa krajową i nie wymagają od życia zbyt wiele, bo zostałyby dzikie pola i emeryci.
@ Abc
dnia 27.05.2023, 05:04
Ocena
komentarza:
2
Nic nie robić, wypoczywac żyć z socjalu, bo uczciwie pracować za najniższa krajową w tym grajdole się nie opłaci- taki wniosek.
@ któs
dnia 27.05.2023, 12:11
Ocena
komentarza:
-1
skoro najniższa krajowa jest niemal równa socjalowi, który pozwala spokojnie funkcjonować, to po co cokolwiek robić???
@ Ale sobie wymyslili
dnia 25.05.2023, 17:15
Ocena
komentarza:
19
Bujac to my, nie nas.
@ Woytazzz
dnia 25.05.2023, 17:24
Ocena
komentarza:
13
"Strategia, o której mówimy, powinna skupić się przede wszystkim na obszarze turystyki. W tej dziedzinie mamy bowiem największy potencjał. Najwięcej jest też w tej dziedzinie do zrobienia. W naszej gminie mogą to być ścieżki rowerowe i spacerowe."

Genialne! Widzicie za 5-10 lat te rozmowy paczki przyjaciół z Krakowa czy innej Warszawy: - Dokąd jedziecie na urlop? Tatry? Bieszczady? Nad morze? - Nie, w tym roku na rowery do Tarnowa.
@ Woytazzz
dnia 25.05.2023, 17:25
Ocena
komentarza:
2
*Tarnowca, słownik podmienił
@ MartaT
dnia 25.05.2023, 17:49
Ocena
komentarza:
10
Ale po co do Tarnowca ? Żeby ich bezpańskie psy pogryzły?
@ Abc
dnia 26.05.2023, 13:48
Ocena
komentarza:
4
Rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium
@ edd
dnia 25.05.2023, 17:36
Ocena
komentarza:
17
to kolejna wielka bzdura i fikcja. zamowia taka strategie w jakiejs firmie , najprawdopodobnie zaprzyjaznionej. Firma napisze stek bzdur, samorzad za to zaplaci, w efekcie powstanie wniosek , ze trzeba zbudowc scieszki rowerowe i rozwijac turystyke.

To mozna robic bez strategii i wielkich gremiow specjalistow. To jest przyklad idealny na to iz nasze samorzady zajmuja sie futurystycznymi ideami, i samymi soba.
@ MartaT
dnia 25.05.2023, 17:46
Ocena
komentarza:
18
Tak się wyciąga budżet na zewnątrz. Nie pamiętam dokładnie ale to już chyba trzecia strategia :)))

Co za żenada
@ MartaT
dnia 25.05.2023, 17:44
Ocena
komentarza:
12
która to już strategia ???
@ Boss
dnia 25.05.2023, 17:59
Ocena
komentarza:
13
To się nie uda.

gdzie w zespole Ruda?
@ janek
dnia 25.05.2023, 22:45
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ But
dnia 25.05.2023, 18:23
Ocena
komentarza:
13
Ile będzie kosztowało opracowanie tej strategii?
@ Do But
dnia 25.05.2023, 18:40
Ocena
komentarza:
19
Kupę kasy wyrzuconej w błoto .
@ von Bismark
dnia 25.05.2023, 18:56
Ocena
komentarza:
20
Strategia skierowana na turystykę to może być w Bieszczadach, Tatrach, Mazurach czy innych atrakcyjnie turystycznych miejscach. Ile tychbturystow tu przyjedzie? Jasło i rejon musi być skierowany na przemysł. Tyle tych strategii było i nic się nie zmieniło jest tylko gorzej! Ludzie tutaj sa za długo w urzędach i na stanowiskach kompletnie oderwanie od rzeczywistości. Ktoś kto jest z budżetówki nie powinien startować na wójta czy burmistrza, powinni startować przedsiębiorcy którzy coś osiągnęli i wiedza jak operować kasą.
@ Greg
dnia 25.05.2023, 19:14
Ocena
komentarza:
14
Ludzie zróbcie coś z tym autobusem turystycznym do Dębicy rano bo jeździ pusty. Ani nim zdążyć do pracy w Dębicy ani pendolino z niego nie jest obleganeo
@ Wyborcq
dnia 25.05.2023, 19:21
Ocena
komentarza:
13
W Jaśle jest turystyka ścieżka rowerowa ile kosztowała, znaki folia zaklejone czyli ścieżka nie działa ?
@ Rudek
dnia 25.05.2023, 19:28
Ocena
komentarza:
15
Ta pani wojt elegancko ubrana i to władcze spojrzenie prosto w obiektyw fotografa. Szybko się nauczyła.
@ Skromny
dnia 25.05.2023, 19:33
Ocena
komentarza:
12
Do Tarnowcu nawet pielgrzymi na nogach nie idą a teraz na turystykę stawiają ? W Tarnowcu gruby rozbierają katolicy
@ Skromny
dnia 25.05.2023, 19:34
Ocena
komentarza:
5
..Groby rozbierają .,.
@ jojojoj
dnia 25.05.2023, 19:39
Ocena
komentarza:
14
Wybory i propaganda. Z tej strategii nic nie będzie po wyborach bo to kiełbasa wyborcza jak widać.
@ @@@
dnia 25.05.2023, 20:07
Ocena
komentarza:
20
Kmiecika znów pszczoły pogryzły...
@ anty anty
dnia 25.05.2023, 21:02
Ocena
komentarza:
13
Ale ekipę żeście zmontowali
@ Stary belfer
dnia 26.05.2023, 01:44
Ocena
komentarza:
11
Przypomina mi się film"Sami swoi"
@ Sami swoi
dnia 26.05.2023, 05:41
Ocena
komentarza:
4
,,e tam oszukaństwo to zwykła polityka ,,,
@ rodak
dnia 25.05.2023, 21:18
Ocena
komentarza:
20
Strategia odsunąć tych ludzi od koryta dość kombinatorstwa i oszustwa
@ Warez
dnia 25.05.2023, 22:22
Ocena
komentarza:
6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Warez
dnia 28.05.2023, 01:12
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Koko
dnia 26.05.2023, 01:01
Ocena
komentarza:
17
Czy to prawda, że Kmiecik piastuje dwa stanowiska /2 etaty/ Jest v-ce burmistrzem Kołaczyc i Dyrektorem ZOZu w Szerzynach?
@ Sami swoi
dnia 26.05.2023, 05:45
Ocena
komentarza:
19
W gminie Tarnowiec ludzie wodę bieżącą potrzebują , kanalizację ,21 wiek ludzie w kosmos latają ,a artykuły były że wodę zakręcili ,.
@ Xyz
dnia 26.05.2023, 05:47
Ocena
komentarza:
8
Przystanek kolejowy w Brzezówce miał być ? Wybudowali ,turyści jak przyjadą ?
@ Wyborca Pis
dnia 26.05.2023, 05:53
Ocena
komentarza:
10
Jasło postawiło na winne klimaty o co ile winnice dały miejsc pracy ,? Ile przyniosły zysku ?Teraz turystyka ?
@ Alko
dnia 26.05.2023, 07:47
Ocena
komentarza:
4
Może jest sens w produkcji wina w Jaśle.
Jak u sąsiadów na wschodzie: gdyby homo sovietikus wytrzeźwiał, to dawno by zmienił swoje otoczenie.
Pijanymi jest łatwiej rządzić.
@ hmmm
dnia 26.05.2023, 08:41
Ocena
komentarza:
4
No tak, wybory się zbliżają ... w imieniu Grupy ... ... .. ...y!!!
@ lepiej późno niż wcale
dnia 26.05.2023, 09:00
Ocena
komentarza:
2
..."czego efektem jest większa konkurencyjność w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Doskonale zdają sobie z tego sprawę władze samorządowe Miasta Jasła, Kołaczyc i gmin wiejskich". Dobrze, że się zorientowali - lepiej późno niż wcale.
@ Acc
dnia 26.05.2023, 09:09
Ocena
komentarza:
13
Inwestujcie w domy starości i hospicja albo w miejsca pracy dla młodych, żeby po studiach wracali i pracowali dla regionu a nie w korpo dla obcych. Skończcie z kumoterstwem i nepotyzmem, bo kole w oczy.
@ Passat
dnia 26.05.2023, 11:41
Ocena
komentarza:
22
Agata,pomyśl o przemyśle,nowych miejscach pracy,drogach(most w Czeluśnicy jeszcze trochę i przestanie istnieć,jest w takim stanie),można przebudować drogę Brzezówka-Jedlicze,transporcie publicznym(czym więcej pasażerów tym jedzie mniejszy autobus)dopasować rozkład jazdy do potrzeb,może zgrać MKS z PGZK Jasiel,może skomunikować gminę z gminą Jedlicze i dalej do Krosna a nie bawić się robienie turystyki na terenie gdzie zaczyna mieszkańcą brakować na życie.Zapomniałaś co obiecywałaś w kampani?Narazie prowadzisz tylko politykę czystek w urzędzie gminy.
@ ool
dnia 26.05.2023, 18:12
Ocena
komentarza:
16
Osrodek zdrowia w Roztokach w ruinie Agata jest czwartym wojtem co go remontuje ale efektu nie widac i chyba tam do tej ruiny zamierza poprowadzić grupy zwiedzajace
@ Mieszkaniec
dnia 26.05.2023, 13:15
Ocena
komentarza:
25
He he Tarnowiec i turystyka, komary nad Jasiołką
@ Nici
dnia 26.05.2023, 15:01
Ocena
komentarza:
12
Kolejna strategia, a Jasło jak jest zadupiem, to zadupiem zostanie
@ czekający na lotnisko Warszawa - Jasło
dnia 26.05.2023, 15:20
Ocena
komentarza:
8
Wśród mieszkańców Jasła, można zrobić loterię : "NaPiSz strategię rozwoju Jasła". Wygrany niech ją napisze, i dostanie nawet dziesiątą część tego, co ma dostać zaprzyjaźniona firma za to samo. Te PiSma niczym nie będą się różnić :))). Pozdrawiam z Warszawy!
@ julek
dnia 26.05.2023, 18:39
Ocena
komentarza:
13
Już kiedyś pisałem. Dostali jakąś kasę. Jak zwykle pójdzie na projekty z których nic nie będzie. Kolejna kasą wyrzucona w błoto.
@ Tarnowcok
dnia 26.05.2023, 22:25
Ocena
komentarza:
8
Mam nowy projekt; wybudować dom uciech dla chłopów w Tarnowcu, przysiółek Kopawia i turystyka bedzie sie tam rozwijac, chłopy będą przez cała dobę tam wędrować. Chłopy kase tam zostawią a baby zarobią.
@ Orin
dnia 27.05.2023, 07:13
Ocena
komentarza:
3
Tory do bardejowa przez krempną
@ abiturient
dnia 27.05.2023, 07:37
Ocena
komentarza:
7
mamy dwór w Tarnowcu zwiedzanie : pokój prezesa ,w lewo żelazny ,potem spożywczy ,obuwniczy ,z południa skup skór i tam zakup pamiątek ,następnie księgowość ,pokój v-prezesa ,i wreszcie sekretariat oczywiście byłego GS. Można powspominać...
@ coś tu jest źle
dnia 27.05.2023, 08:25
Ocena
komentarza:
2
Czyżby starostwo utraciło kontrolę nad gminami? Czyżby nikogo nie zaproszono ze starostwa? Czyżby jakaś insurekcja?
@ jest dobrze
dnia 27.05.2023, 13:01
Ocena
komentarza:
1
bo starostwo nigdy nie miało i nie ma kontroli nad gminami. Gminy nie podlegają starostwu w żaden sposób, to całkiem inna struktura. Nawiasem mówiąc niepotrzebna do niczego.
@ do jest dobrze
dnia 27.05.2023, 13:30
Ocena
komentarza:
1
przecie powiat to też gminy
@ któs
dnia 27.05.2023, 12:27
Ocena
komentarza:
2
gratisowa podpowiedź: przywróćcie ścieżkę (jest gotowa, tylko trochę ew. posprzątać z krzaków) do Doliny Ciechani!!! Od Huty Polańskiej do Żydowskiego. Z wyściem polaną na szlak graniczny!!! Zobaczycie ilu chętnych jest tam na spacery i rowery. Jako inwestycja postawić parę tablic przy drodze ze starymi zdjęciami przed i powojennymi.
@ marucha
dnia 28.05.2023, 11:02
Ocena
komentarza:
2
...a misie tam mają się wyjątkowo dobrze. jak to mówi gajowy stary misiu mocno śpi ale tylko w piosence.
@ trt
dnia 27.05.2023, 16:22
Ocena
komentarza:
6
w tarnowcu nic nie bylo i nie bedzie lepiej sie niech powiat zajmie autobusami i mksami bo woza powietrze czyste marnotrastwo nicht tego nie kontroluje
@ Obserwator
dnia 02.06.2023, 07:27
Ocena
komentarza:
0
Sanok prężnie idzie do przodu bo ma wizję.
===

W naszym powiecie trwa "młócenie słomy", bo ziarna dawno już wyleciały.

Po pierwsze: TRZEBA MIEĆ JAKĄŚ WIZJĘ

Po drugie: trzeba mieć EKSTRA MILIONY

Po trzecie: WYSTARCZY 2 PARTNERÓW, bo przy większej liczbie
sprawa się "rozmywa"
@ Obserwator
dnia 02.06.2023, 07:54
Ocena
komentarza:
0
Jeżeli wizji rozwoju nie ma gospodarz (burmistrz, wójt)
tylko firma konsultingowa, to nic z tego nie będzie.
Tylko firmy konsultingowe będą miały "przerób"

Prezydent Ferenc nie potrzebował podpowiedzi
co należy robić, żeby Rzeszów się rozwijał.

W ciągu jego kadencji Rzeszów przegonił 8 miast
i z 23 miejsca pod względem ludności awansował
na miejsce 15-te w Polsce.

Tego nie udało się zrobić nikomu.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle

  W sobotę w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem Suwerennej Polski. Pol przyjechał na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił o polityce Niemiec, Donaldzie Tusku, a także o obronie polskich rolników.

 • Jasielscy strażacy obchodzili swoje święto

   

  Choć dzień Świętego Floriana, w którym strażacy obchodzą swoje święto minął kilka tygodni temu, to w Jaśle uroczyste obchody Dnia Strażaka odbyły się w miniony piątek (2 czerwca). Apel z udziałem strażaków jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej tradycyjnie zorganizowano na placu przy siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. T

 • Dofinansowanie na studnię głębinową - jak uzyskać?

   

  Studnią głębinową nazywamy sztucznie wykonane, pionowe ujęcie wody. W zależności od głębokości warstwy wodonośnej studnie bywają wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi i zapewniają wodę bardzo dobrej jakości!

 • Ogród Jordanowski znów tętnił życiem. Najmłodsi jaślanie obchodzili dzisiaj swoje święto

   

  Datę 1 czerwca znają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek. Nic w tym dziwnego. Tego dnia bowiem na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Najmłodsi jaślanie świętują swój dzień nie tylko w wąskim gronie rodzinnym. Od wielu lat chętnie odwiedzają również Ogród Jordanowski, gdzie czekają na nich atrakcje przygotowane przez pracowników jasielskich instytucji kultury.

 • Buduj i remontuj z "Pszczółką". Mega oferta cenowa na pustaki już czeka na Ciebie

  Budujesz dom? A może planujesz remont mieszkania? Zapraszamy do "Pszczółki" gdzie znajdziesz wszystko co niezbędne do wybudowania oraz remontu domu lub mieszkania.

 • Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

   

  Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

 • Ogromny zastrzyk finansowy dla Gminy Brzyska. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne

  Gmina Brzyska otrzymała blisko 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem. Inwestycja ma być realizowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach w 2024 r.

 • Dębowiec: Usunięto awarię układu sterującego przepompowni ścieków

  Nieczystości ściekowe, które stwierdzili inspektorzy WIOŚ przy komorze zasuw zlokalizowanych w najniższym punkcie terenu w Dębowcu były przyczyną awarii układu sterującego przepompowni ścieków. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze m.in. zamontowano monitoring pracy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podjąć natychmiastową reakcję w przypadku stanu awaryjnego.

 • UNIMOT przejmuje jasielskie zakłady magazynowania i dystrybucji paliw oraz produkcji asfaltów

   

  Formalności stało się zadość. Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2023 r. spółka UNIMOT Investments sp. z o.o. zawarła z PKN Orlen S.A. umowę przeniesienia 100 proc. akcji Lotos Terminale S.A. Tym samym jasielskie zakłady Lotos Infrastruktura i Uni-Bitumen zmieniły właściciela. 

 • Wstęga została przecięta. Przy jasielskim „Chemiku” powstało nowe boisko sportowe

   

  Starostwo Powiatowe mogło dziś ogłosić z dumą, że realizacja programu - „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego" wreszcie dobiegła końca. Dzisiaj, uroczyście oddano bowiem do użytku boisko wielofunkcyjne przy jasielskim „Chemiku”. Będzie ono służyć uczniom szkoły do gry w piłkę ręczną i tenisa. Wartość inwestycji wyniosła 935 238 zł.

 • Szukasz zacisznego miejsca do wypoczynku? Odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”

   

  Masz dosyć miejskiego zgiełku? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś odpocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą? Koniecznie odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”. To urokliwy i zaciszny zakątek w malowniczej wsi Potakówka na Podkarpaciu. Dwa piękne domki położone na terenie rekreacyjnym wraz z zarybionym stawem i zagrodą danieli to miejsce wprost idealne na spędzenie wakacyjnego urlopu lub weekendową ucieczkę na wieś.

 • Żołnierze Wojska Polskiego uczą jaślanki samoobrony

   

  Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

 • Zespół młodych siatkarek w SP nr 4 w Jaśle sięgnął po srebro

   

  W piątek (26 maja) w hali MOSiR w Jaśle rozegrano turniej finałowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt na szczeblu wojewódzkim. Triumfowały w nim młode adeptki siatkówki z Rzeszowa. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie pozostawiły w pokonanym polu zespoły reprezentujące Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle i Szkołę Podstawową w Dukli. Jaślanki pod wodzą trenera Grzegorza Janusza sięgnęły po srebro.

 • Strażacy interweniowali podczas Pikniku Rodzinnego. Z butli ulatniał się gaz

   

  Dzisiaj przed godziną 18. strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze butli z gazem propan-butan na terenie przedszkola przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Do zdarzenia doszło w trakcie trwającego Pikniku Rodzinnego. Okazało się, że doszło do ulatniania się gazu, w związku z czym wyznaczona została strefa bezpieczeństwa.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657