
Jasło i ościenne gminy łączą siły. Powstanie wspólna strategia rozwoju samorządów
Polskie samorządy nieustannie mierzą się z coraz to nowymi wyzwaniami. Starają się im sprostać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zacieśnianie wzajemnej współpracy, czego efektem jest większa konkurencyjność w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację kluczowych dla polskich miast i gmin wiejskich inwestycji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę władze samorządowe Miasta Jasła, Kołaczyc i gmin wiejskich: Jasło, Tarnowiec, Dębowiec i Skołyszyn, które tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Jasło. W osiągnięciu ambitnych celów inwestycyjnym ma im pomóc Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dokument ma powstać do końca bieżącego roku.
Opracowanie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027 wynika wprost z zawartego przed kilkoma miesiącami porozumienia pomiędzy Miastem Jasłem, Kołaczycami, gminą Jasło, gminą Tarnowiec, gminą Dębowiec i gminą Skołyszyn. Powołany do życia Miejski Obszar Funkcjonalny Jasło, o którym mowa służyć ma przede wszystkim wzmacnianiu i rozwojowi wzajemnych więzi partnerskich oraz integracji terytorialnej przy wdrażaniu instrumentu finansowania miejskich obszarów funkcjonalnych, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Władze samorządów zaangażowanych w opracowanie strategii liczą na to, że dzięki niej będą mogły aplikować o dodatkowe środki na rozwój jednostek samorządu terytorialnego.
- Zależy nam na tym, żeby w toku prac wypracować to, co będzie nam najbardziej potrzebne. Liczyć się będzie też to, co nasze miasto i gminy, które tworzą z nami Miejski Obszar Funkcjonalny będą mogły zaproponować. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na wsparcie osób, które wybierzemy do zespołów roboczych. Czekamy też na pomysły naszych mieszkańców, którymi będą mogli dzielić się w badaniach ankietowych, czy też podczas spotkań. Tym sposobem chcemy dotrzeć do jak najszerszej rzeszy potencjalnych interesariuszy. Zależy nam na tym, aby ten dokument wskazywał konkretne kierunki działań – mówił burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Na zdjęciu Ryszard Pabian/fot. M. Dziedzic
W czwartek (25 maja) w siedzibie Urzędu Miasta w Jaśle odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli władz samorządowych miast i gmin wchodzących w skład MOF-u oraz Jakuba Jaźwieca, właściciela firmy Open The Box, a zarazem członka zespołu, na którego barkach spocznie opracowanie strategii. Miasto Jasło reprezentował burmistrz Ryszard Pabian, miasto Kołaczyce – wiceburmistrz Adam Kmiecik, gminę wiejską Jasło – wójt Wojciech Piękoś, gminę Tarnowiec – wójt Agata Augustyn, gminę Dębowiec – wójt Marcin Bolek i gminę Skołyszyn – Bogusław Kręcisz.
- W zespole, który opracowywał będzie strategię znajdą się łącznie cztery doświadczone osoby, o różnych specjalizacjach. Dojrzeliśmy do tego, że zaczynamy myśleć o naszych potrzebach i naszym rozwoju w szerszym ujęciu, niż tylko w granicach administracyjnych naszych jednostek samorządu terytorialnego. Widzimy, że jest to potrzebne. Mówimy tutaj o takich dziedzinach jak transport, budowa oczyszczalni ścieków, nawet ścieżek rowerowych. Są to obszary, które nie powinny zamykać się wyłącznie w granicach danego miast, czy też gminy. Stąd potrzeba opracowania tego typu wspólnego dokumentu, który powie nam, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy i w jakim kierunku chcemy podążać – mówi Jakub Jaźwiec, ekspert w dziedzinie tworzenia partnerskich strategii terytorialnych.
Na zdjęciu Jakub Jaźwiec/fot. M. Dziedzic
Ekspert szczegółowo omówił wszystkie z etapów opracowania strategii ZIT dla MOF Jasło. Prace nad przygotowaniem dokumentu w zasadzie już się rozpoczęły. W czerwcu i lipcu bieżącego roku zespół roboczy ma skupić się na opracowaniu diagnozy wraz z analizą problemów, potrzeb, potencjału rozwojowego poszczególnych partnerów oraz łączących ich wzajemnych powiązań. Kolejnym etapem w procesie przygotowania dokumentu będzie określenie celów strategicznych. Wówczas okaże się między innymi, które z obszarów działalności jednostek samorządu terytorialnego są najważniejsze, nie tylko z punktu widzenia potrzeb każdego partnera z osobna, lecz przede wszystkim w odniesieniu do oczekiwań wszystkich samorządów tworzących MOF. Takich obszarów jest, co najmniej kilka. Burmistrzowie i wójtowie najczęściej wymieniali turystykę i edukację jako dziedziny, w których zapotrzebowanie na środki inwestycyjne jest szczególnie pożądane.
- Zarząd naszego województwa (Podkarpackiego – przyp. red.) narzucił nam pewne obszary, na które dedykować będzie środki finansowe. To przede wszystkim obszar transportowo-komunikacyjny i związany z szeroko pojętym środowiskiem, w tym turystyką, rekreacją i ochroną środowiska. Dla nas bardzo istotnym elementem jest również edukacja. Działając razem w tym właśnie obszarze jesteśmy w stanie bardzo dużo osiągnąć. Chodzi między innymi o przygotowanie nauczycieli, co potem znajdzie przełożenie na uczniów, od których zależeć będzie przyszłość naszych samorządów – tłumaczył burmistrz Ryszard Pabian.
W opinii Agaty Augustyn, wójta gminy Tarnowiec strategia ZIT powinna skupiać się przede wszystkim na rozwoju turystycznym Jasła, Kołaczyc i gmin wiejskich wchodzących w skład MOF-u. – Strategia, o której mówimy, powinna skupić się przede wszystkim na obszarze turystyki. W tej dziedzinie mamy bowiem największy potencjał. Najwięcej jest też w tej dziedzinie do zrobienia. W naszej gminie mogą to być ścieżki rowerowe i spacerowe. Coraz dynamiczniej rozwija się agroturystyka. Potrzebne są jednak szkolenia. Brakuje bowiem wiedzy, jak zabrać się za to – mówiła Agata Augustyn.
Na zdjęciu Agata Augustyn/fot. M. Dziedzic
Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027 ma powstać do końca bieżącego roku.
MD
Bo fajnie jest ubrać garniak, brązowe buciki na nozie i pozować.
Kolejny twór tworzący parę miejsc pracy dla znajomych królika?
W tych gminach mieszka około 90000 osób gdyby 1 % z nich otworzył agroturystyka byliby i 900 , każda po średnio po 3 pokoje z 3 łóżkami to jest 8100 miejsc noclegowych średni pobyt zakładamy 4 dni czyli rocznie te gminy musiałoby odwiedzić 729000 osób żeby wszystkie miejsca były zapewnione . Czyli żeby prowadzenie takiej agroturystyki było rentowe zakładam że turystów musiałoby być pół miliona . Realne ? No chyba nie .
- za moje podatki od lat robi się strategie, programy, analizy itp. napychając kieszenie różnym podmiotom spoza Jasła,
- szafy w UM pękają od takich opracowań, można nimi wybrukować płytę rynku,
- ilość nie przechodzi w jakość.
- im więcej takich strategii, im bardziej wydumanie nazwanych (tzw. nowomowa) - tym mniej konkretów i są coraz trudniejsze do zrozumienia,
- rozumiem, że biurokracja potrzebuje coraz więcej papierów-ale bez przesady,
- niedawno (rok czy dwa lata temu) duże gremium robiło podobnie kosmiczne opracowania; przedrukować to, dać nowe strony i gra gitara- tylko, że nikt na tym nie zarobi i tu jest ból.
P.S. Wspaniałe są te nowe słowa : interesariusz? to ten co ma interes?
Lubi młode łanie
czy emeryt z 13 i 14 emerytura i waloryzacja 50% od 2024r???
nie ma sily roboczej bo jezdzi dna zachod za 8-10 tys zl na miesiac,zacznijcie placic w agroturystyce po 6-7 tys na miesiac pracownikowi to zostana i tutaj beda pracowac!
oj jakie te fałszywe twarze ha tfu coście wybrali -.-
Turystyka, rekreacja, inkubatory i alternatory.
Pani burmistrz od oświaty i sportu i Pan burmistrz od ścieżek rowerowych i lodowiska
No ale ktoś ich wybrał.
Genialne! Widzicie za 5-10 lat te rozmowy paczki przyjaciół z Krakowa czy innej Warszawy: - Dokąd jedziecie na urlop? Tatry? Bieszczady? Nad morze? - Nie, w tym roku na rowery do Tarnowa.
To mozna robic bez strategii i wielkich gremiow specjalistow. To jest przyklad idealny na to iz nasze samorzady zajmuja sie futurystycznymi ideami, i samymi soba.
Co za żenada
Jak u sąsiadów na wschodzie: gdyby homo sovietikus wytrzeźwiał, to dawno by zmienił swoje otoczenie.
Pijanymi jest łatwiej rządzić.
===
W naszym powiecie trwa "młócenie słomy", bo ziarna dawno już wyleciały.
Po pierwsze: TRZEBA MIEĆ JAKĄŚ WIZJĘ
Po drugie: trzeba mieć EKSTRA MILIONY
Po trzecie: WYSTARCZY 2 PARTNERÓW, bo przy większej liczbie
sprawa się "rozmywa"
tylko firma konsultingowa, to nic z tego nie będzie.
Tylko firmy konsultingowe będą miały "przerób"
Prezydent Ferenc nie potrzebował podpowiedzi
co należy robić, żeby Rzeszów się rozwijał.
W ciągu jego kadencji Rzeszów przegonił 8 miast
i z 23 miejsca pod względem ludności awansował
na miejsce 15-te w Polsce.
Tego nie udało się zrobić nikomu.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 36