Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasło stolicą muzyki klasycznej

2

Późnym popołudniem 22 bm. zakończyły się przesłuchania VIII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Uczestniczyło w nich ponad 100 młodych, utalentowanych muzyków m.in. z Warszawy, Krakowa, Kielc, Katowic, Rzeszowa, Łańcuta, Białegostoku, Tarnowa i Jasła. Konkurs, organizowany w ramach XXI Jasielskich Spotkań Muzycznych, zakończy się w sobotę (23 bm.) koncertem laureatów.

Młodzież tradycyjnie rywalizowała w 3 kategoriach instrumentalnych: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych oraz trzech wiekowych: do 13 lat, do 16 lat i do 20 lat. Występy oceniło jury złożone jak zwykle z wybitnych muzyków. Tym razem w skład komisji konkursowych wchodzili: prof. Andrzej Godek – klarnet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igor Cecocho – trąbka (Akademia Muzyczna we Wrocławiu, AM w Łodzi), prof. Jerzy Kotyczka – obój (Akademia Muzyczna w Krakowie, AM w Łodzi), prof. Wiesław Kwaśny –skrzypce (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Andrzej Orkisz- wiolonczela – Warszawa, prof. Edward Wolanin –fortepian (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), dr hab. Mariusz Drzewicki –fortepian (Akademia Muzyczna w Łodzi).

***

Pomysłodawczynią Jasielskich Spotkań Muzycznych i Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, organizowanych wspólnie przez Jasielski Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle była jedna z najznakomitszych polskich śpiewaczek Stefania Woytowicz (1922-2005), wspaniała interpretatorka muzyki oratoryjno-kantatowej, w tym również współczesnej. To dzięki niej główną ideą konkursu stało się poszerzanie znajomości twórczości kompozytorów polskich wśród dzieci i młodzieży. (Uczestnicy przesłuchań obowiązkowo prezentują utwór kompozytora polskiego oraz dowolny, którym również może być utwór kompozytora polskiego).

Przez 20 lat trwania spotkań muzycznych Jasło gościło najwybitniejszych polskich muzyków. Na scenie JDK koncertowali światowej sławy wirtuozi m.in.: Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Marcin Dylla, Woytek Mrozek oraz kwartety: „Prima Vista”, „Camerata”, „Kwartet Wilanowski”. W tegorocznym koncercie (22 bm., o godz. 18) zatytułowanym „Mistrzowie Muzycznego Detalu” wystąpią: Jerzy Kotyczka – obój, Arkadiusz Krupa – obój oraz zespół Ensemble De La Cour w składzie: Marta Mizgała – obój, Agnieszka Bugla, Maciej Wulf, Tomasz Pawlak – skrzypce, Karolina Drwięga – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela i Katarzyna Rzeszutek – szpinet.

W OKMI dotychczas wzięło udział blisko 800 uczniów szkół muzycznych, których oceniały największe autorytety w dziedzinie muzyki. W jury zasiadali m.in.: Stefania Woytowicz, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Waldemar Sutryk , prof. Jerzy Kotyczka, prof. Paweł Głąbik, prof. Krzysztof Olczak, prof. Igor Cecocho.

JDK - st

Reklama

Komentarze: 2

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Jaślanin 2
dnia 22.03.2013, 22:15 · Zgłoś
Dlaczego Michał Jania w tamtym roku miał VI rok nauki i w tym roku też?
Odpowiedz
3
@ classico
dnia 25.03.2013, 06:20 · Zgłoś
...bo nie przeszedł ? :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.