Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasło testuje zeroemisyjny autobus Pilea

57

Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się prezentacja elektrycznego autobusu Pilea polskiej firmy ARP E-Vehicles w wersji gimbus. Jest to pierwszy w Polsce zeroemisyjny pojazd z baterią pod podwoziem. Jasielski MKS będzie miał możliwość przetestować autobus w wersji miejskiej w okresie wakacyjnym.<FOTOGALERIA>

Jasło jest kolejnym miastem, które testuje najnowocześniejszy elektryczny autobus ARP E-Vehicles wykonany prawie w 60% z polskich komponentów. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2016 r. Wejście w skład grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. we wrześniu 2020 r. umożliwiło uruchomienie produkcji seryjnej.

Dzisiaj został zaprezentowany autobus do przewozu dzieci do szkół. Spółka dysponuje również wariantem miejskim do obsługi większych miast, w którym pomieści się od 65 do 85 pasażerów oraz wariantem podmiejskim. Na jego pokład może wejść od 36 do 48 pasażerów. Autobusy dostępne są w dwóch długościach -8,5 m i 10 m. Są bardzo ciche i przyjazne dla środowiska.

 - Autobus jest w pełni polską konstrukcją. Od postaw został zaprojektowany przez zespół polskich inżynierów i konstruktorów. Jego produkcja odbywa się w Solcu Kujawskim. Innowacyjność tego autobusu polega na tym, iż baterie są zamontowane w podłodze. Na największych światowych targach BusWorld 2019 w Brukseli autobus został wyróżniony i nagrodzony za innowacyjność – podkreśla Piotr Janiak, dyrektor handlowy ARP E-Vehicles.

Autobus Pilea został wykonany z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Jest bezpieczny ze względu na podłogę antypoślizgową, system wspomagania kierowcy oraz monitoring wizyjny. Zamontowane pod podłogą baterie obniżają środek ciężkości pojazdu co przekłada się na stabilność toru jazdy oraz mniejsze zużycie energii. O tym, że autobus jest oszczędny przekonywał nas dyrektor handlowy spółki. - Na jednym ładowaniu można przejechać 140 km. Koszt jednego kilometra autobusem elektrycznym wynosi 0,42 -0, 45 groszy. W przypadku diesla koszt ten wzrasta do 1,20-1,50 zł za jeden przejechany kilometr. W sytuacji korzystania z energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki, którą dysponują samorządy można powiedzieć, że autobus jeździ bezkosztowo – wyjaśnia. Ładowanie autobusu może się odbywać za pomocą ładowarki pokładowej.

Autobus prezentowany przez ARP E-Vehicles jest wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak: klimatyzacja całopojazdowa, wygodne siedzenia, monitoring wizyjny, tablice elektroniczne, GPS, Wi-Fi, ładowarki USB oraz komfortową kabinę kierowcy z profesjonalną deską rozdzielczą wyposażoną w wyświetlacza LCD "12" o wysokiej rozdzielczości. Autobus jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wyposażono go w rampę ręczną dla wózków oraz układ przyklęku do poziomu chodnika. Najtańsza wersja autobusu Pilea opiewa na około 1,6 mln zł netto.

Jasielski MKS będzie miał okazję w okresie letnim testować przez tydzień wersję miejską elektrycznego autobusu. - Przede wszystkim chcielibyśmy sprawdzić jego technologię. Jesteśmy już umówieni na dłuższy test w wersji miejskiej. Prawdopodobnie nastąpi to na przełomie lipca-sierpnia. Głównym założeniem użytkowania autobusów elektrycznych będzie miasto, czyli linie miejskie, okrężne. Docelowo testy chcielibyśmy przeprowadzić również na wszystkich liniach także na gminnych w terenie pagórkowatym. Chcemy sprawdzić m.in. czy jedno ładowanie autobusu obsłuży linię dzienną – tłumaczy Robert Dobosz, prezes zarządu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle.

Jak podkreślił R. Dobosz, miasto ubiega się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Lokalnego na realizację projektu pn. "„Jasło – Moje miasto, Mój dom”, w ramach którego mogą zostać zakupione dwa autobusy elektryczne. - Został również ogłoszony program rządowy "Zielony transport publiczny". W tej chwili jesteśmy na etapie sprawdzania, kto może aplikować o środki – dodaje prezes MKS-u. Nowy autobus ARP E-Vehicles zdecydowanie wywarł ogromne wrażenie na prezesie Doboszu. - To niesamowity skok technologiczny, z którego nie ma już odwrotu. W tym momencie nie ma już żadnych dofinansowań do diesli, czy gazowych, ale elektrycznych i wodorowych. Jeżeli zakup nowych autobusów będzie realizowany to tylko w tym kierunki będziemy szli – zapewnia.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” miały okazję do przetestowania elektrycznego autobusu, którym zostały przetransportowane na ośrodek rekreacyjny "Przystanek Kwiatowa" w Jaśle.

id

Napisany dnia: 09.06.2021, 13:29
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Pan Tuk Tuk
dnia 09.06.2021, 14:11
Ocena
komentarza:
8
I tak tuk tuk ma lepsze wrazenia zjazdy
@ Max
dnia 09.06.2021, 17:26
Ocena
komentarza:
15
emisja jest za to w Bełchatowie albo Kozienicach
@ Ciekawy
dnia 09.06.2021, 18:05
Ocena
komentarza:
2
Wyprodukowano milion elektrycznych osobowek teraz czas na autobusy na to tylko czekalem.pan premier dotrzymuje slowa.
@ Datek
dnia 09.06.2021, 19:58
Ocena
komentarza:
25
Otrzymali autobus na tydzień a i tak go nigdy nie kupią, a z taką pompą się z tego tygodnia cieszą jakby conajmniej cała flotę wymienili. Za tydzień dalej będą jeździły 50 letnie autosany za którymi ciągnie się czarna chmura ekologicznego dymu.

Apetyt na Jasło
@ ixi
dnia 09.06.2021, 14:21
Ocena
komentarza:
2
Najwyższy czas zamienić te stare gruchoty z PRL na nowe autobusy!! Niestety zaraz pewnie pozaklejają całą powierzchnię autobusów kiczowatymi reklamami, no ale będzie jakiś progres przynajmniej, w środku. Jeśliby to zależało odemnie wolałbym autobusy z napędem wodorowym. Elektryki to eko mit, łatwo się palą a baterie to dopiero niebezpieczeństwo dla środowiska, no ale cóż.
@ Mariusz
dnia 09.06.2021, 14:46
Ocena
komentarza:
8
Jestem za pod warunkiem że my za to nie zapłacimy w podatkach.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 16:53
Ocena
komentarza:
14
A na co ewentualnie mogą pójść Twoje podatki? Na Dni Wina?
@ Mariusz
dnia 09.06.2021, 18:48
Ocena
komentarza:
5
Chodziło mi o to żeby nie podwyższyli danin obywateli Jasła na te bajeranckie autobusy.
@ do ixi
dnia 10.06.2021, 09:14
Ocena
komentarza:
2
A napęd wodorowy panie wielce uczony to nie elektryk? Przecież wodór nie jest spalany w silniku spalinowym tylko zasila ogniwo wytwarzające prąd napędzający następnie silnik elektryczny.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 09:34
Ocena
komentarza:
1
I dlatego chętnie zapłacisz za koszty zdrowotne wynikłe z zanieczyszczeń?
@ Kupić nowe, ale spalinowe.
dnia 09.06.2021, 14:28
Ocena
komentarza:
22
Niech się dobrze zastanowią, bo pojemność baterii z wiekiem spada, o czym wie każdy kto ma laptop, komórkę lub jakiekolwiek urządzenie elektryczne na baterię.
Jak jest nowe, to jakoś chodzi, po 3-4 latach pojemność baterii spada drastycznie.
Żeby się nie okazało, że po 8 latach trzeba będzie dokupić drogie baterie, po kolejnych 8 następne itd.

Samochód spalinowy, ile by nie miał lat, ma zawsze taki sam zasięg. Stare Autosany H9 na pełnym baku przejeżdżały tyle samo kilometrów w 1987 roku, co w 2021 roku. Poza tym można tym jechać nad morze, a tankowanie trwa 5 minut.
A elektryczny to taka zabawka uwiązana do miejsca stacjonowania, co jest zaprzeczeniem idei samochodu jako środka do przemieszczania się.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 15:45
Ocena
komentarza:
-7
Chodzi o coś innego;-) Nie od razu Kraków zbudowano.
@ 1971
dnia 09.06.2021, 20:38
Ocena
komentarza:
8
Hahaha miasto kupi po 1.6 mln netto za szt. Już widzę jak pruja sznury tych autobusów po naszych ulicach
@ sss3
dnia 10.06.2021, 14:01
Ocena
komentarza:
-3
Akurat w przypadku komunikacji miejskiej uwiązanie do miejsca stacjonowania nie jest specjalnym problemem. Co do reszty - racja.
Dodatkowo używanie słowa "zeroemisyjny" jest kłamstwem. To autobus ze zdalną emisją (w Bełchatowie albo gdzie indziej).
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 14:18
Ocena
komentarza:
1
Zeroemisyjny, bo nie emituje spalin. Tak samo jak pociąg czy tramwaj w porównaniu np. z transportem lotniczym. A prąd nie musi przecież pochodzić z elektrowni węglowej.
@ Borubar
dnia 09.06.2021, 14:29
Ocena
komentarza:
17
To czekamy na zmiany u drugiego jasielskiego przewoźnika. Jak do tej pory zainwestowano w koszule i krawaty dla kierowców, teraz pora na zmianę taboru
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 15:21
Ocena
komentarza:
1
A te koszule z jakich produkcji? Bo może wcale nie są przyjazne środowisku i ludziom?
@ ixi
dnia 09.06.2021, 17:06
Ocena
komentarza:
1
Koszule i krawaty to dobry start. Razu pewnego, latem, miałem nieprzyjemność jazdy małym MKS w Jaśle. Smród potu od kierowcy zwalał z nóg, po otwierałem wszystkie okienka i na szczęście nie jechałem zbyt daleko. Bród, smród i ubóstwo.
@ skierownik
dnia 09.06.2021, 14:36
Ocena
komentarza:
16
Autobusy elektryczne w Jaśle ? - to chyba nie jest nawet pieśń przyszłości, nie wymagajmy zbyt wiele. Na początek spróbujcie chociaż spełniać normy emisji EURO 4 bo niektóre szroty nie spełniają nawet EURO 1 ("Apetyt na Jasło" na jednym z nich wymiata) Jesteśmy lata świetlne za Krosnem czy nawet Gorlicami, ale co tam, ważne ze jest happening i można się lansować przy tej okazji.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 15:19
Ocena
komentarza:
-13
Nie każdy jeździ, nie każdy lata (albo z różną częstotliwością), za to każdy je. A skoro tak nam zależy na środowisku (generalnie jest konsensus), to akurat tym, co każdy może i powinien zrobić jest zmiana diety na roślinną. Jest to najprawdopodobniej najlepszy sposób (nakładki wychwytujące metan z krowich beknięć raczej nie wystarczą - to jak zadowolenie się tylko filtrami bez odchodzenia od węgla).
@ Młody bażant.
dnia 10.06.2021, 09:11
Ocena
komentarza:
1
nie na roślinną bo to pociągnęłoby za sobą zwiększenie areału niszczących środowisko naturalne upraw monokulturowych kosztem jak najbardziej ekologicznych łąk , czyli pastwisk. TRZEBA PO PROSTU MNIEJ ŻRYĆ!
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 09:31
Ocena
komentarza:
2
Zaznajom się najpierw z tematem, a dopiero potem pisz. Bo to właśnie pod pastwiska i uprawy pasz wycinane i wypasane są lasy, w tym Amazonia. Dajemy radę wykarmić ok. 70-80 miliardów zwierząt, ale nie jesteśmy w stanie wykarmić 8 miliardów ludzi.
A więc np. ilość upraw soi przeznaczonej do konsumpcji przez człowieka (obecnie to tylko jakieś 7% i nie GMO) na pewno by się zwiększyła, ale wciąż to byłoby o wiele, wiele mniej, bo ekonomiczniej jest bezpośrednio karmić ludzi roślinami, które zresztą pokrywają większość zapotrzebowania energetycznego (mięso tylko ok. 18% przy tak olbrzymiej degradacji środowiska i wykorzystaniu zasobów). Więc dopiero wtedy żarlibyśmy mniej.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 09:32
Ocena
komentarza:
1
*wycinane i wypalane
@ Młody bażant.
dnia 10.06.2021, 09:45
Ocena
komentarza:
-2
nie pod pastwiska, tylko właśnie pod uprawy monokulturowe, czyli np pod banany i palmy olejowe. I poczytaj coś sobie na temat jak ludzka chciwość wypromowała nikomu niepotrzebne banany i jak to zmieniło środowisko.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 10:00
Ocena
komentarza:
2
Bez bananów i oleju palmowego naprawdę da żyć. Jeśli to Cię martwi, to jak nie może martwić kwestia upraw pod pasze dla tych wszystkich zwierząt?! Odwracanie uwagi od zasadniczego problemu to nienajlepsza obrona czegoś, czego i tak nie da się obronić.
@ fd
dnia 09.06.2021, 15:38
Ocena
komentarza:
6
na ile wystarczaja baterie???
@ leon
dnia 09.06.2021, 15:48
Ocena
komentarza:
7
latem na 100km a zimą przy włączonym ogrzewaniu przy mrozie minus 15 st to 40 km.
@ do do leon
dnia 10.06.2021, 09:17
Ocena
komentarza:
0
A o garażach kolega nie słyszał?
@ sss3
dnia 10.06.2021, 14:03
Ocena
komentarza:
0
Że nie mają jeździć tylko stać w garażu?
@ Marcin
dnia 09.06.2021, 15:47
Ocena
komentarza:
7
Niech lepiej kupią kilka H9. Dłużej pojeżdżą, koszt też na pewno mniejszy.
@ Towarzysz
dnia 09.06.2021, 16:18
Ocena
komentarza:
2
Bezemisyjny autobus na...prąd z PGE :)))
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 16:40
Ocena
komentarza:
-3
Sam w sobie - bezemisyjny. Od czegoś trzeba zacząć. W ubiegłym roku w UE wyprodukowano więcej energii ze źródeł odnawialnych.
@ Kotłowy
dnia 09.06.2021, 18:05
Ocena
komentarza:
11
Klasyczne myślenie ekoludków. Zeroemisyjny, bo prąd z gniazdka. A w gniazdku w Polsce jeszcze długo z węgla. Licząc starty na przesyle, sprawność elektrowni, to chyba Bardziej ekologiczny jest stary diesel niż elektryk :)
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 18:14
Ocena
komentarza:
0
I będą spaliny jak przy nieelektrycznym?

Aż dzie, że nikt jeszcze nie napisał, że w papier i torby płócienne to już za komuny pakowano, więc ona wraca. Że green is the new red;-)
@ Kotłowy
dnia 09.06.2021, 20:50
Ocena
komentarza:
9
Prawdziwa ekologia nie ma nic z tą na siłę promowaną. Kiedyś będzie trzeba zutylizować te wszystkie akumulatory, w których można znaleźć cały układ okresowy. Stosowanie na siłę DPF, Adblue, Start-stop nabija tylko kieszenie producentów. Efektywność takich rozwiązań jest śmiesznie mała. Ilość energii potrzebna do wyprodukowania współczesnego "ekologicznego" samochodu jest kilkukrotnie większa od ilości energii potrzebnej do produkcji auta 10 lat temu. Te wszystkie "bulbulatory" są energetycznie kosztowne. Nikt o tym nie mówi, bo to nie w smak "prawilnej" ekologii. A ludzie łykają medialną papkę, kupują hybrydy, elektryki, itp., przekonani, że chronią Ziemię, a tylko zwiększają zyski wielkich koncernów. Zamiast nakładać kagańce i ograniczenia, normy euro, itp., może zainwestować w sadzenie drzew i innych roślin zielonych, które naturalnie usuwają CO2 z powietrza. Ale na tym nikt nie zarobi.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 09.06.2021, 22:24
Ocena
komentarza:
-1
Haha... Jasne. Sądzimy drzewka dla picu, a tu wycinamy Amazonię, bo przecież pan Kotłowy musi porządnie zjeść! Smrodzimy spalinami, ale drzewka przecież wszystko pochłoną w imię „prawdziwej” ekologii... Tak, te akumulatory trzeba będzie poddać recyklingowi. Ot, taka nowinka;-)
@ pokolenie 2000
dnia 10.06.2021, 08:58
Ocena
komentarza:
0
mięso i mleko bierze się z marketu a prąd z gniazdka
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 09:19
Ocena
komentarza:
2
To właśnie młodzi są świadomi ekologicznie, a nie starzy. A skoro z gniazdka, to wolisz ciuchcie od elektrycznych, bo to wciąż Bełchatów? A może jeszcze tramwaje na węgiel? I co robisz z wiedzą o mleku? Masz ją tak naprawdę?
@ Kotłowy
dnia 10.06.2021, 21:05
Ocena
komentarza:
1
A zastanawiałeś się ile energii potrzeba, aby proces recyklingu współczesnych akumulatorów przeprowadzić prawidłowo. To nie są akumulatory ołowiowe, w których ołów i plastik wystarczy przetopić i wykorzystać od nowa. Rozszczelnienie ogniwa litowego przy zaniedbaniu odpowiednich warunków grozi pożarem. Ale o tym ekoludki z UE nie mówią. Korzystanie z elektrycznych samochodów przypomina trochę przenoszenie produkcji do ubogich krajów, gdzie żadne normy ochrony środowiska nie obowiązują i dlatego jest taniej. My jeździmy elektrykiem i jest cacy, a truje elektrownia, ale to już nie nasza sprawa. Podobnie cała UE jest ekologiczna, bo trują Chiny, Wietnam, Malezja, itp. Tak, jakby te kraje były na innej planecie. Tłumacząc opornemu umysłowi, to wygląda tak, jakbyś umówił się z sąsiadem, że u niego zamontujesz piec do centralnego, a do swojego domu poprowadzisz rury z ciepłą wodą. Ty jesteś eko, bo masz ciepełko bez smrodu, a sąsiad pali i zatruwa środowisko, ale to przecież sąsiad, a nie ty. Zostawiam to pod rozwagę wszystkim, którym podoba się obecna polityka "proekologiczna".
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 22:22
Ocena
komentarza:
0
Jasne... Silniki spalinowe przecież pożarem nie grożą, a ponieważ recykling elektrycznych przebiega inaczej, to należy truć dalej starymi. To jest ta „prawdziwa” ekologia?
Może nie zauważyłeś, ale mimo wycinki drzew wciąż jest ich sporo, a mimo to mamy zanieczyszczenia... A eko-dom - nie ma prawa się tak nazywać, bo panele słoneczne wciąż podłączone są do sieci elektrycznej? Z pociągów elektrycznych także mamy zrezygnować, bo przecież wedle Twojego wyobrażenia o ekologii nie są ekologiczne?
UE ma się oglądać na Chiny? A może jeśli miałaby od nich oczekiwać, to wypada samemu najpierw praktykować? Ciebie truje elektrownia w Azji czy jednak bardziej Bełchatów? Pozostawiam pod rozwagę...
@ Kotłowy
dnia 11.06.2021, 06:41
Ocena
komentarza:
0
Pożar akumulatora litowego podałem za przykład, ale problemem będzie to, co się do atmosfery wydostanie w razie takiego pożaru. Innym przykładem działań "proekologicznych" jest nowy czynnik do klimatyzacji. Nie dość, że w razie wypadku łatwo może wybuchnąć, to jeszcze podczas spalania wydziela cyjanowodór. Czysta ekologia. A najważniejsze jest to, że produkują go 2 firmy na świecie i praktycznie one dyktują ceny, które są kilkukrotnie wyższe od poprzedniego czynnika. W całej tej "ekologii" chodzi o kasę, wyciąganie jej z tak uświadomionych jak Ty ekologów. Ja, dopóki będzie to możliwe, będę jeździł dieslem lub V8, bo przynajmniej nie muszę ładować samochodu co 200 km, planować trasy uwzględniając dostępność ładowarek, a w razie kończącego się paliwa po kilku minutach tankowania jadę dalej. Korzystanie z samochodu ma być przyjemnością, a nie męką. Pozdrawiam
@ Człowiek też zwierzę
dnia 11.06.2021, 14:17
Ocena
komentarza:
1
Acha... Czyli każdy samochód emitujący spaliny jest automatycznie lepszy od elektrycznego, bo co któryś (elektryczny) może wybuchnąć i dopiero WTEDY stać się problematyczny? No faktycznie - "prawdziwa ekologia"!:-) Nie, samochód służy po prostu do przemieszczania się, ale najpierw wypad mieć po czym, czyli opłaca się zadbać o planetę. Być może dla kogoś przyjemnością jest dodatkowo świadomość, że nie przyczynia się do jej zatruwania. Nawet gdy POCZĄTKOWO stacje ładowania będą rzadkością, a ceny przewidywalnie wyższe. Ale jak myślisz, co nastąpi, gdy te samochody po prostu staną się standardem? Zachęcam też do wysłuchania podcastu Simona Hilla (Plant Proof) - odcinek 119 jest poświęcony właśnie tej tematyce.
@ Wielki Elektronik
dnia 11.06.2021, 15:30
Ocena
komentarza:
0
Panowie... wiecie że dzwoni tylko nie wiecie w którym kościele. Sytuacja jest trochę bardziej złożona. Jeśli chodzi o zatruwanie środowiska samochodami elektrycznymi - prawda jest pośrodku, ponieważ - rzeczywiście - proces produkcji i późniejszej utylizacji jest energochłonny i niekoniecznie ekologiczny, natomiast przez sam czas eksploatacji samochody elektryczne są z pewnością czystsze niż spalinowe, prąd do ładowania może (i powinien) pochodzić ze źródeł odnawialnych, jest go w ciągu dnia aż nadto, przez co elektrownie węglowe muszą zmniejszać moc w ciągu dnia bo jest nadwyżka z fotowoltaiki, dlatego im więcej elektryków tym lepiej. Nawet jeśli prąd pochodziłby z węgla to systemy oczyszczania spalin za wiele milionów są w stanie praktycznie w całości usunąć szkodliwe substancje (pozostaje tylko dwutlenek węgla i para). Dodatkowo elektryki hamują silnikiem (przynajmniej w początkowej fazie) i odzyskują energię, nie ścierając w takim stopniu klocków i tarcz hamulcowych jak w tradycyjnym samochodzie, więc powstaje mniej pyłów. Pisanie że Bałchatów czy inne nowoczesne elektrownie truje jest przesadą, truje niska emisja czyli min. stare piece węglowe w domach i stare samochody nie spełniające norm spalin. Prawdą jest że elektrownie emitują duże ilości dwutlenku węgla a nie jest to korzystne (globalnie) dla klimatu.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 11.06.2021, 16:35
Ocena
komentarza:
2
Sytuacja jest prosta pod względem emisyjności i nieobierania rozwiązań ewidentnie nieekologicznych tylko dlatego, że nowe nie są doskonałe. Bo to byłby absurd. Latamy w kosmos i to tylko tylko kwestia tego, co uznamy dla nas za priorytet, żeby sie w jego kierunku rozwijać - czy będzie to rozwój czystych technologii, czy "rozwój" w oparciu o i tak wyczerpywalne zasoby. Nie wydaje mi się, żeby nawet wielomilionowe instalacje były w stanie zredukować negatywne skutki emisji, bo wtedy wystarczyłoby robić tylko to. No i sam przyznajesz, że zostaje CO2. Pisanie, że Bełchatów nie truje to dopiero przesada, bo to, że niska emisja jako właśnie taka jest rzeczywiście problematyczna nie unieważnia elektrowni. A Bełchatów akurat truje najbardziej w Europie.
@ rjs
dnia 09.06.2021, 16:35
Ocena
komentarza:
10
Jak to ostatnio w Polsce bywa i wszystko jest postawione na głowie to i w Jaśle w wakacje autobus szkolny będą testować politycy PiS.
@ Ss
dnia 09.06.2021, 17:42
Ocena
komentarza:
12
Ta hahahq hulajnogami też mieli jezdzic do pracy i nie zagracać całego parkingu wokół UM i co? Ja nie świnia plujcie w oczy innym.
@ Obserwator
dnia 09.06.2021, 17:48
Ocena
komentarza:
12
Żeby tylko
miał ktoś nimi jeżdzić w roli pasażera bo pozostałe
wożą powietrze no ale kasa publiczna to nikt się
nie przejmuje
@ Warez
dnia 09.06.2021, 18:25
Ocena
komentarza:
1
Jaki jest ślad węglowy tego pojazdu? Wszystkiemu są Winne Klimaty.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 10.06.2021, 22:38
Ocena
komentarza:
2
Dlatego Kuchenne Rewolucje.
@ *****
dnia 09.06.2021, 19:48
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ Falconetti
dnia 09.06.2021, 21:55
Ocena
komentarza:
5
Pan w czarnych okularach niech powie czym to gasić jak nie daj Boże to się zapali ???
@ Olivia Janiak
dnia 09.06.2021, 23:49
Ocena
komentarza:
-2
Ten pan bardzo fajny!
@ Xyztrq
dnia 10.06.2021, 01:57
Ocena
komentarza:
2
Gdzie testować jak w Jaśle nie ma czegoś takiego jak komunikacja miejska
@ betonowe miasto
dnia 10.06.2021, 08:38
Ocena
komentarza:
2
Kolejny sukces władzy:-))
@ aaa
dnia 10.06.2021, 13:40
Ocena
komentarza:
7
Takie pojazd proponuję testować w zimie. Na przełomie stycznia i lutego, gdy trzeba będzie stale grzać autobus dla pasażerów i gdy baterie będą zmarznięte od codziennego mrozu. Wtedy wyjdzie jaki to ma rzeczywisty zasięg.

Testowanie w lecie na cieple, nie będzie miarodajne.
@ pol
dnia 12.06.2021, 18:11
Ocena
komentarza:
0
nastepna głupota
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105