Strona główna

Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

Napisany dnia: 11.06.2019, 09:49 , Tagi: Brak

Około 3600 lat temu przybywająca zza Karpat ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła  gród w Trzcinicy. Ta górska twierdza została założona 500 lat wcześniej przez miejscową ludność będącą potomkami pierwszych Indoeuropejczyków przemierzających wraz ze swoimi stadami Europę Środkową w III tysiącleciu przed Chrystusem.

Od momentu kiedy powstał gród w Trzcinicy stał się ważnym punktem na szlaku wiodącym przez przełęcze Karpackie w stronę Dunaju, a potem dalej na południe w stronę Morza Śródziemnego.

Ludność kultury Otomani-Füzesabony reprezentowała bardzo zaawansowany w tamtych czasach poziom rozwoju. Centra tej kultury znajdowały się w Kotlinie Karpackiej w dorzeczu Dunaju, a miała swoje korzenie w strefie śródziemnomorskiej, a nawet bliskowschodniej, czyli tam gdzie narodziła się nasza cywilizacja. Wraz z ludnością kultury Otomani-Füzesabony w Trzcinicy pojawiły się naczynia zdobione ornamentem spirali i guzami, pojawiły się też ozdoby z brązu i narzędzia takie jak siekiery i czekany bojowe., identyczne jak te które znajdowane są w skarbach z tego czasu nad Dunajem.

W czasie kiedy w grodzie w Trzcinicy mieszkała ludność kultury Otomani-Füzesabony został on rozbudowany. Elita mieszkańców, w tym specjaliści od odlewnictwa brązu, mieszkała w wydzielonej części osady. Osady broniły wały i palisada, a także sama stromizna stoków wzgórza na którym została zbudowana osada, a do jej wnętrza prowadziła wykładana drewnem droga.

Ludność kultury Otomani-Füzesabony nie tylko specjalizowała się w obróbce brązu ale i złota, o czym świadczą liczne odkrycia przedmiotów z tego kruszcu na stanowiskach tej kultury w Kotlinie Karpackiej, ale także ostatnie znalezisko bransolet wykonanych ze złotego drutu w pobliżu Karpackiej Troi.  Ważna rolę w wierzeniach tej ludności, odgrywały wykonane z gliny przedstawienia postaci ludzkich,  być może będące przedstawieniami ówczesnych bóstw. Figurki takie znane są ze stanowisk zlokalizowanych na Południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Taka figurka glinianego idola została też odkryta w Trzcinicy. Ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła nie tylko Kotlinę Jasielską ale również Kotlinę Nowego Sącza i z tych regionów ta wysoka kultura promieniowała na północ przyczyniając się do rozpropagowania zdobyczy cywilizacyjnych epoki brązu.

Właśnie tak odległym czasom epoki brązu (II tysiąclecie przed narodzeniem Chrystusa) jest poświęcona impreza plenerowa w Karpackiej Troi. Ma ona pokazać zwyczaje ludności , sposoby prowadzenia wojny, wierzenia ale również życie codzienne. Zapraszamy do poznania życia ludzi zamieszkujących w Karpackiej Troi w czasach gdy nad Morzem Śródziemnym rozwijała się kultura mykeńska.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Impreza plenerowa z cyklu „Od Troi po Bałtyk” poświęcona Karpackiej Troi w epoce brązu pod tytułem Złoto Karpat. 15-16 czerwca 2019.

Więcej na stronie www.karpackatroja.pl

fot. Jan Gancarski

Artykuł sponsorowany

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Nie o pieniądze tutaj chodzi, lecz o szacunek

   

  Nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło wkrótce otrzymają wyższe dodatki za wychowawstwo. Teraz będzie to kwota, co najmniej 300 zł. Rada Miasta dzisiaj miała podjąć w tej materii właściwą uchwałę. Ożywioną dyskusję wywołała jednak kwota, jaką za wychowawstwo otrzymywać będą nauczyciele opiekujący się oddziałami przedszkolnymi. Zdaniem części radnych powinni dostawać więcej pieniędzy.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Starosta zawiadomił prokuraturę. Doszło do oszustwa i zniesławienia?

  Starosta Adam Pawluś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zarządu powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez Stowarzyszenie na Rzecz Wszystkich Istot. Jak twierdzi zostali narażeni na poniżenie i utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105