Strona główna

Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

Napisany dnia: 11.06.2019, 09:49 , Tagi: Brak

Około 3600 lat temu przybywająca zza Karpat ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła  gród w Trzcinicy. Ta górska twierdza została założona 500 lat wcześniej przez miejscową ludność będącą potomkami pierwszych Indoeuropejczyków przemierzających wraz ze swoimi stadami Europę Środkową w III tysiącleciu przed Chrystusem.

Od momentu kiedy powstał gród w Trzcinicy stał się ważnym punktem na szlaku wiodącym przez przełęcze Karpackie w stronę Dunaju, a potem dalej na południe w stronę Morza Śródziemnego.

Ludność kultury Otomani-Füzesabony reprezentowała bardzo zaawansowany w tamtych czasach poziom rozwoju. Centra tej kultury znajdowały się w Kotlinie Karpackiej w dorzeczu Dunaju, a miała swoje korzenie w strefie śródziemnomorskiej, a nawet bliskowschodniej, czyli tam gdzie narodziła się nasza cywilizacja. Wraz z ludnością kultury Otomani-Füzesabony w Trzcinicy pojawiły się naczynia zdobione ornamentem spirali i guzami, pojawiły się też ozdoby z brązu i narzędzia takie jak siekiery i czekany bojowe., identyczne jak te które znajdowane są w skarbach z tego czasu nad Dunajem.

W czasie kiedy w grodzie w Trzcinicy mieszkała ludność kultury Otomani-Füzesabony został on rozbudowany. Elita mieszkańców, w tym specjaliści od odlewnictwa brązu, mieszkała w wydzielonej części osady. Osady broniły wały i palisada, a także sama stromizna stoków wzgórza na którym została zbudowana osada, a do jej wnętrza prowadziła wykładana drewnem droga.

Ludność kultury Otomani-Füzesabony nie tylko specjalizowała się w obróbce brązu ale i złota, o czym świadczą liczne odkrycia przedmiotów z tego kruszcu na stanowiskach tej kultury w Kotlinie Karpackiej, ale także ostatnie znalezisko bransolet wykonanych ze złotego drutu w pobliżu Karpackiej Troi.  Ważna rolę w wierzeniach tej ludności, odgrywały wykonane z gliny przedstawienia postaci ludzkich,  być może będące przedstawieniami ówczesnych bóstw. Figurki takie znane są ze stanowisk zlokalizowanych na Południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Taka figurka glinianego idola została też odkryta w Trzcinicy. Ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła nie tylko Kotlinę Jasielską ale również Kotlinę Nowego Sącza i z tych regionów ta wysoka kultura promieniowała na północ przyczyniając się do rozpropagowania zdobyczy cywilizacyjnych epoki brązu.

Właśnie tak odległym czasom epoki brązu (II tysiąclecie przed narodzeniem Chrystusa) jest poświęcona impreza plenerowa w Karpackiej Troi. Ma ona pokazać zwyczaje ludności , sposoby prowadzenia wojny, wierzenia ale również życie codzienne. Zapraszamy do poznania życia ludzi zamieszkujących w Karpackiej Troi w czasach gdy nad Morzem Śródziemnym rozwijała się kultura mykeńska.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Impreza plenerowa z cyklu „Od Troi po Bałtyk” poświęcona Karpackiej Troi w epoce brązu pod tytułem Złoto Karpat. 15-16 czerwca 2019.

Więcej na stronie www.karpackatroja.pl

fot. Jan Gancarski

Artykuł sponsorowany

 • Głupota, czy polityczna manifestacja?

  W miniony weekend przy wjeździe do Jasła od strony Krosna został zniszczony witacz. Wandal, który tego dokonał użył żółtej farby w spray'u malując na nim napis "#STOP447" nawołujący do manifestacji przeciwko roszczeniom żydowskim i przyjętej amerykańskiej ustawie mówiącej o zwrocie mienia ofiar Holocaustu.

 • Policjanci użyli gazu wobec agresorów

  Dwóch agresywnych mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu po tym, jak obelżywymi słowami znieważyli funkcjonariuszy i naruszyli ich nietykalność cielesną. Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas interwencji w Łężynach.

 • Tłumy na Baciarach i Brathankach

  Tegoroczne Dni Gminy Skołyszyn odbyły się pod nazwą "Prozioki 2019" na stadionie sportowym w Skołyszynie. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu jasielskiego, krośnieńskiego oraz gorlickiego przyjechało mile spędzić czas przy muzyce zespołów Baciary i Brathanki.

 • Pszczoły w sercu miasta? To możliwe!

  W maju na dachu galerii VIVO! Krosno stanęły cztery ule. Jak się okazuje centrum miasta to dla tych pracowitych owadów doskonałe miejsce do życia. Blisko 200 tysięcy pszczół z „Pasieki VIVO!” może w ciągu roku wyprodukować aż 100 kg naturalnego miodu, o kuszącym smaku i nieocenionych walorach zdrowotnych.

 • "Pojedynek z Triceratopsem" - wyzwanie dla prawdziwych łasuchów!

   

  Zapraszamy wszystkich niestrudzonych śmiałków do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu "Pojdeynek z Triceratopsem". Zasady pojedynku są proste: 1. Zamów Triceratops Burgera, 2. Zjedz go w całości, 3. Zrób to szybciej niż Twoi rywale.

 • Pracuj za granicą!

   

  Szukasz atrakcyjnych ofert pracy za granicą? Work Centre to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W naszym biurze znajdziesz ciekawe oferty pracy stałej oraz sezonowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105