Strona główna

Kij służy do gry - nie do przemocy - Łukasz Jachimek - wywiad

3
Napisany dnia: 04.08.2006, 15:11 , Tagi: Brak
Rozmowa przeprowadzona dnia 3 sierpnia 2006 z Łukaszem Jachimkiem – młodym, uzdolnionym trenerem jasielskiej drużyny baseballowej JKB Pantery Jasło, a także nauczycielem wychowania fizycznego i rewalidacji indywidualnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Jaśle.

Natalia: Dla wielu mieszkańców Jasła, baseball już dawno wymarł w naszym mieście. Jednak po ponad 6 latach, utworzona została drużyna JKB Pantery Jasło. Skąd właściwie taki pomysł i kto był jego inicjatorem?

Łukasz Jachimek: Inicjatorami byli prezesi Panter np. Paweł Stygar. Pomysł ten wziął się stąd, iż dawniej, wielu jaślan grało w baseball. Trenowałem tę dyscyplinę przez ok.10, 11 lat, po czym nastąpiła przerwa. Po tym jak przestaliśmy grać, czegoś zaczęło nam brakować. Teraz większość zawodników ukończyła studia, znalazła sobie pracę, więc znaleźli chwilkę czasu i postanowiliśmy reaktywować drużynę, udało nam się to i jakoś idzie.

 

N: Pierwszy mecz rozegraliście w Żorach i ku zdziwieniu wielu ludzi, był on dla Was zwycięski. Jakie odczucia towarzyszyły Tobie jak trenerowi przed meczem? Czy byłeś nastawiony na zwycięstwo, czy raczej na przegraną?

Ł. J: Powiem tak, jadąc na mecz, trenowaliśmy dokładnie od 2,5 tygodnia.  Początek spotkania nie był dla nas zbyt udany, pierwsze zmiany, a my przegrywamy. Chłopcy trochę się załamali, ale kilka dobrych odbić, kilka dobrych sytuacji, akcji i wygraliśmy. Chwała za to chłopakom. Okazało się, że jednak tej gry się nie zapomina i jest to kwestią przypomnienia, treningów, sparingów. Mam nadzieję, że wyniki dalej będą pozytywne.

 

N: Kolejny dwómecz z Kędzierzynem Koźle również przyniósł Wam zwycięstwo. W końcu przyszedł czas na drużynę KSB Wrocław. Zajmowali oni bezpośrednio 2 lokatę w tabeli, depcząc Panterom po piętach. Satysfakcjonowała ich tylko wygrana i dopięli swego. Co było przyczyną waszej porażki?

Ł. J: Przyczyną było na pewno brak treningów, brak ogrania, a także fakt, iż kilku naszych graczy wyjechało za granicę i po prostu nie mogło być ich na tym meczu. Po drugie drużyna z Wrocławia jest bez wątpienia silną drużyną. Jeśli chodzi o zawodników rodem z Wrocławia w tejże drużynie, to jest ich tylko 3, reszta jest natomiast z Kutna, Jastrzębia. Przyczyną tego jest to, że w mieście tym jest AWF i istnieje tam kierunek o specjalizacji baseball, toteż studenci kształcą się w tym kierunku, po czym grają dla wrocławskiej drużyny. Noi niestety nie udało nam się wygrać.

 

N: No, ale walka o 1 ligę toczyła się dalej, wygrana meczu w Miejskiej Górce dawała Wam możliwość gry w play- offach. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tego spotkania?

Ł. J:  Mecz ten przeszedł do historii. Na wstępie wytłumaczę, że PZB ustalił przepisy, które pozwalały na grę w 2 -ej lidze, zawodnikom z 1- ej ligi. Noi tak wystawili swoją drużynę przeciwko nam. W ich zestawieniu grało 7 zawodników pierwszoligowych. Przegraliśmy jednym punktem. Wspomnę jeszcze, że mecz sędziowany był przez miejscowych arbitrów, co jest rzeczą absurdalną. Warto zaznaczyć, że po naszym meczu Miejska Górka rozgrywała mecz z Wrocławiem i wystawili oni na ten mecz, głównie młodych zawodników. Co więcej wygrali oni z Wrocławiem, co jest już zupełnie zastanawiającą sprawą.

N: Patrząc w tabelę widzimy, iż plasujecie się na 3 miejscu. Jesteście debiutantami w tym sezonie, ale pokazaliście, że z Jasłem także trzeba liczyć się, jeśli chodzi o walkę o 1 ligę. Czy zawodnicy czują niedosyt ze względu na to, iż nie udało się awansować?

Ł. J: Oczywiście. Naszym głównym celem było wejście do 1- ej ligi, ale na początku zaznaczyłem chłopakom i prezesom, że jeżeli nie uda nam się awansować to nic się nie stanie. Może to głupio zabrzmi, ale cieszę się, że nam się to nie udało, gdyż jestem zdania, że co się odwlecze, to nie uciecze. Lepiej ograć się w 2- ej lidze i dopiero potem wystartować w wyższej lidze. Rzeczą, która mnie cieszy jest to, że kilku zawodników, którzy dawniej grali w baseball, zgłosiło chęć powrotu do drużyny i jest nadzieja, że znowu będziemy drużyną liczącą się w 1-ej  lidze w Polsce i na Mistrzostwach Europy.

 

N: By drużyna mogła funkcjonować muszą być dostarczane odpowiednie środki finansowe. Jak ma się kwestia sponsoringu w Waszym zespole?

Ł. J: Mamy kilku sponsorów, którzy na dzień dzisiejszy dają nam takie, a nie inne pieniądze, nie są to jakieś kolosalne kwoty, ale warto zaznaczyć i podziękować im od razu z góry, za to, że zgodzili się dając nam w ciemno pieniądze, bo nie wiedzieli co to jest, czy te pieniążki się im zwrócą, czy zrobimy im jakąś reklamę. Sponsorują nas takie firmy jak np. Habys, Gamrat, MPM, Jafar, który zorganizował nam wyjazd, Hesta, która udostępniła nam po tańszych cenach swoje samochody, także też są to nasi sponsorzy.

 

N: Wasze treningi odbywają się dwa razy w tygodniu na obiekcie MOSIR’u. Czy boisko udostępniane jest Wam odpłatnie, czy też nie?

Ł. J: Nie. Mamy z nimi podpisaną umowę, w której zawarte jest, że za każdą godzinę treningu, musimy im płacić 42 złote z groszami. Po zliczeniu miesięcznych kosztów treningów i meczów, które były u nas rozgrywane, otrzymamy kolosalną sumę, jaką jest ok. tysiąc złotych. Tak więc są to ogromne koszty, które praktycznie płacimy za samo trenowanie.

 

N: 1 sierpnia ruszyła Wakacyjna Szkółka Baseballu dla młodzieży. Zostały utworzone 3 kategorie wiekowe, widzimy więc, że swoich sił będą mogli spróbować zarówno starsi jak i młodsi. Skąd wogóle wziął się taki pomysł?

Ł. J: Aby jakakolwiek drużyna seniorska miała byt, musi mieć zaplecze. Dzieci i młodzież są przyszłością. Zainteresowanie baseballem w Jaśle jest duże, już podczas naszych meczy, młodzi ludzie, młodzi chłopcy przychodzili do nas i pytali się, czy może w przyszłości zostanie utworzona drużyna dla młodych zawodników. Dawniej takie drużyny istniały w naszym mieście, były także organizowane wyjazdy na Mistrzostwa Polski, młodzież zdobywała sukcesy. Uważam, że przyszłość tkwi w dzieciach. Obecnie w każdej kategorii wiekowej szkoli się po ok. 19 dzieci, jest to dość spora liczba, więc widzimy, że zainteresowanie jest duże.

 

N: Na stronie WWW.pantery.pl czytamy również, że zamierzacie ruszyć z akcją informacyjną „Kij służy do gry- nie do przemocy”. Czy mógłbyś dokładniej wyjaśnić nam, na czym ma ona polegać?

Ł. J: Jest to główne hasło szkółki wakacyjnej. W Polsce kij baseballowy kojarzy się dzieciom głównie z przemocą, my mówimy im, o tym, że kij służy do grania i tylko i wyłącznie można go używać na boisku sportowym. Boisko, mecz, żadna impreza.

 

N: Dziękuję bardzo za wspólną rozmowę.

Ł. J: Ja również bardzo dziękuję i korzystając z okazji zwracam się w imieniu zawodników i zarządu klubu JKB Pantery Jasło o wsparcie finansowe dla naszego klubu.

 

 

 

Rozmowę przygotowała i przeprowadziła : natalijka

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ bogo
dnia 04.08.2006, 18:29
Ocena
komentarza:
0
bardzo pięknie - baseball przede wszystkim
@ Henry
dnia 04.08.2006, 23:51
Ocena
komentarza:
0
proste :)
@ Siwy
dnia 11.02.2007, 19:22
Ocena
komentarza:
0
Jaslo gora.;)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Policjanci użyli gazu wobec agresorów

  Dwóch agresywnych mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu po tym, jak obelżywymi słowami znieważyli funkcjonariuszy i naruszyli ich nietykalność cielesną. Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas interwencji w Łężynach.

 • Tłumy na Baciarach i Brathankach

  Tegoroczne Dni Gminy Skołyszyn odbyły się pod nazwą "Prozioki 2019" na stadionie sportowym w Skołyszynie. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu jasielskiego, krośnieńskiego oraz gorlickiego przyjechało mile spędzić czas przy muzyce zespołów Baciary i Brathanki.

 • Pszczoły w sercu miasta? To możliwe!

  W maju na dachu galerii VIVO! Krosno stanęły cztery ule. Jak się okazuje centrum miasta to dla tych pracowitych owadów doskonałe miejsce do życia. Blisko 200 tysięcy pszczół z „Pasieki VIVO!” może w ciągu roku wyprodukować aż 100 kg naturalnego miodu, o kuszącym smaku i nieocenionych walorach zdrowotnych.

 • Dewastacja Matki Boskiej w Umieszczu

  Figura Matki Boskiej z Lourdes została znieważona przez nieznanego sprawcę, który pomalował ją pomarańczową farbą. Policjanci z komisariatu w Tarnowcu przyjęli również zawiadomienie o zniszczeniu elewacji budynku mieszkalnego.

 • "Pojedynek z Triceratopsem" - wyzwanie dla prawdziwych łasuchów!

   

  Zapraszamy wszystkich niestrudzonych śmiałków do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu "Pojdeynek z Triceratopsem". Zasady pojedynku są proste: 1. Zamów Triceratops Burgera, 2. Zjedz go w całości, 3. Zrób to szybciej niż Twoi rywale.

 • Uroczystość ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

  Dzisiaj po mszy świętej odprawionej w kościele Farnym ulicami miasta Jasła przeszły tłumy wiernych, którzy uczestniczyli w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy.<FOTORELACJA>

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 czerwca 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • "Grozi nam smród i plaga szczurów?"

  Mieszkańcy gminy Tarnowiec zaniepokojeni są brakiem odbioru odpadów segregowanych. Wszystko na to wskazuje, że problem ten dotknie również inne gminy powiatu jasielskiego. Włodarze gmin i miast obawiają się, że będzie powtórka z ubiegłego roku, kiedy w okresie letnim żadna z instalacji nie była w stanie ich przyjąć...

 • Pracuj za granicą!

   

  Szukasz atrakcyjnych ofert pracy za granicą? Work Centre to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W naszym biurze znajdziesz ciekawe oferty pracy stałej oraz sezonowej.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak. Zmiana godzin otwarcia!

   

  Zgodnie z Państwa życzeniami Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin - Józefów od 24 czerwca będzie czynny codziennie w godzinach 9- 18.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105