Strona główna

Kij służy do gry - nie do przemocy - Łukasz Jachimek - wywiad

3
Napisany dnia: 04.08.2006, 15:11 , Tagi: Brak
Rozmowa przeprowadzona dnia 3 sierpnia 2006 z Łukaszem Jachimkiem – młodym, uzdolnionym trenerem jasielskiej drużyny baseballowej JKB Pantery Jasło, a także nauczycielem wychowania fizycznego i rewalidacji indywidualnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Jaśle.

Natalia: Dla wielu mieszkańców Jasła, baseball już dawno wymarł w naszym mieście. Jednak po ponad 6 latach, utworzona została drużyna JKB Pantery Jasło. Skąd właściwie taki pomysł i kto był jego inicjatorem?

Łukasz Jachimek: Inicjatorami byli prezesi Panter np. Paweł Stygar. Pomysł ten wziął się stąd, iż dawniej, wielu jaślan grało w baseball. Trenowałem tę dyscyplinę przez ok.10, 11 lat, po czym nastąpiła przerwa. Po tym jak przestaliśmy grać, czegoś zaczęło nam brakować. Teraz większość zawodników ukończyła studia, znalazła sobie pracę, więc znaleźli chwilkę czasu i postanowiliśmy reaktywować drużynę, udało nam się to i jakoś idzie.

 

N: Pierwszy mecz rozegraliście w Żorach i ku zdziwieniu wielu ludzi, był on dla Was zwycięski. Jakie odczucia towarzyszyły Tobie jak trenerowi przed meczem? Czy byłeś nastawiony na zwycięstwo, czy raczej na przegraną?

Ł. J: Powiem tak, jadąc na mecz, trenowaliśmy dokładnie od 2,5 tygodnia.  Początek spotkania nie był dla nas zbyt udany, pierwsze zmiany, a my przegrywamy. Chłopcy trochę się załamali, ale kilka dobrych odbić, kilka dobrych sytuacji, akcji i wygraliśmy. Chwała za to chłopakom. Okazało się, że jednak tej gry się nie zapomina i jest to kwestią przypomnienia, treningów, sparingów. Mam nadzieję, że wyniki dalej będą pozytywne.

 

N: Kolejny dwómecz z Kędzierzynem Koźle również przyniósł Wam zwycięstwo. W końcu przyszedł czas na drużynę KSB Wrocław. Zajmowali oni bezpośrednio 2 lokatę w tabeli, depcząc Panterom po piętach. Satysfakcjonowała ich tylko wygrana i dopięli swego. Co było przyczyną waszej porażki?

Ł. J: Przyczyną było na pewno brak treningów, brak ogrania, a także fakt, iż kilku naszych graczy wyjechało za granicę i po prostu nie mogło być ich na tym meczu. Po drugie drużyna z Wrocławia jest bez wątpienia silną drużyną. Jeśli chodzi o zawodników rodem z Wrocławia w tejże drużynie, to jest ich tylko 3, reszta jest natomiast z Kutna, Jastrzębia. Przyczyną tego jest to, że w mieście tym jest AWF i istnieje tam kierunek o specjalizacji baseball, toteż studenci kształcą się w tym kierunku, po czym grają dla wrocławskiej drużyny. Noi niestety nie udało nam się wygrać.

 

N: No, ale walka o 1 ligę toczyła się dalej, wygrana meczu w Miejskiej Górce dawała Wam możliwość gry w play- offach. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tego spotkania?

Ł. J:  Mecz ten przeszedł do historii. Na wstępie wytłumaczę, że PZB ustalił przepisy, które pozwalały na grę w 2 -ej lidze, zawodnikom z 1- ej ligi. Noi tak wystawili swoją drużynę przeciwko nam. W ich zestawieniu grało 7 zawodników pierwszoligowych. Przegraliśmy jednym punktem. Wspomnę jeszcze, że mecz sędziowany był przez miejscowych arbitrów, co jest rzeczą absurdalną. Warto zaznaczyć, że po naszym meczu Miejska Górka rozgrywała mecz z Wrocławiem i wystawili oni na ten mecz, głównie młodych zawodników. Co więcej wygrali oni z Wrocławiem, co jest już zupełnie zastanawiającą sprawą.

N: Patrząc w tabelę widzimy, iż plasujecie się na 3 miejscu. Jesteście debiutantami w tym sezonie, ale pokazaliście, że z Jasłem także trzeba liczyć się, jeśli chodzi o walkę o 1 ligę. Czy zawodnicy czują niedosyt ze względu na to, iż nie udało się awansować?

Ł. J: Oczywiście. Naszym głównym celem było wejście do 1- ej ligi, ale na początku zaznaczyłem chłopakom i prezesom, że jeżeli nie uda nam się awansować to nic się nie stanie. Może to głupio zabrzmi, ale cieszę się, że nam się to nie udało, gdyż jestem zdania, że co się odwlecze, to nie uciecze. Lepiej ograć się w 2- ej lidze i dopiero potem wystartować w wyższej lidze. Rzeczą, która mnie cieszy jest to, że kilku zawodników, którzy dawniej grali w baseball, zgłosiło chęć powrotu do drużyny i jest nadzieja, że znowu będziemy drużyną liczącą się w 1-ej  lidze w Polsce i na Mistrzostwach Europy.

 

N: By drużyna mogła funkcjonować muszą być dostarczane odpowiednie środki finansowe. Jak ma się kwestia sponsoringu w Waszym zespole?

Ł. J: Mamy kilku sponsorów, którzy na dzień dzisiejszy dają nam takie, a nie inne pieniądze, nie są to jakieś kolosalne kwoty, ale warto zaznaczyć i podziękować im od razu z góry, za to, że zgodzili się dając nam w ciemno pieniądze, bo nie wiedzieli co to jest, czy te pieniążki się im zwrócą, czy zrobimy im jakąś reklamę. Sponsorują nas takie firmy jak np. Habys, Gamrat, MPM, Jafar, który zorganizował nam wyjazd, Hesta, która udostępniła nam po tańszych cenach swoje samochody, także też są to nasi sponsorzy.

 

N: Wasze treningi odbywają się dwa razy w tygodniu na obiekcie MOSIR’u. Czy boisko udostępniane jest Wam odpłatnie, czy też nie?

Ł. J: Nie. Mamy z nimi podpisaną umowę, w której zawarte jest, że za każdą godzinę treningu, musimy im płacić 42 złote z groszami. Po zliczeniu miesięcznych kosztów treningów i meczów, które były u nas rozgrywane, otrzymamy kolosalną sumę, jaką jest ok. tysiąc złotych. Tak więc są to ogromne koszty, które praktycznie płacimy za samo trenowanie.

 

N: 1 sierpnia ruszyła Wakacyjna Szkółka Baseballu dla młodzieży. Zostały utworzone 3 kategorie wiekowe, widzimy więc, że swoich sił będą mogli spróbować zarówno starsi jak i młodsi. Skąd wogóle wziął się taki pomysł?

Ł. J: Aby jakakolwiek drużyna seniorska miała byt, musi mieć zaplecze. Dzieci i młodzież są przyszłością. Zainteresowanie baseballem w Jaśle jest duże, już podczas naszych meczy, młodzi ludzie, młodzi chłopcy przychodzili do nas i pytali się, czy może w przyszłości zostanie utworzona drużyna dla młodych zawodników. Dawniej takie drużyny istniały w naszym mieście, były także organizowane wyjazdy na Mistrzostwa Polski, młodzież zdobywała sukcesy. Uważam, że przyszłość tkwi w dzieciach. Obecnie w każdej kategorii wiekowej szkoli się po ok. 19 dzieci, jest to dość spora liczba, więc widzimy, że zainteresowanie jest duże.

 

N: Na stronie WWW.pantery.pl czytamy również, że zamierzacie ruszyć z akcją informacyjną „Kij służy do gry- nie do przemocy”. Czy mógłbyś dokładniej wyjaśnić nam, na czym ma ona polegać?

Ł. J: Jest to główne hasło szkółki wakacyjnej. W Polsce kij baseballowy kojarzy się dzieciom głównie z przemocą, my mówimy im, o tym, że kij służy do grania i tylko i wyłącznie można go używać na boisku sportowym. Boisko, mecz, żadna impreza.

 

N: Dziękuję bardzo za wspólną rozmowę.

Ł. J: Ja również bardzo dziękuję i korzystając z okazji zwracam się w imieniu zawodników i zarządu klubu JKB Pantery Jasło o wsparcie finansowe dla naszego klubu.

 

 

 

Rozmowę przygotowała i przeprowadziła : natalijka

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ bogo
dnia 04.08.2006, 18:29
Ocena
komentarza:
0
bardzo pięknie - baseball przede wszystkim
@ Henry
dnia 04.08.2006, 23:51
Ocena
komentarza:
0
proste :)
@ Siwy
dnia 11.02.2007, 19:22
Ocena
komentarza:
0
Jaslo gora.;)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105