Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Konflikt marszałków

16

PiS kontra ... PiS. Czyli konflikt w Urzędzie Marszałkowskim między marszałkiem a wicemarszałkiem.

Zygmunt Cholewiński i Bogdan Rzońca oficjalnie zaprzeczają i bagatelizują sprawę ale nie da się ukryć, że coś jest na rzeczy. To coś to: władza i pieniądze. Czyli spór o podział kompetencji i podział pieniędzy na rozwój Podkarpacia.
 


Już po samych minach nie trudno się domyślić, że współpraca pomiędzy marszałkiem Zygmuntem Cholewińskim i jego zastępcą Bogdanem Rzońcą nie układa się dobrze. Dziennikarze mówią o konflikcie ale sami zainteresowani robią wszystko aby nie dawać powodów do spekulacji.

Nie ma jednak wątpliwości, że wicemarszałek Rzońca stracił władzę nad Departamentem Rozwoju. Teraz więc - to marszałek Zygmunt Cholewiński będzie osobiście kontrolował wszystkich urzędników odpowiedzialnych za wydawanie olbrzymich pieniędzy na rozwój regionu. Jego zastępca zapewnia, że nie czuje urazy, choć nie wie za jakie błędy zostały ograniczone jego kompetencje. Wicemarszałek Rzońca wbrew złośliwym komentarzom przekonuje, że wciąż ma pełne ręce roboty odpowiadając za rozwój komunikacji i gospodarkę mieniem. Po tych zmianach nikt nie może już mieć wątpliwości kto rządzi w Urzędzie Marszałkowskim.

Jak się dowiedzieliśmy, iskrzyło nie tylko w zarządzie, ale także wśród kadry kierowniczej Urzędu marszałkowskiego - która miała dużą swobodę w dobieraniu współpracowników. Teraz ostateczne decyzje kadrowe podejmował będzie wyłącznie marszałek. Dodajmy, że władza w samorządzie województwa podkarpackiego należy do ludzi Prawa i Sprawiedliwości. A odpowiedzialność za wielkie pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego wspieranego przez Unię Europejską to nie tylko sprawa partyjnego prestiżu - grzmi opozycja.

PO - obserwuje. PiS zaciera ślady po konflikcie a w między czasie pojawia się informacja o potrzebie przyspieszenia decyzji dzięki którym Podkarpacie awansuje w ogólnopolskim rankingu samorządów. Stąd plotka o zamianie samego marszałka, którym miałby zostać senator Władysław Ortyl.

PiS odpowiada, że konflikty w samorządzie były także za czasów gdy władzę miało PSL. Ale krytycy rządów PiS podkreślają, że spór w tym zarządzie to także spór o podział pieniędzy na linii północ południe regionu. Wicemarszałek Rzońca pochodzi bowiem z Jasła - marszałek Cholewiński z Jastkowic koło Stalowej Woli.

TVP Rzeszów 

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Lenin Włodzimierz
dnia 13.08.2008, 17:26 · Zgłoś
A czy interes asterixie ma widzieć? Klasy robotniczej...? wątpie
Odpowiedz
0
@ kimdzongrill
dnia 07.08.2008, 13:52 · Zgłoś
jaki tam konflikt to tylko złośliwe plotki złośliwych pokemonów ot co
Odpowiedz
0
@ asterix
dnia 07.08.2008, 07:36 · Zgłoś
rzońca to człowiek, któremu nie należy ufać... widzi tylko swój interes
Odpowiedz
0
@ el
dnia 06.08.2008, 20:16 · Zgłoś
Jeżeli sie czegoś nie wie dokładnie to się bzdur nie pisze poniewaŻ Rzońca nie pochodzi z Cieklina tylko Zarzecza. A pozaty są to ładne miejscowości Ciekawe skąd ja pochodzi pewnie z jeszcze większej dziury
Odpowiedz
0
@ To pomyłka
dnia 06.08.2008, 17:19 · Zgłoś
Jaślaninie,jesteś widać zagorzalym przeciwnikiem PISu.Wszystko co tu przytoczyles mija sie calkowicie z prawdą.Wielki wodz Jasla sie znalazl!Twoje wylane tu łzy nad miastem nic nie znacz,boś za [...],sluchaj zawsze mądrzejszych i z nimi sie zadawaj!
Odpowiedz
0
@ tttt
dnia 06.08.2008, 12:36 · Zgłoś
Jeśli chodzi o pochodzenie pana Rzońcy to jak już to nie z Cieklina tylko z Zarzecza, a co do donoszenia to pan marszałek to chyba lubi takie rzeczy całkiem nie tak dawno pobiegł do gazety żeby "poskarżyć" sie na swojego kolegę, artykuł był w Super nowościach kilka tygodni temu. Chyba temu panu sie to podoba, kiedyś takich ludzi kablujacych jakoś nazywano, nieprawdaż?
Odpowiedz
0
@ Jasło
dnia 06.08.2008, 10:31 · Zgłoś
Mamy pierwsze efekty wyboru Stanisława Z. na senatora.
Pan Bogdan R. stracił zaplecze w postaci posła i ma niewiele do powiedzenia. Jak wielka jest małość ludzi PiS którzy dali się nabrać na to że lepszy będzie senator niż poseł.
A to dopiero początek degradacji politycznej Jasła. Pójdą pieniądze z funduszu na północ województwa to dopiero wtedy reszta zrozumie, że nie można przedkładać partyjnych ambicji ponad dobro lokalnego społeczeństwa.
To właśnie PiS dla wątpliwej medialnej kampanii - że udało się wygrać na Podkarpaciu poświęcił posła.
Co dała wygrana?
Nic tydzień wypowiedzi Kurskiego o wielkim sukcesie i tyle.
A my tracimy wpływy na regionalną politykę. Aż się chce zacytować Ś.P. Kaczmarskiego magnaci z PiS’u CO NAM HONOR GDY TALARY MAJĘ LEPSZY KURS O WIARY. Kupczyliście nami Jaślanami w imię niby wielkiej polityki.
Odpowiedz
0
@ PiS NIC NIE UMIE TYLKO KLOCI SIE I DZIEL
dnia 06.08.2008, 10:27 · Zgłoś
Nawet sami ze soba nie potrafia sie dogadac-to jak oni chca rzadzic? Wladza im do glowy uderzyla...:rol:
Odpowiedz
0
@ Tak, Tak !
dnia 06.08.2008, 09:11 · Zgłoś
B.Rz. najlepszy w wielu konkurecjach, arcymistrz dmuchania w alkomat !:smilewinkgrin: Zarzecze wymiata !!!
Odpowiedz
0
@ Lenin Włodzimierz
dnia 06.08.2008, 09:09 · Zgłoś
Aktyw robotniczo-chłopski przygląda się z zaciekawieniem akcji rozkułaczania Urzędu Marszałkowskiego. Towarzysz Cholewa najlepszy człowiek Towarzysza Feliksa zajmuje się tym:-)
Poza tym co z tego że ktoś jest z Jasła skoro to miasto i tak na tym nic nie skorzysta skoro nie ma żadnych pomysłów na zagospodarowanie tych pieniędzy .... co wybrukują targowicę pod mostem??:lol::lol::lol:
Odpowiedz
0
@ klar
dnia 06.08.2008, 07:59 · Zgłoś
"Pracownicy administracji samorządowej jak dotąd nie doczekali się
powszechnie obowiązującego Kodeksu Etyki. Wydaje się, że w przypadku tej właśnie grupy jest to konieczne. To właśnie pracownicy samorządowi są najbliżej obywatela i na nich spoczywa duża część odpowiedzialności za bezpośredniąrealizację dobra wspólnego."

„Status pracowników samorządowych powinien umożliwić zatrudnienie pracowników wysoko wykwalifikowanych, w oparciu o kryterium
umiejętności i kompetencji; w tym celu należy przewidzieć odpowiednie zasady szkolenia, wynagradzania oraz możliwości awansu zawodowego”.
/Europejska Karta Samorządu Terytorialnego/

Jak dotąd ten dokument nie doczekał się uszczegółowienia w ustawodawstwie krajowym. Nie ma ustalonych standardów przy
przyjmowaniu pracowników, a nawet przy wykonywaniu zadań publicznych. Nie ma także instytucji, która byłaby odpowiednikiem szefa służby cywilnej, sprawującej nadzór nad wykonywaniem zasad.

Niektóre samorządy w Polsce także same przystąpiły do tworzenia własnych kodeksów etycznych. Zawarty został tam katalog standardów zachowań etycznych, które wprowadzają pewne zasady zachowania i postępowania pracowników samorządu. Tego rodzaju kodeksy pełnią dwie funkcje: doradczą oraz kontrolną. Doprowadzają do harmonizacji postępowania oraz pomagają w realizacji głównego celu administracji – realizacji dobra wspólnego.
Lokalne kodeksy etyczne składają się najczęściej z zapisów dotyczących spraw:
· grupy docelowej, czyli pracowników danego samorządu,
· obowiązków pracowników samorządu wobec społeczeństwa,
· ujawnienia majątku i zasobów pienięŜnych,
· zachowania w sytuacji konfliktu interesów,
· nadużywanie władzy wynikającej z zajmowanego stanowiska,
· stosowania sankcji w przypadkach naruszenia kodeksu.

Kodeksy etyczne wydają się być niezbędne dla funkcjonowania administracji
samorządowej. Jak widać po różnego rodzaju aferach (vide: Opole, Starachowice, Czorsztyn) brak unormowań w tym zakresie powoduje znaczne szkody. A pamiętać należy, że administracja samorządowa, to ta która jest najbliżej obywatela i to właśnie na niej spoczywa największy ciężar realizacji dobra wspólnego. Pewnie kodeksy etyczne nie wyeliminują wszystkich afer, ale mogą przyczynić się do zmniejszenia ich zakresu i lepszego postrzegania samorządu przez obywateli.

źródło:
http://www.knsp.uksw.edu.pl/artykuly/etyka.pdf
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 06.08.2008, 07:13 · Zgłoś
Przepraszam, Rzońca nie jest z Jasła tylko z zabitej dechami [...] podjasielskiej Cieklina!!!:mad::mad::mad::mad:
Odpowiedz
0
@ MaTi
dnia 06.08.2008, 07:11 · Zgłoś
:):) a w Rzeszowie i tak rządzi Podkulski!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ KIBIC
dnia 05.08.2008, 22:40 · Zgłoś
Robert PODKULSKI na Marszałka Województwa ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Odpowiedz
0
@ CZARNI JASŁO !!!
dnia 05.08.2008, 21:52 · Zgłoś
A wszystko to nalezy miec w ***** i tak to jest po ustawiane wszystkie te stanowiska, CZARNI JASŁO Z PUCHAREM REMES CUP !! to jest najważniejsze a nie tam jakieś urzędy i tak zrobią co będą chcieli a to są rozgrywki polityczne i nic poza tym !!!
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 05.08.2008, 21:46 · Zgłoś
Bogdan Rzońca najlepszy jest :D A poza tym: Jasło wymiata :D
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.