Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kontrakty z NFZ na poziomie ubiegłego roku

10

Ponad 45 mln zł otrzymał w tym roku na działalność bieżącą Szpital Specjalistyczny w Jaśle. To o 4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. W praktyce większe pieniądze oznaczają krótszy czas oczekiwania na zabiegi czy wizytę w poradni.

Największe środki przeznaczono na ortopedię i położnictwo. Wartość kontraktu w przypadku tego pierwszego oddziału wynosi aż 50%. Z kolei na położnictwie, z racji specyfiki oddziału, świadczenia są nielimitowane. - Wartość kontraktu na lecznictwo stacjonarne wzrosła średnio o 8%. Niestety wartość punktów, co dla nas jest istotne, pozostała taka sama. Nie ma zwiększenia punktów ani w lecznictwie stacjonarnym ani w poradniach specjalistycznych. Tam wartość kontraktów jest na poziomie roku 2010 – mówi Beata Trzop, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

W przypadku poradni specjalistycznych kontrakty z NFZ zostały podpisane tylko na pierwsze półrocze. Na ich działalność Fundusz przeznaczył 1 mln 105 tys. zł. W krótszych kolejkach będą więc stać pacjenci do poradni: diabetologicznej, endokrynologicznej, gruźlicy i chorób płuc, otolaryngologicznej i chirurgicznej. Mniej środków przeznaczono natomiast na alergologię, kardiologię, dermatologię, neurologię, reumatologię i ginekologię z położnictwem. Nie oznacza to jednak gorszej dostępności do specjalisty, bo sporą część zadań przejęły niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. - Być może jest to spowodowane tym, że zwiększyła się liczba podmiotów niepublicznych, które wystartowały w konkursie do NFZ na rok 2011. W związku z tym pula środków, która była przeznaczona dla powiatu jasielskiego została rozłożona  na inne podmioty – tłumaczy Beata Trzop.

Jasielski szpital czeka jeszcze na wypłatę pieniędzy za tzw. nadwykonania za 2009 i 2010 rok. Za ten okres NFZ ma zobowiązania w wysokości 8 mln zł. Sprawa o odzyskanie przynajmniej części pieniędzy za 2009 rok została już skierowana do sądu. Natomiast za rok ubiegły trwa jeszcze rozliczanie z NFZ. Jednak, jak nas zapewnia dyrektor Trzop, kiedy wszystkie formalności zostaną uregulowane, do sądu trafi kolejny pozew.

 

(kp)

Reklama

Komentarze: 10

Dodaj komentarz Widok:
0
@ do ktos
dnia 18.01.2011, 10:03 · Zgłoś
popieram cie w zupełności, personel niższy zarabia marne grosze a lekarze PANY mają kasy w brud bo za [...] dyżur zgarniają tyle co nie którzy za cały miesiąc, ale i tak na 2011 pewnie z 3 podwyżki zostały przewidziane:(
Odpowiedz
0
@ kris79
dnia 18.01.2011, 08:15 · Zgłoś
Dzisiaj system prywatnych ubezpieczeń wypłaca panu Zdzisiowi za rozbitego malucha wartości 500zł jak i panu Zenkowi miliarderowi za rozbitego Rolls Royce wartości kilku milionów... nie widzę przyczyny dlaczego nie miałby wypłacać za leczenie raka kilkaset tyś. lub mln ?
Po za tym na rynku może działać dajmy na to 1500 sto dziewięcet 'prywatnych ubezpieczalni' co takiej szkodzi wysłać mi list 'Organizujemy badania profilaktyczne przeciwko chorobom X Y Z' Jeśli Pan się zdecyduje składka na ubezpieczenie ulegnie obniżeniu o 30%" Oni mają taniej bo wcześniej wykryli kto może zachorować a i ja mam lepiej bo uleczalność chorób wcześniej wykrytych jest dużo większa (a i też mam taniej o te 30%)
Kiedyś czytałem o wyliczeniach że gdyby państwo nie miało monopol na nasze 'leczenie' to 'służba zdrowia' byłaby kilka razy tańsza i lepsza.
Odpowiedz
0
@ ktoś
dnia 17.01.2011, 10:10 · Zgłoś
ciekawe czy przewidzieli jakieś podwyżki dla personelu niższego bo lekarze na pewno dostaną;0
Odpowiedz
0
@ [...]x
dnia 16.01.2011, 21:16 · Zgłoś
to jest wszystko chore cale podkarpacie...
Odpowiedz
0
@ josiek
dnia 16.01.2011, 21:13 · Zgłoś
jak dla {kp} 4 mln. to jest poziom tamtego roku,czyli 4 mln.bez znaczenia,to fajnie pomysl kobieto co to 4 mln.
Odpowiedz
0
@ jaslanin
dnia 16.01.2011, 19:07 · Zgłoś
Nadal szpital zadłużony. Może teraz się coś zmieni za nowej jasielskiej władzy miasta. Aby to uzdrowić to może wybierze się na określone stanowiska ludzi nie z klucza partyjnego ale kompetentnych fachowców.
Odpowiedz
0
@ michał
dnia 16.01.2011, 16:39 · Zgłoś
To Ty się marnujesz w takim Jaśle. Trzeba było zostać ministrem finansów lub przynajmniej zdrowia. Jaki portal takie analizy. Analizy (?!!!!)
Odpowiedz
0
@ do pseudonim
dnia 16.01.2011, 15:59 · Zgłoś
A ten prywatny lekarz za twoje 150 zł urządzi sobie gabinet na poziomie przystanku MKS :-) pewnie że skubią urzedy i ministerstwa ale nie łudźmy się że wszystko można zastapić prywatnym . na poczatek proponuję poszukać dobowy koszt utrzymania pacjenta na OIOMie - tego nie zarobisz prędko tym bardziej jak [...] .
Odpowiedz
0
@ Do pseudonim
dnia 16.01.2011, 14:39 · Zgłoś
Jasne, jak wszystko w PO proste i oczywiste..., kiedy idzie np. o leczenie grypy, czy wycięcie czyraka na [...] to tak. Pacjent płaci lekarzowi 150 i gra. Kiedy leczenie nowotworów kosztuje setki tysięcy, to kogo stać zapłacić? Nawet jeśli prywatny system kas chorych za jakiś czas będzie zwracał kasę, oczywiści po zakwalifikowaniu kosztów... Wasza liberalna "demokracja" do tego doprowadziła, że to co [...] waszym zdaniem komuna wybudowała, to wy sprzedajecie i jeszcze dług wam rośnie w zastraszającym tempie. Wiem co powiedział Gowin, że PO jest partią ludzi bogatych, ale osoby, które nie uwłaszczyły się na państwowym majątku mają prawo godnie żyć. Spróbujcie ruszyć szpitale, a nawet waszymi pięknymi autkami nie uciekniecie. Kosy pójdą w ruch!!!
Odpowiedz
1
@ pseudonim
dnia 16.01.2011, 13:23 · Zgłoś
Droga pieniędzy od chorego do szpitala(lekarza) ; 300 zł w podatkach np na stacji benzynowej --->urząd skarbowy -->ministerstwo finansów --->NFZ --->oddziały wojewódzkie NFZ ---> powiat ---->dotarło do szpital 50zł

Droga pieniędzy w systemie prywatnym: chory 150 zł ---> lekarz 150zł (szpital) lub ewentualnie chory 150 zł --->prywatna firma ubezpieczeniowa ---> lekarz 100zł

I niech mi ktoś nie mówi że państwowe jest cudne bo go nie uznam za osobę rozumną.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.