Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu

21

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ogólnoświatowa inicjatywa, której historia sięga 2008 r. służyć ma przede wszystkim popularyzacji wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Choć o osobach autystycznych i ich potrzebach mówi się coraz więcej, to poziom społecznej świadomości o autyzmie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Fundacja „LATAWIEC” stara się to zmienić. W ramach akcji #WspólnieNaNiebiesko w najbliższych tygodniach realizować będzie szereg działań mających na celu przybliżenie mieszkańcom Jasła i powiatu jasielskiego zagadnień związanych z tematem autyzmu. 

Fundacja „LATAWIEC” została powołana do życia z myślą o niesieniu pomocy i wsparciu dla osób ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnym i ich rodzinom. Na długiej liście celów, jakie realizuje znajdziemy między innymi: prowadzenie Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej LATAWIEC w Majscowej pod Jasłem; inicjowanie i organizowanie terapii, wypoczynku, wyjazdów rodzinnych, sportu dla osób w spektrum i ich rodzin; popularyzowanie wiedzy i akceptacji dla osób z autyzmem, czy też organizowanie konferencji, spotkań z terapeutami oraz specjalistami z dziedziny autyzmu. 

Kwiecień jest miesiącem, w którym Fundacja “Latawiec” intensyfikuje swoje działania w zakresie popularyzacji wiedzy o autyzmie. W tym roku przy współudziale władz samorządowych Miasta Jasła i Powiatu Jasielskiego oraz lokalnych firm i instytucji uczyni to w ramach akcji #WspólnieNaNiebiesko. W jej programie znalazło się kilka ciekawych przedsięwzięć.

W dniu obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia br.) na niebiesko podświetlone zostaną niektóre budynki użyteczności publicznej w Jaśle i okolicznych gminach, w tym budynek Urzędu Miasta w Jaśle, Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury.   

W najbliższą sobotę (6 kwietnia br.) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbędzie się konferencja „W spektrum autyzmu”. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Jasło.

W programie konferencji znalazły się interesujące prelekcje. Organizatorzy, do udziału w konferencji zapraszają przede wszystkim rodziców osób ze spektrum autyzmu, specjalistów, terapeutów i wszystkie osoby zainteresowane tematem autyzmu. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Fundacji „Latawiec” po kliknięciu w link - FORMULARZ. Udział w konferencji jest bezpłatny.

10 kwietnia br. w Kinie JDK “Syrena” odbędzie się projekcja filmu pt. “Nadzwyczajni” z Vincentem Casselem i Redą Katebem w rolach głównych. Film twórców kultowego obrazu “Nietykalni” to opowieść o ludziach, którzy sensem swojego życia postanowili uczynić niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Fundacja “LATAWIEC” zawita również na stadion piłkarski przy ul. Śniadeckich 15 w Jaśle. Okazją do wyrażenia solidarności z osobami w spektrum autyzmu będzie także mecz krośnieńskiej klasy okręgowej, w którym drużyna Czarnych Jasło zmierzy się na własnym boisku z ekipą Przełomu Besko.

Ostatnim akcentem obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu będzie gala rozdania nagród w Konkursie Fotograficznym “Niebieski w świecie”, która odbędzie się 28 maja 2024 r. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych. Termin składania prac upływa 10 maja br. Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Patronem medialnym akcji #WspólnieNaNiebiesko jest portal www.jaslo4u.pl.

MD

Napisany dnia: 02.04.2024, 18:03

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ Abnegat
dnia 04.04.2024, 09:54 · Zgłoś
Dlaczego ten chłopiec na plakacie trzyma tarczę 6-kolorową, symbol LGBT? Co to ma oznaczać, bo jakoś trudno skojarzyć? Nie wystarczy jedno nieszczęście jakim jest autyzm, może trzeba jeszcze tego małego nieszczęśnika skłonić do innego nieszczęścia, jakim jest zmiana płci i czy ta zmiana ma mu pomóc w odzyskaniu zdrowia? To jest po prostu podłe, wykorzystywanie choroby dzieci do propagandy zboczeń. Ale czego spodziewać się po lewactwie, które bez zmrużenia oka propaguje rozrywanie na kawałki płodu, bez znieczulenia?
Odpowiedz
-4
@ bercik
dnia 04.04.2024, 12:59 · Zgłoś
Lecz się człowieku na nogi bo na głowę za późno.
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 04.04.2024, 17:48 · Zgłoś
Obsesje się leczy, panie Abnegat. To jest mata antystresowa. Tyle. Autyzm zaś nie jest chorobą, podobnie jak nie jest nią niebinarność. I proszę zaktualizować wiedzę na temat aborcji.
Odpowiedz
2
@ Abnegat
dnia 04.04.2024, 18:38 · Zgłoś
Autyzm nie jest chorobą, tylko zaburzeniem rozwojowym? Ma się rozumieć, że on tak sam z siebie, a nie pod wpływem neurotoksyn w szczepionkach? A zgony po szprycach covidowych, w tym spektakularne "skecze z czaszką" - to też takie przypadkowe koincydencje? Polecam film "Vaxxed", oczywiście "pseudonaukowy", natomiast naukowe było narzucenie całemu światu ludobójczych tzw. szczepionek na podstawie doświadczenia z 8 (ośmioma!) myszami, które wszystkie padły.
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 04.04.2024, 19:15 · Zgłoś
Już dawno udowodniono, że Wakefield sfałszował badania, a pan nadal w to wierzy? https://www.doz.pl/czytelnia/a17678-Skad_wzial_sie_mit__szczepionki_wywoluja_autyzm
Odpowiedz
3
@ Abnegat
dnia 04.04.2024, 20:40 · Zgłoś
OK, śpij dalej spokojnie w tej swojej bańce poprawnościowo-świadomościowo-politycznej. Tylko przebudzenie może być bolesne.
Odpowiedz
6
@ Rodzic
dnia 03.04.2024, 20:38 · Zgłoś
Dzisiaj prawie każde zaburzenie w zachowaniu diagnozują albo jako asperger albo jako autyzm. ADHD już nie ma. Autystow coraz więcej po szkołach z różnymi odstępstwami od normy zachowaniami. Duża odpowiedzialność jedynie nauczycieli, bo orzeczenie aspołeczne zachowania usprawiedliwia.
Odpowiedz
-2
@ Abnegat
dnia 03.04.2024, 14:01 · Zgłoś
Czy w ramach tej edukacji ktoś w końcu oświadczy, że przyczyną autyzmu są szczepionki obowiązkowe, zawierające rtęć i aluminium, czyli silne neurotoksyny, w dawkach przekraczających wielokrotnie tzw. NDS-y? Były wykonywane doświadczenia z myszami, którym podawano oddzielnie rtęć i oddzielnie aluminium i po każdej takiej próbie część z tych grup doświadczalnych przeżyła. Gdy podano jednocześnie rtęć i aluminium - wszystkie padły. Ale przecież szczepionki są "bezpieczne i skuteczne".

Kilka lat temu ktoś na Zachodzie (chyba jakiś lekarz) zaoferował nagrodę w wysokości 100 tys. euro dla tego, który wykaże istnienie wirusa odry. Jakoś nikt z tych naganiaczy szczepionkowych się nie zgłosił, a przecież kwota blisko pół miliona zł "na drodze nie leży".
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 03.04.2024, 17:31 · Zgłoś
Nikt nie jest aż tak głupi. Możemy za to oświadczyć, że autyzm wtórny wszelkie Dżesiki fundują swoim Brajankom dając im do łapek smartfony, zanim jeszcze staną na nogi.
Odpowiedz
8
@ Asp
dnia 03.04.2024, 10:49 · Zgłoś
Nawet najlepsi terapeuci nie pomogą gdy dzieci do szkoły z domu przynoszą brak elementarnej kultury i szacunku dla innych. Tata Facebook i mama Snapchat oraz wujek "Dej"... robią z tego pokolenia nawóz historii. Nauczyciele w większości idą do pracy jak do południowo amerykańskiego więzienia gdzie chodzi tylko by wrucić do domu bezpiecznie psychicznie i czasem fizycznie... W tych warunkach rozmowa takich sprawach jak autyzm czy o Adpergerze dziś z poprawności politycznej zwanym tłem autyzmu jest jak wołanie na puszczy.
Odpowiedz
-1
@ Do ASP
dnia 03.04.2024, 13:11 · Zgłoś
Należy WRÓCIĆ do słownika ortograficznego.
Odpowiedz
4
@ Kapitan Wąs
dnia 02.04.2024, 22:07 · Zgłoś
Eee tam...
W mediach słyszałem, że najważniejsze problemy teraźniejszej Polski, to tabletka "dzień po dyskotece", prawa i swobody transwestytów, polska scena drag Queen i to że w Polsce 10% spoleczeństwa to homoseksualiści...hmm...a nie jakieś tam autyzmy i Aspergery...
Odgięło wajchę w drugą stronę...
Od razu człowiek zatęsknił za reczitalami Zenka i Rafałem Brzozowskim.
Odpowiedz
7
@ rodzic
dnia 02.04.2024, 20:16 · Zgłoś
W szkołach sa nauczyciele zajmujacy sie autystycznymi dziećmi, którzy niestety przyuczyli sie na rocznych kursach , aby dorobic nadgodziny i do wysoce wykwalifikowanych specjalistów wiele im brakuje. Dziecko w szkole masowej dostaje 2 godziny rewalidacji, co jest kroplą w morzu potrzeb i na lekcjach ma tzw. nauczyciela wspomagającego. Róznie wyglada ta edukacja. Niestety w profesjonalnych placówek terapeutycznych dla dzieci z głębszym spektrum w naszym rejonie nie ma.
Odpowiedz
8
@ Diagnoza
dnia 02.04.2024, 19:59 · Zgłoś
Najważniejsza jest rzetelna diagnoza czy dziecko jest autystykiem. Znam przypadek gdy szkoła próbowała na siłę zrobić takiego z dziecka z pewną wadą.
W tle mogły być dopłaty do takiego przypadku - ale może się mylę.
Na szczęście dla dziecka odpowiedni specjalista zapobiegł pomyłce.
To tak jak w szpitalu: bez trafnej diagnozy nie ma leczenia, czasem jest tylko pozoracja.
Odpowiedz
9
@ KRIS
dnia 02.04.2024, 19:47 · Zgłoś
Rodzicom dzieci Autystycznych jest bardzo potrzebna pomoc w opiece całodobowej, opieka wytchnieniowa chociażby w najtrudniejszym dla nich okresie wakacyjnym.
Odpowiedz
8
@ Oro
dnia 02.04.2024, 19:30 · Zgłoś
Zamiast dawać kase z funduszu sprawiedliwości na gary dla KGW i straże pożarne trzeba było cześć środków przeznaczać na dzieci autystyczne.Nie dawali bo te dzieci nie głosują .
Odpowiedz
3
@ Rysiek
dnia 02.04.2024, 21:56 · Zgłoś
Czym by się Maryja promowała? Rozumem?
Odpowiedz
1
@ Abnegat
dnia 03.04.2024, 14:12 · Zgłoś
Najlepiej byłoby nie przeznaczać środków na ludobójcze produkty koncernów farmaceutycznych.
Odpowiedz
5
@ Oro
dnia 02.04.2024, 19:23 · Zgłoś
Autyzm to straszna choroba. Do tej pory traktowany po macoszemu. Trzeba coś zrobić aby dotknięci autyzmem poczuli się godnymi obywatelami RP. To obowiązek każdego z nas.
Odpowiedz
4
@ Tak jeśli
dnia 02.04.2024, 23:30 · Zgłoś
rzeczywiście wystepuje jak każda choroba fizyczna czy umysłowa . Jakiś czas temu choroby umysłowe były lekceważone nie mówiło się o nich problem w tym że teraz jest wręcz odwrotnie modne kierunki studiów na każdym kroku terapeuci diagnozują zaburzenia wszelkiej maści a zawsze potrzebna jest terapia która jest długa i oczywiscie kosztowna. Z jednej skrajności w drugą.
Odpowiedz
10
@ Asperger
dnia 02.04.2024, 18:30 · Zgłoś
Fundacje , psycholodzy,psychiatrzy,psychoterapeuci ,nic nie dadzą ,bo szkołach nie ma nauczycieli którzy będą zajmowali się autyzmem .
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657