Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Ludwik Dorn: "Teraz jest ostatni czas, by zacząć budować wał przeciwpowodziowy"

22

Politycy Solidarnej Polski chcą przestrzec Polaków przed skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego, który wszedł w życie 1 stycznia br. Ich zdaniem teraz jest ostatni moment i szansa na to, by budować wał przeciwpowodziowy, którym jest ich Europejska Inicjatywa Obywatelska.

Grożą nam wyższe ceny i rosnące bezrobocie

Pakiet klimatyczno-energetyczny wszedł w życie 1 stycznia br. Niesie ze sobą na najbliższe lata skutki, za które przyjdzie nam zapłacić dużą cenę. Przede wszystkim celem pakietu jest zmniejszenie do 2020 r. emisji dwutlenku węgla w ramach Unii europejskiej o 20 %, wzrost w bilansie energetycznym odnawialnych źródeł energii o 20 % oraz wzrost efektywności energetycznej o 20 %.

- Stworzono prawo, które kraje UE obliguje do odchodzenia od werbla. Poprzez szereg mechanizmów, np. poprzez uprawnienia do emisji CO2, które trzeba wykupywać, obłożono podatkiem węgiel jako nośnik energii. Tu zaczyna się problem nie tylko dla Polski. Dlaczego Polska ma być tym partnerem, który bierze na siebie same straty? Jak to się będzie przekładało na coś, co ludzi najbardziej interesuje? Na czym ma polegać ta powódź, która zaczęła iść z gór dla przeciętnego Polaka? Są trzy wymiary: wzrost cen energii i ciepła od 30 do 70% do 2020r. Drugie zagrożenie to jest wzrost energii dla przemysłowych odbiorców i utrata konkurencyjności, większa niż w innych państwach, bo więcej energii jest z węgla. Jeśli węgiel staje się w wyniku tego podatku droższy, to wzrasta cena produktów końcowych. To oznacza spadek tempa rozwoju gospodarczego. Jest kwestia trzecia, którą jest rynek pracy, miejsca pracy – wyjaśnia Ludwik Dorn, poseł Solidarnej Polski.

Zawieszenie pakietu, niedrogie źródła energii

Politycy Solidarnej Polski uważają, że pakiet jest dla Polski krzywdzący. Pracę może stracić pół miliona osób, a firmy przeniosą się do krajów nieobjętych pakietem, gdzie prąd będzie znacznie tańszy. Stąd Europejska Inicjatywa Obywatelska, której inicjatorami jest SP, a którą popierają wszystkie parlamentarne partie polityczne oraz związki zawodowe, w tym NSZZ Solidarność i OPZZ, a także inne stowarzyszenia i organizacje eksperckie.

Wspieraj akcję, złóż podpis

W inicjatywie biorą udział również inne kraje UE, które dążą do zawieszenia lub złagodzenia pakietu. Przede wszystkim celem SP jest obniżenie cen paliw, energii i ciepła, a przez to zwiększenie zatrudnienia, zatrzymanie przenoszenia się firm do innych krajów, umożliwienie Polsce używania własnych zasobów energetycznych.

- Zebrano już w Polsce ponad 350 tysięcy podpisów, ale chcemy zebrać do 700-800. Została uruchomiona strona: www.stoppakietowi.pl, gdzie można podpisywać się poprzez stronę internetową certyfikowaną przez Komisję europejską. W związku z tym, różnymi sposobami także zaangażowaniem koleżanek i kolegów z SP jeździmy po Polsce i tę inicjatywę propagujemy, aby ludzie zrozumieli, że wał przeciwpowodziowy trzeba budować przed powodzią a nie wtedy, kiedy wyleje i zaleje. Nie jest to żadna abstrakcja wbrew temu, że mało się mówi o tym. Głośno będzie za trzy lata, jak zaczną rosnąć rachunki, a wtedy będzie już za późno. Ludzie mają to do siebie, że mobilizują się, wtedy, kiedy zostają uderzeni, a nie wtedy kiedy się mówi, ze zostaniecie mocno poturbowani. Teraz trzeba coś zrobić. Stąd nasza reakcja - podkreśla L. Dorn.

Nie ma dziewicy orleańskiej

Polityk przyznał, że wina za politykę klimatyczną leży po stronie wszystkich. Nikt nie zdał wówczas egzaminu, nikt nie zaprotestował w 2007 r. z PiS-em na czele. - Wszyscy popełnili olbrzymi błąd i trzeba się z niego wykaraskać.  Premier Donald Tusk szedł tą samą drogą przy poparciu Lecha Kaczyńskiego. Czasami popełnia się bardzo ciężki błąd bez złej intencji, z braku kompetencji, wyobraźni, niewyczucia tego co jest ważne. I takie rzeczy w historii bywają. Jeśli popełniliśmy błąd wspólnie to wspólnie wyciągajmy ten ojczysty wózek z bagna – powiedział na koniec konferencji prasowej poseł Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 22

Dodaj komentarz Widok:
1
@ po..
dnia 29.04.2013, 08:20 · Zgłoś
Ten pan niech wraca skad przyjechał, podkarpaciu a szczególnie jasłu i krosnu nie pomoże,
Chyba zrobic jeszcze wieksze [...]ostwo jak juz jest
Odpowiedz
1
@ KimDzonPlaTfus #I
dnia 28.04.2013, 19:26 · Zgłoś
Ty dorn nie podskakuj JA! ci to mówie - nie pomagaj kurom i zającom!
Odpowiedz
0
@ buła
dnia 28.04.2013, 15:54 · Zgłoś
Akurat pod tym względem Dorn ma racje !!!
Tuska nie interesuje Polska , on ma bliżej do Merkel
Odpowiedz
1
@ do buła
dnia 29.04.2013, 11:10 · Zgłoś
Racja Tusk pokazał już co potrafi najlepiej ale [...] nie lepszy od niego jest. (nie pisze o ŚP byłym prezydencie, bo tamten miał rodzinę i inaczej poskładane w głowie niż jego brat dyktator)
Odpowiedz
0
@ ulan
dnia 28.04.2013, 09:20 · Zgłoś
Problem latwo rozwiazac,trzeba sie zebrac w kupe i dac lupnia w [...] POwcom i innej swoloczy,niech [...] na garnuszek do Brukseli
Odpowiedz
4
@ heh...
dnia 28.04.2013, 08:44 · Zgłoś
Dwa wałki, jedna stolnica.
Odpowiedz
1
@ x
dnia 27.04.2013, 22:12 · Zgłoś
jestem ciekawy kto tej pani redaktor cały czas się czepia
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 28.04.2013, 13:03 · Zgłoś
Tym razem faktycznie nie ma czego się czepić. Gratulacje, p. Ilono. Swoją drogą uważam, że ktoś kandydujący do parlamentu z listy jednej partii, a potem zmieniający barwy powinien mandat oddać, bo oszukał wyborców. Ciekawe, że zawsze przychodzi towarzystwo po rozum do głowy jak jest w opozycji i potrafi wspierac dobre inicjatywy. Ja petycję już podpisałam www.stoppakietowi.pl
Odpowiedz
2
@ LoL
dnia 27.04.2013, 21:17 · Zgłoś
Nie lubię gościa ale akurat ma rację. A Wy sobie beczcie jak [...] i śmiejcie się. Za jakiś czas będziecie tu na tym portalu narzekać jakie to paliwo drogie mamy i jak rosną koszty ogrzewania, produkcji i usług.
Podatek w węglu to jedno. Jak jeszcze nakażą zakładać filtry cząstek stałych na kominy domów opalanych węglem to będą baranki jeszcze głośniej beczeć. Ale kij wam w oczy. Lekceważcie dalej takie "błahostki". Zobaczymy jak długo...
Odpowiedz
2
@ Rambo ostatnia krew
dnia 27.04.2013, 21:09 · Zgłoś
Już nie mogę przeboleć jak [...]***a o tym uniokołchozie. Dobrobyt bierze się z ciężkiej pracy a nie z uniodotacji.
Odpowiedz
-1
@ a gdzie bębenek ? ;)
dnia 27.04.2013, 16:17 · Zgłoś
[...] Stworzono prawo, które kraje UE obliguje do odchodzenia od WERBLA. Poprzez szereg mechanizmów, np. poprzez uprawnienia do emisji CO2, które trzeba wykupywać, obłożono podatkiem węgiel jako nośnik energii. Tu zaczyna się problem nie tylko dla Polski. Dlaczego Polska ma być tym partnerem, który bierze na siebie same straty? Jak to się będzie przekładało na coś, co ludzi najbardziej interesuje? [...]
Odpowiedz
-6
@ hm
dnia 27.04.2013, 14:46 · Zgłoś
Dobrze, że chociaż jedna partia - Solidarna Polska wżieła się za ten śmieszny pakiet, bo reszta śpi, a za chwile dostaniemy ładnie wygórowane rachunki.
Odpowiedz
6
@ ulan
dnia 27.04.2013, 14:27 · Zgłoś
[...] [...]
Odpowiedz
-1
@ de
dnia 27.04.2013, 13:53 · Zgłoś
Jakby nie nowe wały, to przy takiej wodzie stare wały przesiąkałyby wodą dniami i nocami, zalałoby jeszcze więcej terenów i budynków niż wówczas. Nikt nie mógł przewidzieć takiej wody, ale wały i umocnienia wewnątrz wałów uratowały być może tą część miasta, która nie była zalana.
Odpowiedz
0
@ de
dnia 27.04.2013, 13:50 · Zgłoś
Pani redaktor, 350 tysięcy, a nie 350. :)
Odpowiedz
7
@ k.E.sz.
dnia 27.04.2013, 13:28 · Zgłoś
kto jak kto, ale Ludwik to się na procentach zna
Odpowiedz
11
@ Darko
dnia 27.04.2013, 13:19 · Zgłoś
Szkoda że ten znawca hydrogospodarki - nie wspomniał w swojej mowie o zaporze w Klimkówce (czytaj rządzący na każdym szczeblu), którzy w obliczu zagrożenia i kłopotów, umywają ręce i zalewają maluczkich (obciążeniami i kosztami).Wtedy przesłanie było by czytelne . A tak swoją drogą - czy to nie za rządów Pani Burmistrz mówiono zimą czy też wiosną że mamy w Jaśle wały na powódź stulecia i nic nam nie grozi - wystarczyło poczekać kilka miesięcy :( . To tak na marginesie - ale sami zaczeli z tą hydrologią .
Odpowiedz
6
@ Ronin
dnia 27.04.2013, 13:17 · Zgłoś
Beeeee beeee beeeee
Odpowiedz
5
@ ixi
dnia 27.04.2013, 13:07 · Zgłoś
Dorn..ekspert od melioryzacji sie odezwal...
Odpowiedz
12
@ aquawater
dnia 27.04.2013, 12:52 · Zgłoś
Grozi bezrobocie? Ludzie gdzie jest druga irlandia? To co sie dzieje w tym Kraju jest chore ! Zmniejszenie CO2 , większośc z nas nie stac na nowe samochody z filtrami cząstek stałych/katalizatory, W niemczech/austrii są dopłaty do takich samochodów, Nie dziwota że większośc młodzych stąd ucieka , Młodzi uciekają ludzi coraz mniej , upadają sklepy, fabryki, prywatyzacja, do czego jeszcze dojdzie?
Odpowiedz
3
@ Ludwiku
dnia 27.04.2013, 14:09 · Zgłoś
Ludwiku nie idź tą drogą! Ludwiku ...do rondla!. A [...]!
Odpowiedz
3
@ ???
dnia 27.04.2013, 15:05 · Zgłoś
W cywilizowanym kraju DORN juz by siedzial w 450 latami wyroku albo wisial--
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.