Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mali studenci Juniwersytetu odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

5

Pozory mylą. To popularne porzekadło doskonale opisuje Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i jego działalność. Może się bowiem wydawać, że jest on miejscem niedostępnym, w którym swobodnie mogą poczuć się jedynie fizycy, naukowcy i najtęższe głowy w swoich dziedzinach. Nic bardziej mylnego. Instytut chętnie otwiera się i gości w swoich murach głodne wiedzy dzieci i młodzież, a pracownicy dzielą się z nimi wiedzą i zarażają ich pasją do fizyki. W minioną sobotę przekonali się o tym mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Zdjęcia z wizyty małych studentów Juniwersytetu w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie obejrzycie na stronie: www.genjaslo.pl

Młodzi jaślanie, którzy w październiku br. rozpoczęli przygodę z nauką w ramach kolejnej edycji Juniwersytetu odwiedzili w minioną sobotę Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wyjazdowe warsztaty naukowe to efekt współpracy naukowo-dydaktycznej, jaką przed kilkoma miesiącami Instytut nawiązał z Miastem Jasłem.

W podróż do stolicy województwa małopolskiego udali się niemal wszyscy studenci Juniwersytetu. Dzieciom przez cały czas towarzyszyli rodzice. Kiedy autokary mknęły szosą w kierunku Krakowa, w siedzibie Instytutu czekali już naukowcy, którzy przygotowali fascynujące pokazy i warsztaty naukowe.

W auli Instytutu, która na blisko godzinę przerodziła się w szczególnego rodzaju laboratorium, zgromadzono szereg intrygujących eksponatów. Za ich pomocą pracownicy naukowi Instytutu starali się wyjaśnić dzieciom prawa rządzące niektórymi zjawiskami fizycznymi. W przeprowadzeniu wybranych doświadczeń i eksperymentów pomogli sami studenci Juniwersytetu. Podczas naukowego pokazu dzieci dowiedziały się m.in. czym jest moment pędu, jak zachowują się różne przedmioty pod wpływem zmieniającego się ciśnienia oraz czym jest siła tarcia. Mali studenci poznali właściwości powietrza, jak można zbudować poduszkowiec, jak również, które z praw fizyki decydują o tym, że samolot wznosi się w powietrze. Do przeprowadzenia niektórych eksperymentów, młodym naukowcom posłużyły zwykłe przedmioty codziennego użytku, jak choćby odkurzacz, czy też suszarka do włosów.

Nie zabrakło również widowiskowych doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu. Dzieci zobaczyły pokaz lewitacji magnetycznej, w którym rolę nadprzewodnika temperaturowego schłodzonego ciekłym azotem pełniła lokomotywa. Zabawka swobodnie lewitowała nad torem magnetycznym, co nie umknęło rzecz jasna uwadze młodych naukowców-amatorów.

Po krótkiej przerwie dzieci w podziale na grupy „Ciekawych świata”, „Poszukiwaczy” i „Odkrywców” udały się do sal warsztatowych, gdzie kontynuowały spotkanie z nauką. Tym razem, wspólnie z rodzicami tworzyły z papieru tarczę Newtona i poznały tajemnice barwy białej. Konstruowały także latające modele skrzydła oraz składały papierowe modele samolotów. Zwieńczeniem kreatywnej zabawy z nauką w tle, był konkurs na najdłuższy lot papierowego samolotu.

Kilkugodzinna wizyta małych studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów „Młodego naukowca”. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i wzajemnych podziękowań.

Po smacznym obiedzie, dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, w doskonałych humorach wyruszyły w drogę powrotną do rodzinnego Jasła.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.         

Generator Nauki GEN

Napisany dnia: 20.11.2023, 14:26
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ mo26
dnia 20.11.2023, 14:42
Ocena
komentarza:
0
wyjazd młodzieży i opiekunów organizowało Biuro Turystyczne Kaiser Tour Michał Oberc
@ Mały samorządowiec
dnia 20.11.2023, 14:47
Ocena
komentarza:
14
Czekam kiedy nastąpi wycieczka autokaru samorządowców miejskich
i powiatowych np. do Wrocławia aby popatrzyli jak można rozwinąć region,
Jak wygląda miasto.
Szybciej mali kandydaci na fizyków jądrowych osiągną wyżyny niż nasi
umiłowani włodarze czy regionalni politycy rozwiążą problem komunikacji,
w tym ruiny dworca PKP, czy naprawią fontannę w Rynku.
Chyba, że podszkolą się w Genie lub w inkubatorze - a to już inna liga.
@ echhhhh
dnia 20.11.2023, 16:39
Ocena
komentarza:
-3
Dobrze że jest taki GEN bo po lekcjach fizyki w szkołach to oni fizykami nie będą.
@ Poziom
dnia 20.11.2023, 20:28
Ocena
komentarza:
1
Obniżenie poziomu edukacji w stosunku do poprzedniej (słusznie minionej bo komuszej) epoki jest tak duże, że niektórzy absolwenci szkół średnich nie mają podstaw (np. wzory pierwiastków z chemii) do studiowania. Narobiło się szkół, rektorów, kanclerzy itp. itd., a podstawy leżą, nie tylko z chemii.
Po lekcjach w Genie mali kandydaci nie przeskoczą nagle do problemów fizyki jądrowej.
Żartując:
Ze znanych mi stworzeń pchła osiąga 6 mm długości ciała. Posiada silnie rozwinięte odnóża, umożliwiające wyjątkowo długie skoki, mierzące do 1 m długości (200 razy przekraczające długość ciała owada) i wysokości skoku do 30 cm.
Mali kandydaci nie podskoczą tak daleko, jeżeli nie trafią na dobre szkoły: podstawowe, średnie i na przyzwoite, wymagające studia.
@ Mózgotrzep
dnia 20.11.2023, 15:29
Ocena
komentarza:
0
Dzieci zadowolone i szczęśliwe. Aż promienieją...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657