Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mapa współczesnej literatury....

1

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle „Twórcy i Słowa – jasielskie spotkania z literaturą” trwał  od  stycznia do listopada 2006 r. Zrealizowano go dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” oraz Gminy Miasto Jasło. Współorganizatorami projektu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Korporacja Ha!art oraz Jasielski Dom Kultury.

Jasło odwiedzili poeci i pisarze, którzy tworzą  mapę współczesnej literatury polskiej. Przez cały rok  czytelnicy mieli okazję wzięcia udziału w  spotkaniach  autorskich i   warsztatach twórczego pisania prowadzonych przez  twórców literackich.

Cykl rozpoczęło spotkanie autorskie  (20 I)  z Robertem Królem, laureatem Nagrody Miasta Jasła,   a poprowadziła je Karolina Więckowska. Robert Król jest autorem trzech tomików poetyckich, ostatni to Habitat (2005). Na spotkaniu z  Andrzejem Sosnowskim (16 II)  Robert Król odnalazł się w roli ucznia , który pyta mistrza.  Wiersz wg A. Sosnowskiego nigdy nie jest w stanie spoczynku. Już od początku nie należy do autora i nigdy nie staje się własnością czytelnika.

Pokazywanie nowych zjawisk w literaturze – to hasło, które można by przypisać wszystkim reprezentowanym przez nas czasopismom literackim – mówił Konrad Cezary Kęder – red. naczelny wydawanego od 1988 roku kwartalnika „Fa-art” oraz założyciel i szef portalu - Witryna Czasopism podczas spotkania  Wokół czasopism kulturalno – literackich   (7 IV ). Oprócz niego w dyskusji udział wzięli: Paweł Dunin-Wąsowicz – red. nacz. miesięcznika „Lampa” oraz Piotr Marecki red. krakowskiego kwartalnika „Ha! art”. Każde z tych czasopism ma inną historią i inne założenia programowe, jednak wszystkie pokazują zjawiska w najnowszej literaturze.

Spotkanie autorskie (27 IV) z mistrzynią reportażu biograficznego Joanną Siedlecką, autorką książek Czarny ptasior, Mahatma Witkac, Pan od poezji było bardzo dynamiczne, tak jak sama pisarka, która  o swojej pracy  mówi: Praca biografa czy historyka nie musi być lubiana; ma ona przedstawiać fakty, pisać jak było a nie tak , jak byśmy sobie tego życzyli.

Czym jest liberatura dowiedzieliśmy się od Radosława Nowakowskiego, pisarza, podróżnika, tłumacza i muzyka zespołu Osjan.  Oprócz Ulicy Sienkiewicza  jest  autorem   książki o liberaturze (Traktat Kartkograficzny). W trakcie spotkania (8V) inaugurującego tegoroczny Ogólnopolski Tydzień  Bibliotek, Radosław Nowakowski zaprezentował swoje książki, w tym najbardziej znaną dziesięciometrową  Ulicę Sienkiewicza w Kielcach, którą czytać może równocześnie kilkadziesiąt osób.  Wszystkie jego dzieła to jak  twierdzi próby opisania świata.

O tym, że pisanie nie jest  formą autoterapii przekonywała w trakcie warsztatów  młodych adeptów sztuki pisarskiej Marta Podgórnik, poetka, krytyk literacki, redaktorka, nazwana przez recenzenta „Wojaczkiem w spódnicy”. Jej twórczość zaliczana jest do tzw. śląskiej szkoły poezji życia. Na spotkaniu autorskim  stwierdziła , że rola poezji od wieków się nie zmieniła, natomiast zmieniły się środki – we współczesnej poezji nie ma słów zakazanych, błędem jest zamykanie się w jednej formule pisania.

Spotkanie z Mikołajem Łozińskim, tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji Kultury dla Młodych Twórców w dziedzinie literatury za powieść „Reisefieber”  prowadziła Małgorzata Szczurek z Wydawnictwa „Znak” (14 VI). Najbardziej mi zależy, żeby ludzie, którzy sięgną po „Reisefieber”, pomyśleli też przez parę sekund w trakcie czytania o własnym życiu – mówił Mikołaj Łoziński na spotkaniu.

Michał Rusinek jest   autorem książek i działa na różnych płaszczyznach począwszy od sekretarzowania noblistce, tłumaczenia tekstów po pisanie bajek, limeryków oraz pracę naukową. Zapytany kim czuje się najbardziej ? - odpowiada filozoficznie:  Nie wiem kim jestem, kim chciałbym być i pragnę, aby tak zostało jak najdłużej.

Festiwal Poezji „Wiersz traci pamięć za rogiem ulicy…” (17 – 18 X)   rozpoczął się   Warsztatami Twórczego Pisania, które poprowadził Bohdan Zadura – poeta, prozaik, tłumacz  i krytyk literacki. Od 2004 r. redaktor naczelny czasopisma Twórczość.    Autor wielu tomików poetyckich, powieści Lit (1997) oraz szkiców  literackich.

           Forma warsztatów poetyckich zgromadziła głównie młodzież z jasielskich szkół zainteresowanych „twórczym pisaniem”. Od Bohdana Zadury dowiedzieli się, że własne teksty należy porównywać z utworami mistrzów, aby mieć literacki punkt odniesienia. Najważniejsza myśl warsztatów sprowadziła się do  zdania: „Jeśli nie nauczymy się pisać wierszy samemu, to nauczymy się czytać wiersze cudze”.

              W tym dniu  odbyły się jednocześnie dwa spotkania poetyckie w  I LO z Darkiem Foksem i w II LO z Mariuszem Grzebalskim.

Darek Foks - poeta i prozaik, redaktor działu prozy w Twórczości. Autor tomików poetyckich:  Sonet drogi (2000), Przecena map (2005); prozy: Orcio (1998), Pizza weselna            . (2000). Spotkanie prowadziła Barbara Sokołowska.

                Spotkanie autorskie z poetą i prozaikiem Mariuszem Grzebalskim w II LO poprowadziła Marta Rzeźniczak. Jest on autorem tomików:  Graffiti (2001), Słynne i świetne (2004).  W 2006 r.  wydał zbiór opowiadań Człowiek, który biegnie przez las. Wg krytyków to proza  pełna metafor, magii i oniryzmu.

        Między poetami to tytuł spotkania w MBP z  Bohdanem Zadurą, Darkiem Foksem i Mariuszem Grzebalskim,  poprowadziła  je Barbara Sokołowska. Rozmowa poetów była zderzeniem różnych poetyk, które  się nie wykluczają. Twórcy pytani byli o pamięć dzieciństwa i rodzinne prowincje, a także o stan wojenny w czasie gdzie „...trudno składać słowa, które ktoś będzie cenzurować...”. Pokreślili, że to co łączy poetów to język i trudno definiowalna ironia.

                          Drugi dzień Festiwalu wypełniło spotkanie autorskie z Michałem Zabłockim - poetą i reżyserem, autorem tekstów największych przebojów Agnieszki Chrzanowskiej, Anny Szałapak, Beaty Rybotyckiej i Grzegorza Turnaua. Od autora piosenki „Cichosza” uczestnicy dowiedzieli się jak funkcjonuje nowy sposób poetyckiego przekazu zwany  Multipoezją. Program Rewolucji Poetyckiej  przebudowuje sposób funkcjonowania poezji we współczesnym świecie. Michał Zabłocki jest również twórcą akcji „Projekcje wierszy na murach domów”. Podczas spotkania autorskiego widzowie mogli obejrzeć „Telepoemat”.

               Festiwal Poezji zakończył koncert Agnieszki Chrzanowskiej,  piosenkarki, kompozytorki i aktorki, związanej z „Piwnicą pod Baranami” oraz klubem "Alchemia". Podczas koncertu zaprezentowała głównie teksty autorstwa  Michała Zabłockiego z własną muzyką.

Ostatnie spotkanie odbyło się 24 XI a gośćmi byli Mariusz Kalandyk i Edward Pasewicz. Poeci reprezentujący poznańskie i rzeszowskie środowisko literackie.     Spotkanie było zetknięciem się dwóch poetyckich języków, których łącznikiem jest muzyka.

            Projekt „Twórcy i Słowa” zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle był nad wyraz udany. Osiągnął  cele założone przez organizatorów. Pokazał uczestnikom nie tylko kondycję współczesnej literatury , ale również kierunek w  jakim zmierza.

Realizatorzy projektu składają serdeczne podziękowania instytucjom współfinansującym i współorganizującym to przedsięwzięcie, bez których pomocy i życzliwości nie mógłby być on zrealizowany.

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Napisany dnia: 30.11.2006, 20:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ albin
dnia 30.11.2006, 21:26
Ocena
komentarza:
0
Mapę zasad wspólczesnej kultury w Jasle wyznaczyly mijajace wybory samorządowe.
Twórcy słow,jakie padly,i gesty jakie czyniono dowiodly,ze ksiązka rozumu nie daje głupcom,nawet jak je czytają.:(
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657