Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Menopauza bez tabu

40

W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę. <FOTORELACJA>

- 25 mln kobiet na świecie przechodzi menopauzę, w Polsce co roku około 250 tysięcy kobiet, czyli 700 każdego dnia. Każda osoba która ma macicę, bez względu na wykształcenie, status socjoekonomiczny, na orientację seksualną i wyznanie - będzie miała menopauzę – tymi słowami rozpoczęła wykład Małgorzata Buba, położna rodzinna, certyfikowana doradczyni laktacyjna, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego. - Pamiętajcie, że menopauza to biologiczny etap w życiu kobiety. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie- przypomina.

Klimakterium występuje średnio między 45. a 55. rokiem życia. W Polsce średni wiek wystąpienia menopauzy to 51 lat, zaś średnia długość życia kobiet w Polsce to 81 lat. - Zostaje 30 lat, kiedy warto być aktywną, sprawcą i żyć pełnia życia – poleca M. Buba. Położna podczas wykładu mówiła o tym, jak sobie radzić, kiedy pojawia się menopauza oraz jakie są jej symptomy. Ponadto zwróciła uwagę na zachowanie równowagi hormonalnej, w szczególności takich hormonów jak estrogen, progesteron i testosteron, które mają wpływ m.in. na nasze samopoczucie, pamięć, koncentrację. - To co wpływa na wiek rozpoczęcia menopauzy, może być związane z tym, w jakim wieku twoja mama rozpoczęła menopauzę, ale również palenie papierosów, czy pochodzenie etniczne. Japonki i Chinki później ją mają, bo to wynika ze sposobu ich odżywiania się. Ponadto operacje jajników, chemioterapia, czy odsunięcie jajników – wtedy przestają funkcjonować nasze hormony – wyjaśnia M. Buba.

Objawy menopauzy najczęściej występujące to zimne dreszcze, drgawki, uderzenia gorąca, zaczerwienienia, rumień, uczucie rozgrzania, kołatanie serca, kłopoty z pamięcią, zawroty głowy, uczucie osłabienia, przygnębienia stany depresyjne, nerwowość, bezsenność, dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak suchość pochwy, nawracające infekcje, wysiłkowe nietrzymanie moczu, bóle mięśni, stawu obniżenie libido i wiele innych. - W aptece można sobie kupić test i sprawdzić, czy ma się menopauzę. Trzeba go powtórzyć dwa, trzy razy a przede wszystkim udać się do lekarza. Nie można się opierać tylko na teście – podkreśla.

Uczestniczki spotkania wypełniły tzw. Index Kuppermana, w którym odpowiedziały na jedenaście pytań. W zależności od odpowiedzi, kobiety mogły sprawdzić w prosty i łatwy sposób, czy zaczęły wchodzić w okres klimakterium.

Justyna Czerkiewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna opowiedziała o najczęstszych problemach, z jakimi przychodzą do jej gabinetu pacjentki w okresie okołomenopauzalnym m.in. jest to nietrzymanie moczu, bolesne współżycie, obniżenie narządów rodnych, brak satysfakcji seksualnej, blizny i ich konsekwencje. - Mięśnie dna miednicy potocznie nazywane mięśniami Kegla są dla nas ważne ponieważ stabilizują nasz tułów, są to mięśnie głębokie, rozluźniają się podczas oddawania moczu, defekacji, porodu. Wpływają korzystnie na naszą satysfakcję seksualną i pełnią funkcję podtrzymującą – mówi pani Justyna. Zaletą ćwiczeń tych mięśni, jest lepsze ukrwienie, elastyczność, dobra kondycja mięśni, zapobieganie nietrzymaniu moczu, wypadaniu narządów rodnych.

Dobre nawyki

Fizjoterapeutka uroginekologiczna zachęca panie do stosowania kilku zasad, które pozwolą nam lepiej funkcjonować. Pierwszą z nich jest wstawanie przez bok. - Chodzi o to, żeby się przekręcić na bok i z ręki wstać, aby ucisk śródbrzuszny nie był tak mocny. Warto pamiętać, aby kichać lub kaszleć przez skręt tułowia, gdyż w przypadku słabego dna miednicy może dochodzić do nieutrzymania moczu. Należy zatem skrzyżować nogi i przy kichaniu bądź kaszlu skręcić tułów w jedną ze stron, wtedy to ciśnienie nie będzie mocno rzutowało na pęcherz. Nie należy również oddawać mocz na zapas, gdyż w ten sposób zaburzamy układ nerwowy. Z kolei przy defekacji ważne jest rozluźnienie mięśni łonowo-odbytniczych poprzez podłożenie pod nogi stołeczka – poleca J. Czerkiewicz. Fizjoterapeutka razem z 60 kobietami przeprowadziła instruktaż, w jaki sposób można odciążyć mięśnie dna miednicy.

Dieta w okresie menopauzy

Karolina Panek, dietetyk z gabinetu Bone Sante w Jaśle przede wszystkim zwróciła uwagę na spowolnienie metabolizmu u kobiet w okresie klimakterium. - Przed menopauzą u pań może towarzyszyć otyłość biodrowo-udowa, natomiast w okresie menopauzy i już po menopauzie tłuszcz odkłada się na brzuchu i może nam to przeszkadzać. Możemy nad tym panować i temu przeciwdziałać. Otyłość brzuszna niesie za sobą wiele złych konsekwencji m.in. wystąpienie chorób układu krążenia ( nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego, udar), wystąpienie nowotworów ( piersi, macicy, przewodu pokarmowego), cukrzyca typu II insulinozależna, obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa – wymienia K. Panek. Jakie błędy kobiety popełniają w okresie menopauzy? Jednym z nich jak się okazuje jest pałaszowanie słodkości przez to posiłki stają się obfitsze, bogate w tłuszcze i węglowodany. Brak aktywności fizycznej to kolejny temat, nad którym należy się pochylić, a przede wszystkim jak najszybciej wdrożyć w życie. - Jeżeli nie włączymy do naszego tygodniowego grafiku aktywności fizycznej to beztłuszczowa masa ciała zostanie zastąpiona tłuszczem, a nikt tego nie chce – ostrzega dietetyk. Regularne posiłki to podstawa – przekonuje pani Karolina. Dzięki temu napady na głód są dużo mniejsze. W czasie okresu menopauzy warto wykluczyć bądź ograniczyć cukier, zastępując go np. erytrytolem lub ksylitolem.

Dbajmy o skórę. Działajmy prewencyjnie

Karolina Pociask-Kowalska, kosmetolog z 17-letnim stażem pracy przede wszystkim skupiła się na wyglądzie skóry, dbaniu o jej kondycję. - Niestety, przychodzi taki czas kiedy estrogen zaczyna nam w organizmie spadać w okresie pelimenopauzy, natomiast jego szybki spadek zaczyna się w okresie postmenopauzalnym. Wówczas zauważamy, że ta skóra nie wygląda tak dobrze jak dotychczas. Przy menopauzie zaczyna być hamowany proces produkcji ceramidów, czyli budulca naszej skóry. Zaczynają się rozluźniać wiązania międzykomórkowe, przez co skóra nam wiotczeje, staje się mniej jędrna, gęstość skóry nam spada i staje się podatna na podrażnienia – mówi pani Karolina.

Jedną z ważnych rzeczy w kwestii dbania o skórę jest prawidłowe mycie twarzy, usuwanie wszelkich kosmetyków, które były stosowane w ciągu dnia. Ponadto należy skórę systematycznie złuszczać, minimum raz w tygodniu peeling domowy lub w gabinecie kosmetycznym. - Wybierajmy kosmetyki z głową, patrzmy na ich skład, jakie są stężenia tych produktów. Ważne, żeby w kosmetykach znalazł się kwas hialuronowy dla skór starzejących się, witamina C, która jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu skóra staje się bardziej promienna i jędrna.

Partnerem wydarzenia była cukiernia Cafe Lulu, która do kawy i herbaty serwowała słodki poczęstunek.

id

Napisany dnia: 01.12.2023, 17:30

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Jestcopojeść
dnia 04.12.2023, 09:21 · Zgłoś
stół szczodrobliwie zastawiony wyszukanymi smakołykami
Odpowiedz
0
@ Blondynka w sile kwiatu
dnia 03.12.2023, 09:01 · Zgłoś
Co ta pani (foto 2) trzyma w ręku, bo nie wiem ?
Odpowiedz
1
@ Abnegat
dnia 03.12.2023, 09:45 · Zgłoś
Też miałem o to zapytać, bo kojarzy się nieciekawie.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 03.12.2023, 13:25 · Zgłoś
Ta pani trzyma w ręku model kości miednicy z narządami które się w niej znajdują.
Odpowiedz
1
@ Ratio legis
dnia 02.12.2023, 18:43 · Zgłoś
Żeby kogoś można było wybrać to ktoś musi się zgłosić jako kandydat. Tak to już jest w Polsce, że do polityk idą ci, którzy właśnie nie mają pomysłu na siebie, mają za to mnóstwo czasu. W politykę nie bawią się przedsiębiorcy, biznesmeni, naukowcy (z paroma wyjątkami). W polityce są wszelkiej maści działacze, związkowcy i kupa nauczycieli oraz emerytów. Stąd jest tak jak jest. Więc ludzie ich wybierają bo kogoś trzeba. Nic się tu nigdy nie zmieni. Jaslo to stan umysłu
Odpowiedz
0
@ Kapitan Wąs
dnia 02.12.2023, 15:16 · Zgłoś
Prawilnie tylko przypominam sympatykom powstania GEN, że mieszkańcom nie tyle przeszkadza koszt jego powstania i to, że część kosztów z 27 milionów złotych była z funduszy unijnych, a to jak definiuje się potrzeby tego miasta i jak wygląda rentowność tego przybytku i sposób jego finansowania.
Fajnie, że jest miejsce do organizowania wystawy kwiatków doniczkowych, wyścigów jaszczurek i konkursu planszówek, do prelekcji władz miejskich i wydarzeń komercyjnych, ale czas podliczyć koszty i przedstawić okresowy bilans, bo może się okazać że to miejsce zarabia i trzeba gratulować jego pomysłodawcom, którzy coraz częściej pod różnymi nickami wypowiadają się tutaj chwaląc samych siebie.
Po drugie ilość inicjatyw dla kobiet i walka o równouprawnienie kontra inicjatywy dla mężczyzn sprawia,że to będzie niedługo uprzywilejowanie.
Odpowiedz
3
@ Ratio legis
dnia 02.12.2023, 15:44 · Zgłoś
A masz pomysł co mogło powstać w budynku po sp 2 zamiast GENu? Kamienica po Policji stoi pusta w środku miasta i pies z kulawą nogą jej nie chce. Oczywiście że lepiej żeby popadła w ruinę. Lepsze to niż narażenie się na negatywne wpisy na tym forum
Odpowiedz
0
@ IQ..??
dnia 02.12.2023, 13:43 · Zgłoś
@ Asia
I powiedz, czy naprawdę nie boisz się ludzi, którzy publicznie twierdzą
że będą respektować prawo tak jak oni je rozumieją, czytaj - jak im
się podoba??
Przecież chyba nawet Łukaszenko nie zdobył by się by publiczne coś takiego
ogłosić.
Swoją drogą był jednym z pierwszych, którzy gratilowali wyników wyborów
w Polsce.
Gratuluje wzorców.
Odpowiedz
-5
@ Asia
dnia 02.12.2023, 14:09 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 02.12.2023, 15:15 · Zgłoś
Te znaki zapytania po IQ są jak najbardziej zasadne.
Odpowiedz
6
@ Kapitan Wąs
dnia 02.12.2023, 15:58 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Abnegat
dnia 02.12.2023, 10:31 · Zgłoś
W artykule użyto terminu "klimakterium" i słusznie, bo takie było kiedyś określenie okresu przekwitania u kobiet natomiast "menopauza" - to było u mężczyzn. To są zupełnie odmienne procesy, a użycie wobec nich jednego określenia - to skutek wojującego genderyzmu i promowanej nachalnie "równości".

"cukrzyca typu II insulinozależna" - ta cukrzyca jest insulinoNIEzależna.

Zalecanie sztucznych słodzików (ksylitol, erytrytol) jest co najmniej dyskusyjne, gdyż najnowsze badania wskazują na korelację spożywania tych substancji z powstawaniem nowotworów.
Odpowiedz
7
@ dragoness
dnia 02.12.2023, 11:19 · Zgłoś
U mężczyzn nazywa się to andropauza, a ksylitol to cukier pozyskiwany z brzozy, a obecnie także z kukurydzy. Erytrol natomiast to proszek pozyskiwany z pszenicy lub skrobi kukurydzianej, na drodze hydrolizy enzymatycznej, w wyniku której otrzymuje się glukozę. Ta z kolei poddawana jest fermentacji drożdży. Związek ten zapewnia około 80% słodyczy dawanej przez sacharozę. Erytrol nie posiada żadnych substancji odżywczych, ani mikro czy makroelementów. Jego oddziaływanie na organizm jest tak nikłe, że nawet nie podnosi poziomu glukozy we krwi.
Jak pan zamierza się wypowiadać, to proszę sprawdzić, o czym mowa.
Odpowiedz
0
@ Asia
dnia 02.12.2023, 12:16 · Zgłoś
Proszę nie tracić sił. Tu kaganek oświaty nic nie pomoże. Tu ludzie głosowali ma pis i brali udział w tym ich referendum. Tu już nic nic pomoże
Odpowiedz
1
@ Abnegat
dnia 02.12.2023, 12:20 · Zgłoś
Ja nie mieszkam "tu" od ponad 50 lat, chociaż stąd pochodzę i proszę mi nie przyprawiać pisowskiej "gęby".
Odpowiedz
3
@ Abnegat
dnia 02.12.2023, 12:40 · Zgłoś
@11:19
Ma się rozumieć, że fraza men- oznacza odniesienie do kobiet?

Co do ksylitolu, nie muszę nic sprawdzać, bo sam go przez pewien czas spożywałem, ale przestałem, bo po spożyciu czułem jakąś dziwną suchość w ustach, a o szkodliwości dowiedziałem się później.
Odpowiedz
2
@ IQ..??
dnia 02.12.2023, 13:20 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
11
@ Ratio legis
dnia 02.12.2023, 14:12 · Zgłoś
To jak nie mieszkasz to po co się wypowiadasz w naszych jasielskich sprawach . To tak jak polonia w Ameryce, która 25 l żyje poza Polską chce Nam wybierać rząd i prezydenta
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 02.12.2023, 15:11 · Zgłoś
No i dalej się pan kompromituje, jakie to przykre. Etymologia słowa menopauza pochodzi od greckich słów ''meno'', czyli miesiąc oraz ''pausis'', czyli zatrzymanie, a słowem tym określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Co zaś do ksylitolu, to mógłby pan podać źródło "szkodliwości"? Jako substancja słodząca, jest uznana za bezpieczną do stosowania zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wykazuje raczej rzadkie i nieliczne efekty uboczne, głównie w wyniku nadmiernego spożycia. Obserwuje się wówczas objawy ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, dyskomfort, wzdęcia, biegunki.
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 02.12.2023, 15:14 · Zgłoś
Zalecam lekturę "Czy ksylitol szkodzi, czy leczy?" A rakotwórczy jest aspartam i jego pochodne, proszę pana.
Odpowiedz
0
@ Abnegacie
dnia 02.12.2023, 22:13 · Zgłoś
Uznanie i proszę częściej pisać,lubię Pana wpisy.Potwierdzam,słodziki nie są dobre.Najlepiej słodzić syropem klonowym lub miodem.Polecam kawę z cynamonem,jest dobra na wszystko.
Odpowiedz
5
@ Staszek
dnia 02.12.2023, 22:13 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
0
@ Abnegacie
dnia 02.12.2023, 22:27 · Zgłoś
O kukurydzy już od dawna piszą,że modyfikowana genetycznie,bardziej szkodzi.To samo dotyczy bawełny/szkodliwe są więc materiały higieniczne/.Warto posłuchać zachowanych wypowiedzi śp.A.Kudlińskiego.Jeszcze jedno,co pies nie zje,człowiek nie powinien.
Odpowiedz
2
@ ela
dnia 03.12.2023, 11:02 · Zgłoś
Najgorzej jak się wypowie pseudoekspert, który uważa, że na całym świecie "men" oznacza faceta.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 03.12.2023, 11:06 · Zgłoś
Czekolada też jest trucizną dla psów. A jaki związek ma herbicyd z GMO? Ponownie zalecam lekturę "GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?"
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 03.12.2023, 13:23 · Zgłoś
Matko kochana, czy tym kompromitacjom z pana strony końca nie będzie? Ten sięrmiężny, rdzennie polski termin ma swoje źródło w greckim słowie klimakso oznaczającym drabinę lub klimakter – szczebel. Kolejna kompromitacja w pana wykonaniu to uporczywe używanie określenia 56 płci, podczas gdy biologicznie są dwie, a tożsamość płciowa to zupełnie inna para kaloszy.
Co do herbicydów, naprawdę ma pan nadzieję, że groźna jest jedynie kukurydza?
Odpowiedz
4
@ Abnegat
dnia 03.12.2023, 13:56 · Zgłoś
Cała nasza cywilizacja jest oparta na kulturze greckiej i łacińskiej, co powoduje, że w większości wyrażeń można znaleźć jakieś związki z tymi kulturami. Po co jednak tworzyć nowe byty słowne, jeżeli stare się już zadomowiły w języku polskim?

Co do tych "płci" - czy posiadanie macicy to kwestia biologii, czy tożsamości?

Co do glifosatu - nie chodzi tylko o związek z roślinami GMO, lecz o szerokie stosowania tej substancji w ogóle, jako herbicydu. Rolnicy stosują tę truciznę jako Roundup, nie tylko na polach, ale również przy suszeniu ziaren zbóż (horror!). W szeregu krajów UE glifosat jest od kilku lat zabroniony, ale w Polin nadal nie, bo wielka jest siła odpowiednich lobby pokroju Monsanto.
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 03.12.2023, 16:01 · Zgłoś
Kwestia biologii, więc proszę nie gadać o 56. Określenie menopauza jest stare jak świat. Cywilizowany i odnosi się do kobiet, podobnie jak andropauza do mężczyzn. Co do glifosatu jest to przerażające, ale nie mamy na to wpływu.
Odpowiedz
-2
@ ewa
dnia 01.12.2023, 20:55 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
5
@ janek
dnia 01.12.2023, 20:00 · Zgłoś
Chociaż raz zróbmy coś dla męszczyzn ,przecież są gatunkiem wymierającym .Faktycznie niedługo będzie jak w SEKSMISJI (filmie)
Odpowiedz
8
@ jaślanin
dnia 01.12.2023, 19:27 · Zgłoś
Co tylko mogą to na siłę coś organizują w tym GENIE. Chodzi o to by udawać , że te kilka milionów wydanych na remont , nie poszło na marne.
Może ktoś poda ile tam osób pracuje i z jakiego nadania partyjnego.
Odpowiedz
8
@ truski
dnia 01.12.2023, 20:31 · Zgłoś
osoby, które organizują spotkania są jak w tym przypadku zupełnie z zewnątrz. Nikt na siłę niczego nie promuje. Ci, co mają coś do zaoferowania jaślanom cieszą się z takiego miejsca, gdzie mogą bez problemu coś zorganizować a nie narzekać i nic od siebie nie dawać.
Odpowiedz
-2
@ Asia
dnia 02.12.2023, 09:03 · Zgłoś
Nie tłumacz tego. Na tym forum nikt tego nie rozumie. GEN nie podoba się bo kosztował mnóstwo kasy ale nikt już nie mówi że to głównie z funduszy europejskich. Lepiej było wyburzyć ten budynek bo po co ma stać? A że ktoś organizuje spotkania dla kobiet dotyczące zdrowia to na pewno stoi za tym diabeł. Kto to widział żeby mówić o menopauzie w mieście mentalnie akceptującym to że in vitro jest złe a drzewa zabierają tlen. Ponad 20 tysięcy osób to akceptuje.
Odpowiedz
-9
@ Wyborca
dnia 01.12.2023, 19:17 · Zgłoś
A co tam robią Panie , które ten okres przechodziły chyba w ubiegłym stuleciu...??
Odpowiedz
1
@ Andżelika z Marcinkowic
dnia 02.12.2023, 12:48 · Zgłoś
Świat ewoluuje i menopauza zostanie wyeliminowana a panie będą płodne do setki
Odpowiedz
42
@ Rumcajs
dnia 01.12.2023, 17:42 · Zgłoś
A te sześćdziesiąt kobiet to z castingu, naboru?
Ogłoszenie może jakieś było wcześniej? ilość miejsc ograniczona była?
Tak tylko pytam bo może Hanka moja by była też poszła a nie wiedziała
Odpowiedz
35
@ Sylwia
dnia 01.12.2023, 19:31 · Zgłoś
Dokładnie!!Dlaczego nie było żadnego ogłoszenia:((Też bym poszła!!
Odpowiedz
-4
@ wsiur
dnia 01.12.2023, 19:36 · Zgłoś
nie jestes na topie, teraz wola chlopcow jak w Dabrowie
Odpowiedz
-4
@ hura
dnia 02.12.2023, 19:22 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Jaślanka
dnia 04.12.2023, 00:04 · Zgłoś
Było ogłoszenie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657