Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Miejskie pszczoły dają radę! Ponad 40 kilogramów słodkiego smakołyku z pasieki na dachu VIVO! Krosno

59

Dach Centrum Handlowego VIVO! Krosno od ponad roku zamieszkują wyjątkowi lokatorzy. W czterech ulach znajdziemy tam blisko 200 tys. pszczół. Już po raz trzeci, w historii pasieki, odbyło się miodobranie. Choć ten rok, nie należy do najlepszych dla pszczelarzy, to dzięki niestrudzonej pracy czterech pszczelich rodzin udało się zebrać ponad 40 kilogramów miodu.

Pasieka na dachu VIVO! Krosno jest miejscem szczególnym. Stanowi żywy dowód na to, że symbioza pszczół i roślin jest możliwa także w przestrzeni miejskiej. Nie mała w tym zasługa ludzi, którzy ponad rok temu postanowili podjąć wyzwanie i stworzyć dla niemal 200 tys. pszczół rasy Krainka warunki do egzystencji na budynku zlokalizowanym w centrum miasta. Z perspektywy czasu, można dziś stwierdzić, że projekt okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, co tylko potwierdzają słowa Marka Barzyka, pszczelarza z wieloletnim doświadczeniem, opiekuna pasieki . – Po upływie ponad roku, pomysł należy ocenić jako dobry i nie chodzi tutaj o samo pozyskiwanie miodu. To doskonały sposób na propagowanie samych pszczół i ich obecności w przestrzeni, pszczelarstwa oraz wszystkiego, co wiąże się z szeroko rozumianą ekologią. Właściciele tego konkretnego obiektu bardzo mocno promują pszczoły oraz produkt, który jest efektem ich pracy. Rola pszczół jest tutaj mocno wyeksponowana, co oczywiście bardzo mnie cieszy – przekonuje.

Efektem ciężkiej, wielomiesięcznej pracy pszczół jest ponad 40 kilogramów miodu. To wynik, znacznie przekraczający oczekiwania osób opiekujących się pasieką i zamieszkującymi ją pracowitymi owadami. Udało się go osiągnąć, między innymi dzięki temu, że lipcowe miodobranie jest dopiero pierwszym, przeprowadzonym w tym roku. – Ponad 40 kilogramów miodu to w tym przypadku dosyć dużo. Ten rok nie jest sprzyjający dla pszczelarzy. W przypadku wielu innych pasiek, w ogóle nie ma zbiorów miodu. Należy zwrócić uwagę na to, że nie braliśmy z naszej pasieki miodu wiosennego, którego było tutaj trochę. Zostawiliśmy go pszczołom. Stąd mają zgromadzone nieco więcej pożytku – tłumaczy Marek Barzyk.

Na zdjęciu Marek Barzyk podczas pracy/fot. Marcin Dziedzic

Słodki przysmak, którego postawaniu towarzyszy miejski zgiełk i krajobraz, pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych, niczym nie różni się od miodu pochodzącego z pasiek umiejscowionych na przykład w środku lasu, za co ręczy sam Marek Barzyk. – Nie ma żadnej różnicy pomiędzy miodem z uli postawionych na dachu VIVO! a tym z uli postawionych dajmy na to pół kilometra na toczku, w jakim zagajniku. Jakość tego miodu jest dokładni taka sama. Trzeba podkreślić, że wszystkie pszczoły przynoszą miód czysty. Pszczoła jest biofiltrem. Potrafi wychwycić wszystkie zanieczyszczenia. Sam produkt jest idealnie czysty – wyjaśnia.

Miód pochodzący z pasieki będzie rozdawany klientom centrum handlowego w formie upominków oraz podczas proekologicznych eventów. Swój smak i aromat zawdzięcza temu, jakie rośliny miododajne, pszczoły mogą znaleźć w pobliżu VIVO! Krosno. Zgodnie z przewidywaniami, zatem w ramach tegorocznego miodobrania opiekunowie pasieki spodziewają się uzyskać przewagę miodu lipowego.

MD

Napisany dnia: 21.07.2020, 08:18

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ideolo
dnia 01.08.2020, 12:30 · Zgłoś
Zasadniczo cukier niezawierający węglowodanów złożonych czy aminokwasow, niewielkie ilości witamin i minerałów. Nawet w tradycyjnej piramidzie żywieniowej figuruje w kategorii „spozywac w niewielkich ilościach”.

Produkt nie jest wegański, a pszczoły traktowane są zwyczajnie jak tzw. zwierzęta gospodarskie, tyle ze maja po sześć nóg. Stanowią konkurencje dla pszczol dzikich, których populacja spada, a które zakażają chorobami. Same oczywiście często giną, ponieważ traktowane są wyłącznie jak towar i środek do celu, jakim są owoce ich ciężkiej pracy. Pracy na potrzeby własne, nie ludzi.

PS Nie wiem, dlaczego redakcje tak raza nie tyle nawet linki, co cytaty z obcojęzycznych artykułów, pomagające wyszukać treści. Niepoważne to.
Odpowiedz
0
@ Już nie jaślanin
dnia 27.07.2020, 17:58 · Zgłoś
Ależ odkrycie!!!

We Wrocławiu już dawno był taki projekt zrealizowany..., który udowodnił, że miód z miasta nie jest zanieczyszczony...
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 22.07.2020, 13:08 · Zgłoś
@ Do Ideolo

Piszesz tak, jakby człowiek (pszczelarz) był z NATURY pszczołom niezbędny, a przecież tsk nie jest. Radziły sobie doskonale bez niego i jego uli zanim wpadł na pomysł, by działalność pszczół, ze tak powiem, uprzemysłowic. A i ten cukier by pewnie odżałowany, bo w końcu nie produkują cukru, tylko miód. Tak wiec świat złożony jest „trochę” inaczej, a człowiek to poodwracal, a ponieważ nie lubi czuć się winny albo jak mu to uświadamiają, to jest w stanie wymyślić najbardziej absurdalne wymówki.
Odpowiedz
1
@ Snajper.
dnia 21.07.2020, 17:47 · Zgłoś
Jakby nie człowiek, to pszczół by już nie było. Waroza, syndrom CCD nosemoza doprowadziłyby do wyginięcia pszczół. Cukier jest produktem zastępczym równie dobrym jak miód do zimówki, pod warunkiem , że polski, a nie niemiecki. Pszczoła ma tak zakodowane DNA, że jak jest pożytek, to się zarobi na śmierć, a nie jak niektórzy ludzie czekają, aż ktoś za nich coś zrobi. W rodzinie pszczelej jest największa demokracja na świecie. Wszystko jest przez pszczoły uzgadniane i głosowane, nawet szafot na matce. Pszczoły królową potr
afią okłębić i zabić.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 18:05 · Zgłoś
@ Snajper

Jakby nie człowiek, to by pewnie przede wszystkim nie ginely na potęgę. Więc teraz musimy podejmować działania, ale to bie tak, że człowiek jest pszczolom niezbędny. Czyli jednak cukier (choc niekoniecznie polski, wierząc na słowo) nie jest optymalny. I jest czyms zastępczym, bo miód wykradany jest przez człowieka. One go przecież robią dla siebie. A ro ostatnie już raczej nie przynależy do demokracji;-)
Odpowiedz
1
@ Pszczółki
dnia 21.07.2020, 19:59 · Zgłoś
Takie mądre,ich wymysł plastra na miód ułatwił konstrukcję samolotu.Z kolei kit pszczeli,to najlepszy antybiotyk-Propolis.Zdrowia i poszanowania pszczół życzę.
Odpowiedz
1
@ mel
dnia 21.07.2020, 22:54 · Zgłoś
Wypowiedź na miarę pszczelarza- bardzo trafna. A poza tym, tylko miejski miod potrzebuje reklamy, ten z czystych terenów wsi już ma swoją renomę.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 23:50 · Zgłoś
@ Pszczółki

Trudno mówić o poszanowaniu, jeśli się je traktuje się w kategoriach zysku, podbiera pokarm albo znacznie gorzej. Pszczoła lepiej niż pies sprawdza się w wykrywaniu różnych substancji i chyba o wiele szybciej można ja tego nauczyć. Takie wykorzystanie jeszcze rozumiem (bezpieczeństwo itp.), ma pewnie inną skalę i charakter niż produkcja, czy raczej kradzież, miodu. Dlatego wolę syrop klonowy.
Odpowiedz
1
@ Do Ideolo
dnia 22.07.2020, 00:21 · Zgłoś
Lubię też syrop z agavy,ale to też niestosowne,by kaleczyć klony i podkradać ich krew.Co do pszczół,jeśli pracownice tak ciężko pracują,a ludzie podbierają miód,to dlaczego nie zmusić trutni,by pomagali?Ludzie- trutnie też zasługują na krytykę.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 22.07.2020, 09:09 · Zgłoś
@ Do Ideolo

Klony nie maja ośrodkowego układu nerwowego.

A jak ludzie mieliby niby pomagac w samej produkcji miodu? A nawet gdyby, to nie zmienia to jego przeznaczenia jako pokarmu dla pszczół i nie usprawiedliwia zostawiania im nędznego substytutu czy innych praktyk. Myśle wiec, ze gdyby pszczoły miały świadomość, ze człowiek im jakos w produkcji miodu pomaga (bo ma w tym egoistyczny interes), lecz wciąż wychodzą na tym stratne raczej niczego by im
nie kompensowała.
Odpowiedz
0
@ Do Ideolo
dnia 22.07.2020, 12:17 · Zgłoś
Wiem,że to niesprawiedliwe wobec pszczół,ale cóż,tak świat złożony jest/jak śpiewa K.Cugowski/.Wzajemnie sobie służymy.Pszczelarz buduje i ociepla ul,zakłada woskowe plastry/pszczółki nie muszą się trudzić przy ich lepieniu/ale zimą mają cukier.Najgorsze od ludzi,to zatruwanie środowiska,stosowanie chemii i niszczenie przyrody.Nasza Ziemia już daje odgłosy,że nie ździerży tego/słyszę je,a także jej ciężki oddech/.Czeka nas głód i zagłada cywilizacji/może za 10 lat?/Ekolodzy alarmują od dawna,nie pozwalając na brutalnà ingerencję w prawa przyrody.Cóż,ludzie ludziom gotują katastroficzny kres.Wielu ludziom brakuje ekologicznej kultury i poszanowania cudnej przyrody,która daje nam życie i radość.W wakacyjnym okresie życzę wszystkim radosnego odkrywania cudów przyrody i fascynacji z życia w zgodzie z naturą.
Odpowiedz
0
@ Zh
dnia 21.07.2020, 15:19 · Zgłoś
ideolo jak mleko jest do krowy potomstwa to dlaczego ty jesz produkty nabiałowe i pijesz mleko, przecież nie jesteś byczkiem,a na pszczołach to ty się mało znasz.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 16:01 · Zgłoś
@ Zh

A to nie jest dla cielaka??? W jakich okolicznościach krowa "deje mleko"?;-)

Nie jestem pszczelarzem i nie muszę się znać na pszczołach- to oczywiste. Ale nadal nie dowiedziałem się, dlaczego to, co napisałem mialoby być nieprawdą.
Odpowiedz
0
@ byłem widziałem
dnia 21.07.2020, 14:14 · Zgłoś
przecież to już wiocha, gdzie tam do miasta - 10 kilometrów ,tam ta pszczoła niedoleci.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 14:43 · Zgłoś
Są za to ule w centrum Warszawy.
Odpowiedz
1
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 13:56 · Zgłoś
Pscola miodno ino bzyka,
Jej właściciel z miodem myka,
Pscole dręcy, wciąż poganio,
Zeby ino mniod nie stanioł,
Oj tyn panek, wredny anioł,
Predzy kitnie niż mu stanio,
Pscola rada, nima pana,
Bo mu ządło wbiła z rana.
Odpowiedz
-3
@ life
dnia 21.07.2020, 13:52 · Zgłoś
Na 40 kg miodu krośnieńskiego, ile przypada środków chemicznych np. owadobójczych ? Krosno n/Wisłokiem niech się trzyma szkła.
Odpowiedz
1
@ Filcoki starosty
dnia 21.07.2020, 13:21 · Zgłoś
Pszczoła miodno
jest bardzo głodno
wtedy gdy ciepło
a nawet chłodno.
Ciężko pracuje
znosi do ula
a jej właściciel
za miodzik hula.
Teraz w covidzie
wszystko jest tanie
myśli codziennie
kiedy mi stanie.
Jak se kanapke
chrupne z miodzikiem
to całą nocke
bede se bzykał.

Jutro reszta. Bo coś dzisiaj nimom natchninio.
Cześ. Pa pa.
Odpowiedz
0
@ Do Filcoki starosty
dnia 21.07.2020, 19:51 · Zgłoś
..Jak se kanapke chrupne z miodzikiem,to całą nockę będę młodzikiem.Zrobię nalewki z ziół na miodziku i będę silny,zdrowy -fajny poeciku.
Odpowiedz
0
@ Cytat o pszczołach.
dnia 21.07.2020, 13:01 · Zgłoś
Cytat ze spektaklu TV "Igraszki z diabłem" z 1979 roku:

"Solfernusie dlacego ta pscoła pscy na moim nosie"

Wnioski: otóż pszczoły oprócz tego że produkują miód to jeszcze pscą na ludzkich nosach.
Odpowiedz
0
@ Cytat o pszczołach.
dnia 21.07.2020, 13:03 · Zgłoś
poprawka - właściwy cytat:

"Solfelnusie, powiedz muchom, zeby nie pscyły mi na nosie"

Ale morał taki sam.
Odpowiedz
0
@ Cytat o pszczołach.
dnia 21.07.2020, 13:04 · Zgłoś
Karwasz twasz - tylko to nie pszczoły tylko muchy - klapa.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 13:07 · Zgłoś
Ludzie oprócz tego, ze robią kupę, to jeszcze zostawiają po sobie tony plastiku.
Odpowiedz
0
@ Do Idealo.
dnia 21.07.2020, 14:38 · Zgłoś
yyyyyyyyyyyyyyyyyyyy - a co to ma wspólnego z pscołami które pscą ???
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 15:13 · Zgłoś
Muchy nie są zbyt czyste;-)
Odpowiedz
0
@ Do Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:50 · Zgłoś
Wiem,że chcesz dobrze dla świata i masz dobre intencje,godne do naśladowania-szanować wszelkie stworzenie.Znęcanie się nad istotami żywymi jest okrutne,jednak należy przemyśleć:jeżeli pszczółka nie może zrobić dla nas miodu,to człowiek też nie powinien pracować na bogaczy- wyzyskiwaczy.Ma prawo uczciwie być wynagrodzony za ciężką pracę.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 13:05 · Zgłoś
„Pszczółka” nie dla nas robi miód!:-) Nie chodzi o to, zeby nie mogła go robić. Albo zapylać i bzykać;-) I czy ktoś tym pszczołom płaci za ciężka pracę? Chyba tylko tym, że dobiera im się do ICH miodu i niecnie wykorzystuje.
Tak wiec jeśli znęcanie się nad zwierzetami uważasz za okrutne, to może go nie wspieraj, co?;-) Pszczoły pracują dla siebie, ludzie także dla siebie.
Odpowiedz
0
@ Do Ideolo
dnia 21.07.2020, 22:17 · Zgłoś
Piszesz,że ludzie odbierają cielątka od krów,by wypić ich mleko.Otóż zaraz po ocieleniu krowie mleko to tzw.siara i nie nadaje się do wypicia,więc cielątka ssą mleko matki do woli.Każdej gosposi zależy,aby cielaczek zdrowo rósł.A co czynią cxłowiekowi?Kobieta rodzi w masce i dusi się,co źle wpływa na przebieg porodu i zdrowie.Ze względu na plandemię matka przez 2 tygodnie nie widzi i nie karmi swojego dzieciątka.To nieludzkie,nie mówiąc o testowaniu szczepionek na dzieciach /Indie,Kenia-niepłodność,kalectwo i przeważnie śmierć/.Chcą depopulować naród,a Pan rozczula się nad podbieraniem pszczelego miodu.Miód to lekarstwo i wzmacniacz odporności.Szanujmy pszczoły i Pszczelarzy.Unikajmy użądleń,bo pszczoła wówczas ginie z głodu.
Odpowiedz
0
@ Bzyku bzyk
dnia 22.07.2020, 03:00 · Zgłoś
Właściwie to nie z głodu tylko wraz z aparatem zadlacym wyrywa sobie wnętrzności. Po czym niebawem ginie.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:23 · Zgłoś
@ Do Ideolo
Czy gdzieś na świecie hoduje się ludzi na mięso???

Nie napisałem, ze siara nadajecie do wypicia. Tak, cielak jest odbierany krowie, gdy tylko można to zrobić wiadomo w jakim celu. Mleko krowy (po to się ja sztucznie zapładnia) użytkowane jest przez ludzi. Jesteś ignorantem i strasznie naiwny.

Pandemia to nie jest standardowa rzeczywistość. Zreszta winny jest człowiek i warunki chowu przemysłowego, które są idealne (koncentracja zwierząt, antybiotyki, choroby, infekcje itp.) do tego, by epidemie wybuchały. Żadnej matce nie odbieracie dziecka, by je więzić w kojcu, odmawiać odżywczego, przeznaczonego dla niego,
mleka i wywoływać anemię aż w końcu w wieku kilku miesięcy trafi do rzeźni, a matka będzie drenowana (i narażona na zapalenie sutków poranionych od urządzeń ściągających ciecz)w celu pozyskania wydzieliny (w której często znajduje się ropa na skutek zapalenia) zwanej mlekiem, żebyśmy sobie ja mogli dolać do jawy, bo przecież inaczej umrzemy.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:32 · Zgłoś
@ Do Ideolo
Szanujesz pszczoły? To załóż sobie ogród i dbaj o bioróżnorodność, a będą miec co zapylać. Zmiany klimatyczne tez im nie służą, a te postępują na skutek emisji, za które z kolei bardziej niż globalny transport odpowiada rolnictwo przemysłowe i hodowla zwierząt. Wg szacunków ONZ na świecie jest obecnie miliard (?) sztuk bydła, na które popyt tworzymy wyłącznie my. Tony upraw wykorzystuje się pod pasze (zabierając tereny, na których żyją dzikie zwierzeta), zamiast karmić od razu ludzi i likwidować nierówności w dostępie do żywności na świecie (to Zachód zbada głównie mięso ze zwierząt, na pasze dla których przeznacza się uprawy w biedniejszych rejonach świata). I jeszcze wiele innych faktów.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:42 · Zgłoś
@ Bzyku bzyku

O ile użądleń nie da się uniknąć, o tyle z powodzeniem da się unikać miodu, i akurat to bardziej przełożyłoby się na korzyści dla pszczol.
Odpowiedz
-1
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:39 · Zgłoś
@ Yti

Najczęściej kary za znęcanie się nad zwierzętami są śmieszne. Ale to już Cię pewnie nie martwi...
Odpowiedz
-4
@ Yti
dnia 21.07.2020, 12:27 · Zgłoś
@ideolo
za człowieka 2 lata w zawiasach na 5 lat. a za pszczołę 15 lat.
Odpowiedz
5
@ Do Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:41 · Zgłoś
Męczyć zwierzęta to potworność,jednak pszczelarze dbają o pszczoły,bo bez nich ginie wszelkie życie na Ziemi.Dawniej dzikie pszczoły magazynowały miód w leśnych barciach,a niedźwiedzie wyjadały,skazując pracowite pszczółki na śmierć.Jak porównać potworności wyrządzane zwierzętom z okrucieństwami wobec ludzi/dla zysku/w czasach latania w kosmos?Łodyniec ma rację,że ludzie mogą spożywać miód,jednak opiekując się pszczołami.Należy zadbać o zdrowie ludzi i godność postępowania wobec nich i przyrody.
Odpowiedz
1
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:58 · Zgłoś
@Do Ideolo

Pszczoły by sobie bez nas nie poradziły? Wystarczyłoby nie obchodzić się ze środowiskiem w sposób, w jaki to robimy. W jaki niby sposob niejedzenie miodu zaburzyłoby ekosystem czy zagroziło pszczołom? Pszczelarze dbają często pod katem zysku, ale tam, gdzie jest zysk jest najczęściej i wyzysk, i to nie do ristsn zwierząt jako takich jest priorytetem. Tak wiec pasieka jest raczej od dostarczenia Ci miodu niż czegokolwiek innego i masowa produkcja miodu na użytek ludzi siła rzeczy wiąże się ze szkodami dla pszczół. Nie oczekujmy, że drastyczna rzeczywistość będzie ochoczo udostępniana szerokiej opinii publicznej. Ją, oprócz mięsa, karmi się obrażaniem szczęśliwej, różowej świnki chcącej wylądowac na Twoim talerzu, bo inaczej przeżyje tortury i świat się zawali.

Czemu dziwi Cię porównanie okropności wyrządzanych zwierzętom z tymi wyrządzanym ludziom? Czy gdzieś hoduje się tych drugich na mięso? Zabiera od karmiących matek niedługo po porodzie, by ich mleko klient mógł dolać so ie do kawy? Nie zostawiajmy rzeczy w ten sposób.
Odpowiedz
-1
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:58 · Zgłoś
* nie dobrosta zwierząt jako takich...
Odpowiedz
-46
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 10:37 · Zgłoś
6 powodów, by unikać miodu:

1. Pszczoły często ulegają zranieniu lub gina na skutek niestarannego sposobu obchodzenia się z nimi.

2. Często się przepracowują, uzupełniając brakujacy miód.

3. Królowej czasami ucina się skrzydła, by zapobiec opuszczeniu przez nia ula.

4. Pszczelarze często usuwają miód z ula, zastępując go substytutem cukrowym, który jest znacznie gorszy dla zdrowia pszczół.

5. W chłodnych rejonach, przed nadejściem zimy, niektórzy pszczelarze wypalają ule, zeby zredukować koszty, na skutek czego wszystkie pszczoły w ulu giną.

6. Królowe pszczół często poddaje się sztucznej inseminacji.

Miodzio jest dobry, ale dla pszczół- to ICH pokarm i ma służyć IM (tak jak mleko krowy jest pokarmem dla JEJ potomstwa). Latamy w kosmos- możemy wiec także poradzić sobie bez np. miodu.
Odpowiedz
-19
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 11:36 · Zgłoś
@ łodynie

A Ty nie przedstawiłeś żadnych racji. Człowiek traktuje zwierzeta jak towar, maszyny do produkcji żywności, kierując sie zyskiem, wiec w tym kontekście to, co napisane nie powinno już budzić zdziwienia- prawda? Dlaczego owady miałyby być tu wyjątkiem??? Robimy potworne rzeczy ssakom (np. wypalamy rogi czy pozbawiamy jąder „na żywca”) i naczelnym (ostatnio sprawa małp w Tajlandii zbierających kokosy), wiec dlaczego nie pszczoły? Szczęśliwa pszczółka niczym świnka z reklamy, która rozradowana poddaje się rzezi? Zejdź na ziemię, zdobądź trochę informacji i zostań vege.
Odpowiedz
17
@ do ideolo
dnia 21.07.2020, 11:37 · Zgłoś
do ideolo Bredzisz! obejrzyj sobie fim o pszczołach a może zrozumiesz...do czego są stworzone
Odpowiedz
-7
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 12:24 · Zgłoś
@ do ideolo

Dlatego właśnie zostawmy je w spokoju i ingerujmy tylko, by chronić, a nie wykorzystywać;-) To samo tyczy się innych stworzeń.
Odpowiedz
7
@ Gucio
dnia 21.07.2020, 13:48 · Zgłoś
Lecz się człowieku ale chyba tylko przeszczep mózgu by coś dał
Odpowiedz
-2
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 14:01 · Zgłoś
@ Gucio

Ale nie od Ciebie, widzę:-)))
Odpowiedz
-4
@ Ideolo
dnia 21.07.2020, 14:41 · Zgłoś
@Nike

Nie dopatrzylem sie w żadnym z tych uszczypliwych, hejterskich komentarzy ani źdźbła argumentacji. A co do "zmiany płci", to nie ma czegoś takiego. Jest tylko korekta, ponieważ płeć "siedzi" w mózgu i niczego sie tu nie zmienia. Masz elementarne braki.
Odpowiedz
11
@ pszczelarz
dnia 21.07.2020, 17:55 · Zgłoś
Widzę, że nie masz pojęcia o pszczołach.
1. Zimowanie pszczół na miodzie, zwłaszcza spadziowym jest szkodliwe dla pszczół. Na spadzi nie są w stanie przeżyć zimy
2. Pszczelarz nigdy nie zabiera miodu do zera, a jedynie nadwyżkę zgromadzoną w tzw. miodni (nadstawce)
3. Twoje argumenty, że przed zumą ludzie wypalają rodzine możesz włożyć między bajki
4. Przed zimą pszczoły są karmione specjalnym, lekkostrawnym pokarmem - inwert pszenny, ponadto zwalczane są przez cały rok pasożyty (warroza). Analogia do zwalczania pcheł u psa- może zrozumoiesz. Sposoby i preparaty są inne niż u psz
5. Z pozostałymi argumentami nie ma sensu polemizować
pozdrawiam
Odpowiedz
2
@ Do ideolo
dnia 21.07.2020, 23:01 · Zgłoś
Zapomniałeś dodać jeszcze ze bociany dzieci przynoszą
Odpowiedz
4
@ Bzyku bzyk
dnia 22.07.2020, 02:54 · Zgłoś
To nie jedz nic bo rośliny są dla roślin mięso dla mięsa, zryj gruz...
Odpowiedz
0
@ Animowy
dnia 22.07.2020, 22:58 · Zgłoś
Przestań ćpać i czytać czasopisma nieodpowiednie dla Ciebie liźnij jakiejś wiedzy konkretnej na ten temat niewiem co miałeś z biologii czy ją w ogóle miałeś w szkole, nie jedz miodu jak ci nie pasi , jedz cukier, zajmij się lepiej nietoperzami.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 22:56 · Zgłoś
@ pszczelarz

Niezainteresowanych i obojętnych to i tak nie interesuje, a mnie nie oszukasz. I jazdy, kto będzie chciał, dotrze do informacji na temat standardowo stosowanych praktych w sektorze. A różnica polega w zasadzie tylko na tym, ze tu mamy do czynienia z pszczołami, a nie np. świniami. A wiec tak:

1. Może i na „spadzi” nie są w stanie przeżyć zimy, ale generalnie miód produkują po to, zeby mieć jak przeżyć zimę. Substytut pozbawiony wartości odżywczych, jakie posiada miód i nie chroni jak tamten.

2. Być może nie każdy pszczelarz zabiera cały miód (np. hakus kameralny eko-pszczelarz czy inny podobny), ale generalnie tak, ponieważ po to się pszczoły hoduje, żeby go pozyskać i zyskać. Im więcej, tym lepiej.

3. Jeśli nie pala uli, to inaczej zabijają pszczoły, ponieważ bardziej opłaca się je zabić niż utrzymywać przez zimę. Pamietajmy, ze to biznes. Oprócz tego pszczoły często giną podczas ekstrakcji miodu, gdzie nawet nie wiem jak delikatne majstrowanie w ulu nie daje zwyczajnie możliwości niezrobienia lub zabicia części pszczol. Często odgarnia się je pewnego rodzaju szczotkami czy łopatkami, a w przypadku produkcji przemysłowej miodu używa się nawet dmuchaw do liści do odgarnięcie tych pszczół.

4. Substytut już omówiliśmy. A np. wysokogruktozowy syrop kukurydziany chyba osłania ich układ odpornościowy i czyni podatne na pewne rzeczy. To samo z antybiotykami. Leczycie je z tego, na co je najpierw narażacie. Ani współczesne pasieki, ule i odległości między nimi nie są naturalne. Pszczoły „łapią” od siebie choroby, także na skutek wymiany między pszczelarzami, stanowią tez zagrożenie dla pszczol wolnozyjacych, które zreszta wypierają, co oczywiście wcale nie jest dobre dla środowiska.

5. Pozostałe argumenty to i tak tylko cześć prawdy, jaka kryje się za pozornie niewinnym i nieinwazyjbym przemysłem. Można to uzupełnić o szczegóły dotyczące sztucznej inseminacji i losu trutniów (są kruszone, by łatwiej pozyskać nasienie), zabijanie królowej i zastępowanie jej inna przy pozyskiwaniu „galaretki” (royal jelly), gdzie młode larwy początkowo się nia żywią, potem są zabijane, a „galaretka” zabierana.

Nie tylko miód jest pszczołom potrzebny. Także propolis, wosk i inne. Jest im to niezbędne, ludziom- absolutnie nie. Dodam, zeprodukty wykorzystywane są w medycynie i kosmetyce- muszą być wiec przetestowane. Dodam, ze na zwierzętach. Bada się np. właściwości miodu w zakresie gojenia ran. Częste wiec rany zadaje się zwierzętom chirurgicznie, sztucznie, a ich głębokość bywa rozmaitą. Tym czasem wiadomo przecież już, ze podobne właściwości ma aloes... Po co wiec kolej a substancja, której przetestowanie pociąga ze sobą wykorzystanie innych zwierząt? I takich niefajnych informacji jest cała masa, ale oczywiste jest, ze przemysł się tym nie chwali. A przecież są roślinne alternatywy...
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:01 · Zgłoś
@ bzyku bzyku

A Ty za to nie jesz czegoś, bo zwierzeta to nie coś. Mięso nie rosnie na drzewie.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:02 · Zgłoś
@ Do Ideolo

Czasem bociany, czasem znajduje się je w kapuście- stad potem tyle kapuścianych głąbów.
Odpowiedz
0
@ Ideolo
dnia 23.07.2020, 23:06 · Zgłoś
@ Anonimowy

Nie wnikam w to, co jesz dopóki nie wiąże się ze szkoda i cierpieniem zwierząt. Jesteś w stanie to pojąć? Bo etyki w szkole pewnie nie miałeś. A na biologii pewnie uczyli nieaktualnej piramidy żywieniowej i łańcucha pokarmowego, na którego szczycie stoi wąsaty pan ze strzelbą.
Odpowiedz
12
@ Stary
dnia 21.07.2020, 08:59 · Zgłoś
Jaslo ma wino krosno miod a kto ma dzieci piecset plus.l
Odpowiedz
-1
@ ludzie żyją iluzją
dnia 21.07.2020, 09:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ świadomy wina
dnia 25.07.2020, 14:19 · Zgłoś
Z tego co mi wiadomo to Krosno też ma "wino" które jest wpisane w historię i rozwój miasta. Mają nawet swoje festiwale winne np. Karpackie Klimaty które mają dłuższa tradycję od tych w Jaśle.
Odpowiedz
22
@ sd
dnia 21.07.2020, 08:22 · Zgłoś
popieram działania pro-ekologiczno-naturalne Bez tych małych b.pracowitych owadów nas nie ma..(
Odpowiedz
9
@ Res
dnia 21.07.2020, 16:52 · Zgłoś
W krosnie mozna, a jasle... Jak zawsze
Odpowiedz
8
@ Jakiś Pan
dnia 21.07.2020, 18:49 · Zgłoś
Są pszczoły - jest życie...
Odpowiedz
4
@ Bartosz
dnia 21.07.2020, 22:48 · Zgłoś
Czy jest w Jasle ktos kto uczy pszczelarzyc poczatkujacych , jakis kurs dla poczatkujacych lub cos takiego?? Pszczelarstwo to super sprawa , niestety nie ma za wiele ludzi ktorzy dziela sie swoja wiedza.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657