Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mieszkańcy Jasła mogą spać spokojnie. Powódź nam nie grozi.

12
Mieszkańcy osiedla Niegłowice w minioną sobotę po południu poinformowali nas o nagłym wezbraniu wody na rzece Wisłoce i wystąpieniu jej z koryta. Byli bardzo zaniepokojeni szybko narastającą falą, gdyż w pamięci mają ostatnią powódź z 2006 roku. Na szczęście po kilku godzinach woda wróciła do koryta, a nad bezpieczeństwem mieszkańców Niegłowic czuwały jasielskie służby.


W poniedziałek,  Kazimierz Wiśniowski, zastępca szefa Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokajał jaślan - Nie ma zagrożenia powodziowego ze strony warunków atmosferycznych i nie zapowiada się poważniejsze wzrosty wód. Na dzień dzisiejszy, według długoterminowych prognoz nie ma takich zagrożeń.

Powódź  stulecia


Niekończące się tej zimy opady śniegu napawały coraz większą obawą przed kolejną powodzią. Mieszkańcy Jasła doskonale pamiętają, do czego doprowadziły intensywne opady deszczu w 2006 roku. Szczególnie dotkliwie odczuli je wówczas mieszkańcy Gądek, Niegłowic i Hankówki. Dzisiaj tym pierwszym powódź już nie zagraża. W grudniu 2008 roku zakończono budowę 5-kilometrowego wału przeciwpowodziowego na osiedlu Gądki. Wartość całej inwestycji wyniosła blisko 21 mln zł, pozyskanych głównie z rezerwy celowej budżetu państwa. Dzięki temu, przed skutkami powodzi chronionych będzie ponad tysiąc mieszkańców, 330 budynków mieszkalnych i gospodarstw, 16 zakładów drobnej wytwórczości, 2 zakłady przetwórcze, hurtownia budowlana, kościół, 6 km sieci wodno-kanalizacyjnej oraz około 5 km dróg miejskich.

Niebezpiecznie w Niegłowicach i Hankówce


Zdaniem Wiśniowskiego, w Jaśle najbardziej zagrożone są osiedla: Niegłowice i Hankówka. - To drugie osiedle jest nieobwałowane i trudno tam prowadzić jakiekolwiek działania zabezpieczające. Te, które prowadzi się w czasie powodzi polegają przede wszystkim na zabezpieczeniu domostw w celu zminimalizowania skutków powodzi. Podobna sytuacja jest w Niegłowicach, gdzie też będziemy starali się zminimalizować skutki powodzi lub w przypadku intensywnych opadów uniemożliwić dostanie się wody przez drogę główną w celu zalania tej części – tłumaczy Kazimierz Wiśniowski.

Dla mieszkańców Niegłowic i Hankówki mamy jednak dobrą wiadomość. Została już opracowana koncepcja kompleksowego zabezpieczenia Jasła przed powodzią, w której przewiduje się wybudowanie wału na osiedlu Niegłowice i wybudowanie obwałowania rzeki Jasiołki na osiedlu Hankówka. Teraz pozostaje tylko opracować projekt i zdobyć pieniądze na jego realizację. Ale kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo.


Jasło poradzi sobie z powodzią

Władze Jasła są przygotowane na wypadek wystąpienia powodzi. Został  nawet opracowany zbiór procedur, które określają, jak należy postępować  w przypadku powodzi i jak usuwać jej skutki. - Jeżeli powstaje zagrożenie, to zbiera się Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i prowadzi analizy pod kątem użycia odpowiednich sił i środków, czyli: jakie może wystąpić zagrożenie i w jakim miejscu miasta. Jeżeli występują niekorzystne warunki atmosferyczne, to w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzamy najpierw poziomy wód oraz w oparciu o własny monitoring, który jest instalowany na mostach rzek zlewni Wisłoki. Analizujemy te dane i jeżeli dojdzie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, ogłaszamy pogotowie przeciwpowodziowe, zgodnie z procedurą czyli informowane są służby o postawienie ich w stan pogotowia przeciwpowodziowego – wyjaśnia Wiśniowski.

Każda rzeka jest inna

Stany ostrzegawcze ustalone są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla każdej rzeki jest on inny. I tak na przykładzie powodzi stulecia, z raportu z 4 czerwca 2006 roku wynika, że na Wisłoce, na wodowskazie Żółków-Liwocz poziom ostrzegawczy wynosił 220 cm, a stan alarmowy – 250 cm. W Krajowicach na Wisłoce stan ostrzegawczy określony był na poziomie 330 cm, a stan alarmowy – 450 cm. Rzeka Ropa, w punkcie pomiarowym w Topolinach przy stanie ostrzegawczym osiągała wysokość 220 cm, a przy stanie alarmowym – 380 cm. W tym samym czasie na Jasiołce stan ostrzegawczy wynosił 300 cm, a alarmowy 420 cm.

O powodzi decydują  górne biegi rzek

Jak się okazuje najważniejszy jest stan poziomu wód w górnych biegach rzek. - Na rzece Jasiołce, w Zboiskach stan ostrzegawczy wynosi 250 cm, a stan alarmowy – 320 cm. W Krempnej wa Wisłoce stan ostrzegawczy określony jest na poziomie 260 cm i alarmowy -  410 cm – wylicza K. Wiśniowski.

W tym momencie śnieg, który jest w górze zlewni rzeki Wisłoki nie jest na tyle duży, żeby stanowił zagrożenie powodziowe. - Są to wartości z dnia dzisiejszego (22 lutego br.) w granicach średniego intensywnego opadu. Pokrywa śnieżna kształtuje się w granicach 30 cm – dodaje Wiśniowski.

Stan alarmowy i co dalej?

Pogotowie przeciwpowodziowe zostaje ogłoszone z chwilą przekroczenia wspomnianych wyżej wartości. - Wówczas informowane są wszystkie służby, a jeżeli są negatywne prognozy to prowadzony jest tzw. stały dyżur, gdzie odbierane są wszelkiego rodzaju informacje, analizowane oraz wysyłane odpowiednie służby do miejsc, gdzie ewentualnie może nastąpić jakieś poważniejsze zatopienie czy podtopienie – wyjaśnia K. Wiśniowski. Działania, jakie są prowadzone po ogłoszeniu stanu alarmowego polegają m. in. na kierowaniu w zagrożone miejsce służb OSP, wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Jak nas zapewnia zastępca szefa MCZK, jednostka jest przygotowana na takie akcje. Ma zgromadzonych ponad 20 tys. worków, prawie kilometr rękawa, pontony, zestawy pompowe i pompy.  


Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 22.02.2010, 20:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ widz
dnia 22.02.2010, 20:43
Ocena
komentarza:
0
Pomyślcie morze w końcu o ludziach na wioskach chociażby w Kłodawie Bukowa Kołaczyce zostaną zalane tam nie ma wałów no bo i poco ważniejsze miasto
@ Nikt szczegolny
dnia 22.02.2010, 20:44
Ocena
komentarza:
0
Brawo a ulica Żniwna wraz z byłym wysypiskiem śmieci nie jest zalewana ????
@ mieszko
dnia 22.02.2010, 21:10
Ocena
komentarza:
0
A tama w Myscowej ma być w planach pierwsza wybudowana do 2110 roku po tym terminie plany budowy będą odtajnione.Akiedy będą odtajnione plany budowy wałów przeciwpowodziowych.
@ Hazardzista
dnia 23.02.2010, 07:41
Ocena
komentarza:
0
Brawo trzy instrukcje na stole,a problem z dużą wodą nadal nierozwiązany. Pani burmistrz zapewnia że powodzi nie będzie.
@ xxxx
dnia 23.02.2010, 08:03
Ocena
komentarza:
0
teraz powódz wam niegrozi a jak przyjdzie to wtedy ruszacie góry i wszystkie jednostki żeby wam pomóc a po wszystkim zaczynają sie schody kto ma płącic OSP gmina czy powiat wtedy nikt niejest przejety!!!!
@ kejkej
dnia 23.02.2010, 09:53
Ocena
komentarza:
0
Do widz
A co ma Jasło do Kołaczyc? Przecież Kołaczyce ma już prawa miejskie, to niech się starają sami o zabezpieczenie swoich mieszkańców, ot co!
@ mieszkaniec
dnia 23.02.2010, 12:21
Ocena
komentarza:
0
Hura! Wreszcie ktoś pomyślał, że Hankówka też jest zalewana! Już nie raz była mowa o wałach wzdłuż Jasiołki, o regulacji tej rzeki, ale coż znów trzeba będzie sobie radzic samemu!! Zresztą mieszkańcy Hankówki, ul. Żniwnej radzą sobie tak już wiele lat!!
@ obserwator
dnia 23.02.2010, 15:43
Ocena
komentarza:
0
ale sie gupotami zajmujecie ej wy kołaczyce macie burmistrza i radnych
@ ?
dnia 23.02.2010, 19:58
Ocena
komentarza:
0
a no NIE PORADZI SOBIE, bo co roku robia prowizorke i tylko OBIECUJA ZE BEDZIE LEPIEJ!

JAKBY BYLA ZAPORA W KATACH-MYSCOWEJ - TO BY PRZYNAJMNIEJ W MIARE REGULOWALI WODE..a tak to na razie "POLITYCY" LEJA WODA...I CZEKAJA AZ KTOS ZA ICH NIEUDOLNASC ZAPLACI ZYCIEM.
@ pikuś
dnia 23.02.2010, 19:59
Ocena
komentarza:
0
śmiech na sali z tom powodziom
@ urszula507
dnia 01.03.2010, 18:50
Ocena
komentarza:
0
wlasnie spali spokojnie i co? powódź! niech sie urząd miasta weźmie za robote bo nie sztuka pierdzieć w stołek i kasę brać!!!
@ ...
dnia 05.06.2010, 12:44
Ocena
komentarza:
0
no to już chyba pospali..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105