Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mieszkańcy Jasła mogą spać spokojnie. Powódź nam nie grozi.

12
Mieszkańcy osiedla Niegłowice w minioną sobotę po południu poinformowali nas o nagłym wezbraniu wody na rzece Wisłoce i wystąpieniu jej z koryta. Byli bardzo zaniepokojeni szybko narastającą falą, gdyż w pamięci mają ostatnią powódź z 2006 roku. Na szczęście po kilku godzinach woda wróciła do koryta, a nad bezpieczeństwem mieszkańców Niegłowic czuwały jasielskie służby.


W poniedziałek,  Kazimierz Wiśniowski, zastępca szefa Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokajał jaślan - Nie ma zagrożenia powodziowego ze strony warunków atmosferycznych i nie zapowiada się poważniejsze wzrosty wód. Na dzień dzisiejszy, według długoterminowych prognoz nie ma takich zagrożeń.

Powódź  stulecia


Niekończące się tej zimy opady śniegu napawały coraz większą obawą przed kolejną powodzią. Mieszkańcy Jasła doskonale pamiętają, do czego doprowadziły intensywne opady deszczu w 2006 roku. Szczególnie dotkliwie odczuli je wówczas mieszkańcy Gądek, Niegłowic i Hankówki. Dzisiaj tym pierwszym powódź już nie zagraża. W grudniu 2008 roku zakończono budowę 5-kilometrowego wału przeciwpowodziowego na osiedlu Gądki. Wartość całej inwestycji wyniosła blisko 21 mln zł, pozyskanych głównie z rezerwy celowej budżetu państwa. Dzięki temu, przed skutkami powodzi chronionych będzie ponad tysiąc mieszkańców, 330 budynków mieszkalnych i gospodarstw, 16 zakładów drobnej wytwórczości, 2 zakłady przetwórcze, hurtownia budowlana, kościół, 6 km sieci wodno-kanalizacyjnej oraz około 5 km dróg miejskich.

Niebezpiecznie w Niegłowicach i Hankówce


Zdaniem Wiśniowskiego, w Jaśle najbardziej zagrożone są osiedla: Niegłowice i Hankówka. - To drugie osiedle jest nieobwałowane i trudno tam prowadzić jakiekolwiek działania zabezpieczające. Te, które prowadzi się w czasie powodzi polegają przede wszystkim na zabezpieczeniu domostw w celu zminimalizowania skutków powodzi. Podobna sytuacja jest w Niegłowicach, gdzie też będziemy starali się zminimalizować skutki powodzi lub w przypadku intensywnych opadów uniemożliwić dostanie się wody przez drogę główną w celu zalania tej części – tłumaczy Kazimierz Wiśniowski.

Dla mieszkańców Niegłowic i Hankówki mamy jednak dobrą wiadomość. Została już opracowana koncepcja kompleksowego zabezpieczenia Jasła przed powodzią, w której przewiduje się wybudowanie wału na osiedlu Niegłowice i wybudowanie obwałowania rzeki Jasiołki na osiedlu Hankówka. Teraz pozostaje tylko opracować projekt i zdobyć pieniądze na jego realizację. Ale kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo.


Jasło poradzi sobie z powodzią

Władze Jasła są przygotowane na wypadek wystąpienia powodzi. Został  nawet opracowany zbiór procedur, które określają, jak należy postępować  w przypadku powodzi i jak usuwać jej skutki. - Jeżeli powstaje zagrożenie, to zbiera się Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i prowadzi analizy pod kątem użycia odpowiednich sił i środków, czyli: jakie może wystąpić zagrożenie i w jakim miejscu miasta. Jeżeli występują niekorzystne warunki atmosferyczne, to w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzamy najpierw poziomy wód oraz w oparciu o własny monitoring, który jest instalowany na mostach rzek zlewni Wisłoki. Analizujemy te dane i jeżeli dojdzie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, ogłaszamy pogotowie przeciwpowodziowe, zgodnie z procedurą czyli informowane są służby o postawienie ich w stan pogotowia przeciwpowodziowego – wyjaśnia Wiśniowski.

Każda rzeka jest inna

Stany ostrzegawcze ustalone są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla każdej rzeki jest on inny. I tak na przykładzie powodzi stulecia, z raportu z 4 czerwca 2006 roku wynika, że na Wisłoce, na wodowskazie Żółków-Liwocz poziom ostrzegawczy wynosił 220 cm, a stan alarmowy – 250 cm. W Krajowicach na Wisłoce stan ostrzegawczy określony był na poziomie 330 cm, a stan alarmowy – 450 cm. Rzeka Ropa, w punkcie pomiarowym w Topolinach przy stanie ostrzegawczym osiągała wysokość 220 cm, a przy stanie alarmowym – 380 cm. W tym samym czasie na Jasiołce stan ostrzegawczy wynosił 300 cm, a alarmowy 420 cm.

O powodzi decydują  górne biegi rzek

Jak się okazuje najważniejszy jest stan poziomu wód w górnych biegach rzek. - Na rzece Jasiołce, w Zboiskach stan ostrzegawczy wynosi 250 cm, a stan alarmowy – 320 cm. W Krempnej wa Wisłoce stan ostrzegawczy określony jest na poziomie 260 cm i alarmowy -  410 cm – wylicza K. Wiśniowski.

W tym momencie śnieg, który jest w górze zlewni rzeki Wisłoki nie jest na tyle duży, żeby stanowił zagrożenie powodziowe. - Są to wartości z dnia dzisiejszego (22 lutego br.) w granicach średniego intensywnego opadu. Pokrywa śnieżna kształtuje się w granicach 30 cm – dodaje Wiśniowski.

Stan alarmowy i co dalej?

Pogotowie przeciwpowodziowe zostaje ogłoszone z chwilą przekroczenia wspomnianych wyżej wartości. - Wówczas informowane są wszystkie służby, a jeżeli są negatywne prognozy to prowadzony jest tzw. stały dyżur, gdzie odbierane są wszelkiego rodzaju informacje, analizowane oraz wysyłane odpowiednie służby do miejsc, gdzie ewentualnie może nastąpić jakieś poważniejsze zatopienie czy podtopienie – wyjaśnia K. Wiśniowski. Działania, jakie są prowadzone po ogłoszeniu stanu alarmowego polegają m. in. na kierowaniu w zagrożone miejsce służb OSP, wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Jak nas zapewnia zastępca szefa MCZK, jednostka jest przygotowana na takie akcje. Ma zgromadzonych ponad 20 tys. worków, prawie kilometr rękawa, pontony, zestawy pompowe i pompy.  


Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 22.02.2010, 20:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ widz
dnia 22.02.2010, 20:43
Ocena
komentarza:
0
Pomyślcie morze w końcu o ludziach na wioskach chociażby w Kłodawie Bukowa Kołaczyce zostaną zalane tam nie ma wałów no bo i poco ważniejsze miasto
@ Nikt szczegolny
dnia 22.02.2010, 20:44
Ocena
komentarza:
0
Brawo a ulica Żniwna wraz z byłym wysypiskiem śmieci nie jest zalewana ????
@ mieszko
dnia 22.02.2010, 21:10
Ocena
komentarza:
0
A tama w Myscowej ma być w planach pierwsza wybudowana do 2110 roku po tym terminie plany budowy będą odtajnione.Akiedy będą odtajnione plany budowy wałów przeciwpowodziowych.
@ Hazardzista
dnia 23.02.2010, 07:41
Ocena
komentarza:
0
Brawo trzy instrukcje na stole,a problem z dużą wodą nadal nierozwiązany. Pani burmistrz zapewnia że powodzi nie będzie.
@ xxxx
dnia 23.02.2010, 08:03
Ocena
komentarza:
0
teraz powódz wam niegrozi a jak przyjdzie to wtedy ruszacie góry i wszystkie jednostki żeby wam pomóc a po wszystkim zaczynają sie schody kto ma płącic OSP gmina czy powiat wtedy nikt niejest przejety!!!!
@ kejkej
dnia 23.02.2010, 09:53
Ocena
komentarza:
0
Do widz
A co ma Jasło do Kołaczyc? Przecież Kołaczyce ma już prawa miejskie, to niech się starają sami o zabezpieczenie swoich mieszkańców, ot co!
@ mieszkaniec
dnia 23.02.2010, 12:21
Ocena
komentarza:
0
Hura! Wreszcie ktoś pomyślał, że Hankówka też jest zalewana! Już nie raz była mowa o wałach wzdłuż Jasiołki, o regulacji tej rzeki, ale coż znów trzeba będzie sobie radzic samemu!! Zresztą mieszkańcy Hankówki, ul. Żniwnej radzą sobie tak już wiele lat!!
@ obserwator
dnia 23.02.2010, 15:43
Ocena
komentarza:
0
ale sie gupotami zajmujecie ej wy kołaczyce macie burmistrza i radnych
@ ?
dnia 23.02.2010, 19:58
Ocena
komentarza:
0
a no NIE PORADZI SOBIE, bo co roku robia prowizorke i tylko OBIECUJA ZE BEDZIE LEPIEJ!

JAKBY BYLA ZAPORA W KATACH-MYSCOWEJ - TO BY PRZYNAJMNIEJ W MIARE REGULOWALI WODE..a tak to na razie "POLITYCY" LEJA WODA...I CZEKAJA AZ KTOS ZA ICH NIEUDOLNASC ZAPLACI ZYCIEM.
@ pikuś
dnia 23.02.2010, 19:59
Ocena
komentarza:
0
śmiech na sali z tom powodziom
@ urszula507
dnia 01.03.2010, 18:50
Ocena
komentarza:
0
wlasnie spali spokojnie i co? powódź! niech sie urząd miasta weźmie za robote bo nie sztuka pierdzieć w stołek i kasę brać!!!
@ ...
dnia 05.06.2010, 12:44
Ocena
komentarza:
0
no to już chyba pospali..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105