Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mija osiemdziesiąt lat od akcji „Gamrat”

56

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 4 na 5 grudnia 1943 r. oddział dywersyjny AK pod dowództwem por. Antoniego Holika ps. „Gazda” przeprowadził brawurową akcję zdobycia broni z niemieckich magazynów „Gamrat”. W miniony poniedziałek (4 grudnia br.) mieszkańcy Jasła uczcili pamięć uczestników wydarzeń, do których doszło przed ośmioma dekadami.

Zdjęcia z uroczystości obejrzysz w FOTOGALERII

Akcja o kryptonimie „Gamrat” jest doskonałym przykładem tego, że w trudnych warunkach konspiracji, żołnierze zbrojnego podziemia antyhitlerowskiego potrafili nie tylko szczegółowo zaplanować zuchwałe akcje dywersyjne, lecz także precyzyjnie je przeprowadzić. Plan wdarcia się na teren niemieckich magazynów broni „Gamrat” pod Jasłem miał jeden zasadniczy cel – zdobycie środków do prowadzenia walki w kontekście przygotowywanego przez kierownictwo ZWZ-AK powstania powszechnego.

Obiektu przedwojennej wytwórni prochu strzegło blisko dwustu żołnierzy Wehrmachtu. Służył on Niemcom nie tylko do magazynowania broni. Znajdowały się tam również warsztaty naprawcze. Jednym z rusznikarzy, na barkach, których spoczywała naprawa oraz konserwacja broni był sierżant Tadeusz Szymański ps. „Borys”, żołnierz Armii Krajowej. To między innymi dzięki jego zaangażowaniu akcja „Gamrat” zakończyła się pełnym sukcesem.

Pod osłoną nocy (4 na 5 grudnia 1943 r.) oddział dywersyjny pod dowództwem por. Antoniego Holika ps. „Gazda”, oficera dywersji Inspektoratu AK Jasło, w skład, którego wszedł między innymi kpt. Józef Modrzejewski ps. „Lis” – dowódca Obwodu ZWZ-AK Jasło, przeprawił się w bród przez Wisłokę, aby po chwili znaleźć się na terenie niemieckich magazynów broni. Wybór terminu przeprowadzenia akcji nie był przypadkowy. Sobota była bowiem dniem, w którym Niemcy udawali się do kina w Jaśle. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Zdobyte uzbrojenie posłużyło następnie żołnierzom AK w przeprowadzeniu kolejnych akcji dywersyjnych, czy też do realizacji zadań bojowych w ramach planu „Burza”.

Akcję „Gamrat” oraz jej uczestników upamiętnia pomnik przy ul. Mickiewicza w Jaśle. To właśnie pod tym pomnikiem, w miniony poniedziałek, odbyły się obchody 80. rocznicy akcji. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współudziale Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Miasta Jasła, Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury oraz Szkół Podstawowych nr 11 i 12. Władze samorządowe Miasta Jasła reprezentował burmistrz Ryszard Pabian.

- To ważne, żebyśmy pamiętali o tych wydarzeniach, które miały miejsce na jasielskiej ziemi. Szczególnie takich, które były tak dobrze rozpoznane, przygotowane, zaplanowane, a później wykonane. Zarówno „Akcja Pensjonat”, jak i „Akcja Gamrat” przebiegły bez użycia broni i rozlewu krwi. Chociaż tak naprawdę to tylko niewielkie epizody w tej jakże tragicznej drugiej wojnie światowej, które przyniosły chwałę nie tylko ich wykonawcom, lecz także naszej jasielskiej ziemi – mówił Ryszard Pabian.

W programie poniedziałkowej uroczystości, obok tradycyjnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz odegrania hymnu Armii Krajowej, znalazło się także odczytanie przez Wiesława Hapa, historyka i regionalistę apelu pamięci. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i Szkoły Podstawowej nr 12 przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dzieci wyrecytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz zaśpiewały najpopularniejsze piosenki żołnierskie i partyzanckie.

red.

Napisany dnia: 06.12.2023, 08:52

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-4
@ Pies
dnia 07.12.2023, 12:33 · Zgłoś
To co wywalczyli nasi pradziadkowie, teraz hołota z PO i cały ten kolorowy rząd odda niemcom za darmo
Odpowiedz
3
@ do Pies
dnia 07.12.2023, 13:45 · Zgłoś
Odezwał się jaśnie pan z czworaków.
Odpowiedz
-4
@ nic
dnia 06.12.2023, 23:44 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ Rotmistrz
dnia 06.12.2023, 18:22 · Zgłoś
No i co po tym brawurowym ataku i zdobyciu broni wynikło , wygrali wojnę, tak jak Ci cichociemni gloryfikowani obecne na mężów stanu. Grabierz banków GS I sklepów po wojnie w czasie pokoju to jest przykład patriotyzmu i wolności słowa???
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 06.12.2023, 21:04 · Zgłoś
Nie wrzucajmy, pisowskim obyczajem, wszystkich do jednego worka.
Odpowiedz
1
@ Filar
dnia 06.12.2023, 17:16 · Zgłoś
Ważne są pomniki,tablice,rocznicę itd. To, że Jasło staje się miastem emerytów i rencistów i coraz bardziej zmierza ku bycia wioską to nie istotne. To, że młodzi wyjeżdżają bo brak perspektyw do życia i rozwoju jak widać nie jest istotne. To, że Jasło dusi się że względu na brak rozwoju komunikacji w zakresie dróg to też nie jest istotne! To, że jest zagęszczenie i trudności w poruszaniu się w centrum nie przeszkadza aby n
odcinku zamknąć ul. Sokoła i jeszcze bardziej utrudnić ruch to jest nieistotne bo buduje się jakieś place z rowami wody bo ma ktoś fantazję to jest ważne. To, że brak jest miejsc parkingowych to też nie jest istotne. Radlin sposobem stacza się na
sze piękne miasto a pełna para w gwizdek tak jak ścieżki rowerowe. Można przytaczać mnóstwo podobnych argumentów ale nic to nie zmieni.
Odpowiedz
0
@ No nie!
dnia 06.12.2023, 17:31 · Zgłoś
Jest dokładnie odwrotnie! Gdyby każdy obywatel był świadomy, znał własną historię i korzenie nie popełniał by tych samych błędów.

Polacy generalnie są bardzo płyty, wstydliwa i obarczeni pedagogika wstydu, I stąd popełniają te same głupoty i jest dziadostwo które opisałeś.
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 06.12.2023, 21:05 · Zgłoś
Pedagogika wstydu powoduje, że wybieramy dynastie stworzone do rządzenia? Płytkie.
Odpowiedz
1
@ No i dzban pękł
dnia 07.12.2023, 19:38 · Zgłoś
Nie spodziewam się żebyś zrozumiała. Może jakby po niemiecku i rusku pisał pewnie byś zaaprobowala. Tak jak latałaś z czerwonym sztandarem na 1go Maja. 6
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 07.12.2023, 19:55 · Zgłoś
W przeciwieństwie do ciebie znam języki obce. Udowodnij, smarkaczu, że latałam ze sztandarem.
Odpowiedz
-4
@ Rjs
dnia 06.12.2023, 14:38 · Zgłoś
Cały czas zajmujemy się historia zamiast teraźniejszością. Pamięć jest ważna ale ważne jet też tu i teraz bo za 80 lat nikt o nas nie będzie pamiętał tylko to co było 160 lat temu na gamracie.
Myślę że Ci ludzie widząc dzisiejsza Polskę i to co się z nią stało chwyciło y się za glowe
Odpowiedz
11
@ Do Rjs
dnia 06.12.2023, 14:42 · Zgłoś
Kto zna historie i własne korzenie, uczy się na zwycięstwach i porażkach. Tylko degenerat wstydzi się tego kim jest i skąd pochodzi.

Zgaduję, że rodzina pewnie w PZPR była, i teraz lepiej zapomnieć.. Co nie Rjs?
Odpowiedz
5
@ Pedagogika wstydu
dnia 06.12.2023, 14:48 · Zgłoś
Jak się ma kacapskie pochodzenie, to lepie rzeczywiście nie rozpamiętywać historii...
Odpowiedz
3
@ czytelnik
dnia 06.12.2023, 14:52 · Zgłoś
PZPR było lepsze niż obecny PiS. Bardziej rozumni ludzie na stołkach i mniej pazerni niż obecni typu Obajtek, Morawiecki itd. PiS zaczął stosować metody NKWD, zastraszanie, podsłuchiwanie, zamykanie za sprzeciw przeciwko ludziom pisu, itd. Gdyby można było strzelać, strzelałby, a księża jeszcze pobłogosławiliby. Amen.
Odpowiedz
-1
@ Rjs
dnia 06.12.2023, 16:47 · Zgłoś
Nie nie była ale Twoja pewnie jeszcze jest.
Odpowiedz
-1
@ Do Rjs
dnia 06.12.2023, 22:40 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ do 'do rjs"
dnia 06.12.2023, 22:45 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Nie ma już nic
dnia 07.12.2023, 09:56 · Zgłoś
Polska przegrała, bo zakute łby wybierają tp samo od 1945, postkomune od PiS PO SLD PSL Kałownie und KC PZPR Razem
Odpowiedz
0
@ Patriota
dnia 10.02.2024, 13:14 · Zgłoś
Właśnie takie uroczystości, odsłaniające bohaterstwo społeczeństwa w sytuacji tragicznej, (a okupacja niemiecka taką była) budują patriotyzm wśród młodych polaków. Dlatego ważne, aby nie nadawac im 'partyjnego' charakteru, bo wtedy zatraca się ich prawdziwy sens.
Odpowiedz
12
@ ixi
dnia 06.12.2023, 14:38 · Zgłoś
To byli prawdziwi bohaterowie, prawdziwi faceci. A nie to co żałosne pokolenie milenialsów i Gen Z. Zniewieściałe, lalusiowste, lewackie, leniwe, roszczeniowe biomasy. Oczywiście są wyjątki, ale takie egzemplarze są rzadkie jak kwiat paproci.

Cześć i chwała bohaterom.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 06.12.2023, 21:06 · Zgłoś
Taaa, wyjątki. W kominiarkach, broniący glorietki.
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 06.12.2023, 13:31 · Zgłoś
Tak mądre jak powstanie Warszawskie.
Odpowiedz
12
@ czytelnik
dnia 06.12.2023, 14:39 · Zgłoś
Święte słowa. Powstanie Warszawskie wymyślił człowiek pokroju Kaczyńskiego, którego własne ego roznosiło. Ruskie z drugiej strony Wisły przyglądali się jak wysyła ludzi na rzeź. Chciał zabłysnąć jako wyzwoliciel, a wyszło tragicznie (życie straciło mnóstwo ludzi).
Do @weteran - obecny uzdrowiciel Kaczyński, też uzdrowił Polskę. Rozgrabił na wszystkie sposoby gospodarkę. Szkoda że w swojej TV nie mówi o prawdziwym długu jaki zostawia. Wiele pokoleń będzie go teraz spłacać. Dług Gierka w stosunku do obecnego był znikomym procentem.
Odpowiedz
-1
@ Do czytelnika
dnia 06.12.2023, 22:37 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ js
dnia 07.12.2023, 01:01 · Zgłoś
Anglicy nieuku byli przeciwni powstaniu, Churchill osobiście odradzał to Mikołajczykowi co potwierdzają dokumenty zarówno polskie jak i angielskie. To Rosjanie podżegali pod koniec lipca do powstania przez polskojęzyczną radiostację "Kościuszko" i w ulotkach rozrzucanych z samolotów wzywających do powstania by pomóc Armii Czerwonej. Dziadek Tuska był w Wehrmachcie 3 miesiące, pracował przy kopaniu okopów, jako politycznie podejrzany nie miał prawa do noszenia broni, skąd zdezerterował i wstąpił do wojska Polskiego za Zachodzie. To dziadek Kaczyńskiego spod Odessy, wyznania prawosławnego był pułkownikiem carskiej armii, w ogóle nie umiał mówić po polsku.
Odpowiedz
1
@ mieszkaniec Gamratu
dnia 06.12.2023, 10:12 · Zgłoś
Dobór zaproszonych gości na tę uroczystość zdecydowanie po kluczu. Ludzie burmistrza łącznie z radną którą ostatnio wszędzie pełno na czele a ludzie aktywnie działajacy na rzecz osiedla Gamrat z ugrupowań nie po drodze burmistrza w tym była radna i przewodnicząca osiedla Pani U. Cz. celowo pominięci. Przy wyborach bedziemy pamietali .
Odpowiedz
16
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 06.12.2023, 10:19 · Zgłoś
Przecież uroczystość była otwarta dla wszystkich.
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 06.12.2023, 21:07 · Zgłoś
Ktoś im bronił przyjść? Lepiej zwróć uwagę, że po prostu olali uroczystość, bo i tak ich wybierzecie.
Odpowiedz
5
@ Skromny
dnia 06.12.2023, 09:59 · Zgłoś
Zapalił ktoś z urzędników znicza i postawił kwiaty na grobie Pana Modrzejewskiego ?
Odpowiedz
4
@ czyżby bez konsekwencji?
dnia 06.12.2023, 09:49 · Zgłoś
Bez rozlewu krwi? Niemcy w odwecie likwidowali całe rodziny. W jednej z pod jasielskich miejscowości z pięcioosobowej rodziny przeżył tylko 5 letni chłopiec, którego akurat nie było w domu podczas przyjazdu hitlerowców. Pracujący w Gamracie dwoje z nich było przyczyną wywiezienia całej rodziny i jej śmierci w Oświęcimiu. Chłopiec tułał się po domach krewnych do czasu usamodzielnienia się. Czy warto było? Moja ś.p. babcia (przeżyła pierwszą i drugą wojnę) mawiała ...pamiętaj że nigdy nie trzeba się angażować w taką działalność, bo jednostka jest niczym. Od walki jest wojsko.
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 06.12.2023, 21:08 · Zgłoś
Zwłaszcza jak wojska nie ma, a kraj pod okupacją.
Odpowiedz
2
@ Do dragones
dnia 06.12.2023, 22:30 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Do czysty bez konsekwencji
dnia 06.12.2023, 22:34 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-10
@ Zuchwalok
dnia 06.12.2023, 09:37 · Zgłoś
Czy Święty Mikołaj (ang. Santa Claus, ros. Дит Мароз Dzied będzie dzisiaj w Parku w Jaśle i będzie rozdawał cukierki ???
Odpowiedz
-2
@ Adam
dnia 06.12.2023, 21:53 · Zgłoś
Po ubiegło rocznej zbieraninie sidi romow raczej do Jasła nie zawita
Odpowiedz
34
@ nick
dnia 06.12.2023, 09:16 · Zgłoś
Chwała Bohaterom! Szkoda że tak mało mówi się o kluczowej postaci jaką był sierż Tadeusz Szymański. To on bezproblemowo wprowadził partyzantów na teren zakładu, a po akcji wraz z nimi przeszedł do lasu. Po wojnie zastrzelony przez UB
Odpowiedz
-13
@ Prl
dnia 06.12.2023, 12:26 · Zgłoś
Ale po co im była potrzebna tą akcja zdobycia broni jak nigdzie jej nie używali? Szkoda tylko tych niewinnych których spotkała kara od niemców.
Odpowiedz
0
@ Gliwa
dnia 06.12.2023, 22:28 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Stary
dnia 07.12.2023, 06:10 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-8
@ js
dnia 06.12.2023, 09:09 · Zgłoś
Już po wyborach, więc z PiSu nikt nie się nie promował. Pana w sukience też nie było.
Odpowiedz
-1
@ Weteran
dnia 06.12.2023, 09:29 · Zgłoś
Coś czuję,że niedługo te zakłady znów mogą mieć niemieckiego
właściciela , ale skoro Polacy chcą mieć niemiecki rząd w Polsce, to
gratuluję wyboru.
Odpowiedz
2
@ Do Weteran
dnia 06.12.2023, 09:50 · Zgłoś
Gdyby głupota miała skrzydła to bys latał jak gołąb.
Odpowiedz
3
@ Znawca tematu
dnia 06.12.2023, 09:59 · Zgłoś
Bycie lokajem Berlina do czegoś zobowiązuje, ustawa wiatrakowa to pokazała.
Odpowiedz
4
@ Weteran
dnia 06.12.2023, 10:04 · Zgłoś
@ Do Weteran
Jakiś argument ?
Może komentarz do ustawy wiatrakowej, która ma ratować upadające
firmy niemieckie kosztem naszych pieniążków z KPO, które owszem
dostaniemy pod warunkiem że wrócą do Niemiec.
Myślę że zazdrościsz mi tej ,, głupoty " bo pewnie powoli zdajesz sobie
sprawę że przyczyniłeś się do instalacji niemieckiego rządu w Polsce.
Nie dziwił bym się gdyby te gęby pierwszy raz startowały do koryta,
ale drugi raz nabrać się na to samo to naprawdę mistrzostwo świata,
ludzi z IQ młodej małpy.
W sumie to mogą ci imponować, taka afera zanim jeszcze zaczęli
rządzić.. szacunek.
Odpowiedz
0
@ do "do Weteran"
dnia 06.12.2023, 11:05 · Zgłoś
Gołąb to malo powiedziane.
Odpowiedz
-3
@ do weteran
dnia 06.12.2023, 11:20 · Zgłoś
Jak widać młoda małpa ma IQ wyższe od ciebie. O niemieckie firmy to się martw. Siemens na portfel zamówień na wiatraki do 2028 r. na 120 mld. euro. Lepiej smrodzić ruskim wunglem i nabijać kasę Putinowi, prawda? NaPiSany cyrylicą scenariusz u Sowy zobowiązuje. W przekazie dnia z Nowogrodzkiej o tym nie było?
Odpowiedz
5
@ Weteran
dnia 06.12.2023, 12:19 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ do weteran
dnia 06.12.2023, 12:58 · Zgłoś
No cóż, skoro PiS wygrał to im pogratulował. Ciepły człowiek. Widocznie też ogląda TVP INFO. Niewielka różnica.
Odpowiedz
7
@ Weteran
dnia 06.12.2023, 13:58 · Zgłoś
Akurat gratulował temu zlepkowi wszystkiego, który to prawdopodobnie
uzyska większość i dobrze o tym wiesz, tylko podejrzewam że nie do
końca zdajesz sobie sprawę z zagrożenia jakie to za sobą niesie,
ale przekonasz się już niedługo na własnej skórze.
Odpowiedz
26
@ zorientowany w temacie
dnia 06.12.2023, 14:28 · Zgłoś
Z tekstu wynika, że Pan Wiesław Hap odczytał tylko apel pamięci. Prawda jest taka, że to on włożył najwięcej sił i czasu w przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. M.in. był jej pomysłodawcą, przygotował scenariusz, zaproponował wiersze i piosenki, opracował informacje na temat akcji, które odczytał Druh Kapłon, wreszcie opracował publikację poświęconą akcji, którą po zakończeniu uroczystości wielu jej uczestników zabrało sobie do domu. Już pomijam to, że razem z kolegami ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła w sobotę odśnieżał plac przed pomnikiem.
Odpowiedz
1
@ Gggggg
dnia 06.12.2023, 15:35 · Zgłoś
Co chcesz od weterana dobrze gada
Odpowiedz
-2
@ js
dnia 06.12.2023, 16:25 · Zgłoś
Jak mały Jasio po dużym piwie.
Odpowiedz
0
@ do weteran
dnia 06.12.2023, 16:50 · Zgłoś
Ten zlepek to "rząd Morawieckiego"?
Odpowiedz
-4
@ Jsbu
dnia 06.12.2023, 22:26 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-1
@ js
dnia 07.12.2023, 09:17 · Zgłoś
Jsbu: Aż miło się czyta jak was szlag trafia z bezsilności.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657