Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Młodzi jaślanie uczyli się, jak być przedsiębiorczymi

10

Uczniowie kilu szkół podstawowych z terenu Jasła wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Młodzież i Przedsiębiorczość”, realizowanym przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasłem. W jego ramach, aż 110 uczniów otrzymało niepowtarzalną okazję do zdobycia interesującej wiedzy, jak również podniesienia swoich kompetencji i umiejętności w dziedzinie szeroko rozumianej przedsiębiorczości.

Tegoroczna edycja projektu, jest trzecią, jaką w historii swojej działalności zrealizowało Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Projekt realizowany był w jasielskich szkołach podstawowych w okresie od września 2019 r. do czerwca 2020 r. Skierowany był do 110 uczniów w wieku 12-16 lat uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 i 4 oraz Zespołu Szkół Miejskich nr 1 i 3 w Jaśle, a także 15 nauczycieli przedmiotów związanych z przedsiębiorczością. Jego celem było podniesienie poziomu wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz obudzenie ducha ciągłego rozwoju i zaangażowania na płaszczyźnie społecznej i gospodarczej wśród uczestników.

Projekt realizowany był na wielu płaszczyznach. Młodzież brała udział w licznych warsztatach ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations. Pod opieką nauczycieli, uczniowie odwiedzili w ramach wizyt studyjnych jasielskie przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Uczestnicy projektu mieli również okazję do wzięcia udziału w warsztatach w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Przygotowano dla nich również konkurs pn. „Mój pomysł na lokalny biznes”. W efekcie warsztatów przygotowujących debaty oxfordzkie z udziałem uczniów powstały interesujące materiały edukacyjne w postaci nagrań on-line.

Zdaniem Magdaleny Janigi - Żdan, koordynator projektu w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, udział uczniów w projekcie, z pewnością ułatwi im w przyszłości planowanie kariery zawodowej. - Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do realizacji projektu, udział w zajęciach warsztatowych umożliwił im rozwój twórczego myślenia. Mieli też niezwykłą okazję poznać zasady funkcjonowanie lokalnych firm, co w znacznym stopniu ułatwi planowanie zawodowej przyszłości. Innowacyjne spojrzenie na naukę przedsiębiorczości pozwoliło, naszej młodzieży, poszerzyć horyzonty myślowe. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przystąpić do projektu, a ja mogłam zobaczyć swoich wychowanków w zupełnie nowym świetle – przekonuje.

Istotnym elementem projektu było przedstawienie wypracowanych przez młodzież pomysłów biznesowych szerokiemu gronu przedsiębiorców i mieszkańców Miasta Jasła oraz Powiatu Jasielskiego w formie broszury, a także przedstawienie lokalnej społeczności debat oxfordzkich w formie profesjonalnych nagrań w Internecie, także dla celów edukacyjnych w przyszłości. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa nie odbyły się w tym roku wyjazdy do Warszawy oraz zaplanowana na zakończenie projektu gala podsumowująca z udziałem uczniów, nauczycieli, przedsiębiorców i samorządowców, na której corocznie uczniowie przedstawiają przygotowane debaty oxfordzkie, a organizatorzy rozstrzygają konkurs i podsumowują działania. Jednakże należy zaznaczyć, że od początku pandemii działania projektowe zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości, w której wszyscy znakomicie się odnaleźli.

Dla młodzieży, udział w projekcie był świetną przygodą, w trakcie, której mogli zdobyć również interesującą wiedzę. - Na udział w projekcie zdecydowałam się, ponieważ tego typu tematy mnie interesują. Mój tata od wielu lat prowadzi własną firmę, więc temat przedsiębiorczości chciałam w sobie rozwinąć, ponieważ od zawsze marzę o własnym biznesie. Odnośnie lekcji wyniesionej na przyszłość, to z pewnością odpowiedzialność, poszanowanie pieniądza oraz osób prowadzących swój biznes – tłumaczy Aleksandra Rak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle.

„Młodzież i Przedsiębiorczość” jest projektem realizowanym przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasłem.

MD

Napisany dnia: 30.06.2020, 07:28
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dziad
dnia 30.06.2020, 08:31
Ocena
komentarza:
-1
tylko kto na tych przedsiębiorców będzie robił ?
@ ...
dnia 30.06.2020, 09:13
Ocena
komentarza:
2
Na przykład takie dziady jak ty, którym się nie chciało uczyć
@ ttt
dnia 30.06.2020, 09:25
Ocena
komentarza:
3
Wykształciuch się odezwał.
@ ixi
dnia 30.06.2020, 08:33
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ lo
dnia 30.06.2020, 09:16
Ocena
komentarza:
3
a dzisiaj w Jasle podwykonawca naczelnika będzie
@ tttttttttt
dnia 30.06.2020, 09:24
Ocena
komentarza:
7
A co tak na czarno? Uczyli jak otworzyć zakład pogrzebowy?
@ @@@
dnia 30.06.2020, 10:37
Ocena
komentarza:
5
I tak skoncza na zachodzie, jak wiekszosc.
@ rjs
dnia 30.06.2020, 11:44
Ocena
komentarza:
4
W Jaśle jedynie mogą wstąpić do PiSu albo wyjechać do UK.
@ Nikki
dnia 30.06.2020, 11:47
Ocena
komentarza:
8
A powiedziano na przykład potencjalnym młodym przedsiębiorcom, że w Polsce (badanie 2020):
- Firmy w Polsce na rozliczanie podatków i sprawozdawczość przeznaczają rocznie średnio ponad 2,7 tys. godzin swoich pracowników,
- W 2019 roku działająca w Polsce firma średniej wielkości musiała złożyć do urzędów
przeciętnie 208 druków. Nawet mikroprzedsiębiorstwa zmuszone były wysyłać aż ponad
100 sprawozdań,
- W 2019 roku uchwalono 21,5 tys. stron nowego prawa najwyższej rangi (ustaw i rozporządzeń – to wzrost o 2,5% w porównaniu z 2018r. i jeden z najwyższych wyników w historii.) Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby mieć pewność, że jest na bieżąco ze zmianami w prawie, w 2019 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 52 minuty.
I tak dalej,
@ 1971
dnia 30.06.2020, 21:36
Ocena
komentarza:
0
I jeszcze ze wprowadzono 34 nowe podatki, dla zmylki nazwane oplatami. Ze prawo zmienia sie co miesiac i jest tak stabilne jak bloto, ze czekaja ich walki w sadach z zusem i us. Ze beda traktowani przez rzad, urzedy i pracowników (niektorych) jak złodzieje i przestepcy, ze ziobro czeka tylko na zwycięstwo dudy i chce wprowadzić prawo konfisksty majatku wbrew wyrokowi sądu. Itd itd itd. Rada dla młodych : w tym niestabilnym kraju nie da sie normalnie działać.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Prezydenta Andrzej Duda odwiedził Jasło

   

  W ostatnim dniu kampanii wyborczej, kandydaci na urząd prezydenta RP, nie szczędzą sił w zabiegach o głosy wyborców. Andrzej Duda w piątek odwiedzi kilka miejscowości na Podkarpaciu. Rano zawitał do Jasła. W okolicach zielonego rynku prezydenta RP przywitały tłumy mieszkańców miasta i okolic.

 • Do mieszkańców Trzcinicy dotkniętej skutkami podtopień trafiły kuchenki i pralki od PGNiG S.A.

   

  Od tragedii, jaka dotknęła ponad dwieście gospodarstw domowych w Trzcinicy, minęły niemal dwa tygodnie. Powoli kończy się wielkie sprzątanie skutków nawałnic i podtopień, które stały się ich następstwem. Wiele rodzin straciło niemal cały dobytek. Do najbardziej potrzebujących trafił dzisiaj sprzęt AGD, podarowany przez PGNiG S.A.   

 • "Bitwa o wozy" w drugiej turze

  W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją otrzymają wóz strażacki wart 800 tys. zł. Do wygrania jest 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych. W pierwszej edycji "Bitwy o wozy" promesę na zakup nowego, średniego wozu z województwa podkarpackiego otrzymała gmina Cisna.

 • Trwa zażarta walka o urząd prezydencki

  Na ostatniej prostej wyścigu o fotel prezydenta RP kampanijna retoryka staje się coraz ostrzejsza. W walce wyborczej kandydaci i ich sztaby sięgają po przeróżne formy oddziaływania na elektorat. Rywalizacja prowadzona jest nie tylko w sieci, np. przy wykorzystaniu mediów społecznościowych lecz również materiałów tradycyjnych...

 • Z pomocą kolejnym samorządom

  Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza udzielić dotacje gminom Brzyska i Kołaczyce do 200 tys. zł dla każdej z nich w związku z poniesionymi stratami w wyniku klęski żywiołowej. Decyzja o przyznaniu środków zostanie podjęta przez Radę m.st. Warszawy. Z kolei z pomocą samorządowi miejskiemu Jasła przychodzi Związek Miast Polskich...

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

 • Trwa budowa boiska przy ZSUiS

   

  Przed budynkiem Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle trwają prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Ma być ono gotowe do końca października bieżącego roku. Inwestycja o wartości blisko pół miliona złotych jest elementem realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jaśle zadania pn. „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego”.

 • Pstryk i gotowe! Zobacz jak robi to fotograf Karolina Kaleta

   

  Obrazy towarzyszą nam w niemal każdym miejscu i chwili. Fotografia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno prywatnego, jak również zawodowego. 

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105