Strona główna

„Muzyka to pasjonująca przygoda”

Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie. Tutaj liczy się przede wszystkim czerpanie przez uczniów radości z nauki gry na instrumentach oraz śpiewu. O roli, jaką w kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży odgrywa muzyka opowiedział w wywiadzie udzielonym naszej redakcji.

MD.: Jak rozpoczęła się Pana przygoda z muzyką? Co zadecydowało o tym, że związał Pan z nią swoje życie?

Wojciech Lepucki: Tutaj musimy cofnąć się do czasów mojego dzieciństwa. Zanim jeszcze zacząłem naukę w szkole, będąc na różnych imprezach, wydarzeniach, podczas których grała kapela, interesowała mnie wyłącznie ich gra. Zazdrościłem im wówczas, że oni potrafią grać, a ja nie. Muzyka towarzyszyła mi, od kiedy tylko pamiętam. Olbrzymie znaczenie miało również środowisko rodzinne, w którym się wychowałem. Mój dziadek grał na akordeonie. Podczas odwiedzin w jego domu brałem akordeon do rąk i próbowałem uczyć się gry. Doskonale pamiętam pierwszy utwór, jaki zagrałem. Był to „Stoi w polu grusza”. Kiedy rozpocząłem naukę w szkole podstawowej potencjał zauważyła we mnie jedna z nauczycielek.

MD.:  Czy historia ta stanowi żywy dowód na to, że aby wykorzystać w pełni swoje możliwości trzeba spotkać na swojej drodze właściwych ludzi?

Wojciech Lepucki: Oczywiście, że tak. W muzyce, lecz nie tylko jest to niezwykle ważne. W moim przypadku było tak, że w drugiej klasie szkoły podstawowej nauczycielka wezwała moich rodziców, po tym jak podczas śpiewu piosenki na zajęciach zauważyła, że zacząłem ją grać ze słuchu na dzwonkach (cymbałkach). Wyraźnie zasugerowała im, aby wykorzystali to, że mam doskonały słuch muzyczny. Dobry nauczyciel potrafi wychwycić to, że kilkuletnie dziecko ma predyspozycje do tego, aby uczyć się muzyki. To jednak nie wszystko. Kluczowym jest odkrycie w nim pasji, bez której rozpoczęcie, czy też kontynuowanie przygody z muzyką mogłoby okazać się dla uczącego trudne. Jako nauczyciel muzyki z kilkunastoletnim doświadczeniem mogę z pełną odpowiedzialnością podpisać się pod tymi stwierdzeniami. Zupełnie odrębną kwestią jest to, czy dzieci przyjmą zachętę do nauki, co wcale nie jest takie oczywiste.

MD.: To zaskakujące. Wydaje się, że zamiłowanie do, dajmy na to, gry na danym instrumencie, czy też śpiewu wystarczy, aby dziecko było zdeterminowane do nauki.

Wojciech Lepucki: Nie jest to takie proste. Nawet, jeżeli widzimy, że dziecko jest żywo zainteresowane muzyką, to ogrom innych zachęt i bodźców może skutecznie je od niej odsunąć. Kiedy ja rozpoczynałem swoją przygodę z muzyką wyglądało to inaczej niż obecnie. Można by powiedzieć, „kiedyś to było”. Trzydzieści lat temu nauka muzyki była czymś niezwykle atrakcyjnym. Teraz możliwości zapewnienia dzieciom dodatkowych zajęć jest nieporównywalnie więcej. Najsmutniejsze jest jednak to, że często pożyteczne zajęcia ustępują aktywności w mediach społecznościowych, które pochłaniają mnóstwo czasu i energii.

MD.: Pamięta Pan swojego pierwszego nauczyciela muzyki?

Wojciech Lepucki: Pamiętam doskonale. Był nim Pan Jan Orlof. Edukację muzyczną rozpocząłem w czwartej klasie szkoły podstawowej. Wiedziałem, że dostałem się do szkoły muzycznej. Było to spełnienie mojego największego marzenia. Pierwsza lekcja odbiegała jednak od tego jak ją sobie wyobrażałem. Chciałem uczyć się grać, tymczasem początki polegały na nauce teorii. W pamięci miałem chwile spędzone z dziadkiem na nauce konkretnych utworów.

MD.: W jakim stopniu doświadczenia te wpłynęły na to, jaki model nauczania realizuje Pan w prowadzonych przez siebie szkołach muzycznych w Jaśle i Krośnie?

Wojciech Lepucki: Absolutnie najważniejszą kwestią jest właściwa atmosfera podczas prowadzonych w szkole zajęć. To dla nas priorytet. Dziecko przychodząc do szkoły, czeka na to, co się wydarzy, na weryfikację swoich oczekiwań i marzeń. Dlatego tak ważnym jest, aby nauka muzyki była dla dzieciaków fajną przygodą a zarazem rozrywką. W szkołach YAMAHA robimy wszystko, żeby nauka muzyki dawała naszym uczniom radość, po prostu. Dlatego też sięgamy do repertuaru muzyki rozrywkowej, na przykład rocka, popu, bluesa, latino i tak dalej. Uważam, że z realizacji tak postawionego celu wywiązujemy się doskonale, z korzyścią przede wszystkim dla naszych podopiecznych. Często nasi uczniowie wykorzystują zdobyte u nas umiejętności na przykład w szkole. Mogą z powodzeniem wykorzystać je podczas apelu, czy też akademii, grając lub śpiewając daną piosenkę.

MD.: Yamaha to nowoczesne programy edukacji muzycznej oparte o zasadę „Nie ma ludzi niemuzykalnych. Są tylko nieodkryte talenty”. Jak to rozumieć?

Wojciech Lepucki: Trafiają do nas różne dzieci. Często dopiero na którejś z kolejnych lekcji uczeń uświadamia sobie, że nauka muzyki jest tym, co chce robić. W szkole muzycznej często ujawniają się talenty, o czym sami zainteresowani nie koniecznie mieli wcześniej pojęcie. Dzieci same potrafią się motywować, wiedząc, że wszystkie osoby z grupy sumiennie przygotowują się do zajęć. Na uwagę zasługuje również metodyka nauczania, która oparta jest o ideę zabawy muzyką. Lekcje prowadzimy w taki sposób, aby były one interesujące dla uczniów. Dzieję się to również z wykorzystaniem elementów pozamuzycznych. Kilka minut zabawy w ciekawą grę podczas godzinnych zajęć jest czynnikiem dynamizującym lekcję, a przy tym pozwala ją urozmaicić. Dzieci wychodząc z sali już za progiem zastanawiają się, co też nauczyciel przygotuje dla nich przy okazji kolejnego spotkania.  

MD.: Jak często zdarza się, że za przykładem waszych uczniów do szkoły zapisuje się ich młodsze rodzeństwo, znajomi, przyjaciele?

Wojciech Lepucki: Dobrze, że padło takie pytanie. Kiedy zapisują się do naszej szkoły dzieci z tak zwanego polecenia odczuwam podwójną satysfakcję. Pokazuje to, że konsekwentnie zmierzamy we właściwym kierunku. W zbliżającym się roku szkolnym będziemy mieć aż kilkanaście osób, które do Jasła dojeżdżać będą z Gorlic. W historii szkoły mieliśmy wielu uczniów z Dukli i okolic. Jedno z dzieci dojeżdża do nas aż sześćdziesiąt kilometrów. Uważam, że jest to efekt tego, iż kładziemy nacisk na stworzenie prawdziwie rodzinnej atmosfery. Zdarza się, że kiedy dana klasa kończy przygodę ze szkołą YAMAHA jakby samoczynnie tworzą się klasy mistrzowskie, w których po zakończeniu edukacji uczymy się ponadprogramowo. Dzieciaki nie chcą od nas odchodzić. To wspaniałe. 

MD.: Jak duże znaczenie w osiągnięciu sukcesu ma właściwy dobór nauczycieli?

Wojciech Lepucki: To absolutnie kluczowa kwestia. Nie chodzi jedynie o wysokie kwalifikacje. Liczba dyplomów nie przesądza o tym, że nauczyciel jest dobry w tym, co robi. Ważne, aby potrafił nawiązać właściwe relacje z uczniami. Musi być energiczny, uśmiechnięty z głową pełną pomysłów. Wówczas uczeń nie przychodzi do szkoły tylko po to, żeby uczyć się muzyki, lecz również, dlatego, że spotyka się tutaj ze swoim nauczycielem i grupą.

MD.: Niedawno otrzymał Pan wyróżnienie, które stawia szkoły w Jaśle i Krośnie w gronie dziesięciu najlepszych placówek systemu YAMAHA w Polsce. Czemu zawdzięcza Pan ten sukces?

Wojciech Lepucki: Znalezienie się w gronie najlepszych dziesięciu managerów szkół YAMAHA w Polsce nie jest wyróżnieniem wyłącznie dla mnie. Traktuję je przede wszystkim jako sukces prowadzonych przeze mnie szkół. To zwieńczenie mnóstwa pracy, jakie kierowany przez mnie zespół wkłada w to, aby szkoła funkcjonowała jak najlepiej. Jestem pewien, że utrzymamy wysoki poziom nauczania i na stałe zagościmy w gronie najlepszych szkół systemu YAMAHA w Polsce.  

MD

 

Napisany dnia: 10.09.2019, 07:30 , Tagi: Brak
 • W Jaśle i okolicach grasują złodzieje

  W ostatnich dniach na terenie Jasła i Dębowca doszło do kradzieży z włamaniem. Mieszkańcom splądrowanego mieszkania oraz domu jednorodzinnego skradziono pieniądze i biżuterie. Sprawę bada jasielska policja.

 • Tablica z herbem Jasła zniknęła z mogiły jaślan poległych pod Firlejówką

   

  Firlejówka jest dla jaślan miejscem ze wszech miar wyjątkowym. W świadomości i kulturze historycznej lokalnej społeczności w ciągu dziesięcioleci urosła do rangi niepodważalnego symbolu męstwa i bezgranicznego poświęcenia ojczyźnie. Miejsce, które winno być otoczone szczególną czcią stało się jednak w ostatnim czasie polem dla zabiegów, które z trudem uznać można za przykład godnego upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Zderzenie BMW z volvo we Wrocance

  W miejscowości Wrocanka doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Tuż za łukiem drogi zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy obydwu pojazdów trafili do szpitala.

 • W Cieklinie powstanie strzelnica

  Rada powiatu zabezpieczyła 350 tys. zł na budowę strzelnicy powiatowej w Cieklinie. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku. Całe zadanie opiewa na blisko 2 mln zł. Zarząd powiatu ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 • Małgorzata Adamska-Chmiel drugim zastępcą burmistrza

  Dzisiaj burmistrz Jasła Ryszard Pabian powołał swojego drugiego zastępcę. Małgorzata Adamska-Chmiel dotychczas pełniła funkcję kierownika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Pod jej skrzydłami miasto pozyskało 150 milionów złotych dofinansowania.

 • Powiat planuje budowę dwóch mostów i dróg powiatowych

  Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na przystąpienie do budowy dwóch mostów na rzece Jasiołce oraz na rzece Ropie, a także wyraziła zgodę na zabezpieczenie środków w kwocie 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowych.

 • Wkrótce odwiedzimy groby naszych bliskich

   

  Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy odwiedzali w te dni groby swoich bliskich z rodziny i znajomych. Zapalili znicze, złożyli stroiki i chryzantemy w doniczkach.

 • Frekwencja wyborcza w Jaśle wyższa niż 4 lata temu

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12.00 frekwencja wyborcza w mieście Jaśle wyniosła 20,1%.

 • Wypadek w Gorzycach. Trzech motocyklistów trafiło do szpitala

  Dzisiaj około godziny 10. na drodze wojewódzkiej nr 992 w Gorzycach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i trzech motocykli. W wyniku tego zdarzenia do jasielskiego szpitala przetransportowano trzy osoby kierujące jednośladem. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

 • Pożar sortowni odpadów w Wolicy. Strażacy walczą z ogniem

  Około godziny 17. w Wolicy wybuchł pożar sortowni odpadów w Wolicy. Ogromne kłęby ciemnego dymu zawisły nad Jasłem. Strażacy z ponad 30 jednostek z powiatu jasielskiego, a także z Krosna, Dębicy, Łańcuta, czy Sanoka zmagają się z gaszeniem pożaru.

 • Tam mógł być cmentarz. Budowa drogi wstrzymana

   

  Budowa odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle została wstrzymana zanim na dobre się rozpoczęła. Na placu budowy blisko dwa tygodnie temu podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielet kobiety. Zagadkowe odkrycie pozwoliło na postawienie istotnego z punktu widzenia inwestycji pytania. Czy na trasie przebiegu drogi znajdował się niegdyś cmentarz żydowski?

 • Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

   

  W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”. W tym roku postanowili powtórzyć akcję.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105